Arcmap mining shapefile downloads işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  53,842 arcmap mining shapefile downloads iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Cloud Mining Sitesi Kurdurmak İstiyoruz

  €172 (Avg Bid)
  €172 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  İnsanlara mining yaptırarak steam kod gibi çesitli ödüller verebilcegim bir program kodlatmak istiyorum Ödül Örnekleri:Steam kod Valorant Rp Lol Rp gibi çesitli oyunlar için puan .

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Bir cloud mining uygulaması yaptırılacak ve bu uygulama kod yazılmadan admin panelden yönetilecek Mantık şu kullanıcı kazım yapacak ama telefonundan herhangi bir güç tüketimi olmayacak sanal bir kazım kazım başladığında ben admin panelden kaç saat kazım yapılacağını ayarladıgimda x saat boyunca kazım yapacak ve kazım süresi bittiğinde uygulama içersin deki cüzdanına aktarılacak 3-5 sayfadan oluşacak birşey pii network gibi ama tam aynısı değil mantığı aynı sadece Google Play'de cloud mining yazarsanız detaylı uygulamaları inceleyebilirsiniz

  €439 (Avg Bid)
  €439 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Bir cloud mining uygulaması yaptırılacak ve bu uygulama kod yazılmadan admin panelden yönetilecek Mantık şu kullanıcı kazım yapacak ama telefonundan herhangi bir güç tüketimi olmayacak sanal bir kazım kazım başladığında ben admin panelden kaç saat kazım yapılacağını ayarladıgimda x saat boyunca kazım yapacak ve kazım süresi bittiğinde uygulama içersin deki cüzdanına aktarılacak 3-5 sayfadan oluşacak birşey pii network gibi ama tam aynısı değil mantığı aynı sadece Google Play'de cloud mining yazarsanız detaylı uygulamaları inceleyebilirsiniz

  €486 (Avg Bid)
  €486 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Php script ödeme entegrasyonu kurulumu işi. Iyzico ve Payizone gibi platformlar entegre edilecektir. Detaylar için iletişime geçin. info@ Theme Link: https: // ------------------ Php script payment integration installation job. Platforms such as Iyzico and Payizone will be integrated. Contact for details. info@ Theme Link: https: //

  €247 (Avg Bid)
  €247 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Projem İnsanlara Ruble Kazandırmak Olucak Ama Fazla Zamanım Yok Öğrenciyim Bu Yüzden Biraz Hızlı Kurması Lazım. Site Mining Gibi Kazmaktan Geçicek. Şunun Gibi Olursa Yeter.

  €293 (Avg Bid)
  €293 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Data mining üzerine bir projem olup proje detayları ekte bulunmaktadır.

  €37 / hr (Avg Bid)
  €37 / hr Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Merhaba Ilyas B., hocam benim bir python ödevim var, html üzerinden datayı çekip text mining yapılması gerekiyor müsaitseniz bakabilir misiniz ama fazla zamanım yok.

  €124 (Avg Bid)
  €124 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Diğer ya da belirsiz Diğer ya da belirsiz Data mining homework by R studio

  €170 (Avg Bid)
  €170 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Yeni bir web sitesine ihtiyacım var Bunu tasarlayın ve kurun Küçük işletme web sitesi Bitcoin mining ile ilgili bir site insanlar gelip mining yapacak bizde paranın hizmet karşılığı bir kısmını Alacağız geri kalanını ödeme yapacağız

  €113 (Avg Bid)
  €113 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Yeni bir web sitesine ihtiyacım var Bunu tasarlayın ve kurun Diğer ya da belirsiz I need cloud mining site. (Bitcoin)

  €346 (Avg Bid)
  €346 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Merhaba, Mobil versiyonda Webmaster ve ya Soru-cevap skripti kurdum. İsteyen olsa anlaşa biliriz. İçerik: Soru cevab puanlama. Üyeler E-mail onayı Siteler Source onayı Forum (Soru, resim, dosya yükleme dahil) Dosya depolama / Downloads Dil desteği (Az, En, Ru, Tr) İnbox (mesajlaşma, resim, dosya gönderme) Bildirimler kutusu (Cevap, yeni konu, ve s.) İlave olarak. İkon arama botu Logo yapma Resim effekti oluşturma Reklam bölümü. WhatsApp +994 (70) 896 11 50 Ramin Muğalov Saygılar :)

