Business analysis sas işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  342,216 business analysis sas iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  I am looking for a digital marketing intern who can assist me with SEO optimization for my website. The ideal candidate should have experience in SEO techniques and strategies. Tasks: - Conduct a thorough analysis of my website's current SEO status - Implement on-page and off-page optimization techniques to improve website ranking - Conduct keyword research and optimize website content accordingly - Collaborate with the content team to create SEO-friendly content - Monitor website traffic and provide recommendations for improvement Goals: - Increase website traffic - Improve website ranking on search engine results pages Current status of website's SEO: - Fully optimized but needs improvement Skills and experience required: - Strong understanding of SEO techniques and ...

  €8 / hr (Avg Bid)
  €8 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Tasarım son aşamasındadır. Yapılaması gerekenler, web ve mobil sürümün görsel olarak güçlendirilmesi ve dinamik yönlendirmenin anlaşılabilir olmasıdır. Şuan ki hali adresinden gözatılabilir.

  €852 (Avg Bid)
  €852 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  SAAS çalışacak bir iş yönetimi uygulaması için REACT.js kullanabilen fullstack bir developer ihtiyacımız vardır. (We need a full stack developer using REACT.js for a SAAS management software)

  €4801 (Avg Bid)
  €4801 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Instagram için story ve post template lerine ve bunların varyasyonlarına ihtiyacım var (Telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik cihaz ve aksesuar ürün gamı bulunan bir kuruluş için)

  €16 (Avg Bid)
  €16 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  İstediğiniz şekilde logo,kartvizit,tişört tasarlayabilirim.Görselliği güzel olacak şekilde tasarlarım.Ücreti sonradan belirleyebiliriz.Lütfen iletişime geçin. I can design logo,business card,t-shirt as you wish. We can determine the pay get in contact me.

  €32 (Avg Bid)
  €32 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Google My Business'te (Maps) yüzlerce yorum verebilmemi sağlayacak bir program lazım. Bu program cihazların İP'sini, ID'sini ve gerekli tüm bilgilerini değiştirebilmeli. Ayrıca Gmail hesapları açmalı veya Gmail hesapları programa entegre edilerek onlarla yorum verilebilmeli. Özetle.

  €1397 (Avg Bid)
  €1397 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Comparative statistic analysis, equilibrium analysis, matrix algebra üzerine basit sorulardan oluşan online sınav konusunda yardıma ihtiyacım var.

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Güzel görünümlü ve basit görünümlü bir kartvizit yapıyorum

  €21 (Avg Bid)
  €21 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  Konu: Discuss the transformation of the Roman Empire in late antiquity and the role of religion in that transformation. What were the ways in which the rise of Christianity and later the rise of Islam contributed to the transition from antiquity to the middle ages? Provide an answer based on close textual analysis of the required readings. Use at least three or more of the required readings. Compare and contrast them. Çalışma compare and contrast standartında yapılacaktır. Her bir body için farklı bir kaynak kullanılacak ve kullanılan kaynaklar MLA formatında kaynakçaya eklenecektir. Aynı zamanda yapılan alıntıların sayfa sayıları belirtilecektir. Çalışma toplamda 1200 kelime olacaktır (Çalışma kaynakçası bu kelime sınırına dahil değildir...

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Kurmuş olduğum web sitesinin googleda üst sıralarda çıkması

  SEO
  €267 (Avg Bid)
  €267 Ortalama Teklif
  42 teklifler

  Harekrushna panda

  €235 (Avg Bid)
  €235 Ortalama Teklif
  5 teklifler
  €89 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Özel hastane, medikal muhasebe, faturalandırma, işletme büyütme ve kuramsallaştırma danışmanlığı

  €2785 - €4641
  €2785 - €4641
  0 teklifler

  Hayal ettiğiniz tasarımlar,Bizimle gerçekleşiyor

  €305 (Avg Bid)
  €305 Ortalama Teklif
  43 teklifler

  Güven, sanat, tasarım, kişisellik, hepsi bir noktada

  €1936 (Avg Bid)
  €1936 Ortalama Teklif
  22 teklifler

  yeşilköy çilingir yesilkoy cilingir anhatarci firması

  €141 - €424
  €141 - €424
  0 teklifler

  Türk yada türkçe konusan web tasarimci ariyorum. Bize güzel tasarimli, admin paneli olan, kullanisli ve basit yönetilebilir bir site kurdurmak istiyoruz. Joomla, Mambo, Wordpress yada herhangi bir sistem olabilir. Aklimda olan ilerleme plani 1 - önce bize bir sistem tasarim önerisinde bulmaniz, 2 - sistem ve tasarimda anlastiktan sonra sitemize kurulum gerçeklesecek, 3 - en son site yapilanmada (kaynak,resim,vesaire gibi veri girmede) destek hizmeti almak istiyoruz. Kullanilan sistemin Norveççe, detekli olmasi gerekir. En ünlü CMS'lerde bu var diye biliyorum..

