Aws sagemaker algorithms işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  70,505 aws sagemaker algorithms iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR
  AWS Destek Bitti left

  Flask+react+mysql bir ai app'imiz var AWS'te koşuyor. Hali hazırda kurulu mimarimizi anlamak ve analiz etmek için bir hizmet almak istiyoruz. Aynı zamanda acil de bir işimiz var. Spot instance availability sorununu azaltacak önlemler almak istiyoruz. Bİze yardımcı olabilir misin?

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  SEYAHAT VE KONAKLAMA API İÇİN İSTENİLENLER Web Sitesi, Mobil Web Sitesi (Adaptive) Mobil Uygulama ve Opsiyonel Hizmetler Online ticaret de acentele...(Adaptive), Markaya özel tasarım Otobüs bileti bölümü Web Sitesi -Mobil Web Sitesi (Adaptive Mobil) -(IOS, Android, Huawei Mobil Uyg.) 45 iş günü ***Teklif=? Uçak bileti bölümü - Web Sitesi - Mobil Web Sitesi (Adaptive Mobil) - (IOS, Android, Huawei Mobil Uyg.) Uçak bilet apisi 60 iş günü ***Teklif=? Sunucu Barındırma Amazon AWS üzerinde sunucu barındırması *Zorunlu *Otomatik yedek 30 gün süresince her otomatik gün yedek alma *Bulut sunucu hizmetleri içinde dünyanın en iyisi Amazon AWS kullanma *Amazon Firewall ile g...

  €14670 (Avg Bid)
  €14670 Ortalama Teklif
  6 teklifler
  €55 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Projem ec2 isste açılmıyor bağlanıp acil yardım edecek birilerine ihtiyacım var

  €28 / hr (Avg Bid)
  €28 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  data structures and algorithms konuları hakkında soru çözümü yaptıralacaktır.

  €93 (Avg Bid)
  €93 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  ...sorun yok fakat hiz performansi konusunda sorunlarimiz var. Sitenin hizlanmasi icin konusunda uzman bir arkadasin destegine ihtiyacimiz var. Asagida site ile alakali bazi detaylari yaziyrum eger gerekirse daha ayrinti da verebilriim. Server : AWS Database : Yine Amazon üzerine kurulu RDS () Theme : WoodMart (Themeforest 'ten satin alindi) - Site ortalama 10-15 saniyede aciliyor, yapilacak bir calisma ile bu süreyi makul bir seviyeye cekmek istiyoruz. - Sitenin yavasliginin daha cok SQL sorgularindan kaynaklandigini düsünüyoruz. - AWS deneyimi olan ve linux serverdan anlayan arkadaslar tercihimizdir....

  €444 (Avg Bid)
  €444 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Angular.js Node.js APIs AWS HtmL CSS JS JQUERY EXPERT

  €312 (Avg Bid)
  €312 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  19 haziran sabah 11 de “data structures and algorithms c++” sorularımı çözebilecek birini arıyorum

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  19 haziran sabahında “c++ data structures and algorithms” sorularımı çözebilecek birini arıyorum

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Php laravel kullanım tecrübesi bulunan ve web servislerde çalışabilecek Aws ve git kullanım tecrübesi bulunan HTML, CSS, BOOSTRAP JAVASCRİPT , Jqeury, Json ve XML gibi temel konulara hakim referans göstebilecek disiplinli iş ahlakına sahip. Literatürü takip edebilecek seviyede ilgilizce bilen. Freelancer çalışma arkadaşı arıyoruz. Şartlara uyan arkadaşlar Mesaj yoluyla iletişime geçebilirler Sitemize anlaşmış olduğumuz firmanın bilet entegrasyonun sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi. Uçak satışı için admin tarafına satışların kaydedilmesi.

  €571 (Avg Bid)
  €571 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Php laravel kullanım tecrübesi bulunan ve web servislerde çalışabilecek Aws ve git kullanım tecrübesi bulunan HTML, CSS, BOOSTRAP JAVASCRİPT , Jqeury, Json ve XML gibi temel konulara hakim referans göstebilecek disiplinli iş ahlakına sahip. Literatürü takip edebilecek seviyede ilgilizce bilen. Freelancer çalışma arkadaşı arıyoruz. Şartlara uyan arkadaşlar Mesaj yoluyla iletişime geçebilirler Sitemize anlaşmış olduğumuz firmanın bilet entegrasyonun sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi. Uçak satışı için admin tarafına satışların kaydedilmesi.

  €950 (Avg Bid)
  €950 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Node.js, python ile grafik ara yuzu gelistirip AWS servislerinden gelen bilgileri goruntuleyebilecek bir proje gelistirebilecek eleman ariyoruz. Proje bazli degil uzun sureli calisacak arkadaslar basvurabilirler.