  €252 (Avg Bid)
  €252 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  NEED İNCREAS MY ANDROİD GAME DOWNLOADS ON PLAY STORE

  €4201 (Avg Bid)
  €4201 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Android 4.4'de aşağıdaki api'yi kullanıp json post-get yapacak bir uygulama. Toplam 2 ekran. Kaynak kodları paylaşılıp anlatılacak küçük eklemeler için Bütçem: 300 TL Kısaca özetlemek gerekirse. 1) Apiyi kullanan ve scanner start edecek bir uygulama yazılacak.(Apide örnek var) 2) 2 Adet Form ekranı oluştur...Bütçem: 300 TL Kısaca özetlemek gerekirse. 1) Apiyi kullanan ve scanner start edecek bir uygulama yazılacak.(Apide örnek var) 2) 2 Adet Form ekranı oluşturulacak 3) Bu form ekranlardan girilen bilgileri bir web sayfasına gönderecek ve gelen verileri yine formun altında biryere basacak Api Döküman Dosyası: Api Dosyası:

  €145 (Avg Bid)
  €145 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Python da (pandas) exceli okuyarak tabloya atmak. sonrasında bazı kolon ve rowlarda işlemler yaparak (örneğin excelde filtreleme, vlookup gibi) yeni tablolar olusturmak ve bu tabloları yeni bir excele atmak. eğer çok iyi biliniyorsa bazı grafikler ve social network analizi de isteyebilirim. Reading excel with python (pandas), making some adjustments in the data like sorting or vlookup or some text mining. then extracting each table to the new excel files.

  €183 (Avg Bid)
  €183 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Konu başlıklarına göre RSS kaynaklardan yazarların makaleleri çekilip veri tabanında saklanacak. Sonra konularına göre sözlük oluşturulup classification fonksiyonları eğitilecek. sonra yeni makalelerin hangi konuda olduğunu anlayacak bir uygulama yapılacak Uygulama PYTHON da yapılmalı. Acilen tekliflerinizi bekliyorum.

  €273 (Avg Bid)
  €273 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  I have a project in which some companies are mentioned and you need to profile those companies with their - 1. Demographics - Website, Address, Boardline Number, Employee size, Vertical

  €50 / hr (Avg Bid)
  €50 / hr Ortalama Teklif
  3 teklifler

  I have a project in which some companies are mentioned and you need to profile those companies with their - 1. Demographics - Website, Address, Boardline Number, Employee size, Vertical 2. Contact Person - IT Manager or above / CXO / Other designations with their link source. Requirement - Laptop / Desktop with MS Excel or Gsheet proficiency (Data research) Only willing to work people contact. Also attaching some sample companies to get an idea of what information needs to be filled & how. Reply to this topic or message me for more details.

  €22 (Avg Bid)
  €22 Ortalama Teklif
  31 teklifler

  I will order a scraper that downloads data from to Excel with filtering options. Data collection - Type of activity (PKD code) - Address data The Excel file should contain the following tables: company name, PKD code, address, e-mail address, contact telephone number, contact person.

  €75 (Avg Bid)
  €75 Ortalama Teklif
  72 teklifler

  Hello! I 'm going to make staking or mining website. Developers with experience in this field, please contact us.

  €7870 (Avg Bid)
  €7870 Ortalama Teklif
  22 teklifler

  We have an online bookstore that we would like to be able to export ONIX 3.0 XML. This would mean the ability to take all of the books in our WooCommerce bookstore and export them as XML. You can get information on the spec from A C# implementation of the spec is here: That may or may not help. Ideally this plugin would give us the ability to map product descriptions and identifiers from our WooCommerce site over to the ONIX XML format. This means the plugin would have something of a UI as well to make sure that the data required by the spec was filled by our WooCommerce store data. For now we just need export capabilities. Ideally there would be a live feed for the ONIX XML data provided by the plugin

