Chineese translator işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  72,431 chineese translator iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  I am looking for a translator who can translate Turkish to Russian. I do not require a certified translator for this project. The content that needs to be translated includes chemical raw materials and products. The volume of the content is in texts and online translations. Skills and experience required: - Fluent in Turkish and Russian - Experience in translating technical documents related to chemical industry - Proficient in online translation tools and software.

  €48 / hr (Avg Bid)
  €48 / hr Ortalama Teklif
  4 teklifler

  An education website is automatically translated in turkish with google translate. I need a turkish translator, his mother tongue is turkish, that correct the translator mistakes. Communicating with me is with german, arabic or english.

  €21 (Avg Bid)
  €21 Ortalama Teklif
  63 teklifler

  Merhaba, Finans ve oyun pazarında yer alan şirketimiz için Türkçe bilen/konuşabilen ve anadili İngilizce olan freelance bir çalışma arkadaşı arıyoruz. Devamlı ve uzun soluklu bir proje olacak. -- We are looking for a native English translator who can speak Turkish for our company in the finance and gaming market. The project will be an ongoing project.

  €368 (Avg Bid)
  €368 Ortalama Teklif
  38 teklifler
  €11 Ortalama Teklif
  43 teklifler

  polish translator for my website

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Merhaba eTranslators, profilinizi fark ettim ve size projemi teklif etmek isterim. İstediğiniz ayrıntıyı sohbet üzerinden tartışabiliriz. I am an expert translator, I want to do your job that requires translator and make it easy

  €238 (Avg Bid)
  €238 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  sadece Türkçe bilen yada Türkiyeden arkadaşlar yazsın lütfen front end kısmı % 70 bitmiş siteme backend, işleri yapılacaktır..php, mysql altyapısı, admin panel ödeme sistemleri ve test aşaması olacaktır.. Fiyat 10.000 TL, ödeme buradn ve aşamalı olacaktır..baştan AVANS isteyenler yazmasın ! süre : 30 gün.. şartları kabul edenler detaylar için yazabilirsiniz..

  €2055 (Avg Bid)
  €2055 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  I dont know English and want working without any language problems.. Bütçe max 500 $.. bundan fazla teklifleri siliyorum…Fiyata az demeyin, Bu bir deneme işidir, sırada 30 a yakın yapılacak projem var, lütfen iyice okuyup süre ve fiyat tekliflerinizi verin… dating sitesi yapılacak, örnek : Mahnem.ru.. çalışma yapısı olarak buna benzeyecek ama tasarım vereceğim örneğe göre değişecek, standart bir arkadaşlık sitesinde olması gerekenler olacak, bazı şeyleri, çıkarılıp bazı fonksiyonlar eklenecek.. yazılım 0 dan php ve mysql.. ssl olacak, responsive mobile…hazır script veya wordpress kabul etmiyorum...sadece diller için ve bazı standart şeyler için hazır kodlar ve api ler kullanılabilir, isteklerime gö...

  €497 (Avg Bid)
  Özellikli
  €497 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  interested in only freelancers can speak Turkish but without a translator.. arkadaşlık sitesi php mysql web sitesi responsive...script yada wordpress istemiyorum...Bütçe 300-500 $ ... site standart arkadaşlık siteleri gibi olup ilaveten bazı fonksiyonlar var, detaylı bir admin panel yapılacak... SÜRE : İşin süresi 2-3 ay + beta testi 15 gün, ÖDEME : 3 aşamada her aşama tamamlandığında ödeme yapılacak.. baştan AVANS verilmez…açılacak demo hesabından çalışmaları anlık takip etmek en önemli şartım... bu isteklerimizi karşılayacak olanlardan Fiyat ve Süre tekliflerini bekliyoruz…

  €479 (Avg Bid)
  €479 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  Rusya, Ukrayna vs pazarlarına hakim, çok iyi Türkçe ve Rusça bilen ( tercihen Türk, Azeri olabilir ) yazılımcı arıyorum….1 ana site ve bağlı birkaç zincir site anahtar teslimi yapılacak, ayrıca Rus ve Ukrayna pazarlarında reklam, ilan ve SEO işlerinide takip edilecek…Bu iş bitiminde APP yapımı işide ayrıca verilecektir… SÜRE : İşin süresi 3-4 ay + beta testi 15 gün, iş 4 aşamada yapılacak.. ÖDEME : 4 aşamada her ay o aşama tamamlandığında ödeme yapılacak.. baştan AVANS verilmez… Lütfen ilanı dikkatlice okuyun, YARIM BİR YAZILIMIN kimsenin işine yaramayacağını düşünerek Yukarıdaki şart ve isteklerimizi karşılayacak olanlardan Fiyat ve Süre tekliflerinizi bekliyoruz…

  €2379 (Avg Bid)
  €2379 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  I need a translator who can make a translation from English to Turkish. The article is about chemistry and it's about 30 pages. Deadline: 15th of February. Kimya alanında yaklaşık 30 sayfalık bir makaleyi İngilizceden Türkçeye çevirecek bir tercüman arıyorum. Ayın 15'i çevirinin teslimi için son tarih.