  €161 (Avg Bid)
  €161 Ortalama Teklif
  11 teklifler
  business card Bitti left

  business cardDakikalar içinde yetenekli freelancerlardan teklifler alın. Freelancer profil ve geribildirimlerini görüntüleyin, sonra da hemen onlarla sohbet edin! Sadece %3* komisyon ücretiyle, favori freelancerınız bugün sizin için çalışmaya başlayabilir!

  €433 (Avg Bid)
  €433 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  Öncelikle sana "Hack-Auto Management" ön elemesini geçip iş simülasyon oyununu oynamaya hak kazandığını memnuniyetle bildirmek isteriz! Bu aşamadan sonra 10'lu gruplarda yarışarak 400 kişi arasından finale kalmak için kıyasıya bir mücadele seni bekliyor. Simülasyon 5 Aralık Cumartesi günü başlayacak ve 12 gün sürecek. Endişelenme her aşamada seni bilgilendireceğiz. Başvuru sırasında bize verdiğin mail adresini düzenli olarak kontrol etmen bizim için yeterli. Bu süreçte sana simülasyonu anlama konusunda yardımcı olacak ve oyunun kurallarını içeren dokümanlara aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsin. Bu dokümanları dikkatle okuman, oyunda başarılı olman konu...

  €381 (Avg Bid)
  €381 Ortalama Teklif
  3 teklifler
  €23 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Twitter üzerinden Türkçe Tweetler çekilerek elde edilen veri setini kullanarak bir ürün, şirket yada markaya dair kamuoyu duygularını analiz edebilen SENTIMENT ANALYSIS (Duygu Analizi) uygulama geliştirilmesi (pozitif, negatif, nötr olarak sınıflandırma gerçekleştirecek). Makine öğrenmesi algoritmalarından faydalanılacaktır. Veri madenciliği, NLP ve Makine Öğrenmesi alanlarında çalışan bu konularla ilgilenen birisinin rahatlıkla gerçekleştirebileceği kompleks olmayan bir projedir. Argüman sağlanması adına pek çok türkçe dokümantasyon mevcuttur. Tez projesi kapsamında kullanılacaktır.

  €1609 (Avg Bid)
  €1609 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Hi all. We need a market research and business plan for electrical floor heating system (with cables) in Turkey-Istanbul as soon as possible. Project deadline is 10th of May. İstanbul merkezli firmamız için elektrikli yerden ısıtma sistemleri üzerine bir pazar araştırması ve iş planına ihtiyacımız vardır. Proje için araştırmaları bitirmek istediğim tarih Mayıs 10 dur.

  €217 (Avg Bid)
  €217 Ortalama Teklif
  5 teklifler
  €11 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Önceki projemizle ilgili devam eden işlerim var 'A Simple Business Mobile App with Corona SDK'

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Dosto, duniya me software industry, ek lauti industry he jisme profit percentage ki koi limits nahi hai. {020830685SK}Kyoki software ki kimat chahe kitni bhi ho lekin bikta 20 rs ki CD Mein. Esiliye BILL GATES pichle 20 salo se income me no. 1 hai. Ab Aap bhi full time/ part time kam karke is software industry me Kama sakte hai aur pa sakte hai holsale aur retail dono ka fayda. Yani 200% se 2000% ka profite margin. CHALLANCE: Duniya ke Kisi bhi ISO: 9001:2008 & 27001:2005 plane ya company me itna profite ho to hamari puri team kam se kam 5 lakh ke investment se apke sath kam karegi CONTECT: +91 8460003111 (Whatsup.)E-mail:

  €232 - €696
  €232 - €696
  0 teklifler

  ...yakınındaki kişileri bulma Yapılacak Platformlar Web | IOS | Android | Windows Mobile ---------------------------------------------------------------------ENGLISH--------------------------------------------------------------------------------------- marriage - dating site shall be performed, Features online camera interview picture does not show the desired person psychological analysis and compliance test phones with location services to find people near Do Platforms Web | iOS | Android | Windows Mobile...