  €420 (Avg Bid)
  Özellikli Acil Gizlilik Anlaşması
  €420 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  when I try to enter my website instead of loading it, it downloads a file named "download". I am attaching the file details. Nothing else appears. Every section of the website does the same. It has been created in Wordpress but I cannot access the admin site either. I tried restoring a recent backup and it didn't work. The website is

  €100 (Avg Bid)
  €100 Ortalama Teklif
  15 teklifler

  We are seeking virtual assistance for daily office work. 3+ years of being a Virtual Assistant supporting management-level staff. Preferred Skill Set: Internet Research/Web Search, Data Entry, Web Scrapping, Data mining, Copy Typing, Data Processing, Database Managing, Email Sending/Handling, Bookkeeping, Editing, Transcribing, Language Translation, SEO(Search Engine Optimization), HTML, Photoshop, Social Media Marketing, Email Marketing & Project Manager. *Outstanding in computer literacy - (Passed the National Computer Literacy Assessment) *Knowledgeable of using Quickbooks, and other computer applications(Data/Website Management). *Knowledgeable in HTML & SEO(Search Engine Optimization) *Social Media Marketing (Facebook, Instagram, Twitter, etc.) *Email Marketing *Pro...

  €2 - €8 / hr
  Mühürlü Gizlilik Anlaşması
  €2 - €8 / hr
  18 teklifler
  Trophy icon Create Website 13 gün left

  Looking to create a crypto mining website for my company. I'm looking for a website who is oriented cryptocurrencies, futurist, professional and who doens't look the same as others. I don't want to see existing theme that we can found on internet. I want something different and unique to my company My company is focus on crypto mining farm.

  €222 (Avg Bid)
  €222
  6 girdi
  data mining and input 6 gün left
  ONAYLI

  Looking to hire a full-time person for data input, this will require research for basic information from up to three different sites to load the needed information into our program. We can pay monthly or by the hour, but you need to hit production goals and the information must be verified and correct.

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  106 teklifler

  ...give information about yourself? How did you find us? How was the communication with your medical coordinator from the beginning to now? Thank you. Did you like Izmir? Okay, which plastic surgery procedures have you had? This is four days after the pressure now. How do you feel yourself now? How did you make the decision? so would you recommend Estrella to your friends? ...

  €92 (Avg Bid)
  €92 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  We are a software & technology company based in Noida dedicated to providing real-time graphic solutions for all. Enhancing the art of visual storytelling since 20 years, WASP3D now caters to over 400+ customers in 40+ countries across the globe. As we increase our marketing efforts, we are looking to create a database of members from certain Facebook groups. The hired freelancers will have to work upon finding email addresses (valid & unique) of the members as the primary detail which will determine the success rate of the project. We already have a defined workflow for this project (attached below) which will require repeated searches on several platforms, various criteria to be checked and mild engagement with data verifier tools to ensure unique & valid emails. All the re...

  €674 (Avg Bid)
  €674 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  If anyone has already the platform we will prefer to buy that. I outline below just the brief functions needed for the project: Customer self-service Providing customers the ability to access the information they need, how and when they want it. Whether it’s simple account information, status of a request, documentation or Downloads with stats. Training Learning Management Solution (LMS) provides customers with a wide variety of on-demand training materials in a user-friendly, mobile-enabled, interactive environment. Information on demand To find the information for common questions, multiple types of knowledge resources can easily be set up; knowledge base, FAQs, announcements. Support Provide a customer-facing help desk where customers can submit Help Tickets and open ca...

  €523 (Avg Bid)
  €523 Ortalama Teklif
  15 teklifler
  Trophy icon Design a Scare Attraction Logo 1 gün left

  ...that we would like a logo designed for. I have attached some example designs of other attractions to give some kind of inspiration. We will pay £25 GBP per logo design 1) Stourbridge State Penitentiary - An old abandoned prison. We are looking for something that is old like old chiseled concrete or rusty metal or both. Maybe with some barbed wire etc. 2) Killundie Creek - An old abandoned mining town taken over by evil scarecrows. something like a gold rush, western type feel. 3) Slaughter House An old slaughter house factory. Something like rusty metal sign utilise a saw blade, circular saw etc into the design with lots of blood and gore. 4) The bunker - An old military bunker that has experienced a nuclear meltdown. Something military looking, top secret but old an...