  €86 (Avg Bid)
  €86 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Sultanahmet'te hizmet vermekte olan seyahat acentamızın şu an İngilizce olarak yayın yapmakta olan web sitesinin sayfalarından bazılarını resmi dilde Çince'ye çevirebilecek arkadaşlar arıyoruz. We are a travel agency located in Sultanahmet. We are looking for a translator who will be able to translate some pages of our English website into formal Chinese.

  €279 (Avg Bid)
  €279 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  translation of sketch scenarios from turkish to english Sample text (about 15 similar texts are available) • bir hastanenin (otel girişi gibi) giriş kapısında bir bekleme kürsüsü var ve burda bir vale bekliyor. Valenin önünde bir ekran var. bizim vale ekranı görünüyor. Vale kafasını kaldırıp bakınca bir araba yanaşıyor, taglerin dizili olduğu anahtarlık dolabından bir tag alıyor ve anahtarlığını çıkarıyor tagden. • Bu sırada tag e bir zoom yapılıyor tag, anahtarlık ve bir Numara plakası var. plakadaki 143 yazısına bir zoom yapılıyor. Vale bu yapıyı ikiye ayırıyor. Bir tarafta bir kanca ve 143 nolu plaka, diğer tarafta bir halkaya takılı plaka ve bu halka da bizim tag2e takılı. • Bir tane adam arabasıyla hastane önüne...

  €285 (Avg Bid)
  €285 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Partner aranıyor. Güzel elleri, geniş omuzları, seksi boynu ve bebeksi yüze sahip erkek aranıyor. Tercihen masumiyet ve zeka aranmaktadır. İş tanımı: Fransız-Türk karışımı, koca popolu taş hatuna arkadaşlık, ve sevgi göstermek, yatak partneri olmak.

  €190 / hr (Avg Bid)
  €190 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hello, I am looking for a professional translator with expertise in Spanish. The goal of this project is to translate technical manuals from English into Spanish, so the ideal freelancer for this job must have a good command of both languages, as well as experience translating technical documents. This is a personal project of mine and I need the translation to be completed in a timely and accurate manner. The source content that needs translation is more than 10 pages long. If any additional information is needed I am willing to provide it.

  €30 / hr (Avg Bid)
  €30 / hr Ortalama Teklif
  43 teklifler
  translation 6 gün left

  Translation Project - English to French Informal Translation Skills and Experience Required: - Fluent in both English and French - Strong understanding of informal language and slang in French - Experience in translating content from English to French - Attention to detail and accuracy in translation work Project Description: We are looking for a skilled translator who can translate content from English to French in an informal tone. The project requires translating various types of content, such as articles, blog posts, and social media posts. Responsibilities: - Translate English content into French, ensuring accurate meaning and context in an informal tone - Adapt and localize the translation to resonate with French-speaking audiences - Maintain consistency in language style ...

  €84 (Avg Bid)
  €84 Ortalama Teklif
  30 teklifler

  I am looking for a skilled translator who can help me with a manual translation from English to Hindi. The project involves translating more than 1000 words of non-technical text while maintaining an informal but correct tone. Skills and experience required for this job include: - Fluency in both English and Hindi - Strong proficiency in translation - Attention to detail - Ability to maintain an informal tone throughout the translation - Previous experience in manual translation projects If you have the necessary skills and experience, please submit your proposal.

  €61 (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €61 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Need a native Arabic translator for our long term project from Arabic to English. Please bid only native bidders. Not allowed any google or machine translation. Budget: Depend on the quality Deadline: Asap Note: Place if you can start right now.