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Project Title: Need more Lols - Business News Editors/Journos Description: We are looking for experienced business news editors/journalists who can help create entertaining and useful news stories, cover new products and services in the SME market, and help our audience learn. - Strong writing and editing skills to create compelling stories - Knowledge of various industries and the ability to conduct thorough research. - Familiarity with business news and the ability to deliver accurate and up-to-date information. - Attention to detail and the ability to present information clearly and concisely with excellent readability. - Experience in Indian, US, UK or Australian markets would be an advantage We would love to hear from you if you are a talented business ne...

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  11 teklifler

  I am looking for a skilled Googlesheet coder to assist me with data manipulation and analysis tasks. The ideal candidate should have experience in handling intermediate level data complexity. The project has a specific deadline of one week, so it is important that the freelancer is able to complete the tasks within this timeframe.

  €6 - €61
  Mühürlü
  €6 - €61
  2 teklifler

  Hi I need Amazon fba business set and find a supplier source and set up thanks usa supplier

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  I am looking for a skilled developer to create an e-commerce website a...YouTube, and TikTok. - The program should be able to scrape data from these platforms, including search engines like Google and Bing. - I am specifically looking for a functionality that allows both data extraction and analysis. This will help me gather and analyze relevant information for my business. Ideal Skills and Experience: - Proficiency in web development and e-commerce website creation. - Experience in web scraping and data extraction from social media platforms. - Knowledge of online payment systems and customer review features. - Strong analytical skills for data analysis. If you have the expertise and skills required for this project, please reach out to me. I look forward to discuss...

  €439 (Avg Bid)
  €439 Ortalama Teklif
  31 teklifler
  Business card 6 gün left

  I am looking for a creative business card design that is double-sided for a up coming cleaning company. I am open to suggestions for specific colors and themes, but I would like the designer to use their creativity. Skills and Experience: - Experience in designing creative and unique business cards - Strong understanding of color theory and design principles - Ability to incorporate the client's preferences while adding a touch of creativity - Proficiency in graphic design software such as Adobe Illustrator or Photoshop - Attention to detail to ensure the design is visually appealing and professional

  €63 (Avg Bid)
  €63 Ortalama Teklif
  83 teklifler

  I am seeking a Facebook Ad expert to help me run ads on my business profile. Target Audience: - I am open to suggestions for defining my target audience. Main Goal: - My main goal with these Facebook ads is to increase sales. Budget: - My budget for these ads is less than $50. Ideal Skills and Experience: - Proven experience in running successful Facebook ad campaigns. - Strong knowledge of targeting strategies and audience segmentation. - Ability to create compelling ad copy and creative visuals. - Proficient in analyzing ad performance data and making data-driven optimizations. - Familiarity with Facebook's ad platform and its features.

  €49 (Avg Bid)
  €49 Ortalama Teklif
  34 teklifler

  ...different genres. - Providing insightful predictions and analysis on the potential success and impact of these rising stars. - Ensuring the article is well-structured, easy to read, and appeals to a wide audience of music enthusiasts. - Incorporating any preferences or recommendations from the client, while also maintaining the freedom to explore and include a variety of artists. Ideal skills and experience for this project: - Strong writing skills with the ability to create compelling and informative content. - Knowledge and passion for the music industry, particularly in identifying emerging talent. - Research skills to gather information and data on the latest musical artists. - Creativity and the ability to present predictions and analysis in an engaging manner. - Fa...

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  20 teklifler
  Data Analyst 6 gün left

  I am looking for a data analyst who specializes in data visualization using Python library Altair. The project involves working with a large dataset of more than 10,000 records. I do not have...visualization using Python library Altair. The project involves working with a large dataset of more than 10,000 records. I do not have a preferred tool or platform for data visualization, but I would like the analyst to use Python for this project. Ideal Skills and Experience: - Expertise in data visualization using Python - Experience working with large datasets - Strong knowledge of data analysis techniques and statistical methods - Proficiency in Python programming language - Ability to create visually appealing and interactive data visualizations - Strong problem-solving and communicat...

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  12 teklifler

  I am looking for a skilled developer to build a GA4 analytics dashboard for my website. The ideal candidate should have experience in Google Analytics and expertise in data tracking and analysis. Specific Metrics and Dimensions: - I would like to track traffic sources and channels to better understand where my website visitors are coming from. Goals and Objectives: - My main objective is to enhance user engagement on my website. I want to track user behavior and engagement metrics to identify areas for improvement. Additional Features and Integrations: - I would like the dashboard to include customized reports and alerts. This will help me stay updated on key metrics and make data-driven decisions. - Integration with other marketing platforms would be a plus, as I want to have a ...