  €28 (Avg Bid)
  €28
  27 girdi

  Implement a WordPress template to build a website with a page to sell music downloads using a WordPress plugin. That's it really. It's that simple. See attached file for details.

  €152 (Avg Bid)
  €152 Ortalama Teklif
  49 teklifler

  We are looking for a PRM Partnership Releationship Management Portal If anyone has already the platform we will prefer to buy that. I outline below just the brief functions needed for the project: Customer self-service Providing customers the ability to access the information they need, how and when they want it. Whether it’s simple account information, status of a request, documentation or Downloads with stats. Training Learning Management Solution (LMS) provides customers with a wide variety of on-demand training materials in a user-friendly, mobile-enabled, interactive environment. Information on demand To find the information for common questions, multiple types of knowledge resources can easily be set up; knowledge base, FAQs, announcements. Support Provide a customer...

  €1222 (Avg Bid)
  €1222 Ortalama Teklif
  83 teklifler

  Need scraping of multiple websites and custom data cleaning work afterwards. Must run as an exe file and able to run as a recurring daily program. Need assistance with data mining, data cleaning and automation. Must be coded in Python and preferably in BeautifulSoup.

  €437 (Avg Bid)
  €437 Ortalama Teklif
  11 teklifler
  Data Entry 3 gün left

  Hi, Since the complete JD is not provided, I am mentioning the skills I can work for you in the minimum price range. 1- Data Mining 2- Data Pre-Processing 3- Exploratory Data Analysis using Excel/ Python 4- Data Entry (Both Excel and Google Spreadsheets) 5- Data Visualization using Excel 6- Social Media Marketing 7- Automation using Python Programming 8- Restful APIs Looking forward to working with you. Regards, Rohit patel Replies within a few minutes

  €29 / hr (Avg Bid)
  €29 / hr Ortalama Teklif
  2 teklifler

  I need downloads for this application : how many downloads you are offering in how many days or ways? check the working of application before apply.

  €132 (Avg Bid)
  €132 Ortalama Teklif
  14 teklifler
  Finding Ghosts 3 gün left

  Ten short children's stories featuring mining trucks as the main characters. I have attached the front and back cover of the first book as an indication of the characters we wish to animate. Each book will have between 8 and 10 characters. Most of the backgrounds will consist of typical mining sites and the Australian countryside.

  €9045 (Avg Bid)
  €9045 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  The FBX file is very heavy (1.5gb) and apparently has some broken meshes, i can open the file with Blender, but its not possible to just save it as an STL (3d printing format) because of the weight and apparently because of some of the meshes. the file is located here, if you want to check it just in case

  €37 (Avg Bid)
  €37 Ortalama Teklif
  22 teklifler
  Data Architect 2 gün left

  Our company is searching for a ...database systems. • Educate team members through training and individual support. • Offer support by responding to system problems in a timely manner. Requirements and Skills: • Proven work experience as a Data Architect, Data Scientist, Data Analyst, or similar role • In-depth understanding of database structure principles • Experience gathering and analyzing system requirements • Knowledge of data mining and segmentation techniques • Expertise in MYSQL and Postgresql, SQL, and other database knowledge like MongoDB will be added advantage. • Proficiency in MS Excel • Familiarity with data visualization tools (e.g. Tableau, D3.js, and R) • Proven analytical skills • Problem-solving attitude &bu...

  €630 (Avg Bid)
  €630 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  WE ARE NOT LOOKING FOR A COMPANY. STRONG KNOWLEDGE OF WEBVIEW CONTROL IS NEEDED, WE ARE BUILDING A CHROME LIKE APP; We are looking for someone to continue an already existing app, with experience with working with webviews as it plays a major role in the application; We are looking for a full time developer f...and show when scroll up, exactly as the chrome mobile browser - The browser will be available to the users only after login and will be shown/hidden depending on the active functionality of the app, but this will be a next milestone, just prepare everything for that; functionalities - new tabs - tabs management exactly as chrome - history - downloads - bookmarks - share Top menu button as in chrome mobile browser - next page - bookmark page - downloads - refresh...