  €139 (Avg Bid)
  €139 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  kisisel davetiye eventlari olusturan ve profil uzerinden takibini saglayan ve eticaret sistemin entegre oldugu bir sistem. Personal Invite Systems Requirement : Java SpringBoot Aws React Js

  €2484 (Avg Bid)
  €2484 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Looking for an experienced front end developer who can develop code using C# MVVM WPF and use GIT Matlab and Amazon AWS is a plus Must reside in Ankara / Turkey. Must know English and Turkish In Turkish: Yazılım projemiz için bilgisayar mühendisi veya yazılımcı arıyoruz. Mutlaka olması gereken: C#, MVVM ve WPF (ve tabii ki GIT). Bu kısaltmaların ne olduğunu bilmiyorsanız zaten lütfen başvurmayın. Olsa iyi olur: Amazon AWS ve Matlab Yeni mezun ya da öğrenciler başvurabilir. Yarı zamanlı haftada 15-20 saat Ankara'da ikamet ediyor olmalısınız. Lutfen oncelikle kısa özgeçmişinizi yazınız. Bu ilan varsa pozisyon hala açık demektir. Ücret $20/saattir. Kendi evinizden çalışmanızı ve haftada yaklaşık 15-20 saat ...

  €20 / hr (Avg Bid)
  €20 / hr Ortalama Teklif
  8 teklifler

  AWS'deki tanımlı hesabımız üzerinden, sunucu konfigürasyonları yapılarak, Woocommerce kurulumu, SSL kurulumu yapılması istenmektedir.

  €123 (Avg Bid)
  €123 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  hi Fazle, AWS store setup.

  €111 - €111
  €111 - €111
  0 teklifler

  There is a png1 (File1) which is a Brain MRI, I should find the Region Of Interest (ROI) with matlab or opencv. obtained the original brain part of the image must be saved as another jpg. All the algorithms and codes must be given to me. ------------------ Ekte bulunan Png1 dosyas? bir beyin MR görüntüsüdür. Bu görüntüden ilgi duyulan bölge analizi matlab ya da opencv ile yap?lmal?. Elde edilen beyin parças? farkl? bir jpg olarak kay?t edilmelidir. Kullan?lan tüm algoritma ve kod teslim edilecektir.

  €150 (Avg Bid)
  €150 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  - Teknoloji stack'i Laravel, Go, MySQL ve Redis den oluşan API 'ımız üzerinde - Geliştirmeler ve bakım işlemleri yapacak - AWS tecrübesi olan part-time proje bazında çalışabilecek PHP developer arıyoruz

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  13 teklifler

  ...determine the AES key Provide detailed documentation of the process and findings Communicate effectively with the project team to ensure clear understanding of the results Requirements: Bachelor's or Master's degree in Computer Science, Mathematics, or a related field Strong understanding of cryptography and AES-CMAC (NIST 800-38B) Ability to reverse engineer and analyze algorithms Experience with cryptography tools and software Excellent written and verbal communication skills This is a short-term project and the ideal candidate will be able to deliver results within a tight deadline. If you are an experienced AES-CMAC algorithm expert, we would like to hear from you. Please submit your resume, cover letter, and any relevant project sampl...

  €114 (Avg Bid)
  €114 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  I have a website hosted on AWS and It was working fine. I changed the EC2 from tier3 large into tier3 meduim. when I visit the website after the change, I faced errors with apache2 server. I want you to fix all apache related errors through remote access. I hired 2 guys and told me the error not from apache2 server. Thus, I need Django developer with good knowlede of apache2 server No access will be given directly to the server.

  €23 (Avg Bid)
  €23 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  I need someone to teach me how to dockerize a rails project and deploy it DigitalOcean or AWS using CircleCI(or another pipeline solution) I have a domain and SSL for this project. This is for learning pipelines and & CD/CI. Please bid if you have done this before and feel confident with these things. Cuz I will have so many questions, I need to solve this process very well. We will work together for 2-3 hours together by using google meets or zoom.

  €9 - €28
  €9 - €28
  0 teklifler
  AWS Project 7 9 gün left

  Hi Joseph Andrew D., I noticed your profile and would like to offer you my project. We can discuss any details over chat.

  €927 (Avg Bid)
  €927 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  I Will Set my AWS Server in cron job for Every Minutes. this is working proper for Monday To Friday. But it is Not run Saturday & Sunday. What is the problem of Cron Job

  €13 (Avg Bid)
  €13 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  We need to build a MVP, for which design screens are ready. We would like to have a full stack developer in who can do the job in AWS + NodeJS + Java + Angular + DB + Server. The app is provide a service to clients, include push notifications, whatsapp integration, client profile, rates.. The project will continue after MVP launch.