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  24 teklifler

  I am looking for a skilled freelancer, specifically very capable with Meta Business Suite, Shopify and ads management. The ideal candidate will offer portfolio and success rate. Functionalities needed: - Meta Business Suite - Shopify functionality and design - CRM Budget: - Less than $500 Timeline: - Immediately for immediate results

  €486 (Avg Bid)
  €486 Ortalama Teklif
  39 teklifler

  I am looking for a freelancer who can assist me with an Autocad drawing and steel structure project. The purpose of this project is for structural analysis. Specific requirements for this project include: - The ability to work with precise measurements for the steel structure - Experience in creating Autocad drawings for other types of projects Ideal skills and experience for this job include: - Proficiency in Autocad and structural analysis software - Knowledge of steel structures and their design principles - Previous experience working on similar projects If you have the necessary skills and experience, please submit your proposal for consideration. Thank you.

  €368 (Avg Bid)
  €368 Ortalama Teklif
  26 teklifler

  Project Title: Fixing errors in Lisp Interpreter developed in C++ I am looking for a skilled developer who can help me fix syntax errors in my Lisp Interpreter. The project is deve...changes made to the code Ideal Skills and Experience: - Strong proficiency in C++ programming - In-depth understanding of Lisp and its syntax - Experience in debugging and resolving syntax errors - Familiarity with interpreter development and testing Please note that there are no specific functions or lines of code provided that are causing the errors. The errors seem to be random, so a thorough analysis and debugging process will be required. As there is no specified deadline for fixing these errors, the developer should be able to work on the project at a reasonable pace while ensuring quality and...

  €130 (Avg Bid)
  €130 Ortalama Teklif
  14 teklifler
  SAP 2000 project 6 gün left
  ONAYLI

  I am looking for a freelancer who specializes in SAP 2000 and has experience in finite element analysis. The scope of the project involves conducting finite element analysis using SAP 2000. Specifically, I have specific materials and structures in mind for the analysis. The deadline for the project is within a week. Ideal skills and experience for this job include: - Proficiency in SAP 2000 - Strong background in finite element analysis - Experience working with specific materials and structures - Ability to work within tight deadlines.

  €112 (Avg Bid)
  €112 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  I am looking for an expert in Selenium and Python to assist me with test automation. I need to update our script. The project needs to be completed ASAP. Ideal skills and experience for this job: - Strong proficiency in Selenium and Python - Experience with test automation - Knowledge of web scraping and data analysis - Ability to work quickly and meet tight deadlines

  €124 (Avg Bid)
  €124 Ortalama Teklif
  49 teklifler

  No holding bids, what you bid is what I expect to pay. There is no negotiation after so don’t waste your time biding small amounts then trying to tell me it’s a holding bid. The bid should be around the $100 I am looking for a freelancer who can provide me with specific details about UK care home owners for marketing purposes. The ideal candidate should have experience in data research and analysis. Specific Details: - Care home name - Name of owner - Email - Phone number - LinkedIn profile (if available) Location: - I have a specific location in mind for the care homes, and the freelancer should be able to provide information about care homes in that location. UK care homes or Close to as possible

  €103 (Avg Bid)
  €103 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  I am looking for a talented and creative designer to help me with logo design and business card design for my new enterprise. The project will involve creating a visually appealing and professional logo that reflects the identity and values of my business. Color Scheme: - I am undecided about the color scheme and open to suggestions. The designer can use neutral colors or bold colors based on their creative vision and expertise. Design Elements: - I do not have any specific design elements or symbols in mind. I am open to suggestions and would like the designer to come up with something unique that captures the essence of my business. Ideal Skills and Experience: - Strong portfolio showcasing previous logo design and branding projects - Proficiency in graphic design...

  €84 (Avg Bid)
  €84 Ortalama Teklif
  84 teklifler

  I am looking for a freelancer who can draw indifference curves and a budget line in Excel for my project. The purpose of drawing these is to analyze consumer preferences. I have specific products or services in mind for the analysis, so the freelancer should be able to incorporate them into the graphs. I need this project to be completed within one day, so the freelancer should be able to work quickly and efficiently. The ideal candidate for this job should have experience in data analysis and be proficient in using Excel. They should also have a good understanding of consumer preferences and how to illustrate them graphically. It is Managerial Economics.