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  66 teklifler

  can you improve the sound quality of my voice? This will be a youtube ad. I'd like my voice to be like a "radio" voice, loud/powerful, deep, clear.

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  Lütfen detayları görmek için Kaydolun ya da Giriş Yapın.

  Gizlilik Anlaşması
  npm start issue 2 gün left

  i have this issue with npm start npm ERR! code ENOENT npm ERR! syscall open npm ERR! path D:2 Downloadsdwt-listing-react-native-app npm ERR! errno -4058 npm ERR! enoent ENOENT: no such file or directory, open 'D:2 Downloadsdwt-listing-react-native-app' npm ERR! enoent This is related to npm not being able to find a file. npm ERR! enoent don't bid if you cant fix it

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  28 teklifler
  Looking for Data Mining 2 gün left
  ONAYLI

  I am looking for data mining on a game app. Will need data on Stats, In-game values such as rewards, gold, EXP, Achievements, etc. Generate excel sheets for each data mined.

  €12 / hr (Avg Bid)
  €12 / hr Ortalama Teklif
  36 teklifler

  Do ETL : Extract-Transform-Load the dataset and find for me some information from this large data. This is form of data mining. What all information can be achieved by mining this data, would be brainstormed by the interns Find key metrics and factors and show the meaningful relationships between attributes. Technologies used - Python, R, Tableau, Power BI, Alteryx or you can use any tools and techniques as per your convenience. Project Evaluation metrics: Code: As per the requirements ● You are supposed to write a code in a modular fashion ● Safe: It can be used without causing harm. ● Testable: It can be tested at the code level. ● Maintainable: It can be maintained, even as your codebase grows. ● Portable: It works the same in every environment (operating system) ● Y...

  €11 (Avg Bid)
  €11 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  hello we are looking for a freelancer to help us review a code and split it in to a deferent parts to help our team achieving our goals in less time our tasks required the following: 1- reviewing the database structure 2- reviewing the code flow structure 3- helping us fixing size block issue 4- improving mining process issue 5- reducing statistics load on database and splitting it to a different db 6- helping us on fixing referral issue thanks and regards MJ

  €252 - €756
  Özellikli Mühürlü Gizlilik Anlaşması
  €252 - €756
  10 teklifler
  data mining -- 2 1 gün left
  ONAYLI

  Want a unique project on data mining

  €22 (Avg Bid)
  €22 Ortalama Teklif
  22 teklifler
  crypto developer 1 gün left

  for developing mining tool to earn crypto

  €167 (Avg Bid)
  €167 Ortalama Teklif
  30 teklifler
  Trophy icon Graphic artist 1 saat left

  Logo for a worker's union for a company that is a manufacturer of heating and cooling air handlers and make-up air units for the high rise residential, commercial, institutional, mining and industrial sectors. The logo needs the following letters in it " STTB " Thank-you

  €7 (Avg Bid)
  Garantili
  €7
  61 girdi
  Landing Page Creation 22 saat left
  ONAYLI

  Hi I need to send an email marketing campaign through Sendinblue.I have the contact list. I need a person who can create a landing page and cold email template for selling our services. We are into B2B Lead Generation/ Data Mining/ Research . Thanks

  €29 (Avg Bid)
  €29 Ortalama Teklif
  12 teklifler
  Sendinblue Email Marketing 21 saat left
  ONAYLI

  Hi I need to send an email marketing campaign through Sendinblue.I have the contact list. I need a person who can create a landing page and cold email template for selling our services. We are into B2B Lead Generation/ Data Mining/ Research . Thanks

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  There is already sign, and now we need a business card which is in the same design as the sign. Open for a logo design which complements the sign. Scope of work: - Businesscard (Front/back) - Invoicing paper design Businesscards: - Black or dark gray - Front & back side - Use of a green or gold outline - Example of the content can be found in the downloads

  €99 (Avg Bid)
  €99
  139 girdi