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  49 teklifler
  German Translator 6 gün left
  ONAYLI

  More details: What type of translation do you need? Audio/Video translation Do you need the content to be localized as well? No, a direct translation is fine How many words or minutes of content need to be translated? 500-1000 words/minutes

  €12 - €18 / hr
  Yerel
  €12 - €18 / hr
  0 teklifler

  Project Description: I am looking for a skilled translator to translate a 2-minute video from English to Portuguese (Portugal). The ideal candidate should have experience in video translation and be fluent in both English and Portuguese (from Portugal) Requirements: - Fluency in English and Portuguese (Portugal) - Experience in video translation - Ability to accurately translate the content of the video within the given timeframe - We don't want the english version of the original video to be visible! Deliverables: - Translated script of the video Timeline: - The translation should be completed within this week Please note that we do not require subtitles or voice-over for the translated video, only the translation of the script. Thank you.

  €36 (Avg Bid)
  €36 Ortalama Teklif
  38 teklifler

  Small document need to translate into English. Immediate delivery required. Only verified translator required

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  13 teklifler

  I am looking for a skilled translator to translate a 6:40-minute video from Arabic to English and provide an SRT file. The project has the following requirements: Deadline: Within 24 hours Formatting and Style: I require specific formatting and style for the translated subtitles. SRT file time coded Ideal Skills and Experience: - Fluent in both Arabic and English - Experience in translating videos and providing SRT files contact me and i will give you the link

  €22 (Avg Bid)
  €22 Ortalama Teklif
  30 teklifler
  German to Polish 6 gün left

  German to Polish Translation Project I am looking for a freelance translator who can translate a document from German to Polish. Requirements: - Fluent in both German and Polish - Proven experience in translation work, with a focus on German to Polish translations - Familiarity with general, technical, and legal terminology - Attention to detail and accuracy in translating complex concepts - Ability to meet deadlines and deliver high-quality translations - Excellent communication skills Word Count: The document to be translated has a word count of [insert word count here]. Application Requirements: - Please include your past translation work or relevant experience in your application - Provide a detailed project proposal outlining your approach and timeline for completing the t...

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  19 teklifler

  English to Arabic Translator Subject Matter: General Certification: Required Time Frame: No specific time frame Skills and Experience: - Fluent in both English and Arabic - Previous experience in translating general content - Knowledge of cultural nuances and idiomatic expressions - Ability to provide certified translations - Attention to detail and accuracy in translation

  €16 / hr (Avg Bid)
  €16 / hr Ortalama Teklif
  63 teklifler
  Polish to German 6 gün left
  ONAYLI

  Translation Services Needed: Polish to German We are seeking a skilled translator to assist with translating our document from Polish to German. The document falls under the category of [insert category here: legal, technical, general]. Skills and Experience Required: - Fluent in both Polish and German - Proven experience in translating [insert category here: legal, technical, general] documents - Strong attention to detail and accuracy in translation - Ability to meet deadlines and work efficiently Please provide a quote for your services based on the word count of the document.

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  28 teklifler

  Vietnam native needed for translation project - Looking for a translator who is a native speaker of Vietnamese - Language pairing needed: Vietnamese to English - The length of the text to be translated is less than 500 words - Ideal skills and experience: - Native fluency in both Vietnamese and English - Strong translation skills and attention to detail - Familiarity with the subject matter of the text (if applicable) - Ability to meet tight deadlines and deliver high-quality translations

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I am looking for an English to Telugu translator who can help me with a text translation project. The project involves translating more than 1000 words of text from English to Telugu. Skills and Experience Required: - Fluent in both English and Telugu - Strong understanding of grammar and vocabulary in both languages - Previous experience in translation projects - Attention to detail and ability to accurately convey the meaning of the original text in the translated version

  €239 (Avg Bid)
  €239 Ortalama Teklif
  30 teklifler

  I am in need of an English to Arabic translator who can assist me with translating general text. The translation needs to be certified, so I am looking for someone with experience in providing certified translations. I would like the translation to be completed within a week.

  €341 (Avg Bid)
  €341 Ortalama Teklif
  62 teklifler

  English to Arabic Translator Subject Matter: General Certification: Required Time Frame: No specific time frame Skills and Experience: - Fluent in both English and Arabic - Previous experience in translating general content - Knowledge of cultural nuances and idiomatic expressions - Ability to provide certified translations - Attention to detail and accuracy in translation

  €1084 (Avg Bid)
  €1084 Ortalama Teklif
  57 teklifler

  Prepare to conduct a symphony of language as we seek a skilled translator to harmonize the prose of English narratives into the melodious composition of Spanish. We’re in search of a talented translator for an English to Spanish project, focusing on translating narratives celebrated for their fluidity, emotional depth, and rhythmic cadence. This project aims to preserve the prose’s musicality while adapting it to captivate Spanish-speaking readers and let them experience the beauty of translated literature. We seek an individual with exceptional proficiency in both English and Spanish, skilled in the art of linguistic orchestration. A Literary Symphony: ¡Bienvenidos! Welcome to a literary symphony where every word is a note, and every paragraph is a movemen...