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  14 teklifler

  I...statistical analysis, including hypothesis testing, regression analysis, and data visualization, using the software Jamovi. Specific requirements for the project include: - Writing a 3000-word report that includes a critical discussion of the statistical analysis conducted in Jamovi Key skills and experience required: - Proficiency in statistical analysis techniques, including hypothesis testing and regression analysis - Experience using Jamovi software for data analysis and visualization - Strong analytical and critical thinking skills to provide a thorough discussion of the analysis conducted The project requires the analysis of specific data sets, which I will provide. The deadline for this project is more than 2 weeks, a...

  €120 (Avg Bid)
  €120 Ortalama Teklif
  55 teklifler

  I am looking for a freelancer to improve my current custom Google Sheet workflow and design. Ideally we analyze what information I need out of the current solution and wrk on ways to improve and resdesign. The specific functionalities that I need in the Google Sheet are Production Crew Scheduling on a month/...will need ongoing support with the Google Sheet after it's built, including regular updates. Ideally new features as we think of them to make things easier, as well as new custom fields down the road. Skills and Experience: - Proficiency in Google Sheets and its various features - Experience in data visualization and creating charts in Google Sheets - Strong understanding of data management and analysis - Ability to provide ongoing support and make regular updates to th...

  €36 / hr (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €36 / hr Ortalama Teklif
  8 teklifler

  ...looking for a freelancer to develop an AI model that can recommend hair products based on customer data. Customer Data: - The AI model will use hair type and concerns as the customer data to make recommendations. Dataset: - I already have a dataset to test the model on. Required Skills and Experience: - Experience in developing AI models and recommendation systems. - Proficiency in data analysis and machine learning algorithms. - Familiarity with hair product industry and customer preferences. Product Offering: - My company offers a range of shampoos and conditioners. The freelancer will be responsible for: - Developing an AI model that can analyze customer hair type and concerns to make personalized product recommendations. - Testing the model on the provided dataset to...

  €1820 (Avg Bid)
  €1820 Ortalama Teklif
  54 teklifler
  Simo model 6 gün left
  ONAYLI

  ...Experience: - Proficiency in simulation software and programming languages - Strong background in mathematical modeling and statistical analysis - Experience in developing Simo models with moderately detailed output - Ability to understand and interpret rough ideas for simulation parameters - Attention to detail to ensure accurate representation of conditions in the simulation Key Requirements: 1. Simulation Development: - Create a Simo model that accurately represents the desired parameters or conditions. - Incorporate the rough idea provided by the client into the simulation. - Ensure the simulation provides moderately detailed output. 2. Data Analysis and Interpretation: - Analyze the simulated data to extract meaningful insights and patterns. - Inter...

  €86 (Avg Bid)
  €86 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  ...designer to create 1-3 infographics for my business marketing campaign. Skills and Experience: - Proficient in graphic design software and tools - Experience in creating visually appealing and informative infographics - Ability to follow brand guidelines and incorporate color preferences - Strong understanding of marketing principles and target audience - Attention to detail and ability to deliver high-quality work within specified deadlines Key Deliverables: - 1-3 visually appealing infographics that effectively communicate key information about my business and services - Infographics should be in line with my brand guidelines and color preferences If you have the necessary skills and experience in creating impactful infographics for business marketing purposes...

  €311 (Avg Bid)
  €311 Ortalama Teklif
  87 teklifler

  ...create a 15 slides of PowerPoint presentation on decision analysis tools for medicine. The specific decision analysis tools that need to be included in the presentation are decision analysis concepts and tools in general. The freelancer will be provided with the necessary links for the presentation. Extra links suggested by the freelancer are welcome. The intended audience for this presentation is medical students and professionals. Therefore, it is advantage that the freelancer has a good understanding of medical concepts and terminology. I need it within 2 days. Max budget is $50 Skills and experience ideal for this job include: - Proficiency in creating visually appealing PowerPoint presentations - Knowledge of decision analysis concepts and tools - Fam...

  €63 (Avg Bid)
  €63 Ortalama Teklif
  56 teklifler

  I a...am looking for a skilled Metabase developer to create various data analysis reports for my project. Requirements: - Experience in building data analysis reports using Metabase - Ability to work with different data sets and sources - Proficiency in creating interactive online dashboards for report presentation Skills and Experience: - Strong understanding of data analysis and visualization techniques - Familiarity with Metabase and its features - Expertise in working with various data sets and sources - Ability to design and develop interactive online dashboards - Knowledge of different data formats and their conversion (e.g. PDF, spreadsheet) If you meet these requirements and have experience in developing data analysis reports using Metabase, please s...

  €8 - €14 / hr
  €8 - €14 / hr
  0 teklifler