  €505 (Avg Bid)
  €505 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  I would like to retrieve a backup database from pre 02/03/2023 from my aws account.

  €22 (Avg Bid)
  €22 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  I am working on some project in AWS but need some expert to work with me on it.

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Tasks and Responsibility's: 1) Magento - Website Design | Development | Migration | Upgrade Service | Support & Maintenance - (complete White Label Services) 2) Laravel - Website Design | Development | Migration | Upgrade Service | Support & Maintenance 3) Good knowledge in PHP and SQL. 4) Must be good knowledge in AWS Incident Configuration & Ubuntu Comment Prompt | Application Configuration.

  €90 (Avg Bid)
  €90 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  we currently have aws chime setup and you will need to connect it to unifi talk

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Need someone who have hands on exp in docker and kubernetes

  €339 / hr (Avg Bid)
  €339 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Need someone who have hands and exp in docker and kubernetes

  €592 (Avg Bid)
  €592 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  This project needs experience with AWS services such as api gateway, lambda and react. This would be more on designing a system than implementation. Will Need 2 days dedicated time.

  €164 (Avg Bid)
  Acil Gizlilik Anlaşması
  €164 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Looking for a devops person to setup aws hosting - my budget INR 500 (Because above 500 i already have many options)

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  10 teklifler

  ...WebAPI should be able to take an image as input, scan and process the image using OpenCV methods and image processing algorithms and return the scanned image. The project will involve the following tasks: Implementing a scanning algorithm using OpenCV in C# that can handle different types of images and produce high-quality scans. Optimizing the performance of the WebAPI to meet high performance metrics and ensure smooth and efficient image processing. Ensuring that the WebAPI meets the requirements of quality and accuracy. The successful candidate should have the following qualifications: Strong experience in C# and OpenCV. Familiarity with image processing techniques and algorithms such as HoughLinesP, Canny Edge Detection, Adaptive Thresholding. Experience in developi...

  €227 (Avg Bid)
  €227 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  AI technology refers to the development and application of artificial intelligence algorithms, techniques, and methods in various fields such as computer science, engineering, mathematics, and others. AI technology involves machine learning, natural language processing, robotics, and computer vision, among other sub-disciplines, to build intelligent systems that can perform tasks such as decision making, problem solving, and pattern recognition with minimal human intervention. AI technology is used in a variety of applications, including autonomous vehicles, healthcare, finance, customer service, and many others.

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  3 teklifler

  In this role, the EpiServer expert will be responsible for designing, developing, updating, and supporting Episerver B2B Commerce Cloud implementations. Expertise in enterprise commerce architecture with Episerver B2B Commerce Cloud. Familiarity with deployment to SaaS platforms in general and Strong ex...architecture with Episerver B2B Commerce Cloud. Familiarity with deployment to SaaS platforms in general and Strong experience in APIs (SOAP/REST). At least the last two years of experience is expected to be in Insite Commerce/Epi B2B Commerce Cloud. Nice to Have Episerver B2B Commerce Cloud Certification Other Episerver certifications Experience integrating on-premises and cloud-based SaaS solutions (AWS or Azure cloud) Experience configuring and managing Jenkins and other Dev...

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  11 teklifler

  ...delegate tasks effectively Develop and maintain mobile applications using Flutter Cross Platform and Unity game development Work on API development using Node.JS and .NET Work on web development using Angular, React, or Next JS Experience with AWS API Gateway, and Amazon Kubernetes Service. Experience with Figma or Sketch and 3D animations/rigging is a plus Have a proven track record of developing products that are currently live on the App Store and Play Store Have experience with ads, payments, social media feeds, and ranking algorithms Work closely with the CTO to translate plans into precise technical requirements Requirements: Proven 10 year+ track record of delivering apps successfully to Production ( we are launching in a week) Strong experience in Javasc...

  €745 (Avg Bid)
  €745 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  ...standard tools used in the wider React ecosystem, such as Node.js, Webpack, Redux and yarn. - You have expert knowledge of Git. - You have experience building and managing RESTful API’s. - You have an understanding of database technologies such as (MySQL, PostgreSQL, etc.) and NoSQL Stores (Redis, Firestore, MongoDB, Elasticsearch) - You have a strong understanding of Cloud Deployment using GCP/AWS. (We use GCP) Your Responsibilities: - Design, develop, test, deploy, maintain, and improve React Components and Features. - Contribute and drive ideas for new development capabilities and bring them to fruition. - Own and support the implementation of React services and agile development technologies in areas of software development. - Maintain and update project dependencies a...