  €389 (Avg Bid)
  €389 Ortalama Teklif
  13 teklifler
  translator 5 gün left
  ONAYLI

  Translator Needed for English to Spanish Translation Skills: - Fluent in English and Spanish - Strong understanding of grammar and syntax in both languages - Excellent written and verbal communication skills - Attention to detail and accuracy in translation - Familiarity with technical terminology (if applicable) Experience: - Proven experience in translating English to Spanish - Previous work on technical documents (if applicable) Project Details: - I am looking for a translator to help me translate a document from English to Spanish. - The document is a technical document, so familiarity with technical terminology is preferred. - The translation needs to be accurate and maintain the original meaning and tone of the document. - The document is approximately 10,000 words...

  €29 - €238
  Yerel
  €29 - €238
  0 teklifler

  I am looking for a certified translator who can accurately translate a specific document from Egyptian Arabic to English. The document will be used for both official and personal purposes. The ideal candidate should have the necessary qualifications and experience to ensure a professional and accurate translation.

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  68 teklifler

  I am looking for a freelance writer with experience in article writing. The ideal candidate should have the following skills: - Strong writing skills - Good research skills - Ability to write engaging and informative articles The project requires writing articles that are more than 1000 words in length. The articles will cover a variety of topics, so the candidate should be able to adapt their writing style accordingly. Skills in SEO writing and keyword optimization are a plus, as the articles will be published online. The writer should also have a good understanding of grammar, punctuation, and spelling. Experience in writing for different industries or niches is preferred, as the articles may vary in subject matter. The ability to meet deadlines and work independently is essential. ...

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  36 teklifler

  I am looking for a professional translator who can translate my manuscript from English to Spanish. The manuscript has more than 10,000 words and consists of a mix of technical and non-technical content. I do not require a specific dialect of Spanish, so any native Spanish speaker can apply for this job. Skills and experience required: - Fluent in both English and Spanish - Proven experience in translating manuscripts or similar documents - Familiarity with technical terminology is a plus - Attention to detail and accuracy in translation - Ability to meet deadlines and work efficiently If you are confident in your translation skills and have the necessary experience, please submit your proposal.

  €126 (Avg Bid)
  €126 Ortalama Teklif
  76 teklifler

  I am looking for a freelance writer with experience in article writing. The ideal candidate should have the following skills: - Strong writing skills - Good research skills - Ability to write engaging and informative articles The project requires writing articles that are more than 1000 words in length. The articles will cover a variety of topics, so the candidate should be able to adapt their writing style accordingly. Skills in SEO writing and keyword optimization are a plus, as the articles will be published online. The writer should also have a good understanding of grammar, punctuation, and spelling. Experience in writing for different industries or niches is preferred, as the articles may vary in subject matter. The ability to meet deadlines and work independently is essential. ...

  €368 (Avg Bid)
  €368 Ortalama Teklif
  56 teklifler

  I'm looking to have someone build a website that can translator English to any other Indian language. it should have black background .

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  I am looking for a translator to translate English content into Chinese. Source Language: - English Target Language: - Chinese Deadline: - Yes, please specify Skills and Experience: - Fluent in both English and Chinese - Extensive experience in translation - Attention to detail and accuracy in translating the content - Ability to meet specified deadlines

  €16 (Avg Bid)
  €16 Ortalama Teklif
  54 teklifler

  We have JSON file need to translate in Chinese to English, If you know how to translate then please place bid otherwise don't waste time

  €10 (Avg Bid)
  €10 Ortalama Teklif
  58 teklifler

  Project Title: Arabic Language Translation for Website Content I am looking for a professional translator who can help me add the Arabic language to my website content. The ideal candidate should have the following skills and experience: Specific Requirements: - Translate website content from English to Arabic - Ensure accurate and high-quality translation - Use appropriate language and terminology for the target audience Project Scope: - The client is unsure whether the entire website or only specific sections need to be translated. The translator should be flexible and able to accommodate both scenarios. Additional Requirements: - The translated content should be reviewed by a native Arabic speaker to ensure cultural appropriateness and accuracy. Ideal Skills and Exper...