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  34 teklifler

  ...standard tools used in the wider React ecosystem, such as Node.js, Webpack, Redux and yarn. - You have expert knowledge of Git. - You have experience building and managing RESTful API’s. - You have an understanding of database technologies such as (MySQL, PostgreSQL, etc.) and NoSQL Stores (Redis, Firestore, MongoDB, Elasticsearch) - You have a strong understanding of Cloud Deployment using GCP/AWS. (We use GCP) Your Responsibilities: - Design, develop, test, deploy, maintain, and improve React Components and Features. - Contribute and drive ideas for new development capabilities and bring them to fruition. - Own and support the implementation of React services and agile development technologies in areas of software development. - Maintain and update project dependencies a...

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  24 teklifler

  Obj...the issue. Any other relevant functions that you deem important. Code Structure: The code should be structured in a way that is easy to understand and maintain. The code should be well-documented and include comments that explain the functionality of each section. The code should be written in a way that follows best practices for python coding, such as using appropriate data structures and algorithms. Testing: The code should be thoroughly tested and debugged to ensure that it works correctly and is free of any bugs or errors. The code should be tested with a variety of inputs to ensure that it works correctly under different conditions. Note: The code should be developed in accordance with Jira's API Terms of Service and should not be used for any illegal or unet...

  €161 (Avg Bid)
  €161 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  "Attention all developers with a passion for new technologies and technical challenges! We are seeking a highly motivated individual to join u...interface) development JavaScript for front-end interactivity Django or another Python-based back-end framework for data management and program logic A database (such as MySQL or PostgreSQL) for storing member and event data REST API or GraphQL for communication between the front-end and back-end Git for source code management and collaboration with other developers Deployment tools (such as Heroku or AWS) for putting the application online. Join us in creating a groundbreaking application that will change the way people travel and experience the world! If you have the passion and skills to help bring this project to life, we encourage...

  €752 - €1505
  Özellikli Mühürlü
  €752 - €1505
  5 teklifler

  - Operating and maintaining video and audio equipment. Developing creative ideas and scripts for videos. -Posting and scheduling videos on YouTube and other social media platforms. -Analyzing and tracking the performance of videos and making changes to improve engagement and reach. -Staying up to date with the latest trends, algorithms, and best practices in video production and optimization. -Proven experience in video production and editing. Strong creativity and storytelling skills. -Experience with optimizing video content for search engines and social media platforms. -Ability to analyze data and make data-driven decisions. A passion for video content and YouTube culture.

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Compare IaaS vs. PaaS Vs. SaaS options on AWS, Azure and Google Cloud Platform Highlight which provider is best to provide all these services.

  €59 (Avg Bid)
  €59 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  We have a simple frontend application that communicates trough API with backend in python. It is needed to develop a reactive backend using Celery framework. The changes to frontend need to be implemented accordingly. Following workflow need to be within celery broker: 1. Loading of OCT images 2. Running AI prediction algorithms, that includes continuous check for the AI results 3. Fronend need to continuously check the celery tasks and retrieve results. Finally, it needs to be deployed to Azure cloud service.

  €510 (Avg Bid)
  €510 Ortalama Teklif
  37 teklifler
  AWS EXPERT 5 gün left
  ONAYLI

  I want to host my php webpage on aws amplify

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Partial built application called Convenient Shopping Solutions currently hosted on AWS. I need a developer that can help me restructure the app, fix design errors and fix the user interface.

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  35 teklifler

  Hi, We need to install few softwares and configure in Linux AWS Instance. Our client has given a restricted access via opening up a single port for outside access and we have trouble configuring xampp server and all, almost we installed all other things except this configuration issues.

  €83 (Avg Bid)
  €83 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  We have a MERN Stack website, which need to redirect for multiple domain name using docker image on aws. Also, We need entire documentation of changes and for future use cases.

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  AWS EC2 Creation for WordPress Project

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  11 teklifler
  Numerical computation 5 gün left
  ONAYLI

  Need to have knowledge in Error explosion; floating point arithmetic; systems of linear and non-linear equations interpolation; numerical differentiation; ordinary differential equations; boundary value problems; Partial differential equations; non-linear equations; non standard computations. Emphasis: On applications not theory; on adapting mathematical algorithms; on error control; on programming solutions, Matlab, Java, Perl.

  €107 (Avg Bid)
  €107 Ortalama Teklif
  38 teklifler

  Hello We're looking for AWS support executive for below : 1. Move data from larger ssd to smaller ssd as the disk are being unused for full capacity. There are 8 such drives for data transfer. 2. Set up auto scaling group for 3 servers. 3. 2 hours support on every Monday. Please share best pricing for all activities. We look forward to long term working. Thanks!

  €95 (Avg Bid)
  €95 Ortalama Teklif
  12 teklifler