  €14 / hr (Avg Bid)
  Yerel
  €14 / hr Ortalama Teklif
  2 teklifler

  I am looking for a skilled translator to help me with translating my website from English to Polish. Here are the project details: Source Language: English Target Language: Polish Requirements: - Fluent in both English and Polish - Experience in website translation - Attention to detail to ensure accurate translation of content - Knowledge of website design and structure to ensure proper placement of translated text - Experience translating html documents valued -Knowledge of the cycling industry highly valued Timeline: - 2-3 weeks ideally If you are a skilled translator with experience in website translation and are available to work on this project, please reach out to me. Thank you.

  €1720 (Avg Bid)
  €1720 Ortalama Teklif
  41 teklifler

  Hello, I am looking for a native Ukrainian translator for my project. I need to translate a word document from English to Ukrainian. If you are a native Ukrainian speaker then please place your bid. The job is simple and need in a timely manner. I need high-quality and manual translation. Thanks!

  €101 (Avg Bid)
  €101 Ortalama Teklif
  40 teklifler

  Hello, I am looking for a native Russian translator for my project. I need to translate a word document from English to Russian. If you are a native Russian speaker then please place your bid. The job is simple and need in a timely manner. I need high-quality and manual translation. Thanks!

  €98 (Avg Bid)
  €98 Ortalama Teklif
  61 teklifler

  Hello, I am looking for a native Urdu translator for my project. I need to translate a word document from English to Urdu. If you are a native Urdu speaker then please place your bid. The job is simple and need in a timely manner. I need high-quality and manual translation. Thanks!

  €93 (Avg Bid)
  €93 Ortalama Teklif
  93 teklifler

  English to Arabic Translator Subject Matter: General Certification: Required Time Frame: No specific time frame Skills and Experience: - Fluent in both English and Arabic - Previous experience in translating general content - Knowledge of cultural nuances and idiomatic expressions - Ability to provide certified translations - Attention to detail and accuracy in translation

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  78 teklifler

  Hello, Need a native French speaker and experienced English to French Translator for an urgent job. Translator should have proven experience in worki with ATMS and Xbench. They should also be willing to do a short test sample. This is a long-term opportunity. NO AGENCIES. Thank you

  €896 (Avg Bid)
  €896 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  I am looking for a translator who can provide a simplified traditional Chinese translation for my project titled "Tension". The project has a word count of 1000-5000 words. I do not require the translation to be localized for a specific region. However, I do prefer a formal tone and style for the translation. Ideal Skills and Experience: - Fluent in both simplified and traditional Chinese - Strong proficiency in English - Experience in translation projects of similar size and complexity - Attention to detail and ability to maintain the intended meaning and tone of the original text

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  26 teklifler
  translation 5 gün left
  ONAYLI

  Translation Project - English to Arabic I am looking for a translator who can translate content from English to Arabic. The ideal candidate should have the following skills and experience: - Fluent in both English and Arabic - Proven experience in translating content accurately and efficiently - Familiarity with both languages' grammar, idioms, and most importantly financial terms in Arabic - since the content is sector specific (finance) - Ability to provide a literal translation, adhering to the original meaning and tone of the content - 1st project is 15 ppt slides (1315 word) - If chosen 13 more projects will follow within 3 months If you are a skilled translator with a strong attention to detail and the ability to deliver high-quality translations, please bid on ...

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  113 teklifler

  We would like to translate the enclosed immunization records to Turkish. All the text in English (including text in stamps, dates (in USA format: month-day-year) and so forth) must be accounted for. The images such as the charts must be copied/pasted as they constitute and important part of the document. Turnaround: 24 hours.

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  63 teklifler

  PROJECT MUST BE COMPLETED ASAP. I am looking for a translator to help me translate Canva documents (product data sheets) from English to French. The word count of the documents is more than 1000 words. I am open to having the translation done by either a native speaker or a professional translator. I am not sure if there are any specific terminologies or phrases that need to be maintained in the translation, so I would like to discuss this further with the translator. Ideal skills and experience for this job include: - Fluent in both English and French - Experience with translating documents - Familiarity with Canva is a plus - Good communication skills for discussing specific terminologies or phrases I have attached some sample documents, there are approximatel...

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  60 teklifler

  I am looking for a skilled translator to help me with a project for my existing business. The project involves translating a website or webpage from an unknown source language to multiple languages. Skills and experience needed: - Fluency in multiple languages, including Spanish - Strong translation skills and attention to detail - Knowledge of website localization and internationalization - Experience with translating websites or webpages - Familiarity with the target audience and cultural nuances of the languages being translated - Ability to work efficiently and meet deadlines. If you have the required skills and experience, please submit your proposal detailing your relevant experience and your rate for this project.

  €20 / hr (Avg Bid)
  €20 / hr Ortalama Teklif
  18 teklifler