Convert database data utf işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  308,245 convert database data utf iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1140 (Avg Bid)
  €1140 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €670 (Avg Bid)
  €670 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €150 (Avg Bid)
  €150 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  nginx rtmp modulü kurulumu ve canlı tv ffmpeg ile convert

  €32 (Avg Bid)
  €32 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €177 (Avg Bid)
  €177 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €203 (Avg Bid)
  €203 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  Request wep sitesi recipe Bende design Leiyum

  €134 (Avg Bid)
  €134 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  Abonelikle çalışan e-ticaret sitesi ihtiyacımız için bir template'i bizim isteklerimize göre değiştirip kurgulayacak bir web yazılımcısına ihtiyacım var. Yurtdışında var olan benzer sitelerden ve kafamızda oluşturduğumuz modelden yola çıkarak wordpress temasını değiştirmek gerekecek.

  €401 (Avg Bid)
  €401 Ortalama Teklif
  41 teklifler

  ffmpeg komutunun codeigniter içine entegre edemiyorum. sıkıntılı duruyor. codeigniter anlayan arkadaşlar lütfen başvursun. ffmpeg command is needed integrate in codeigniter 3.x it must be something like this ; $cmd = "ffmpeg -i bla bla "; exec($cmd); but exec() or shell_exec() function does not work in codeigniter 3.x

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Sporla hayatı sevin

  €23 (Avg Bid)
  €23 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  Merhaba, CoreldrawX7 de yapılmış bir kataloğumuz var. Değişecek yerleri var. Tahmini 4-5 saatlik bir çalışma yapılacak. Sonrasında baskıya vermek üzere convert edilecek.

  €371 (Avg Bid)
  €371 Ortalama Teklif
  16 teklifler

  themeforest 2den 1 template alıp word pres oluşturulup kiralanacak bir sunucuya hosting işleminin yapılması

  €221 (Avg Bid)
  €221 Ortalama Teklif
  15 teklifler

  Merhaba, Siteme tema yapılmasını ve sitenin responsive olmasını istiyorum.

  €26 (Avg Bid)
  €26 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Otomatik convert sisteminin yer alacağı bir yazılım olacak. Sunucu üzerinden videoları alarak alt yazı ekleyerek çeşitli sitelere upload edecek

  €701 (Avg Bid)
  €701 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €461 (Avg Bid)
  €461 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €137 (Avg Bid)
  €137 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  oluşturmuş olduğumuz Psd web tasarımlarını html+css e çevirebilecek ve bir yönetici/admin paneli oluşturarak bunların yönetim sayfasını hazırlanacak. / PSD also made a design that will convert html + css. Made to add this design management panel. The language used does not matter.

  €138 (Avg Bid)
  €138 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €409 (Avg Bid)
  €409 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €228 (Avg Bid)
  €228 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €34 (Avg Bid)
  €34 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Önceki projemizle ilgili devam eden işlerim var 'convert custom indicator to EA (expert advisor) - Repost'

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Önceki projemizle ilgili devam eden işlerim var 'convert custom indicator to EA (expert advisor) - Repost'

  €15 / hr (Avg Bid)
  €15 / hr Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Önceki projemizle ilgili devam eden işlerim var 'convert custom indicator to EA (expert advisor) - Repost'

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Önceki projemizle ilgili devam eden işlerim var 'convert custom indicator to EA (expert advisor) - Repost'

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €73 (Avg Bid)
  €73 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşt...çağırılacaktır. Aynı kişiye ait resimlerin gelmesi ılımın 2-3 saniye içersinde yüzün kime ait oldunu sorgulayıp doğru bir şekilde göstermesi beklenmektedir. .Bu yazılımda performans ve başarı yüzdesi esas alınacaktır. Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme amaçlı, Kullanılabilecek yöntemler : Yüz bilgilerini hash data olarak tutup iyi bir şekilde indexleme yapılabilr veya ağaçyapısı kullanılarak 6- 7 basamakta sonuç elde edilinebilir veya yazılımcı kendi yöntemini kullanabilir. Kullanılabilecek Teknolojiler: Java, C# , Sqlserver, Oracle ,Cuda, Open GL,vs (ya...

  €5384 (Avg Bid)
  €5384 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Türkçe Üye olan kişilerin sosyal medya adresleri SQL e kaydedilecek. Bir trigger vasıtası ile o kişinin platformunda paylaşım yapılacak. Bu yapı SQL server tarafında User sosyal medya adresi - paylaşım başlığı - paylaşım linki - paylaşım gövdesi - şeklinde parametre alacak bir SQL fonksiyonuna dönüştürüp. SQL içine fonksiyon ...gövdesi - şeklinde parametre alacak bir SQL fonksiyonuna dönüştürüp. SQL içine fonksiyon olarak aktarılmalıdır. English Addresses of persons who are members of social media will be saved to SQL. By means of a trigger that person to share platform. User SQL server side of this building social media to address - sharing the title - sharing the link - shared BODY - in the form of an SQL...

  €487 (Avg Bid)
  €487 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  We need coders to code our websites. The websites are already designed (PSD), all the content is created and the final site is approved by the client already. We simply convert the PSD to HTML5/CSS3/JS sites and send them back!I am looking for somebody who can start right now and could deliver the results in next 24 hours. We are looking for a long term relationship with the right candidates. Must have experience in Twitter Bootstrap Responsive design. please see 3 attach file.

  €119 (Avg Bid)
  €119 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I need someone to convert a 2 pages design (login and sample page) into a html web page. The result should have the html for each page, with the css and assets needed. JavaScript is not needed, since this html will be used into an Angular app. If the grid system used for position items is bootstrap, please just include the files needed for that, not the entire bootstrap library, since it'll be included in an Angular material app. Pages details are attached to this project.

  €31 (Avg Bid)
  €31 Ortalama Teklif
  54 teklifler

  convert existing java code to python code

  €102 (Avg Bid)
  €102 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  I have some Documents That need to Be Convert/ retype / Edit in Ms word .

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  120 teklifler

  We need an expert in Database mysql Engine Innodb to fix crashed table. immediate task

  €137 (Avg Bid)
  €137 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  We want to convert a set of debate Textual documents in regular pdf into formatted excel sheets. Contents of the files are in both English and Hindi. Sample file and format for excel data entry is attached. Total number sheets is estimated to be around 30,000. Time frame in 2 months.

  €1139 (Avg Bid)
  €1139 Ortalama Teklif
  40 teklifler

  I am looking for someone to convert the following Python/JavaScript code to C# .NET 5 code

  €1086 (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €1086 Ortalama Teklif
  16 teklifler

  I am looking for a specialist who could implement the following project: Inventory inventory using RFID and AWS or AZUR technologies. Product data must be stored in the cloud. Access through the app on a phone, tablet or other PC. The ability to monitor in real time the movement of goods - what has appeared in the warehouse, what has changed its position (for example, the goods have moved from warehouse 1 to a neighboring warehouse 2), what has been successfully shipped and sold (fixing the goods leaving the warehouse). 1) It is necessary to create the software necessary for the project to work. 2) Collect a list of required equipment 3) Assemble a prototype or send assembly instructions by a specialist on site. More details in personal correspondence. We are planning long-term c...

  €28 / hr (Avg Bid)
  €28 / hr Ortalama Teklif
  4 teklifler

  . Long sentence 2. Incomprehensible sentence 3. Irrelevant text: abstract does not follow the standard structure

  €44 (Avg Bid)
  €44 Ortalama Teklif
  1 teklifler
  Marketing Coordinator 6 gün left
  ONAYLI

  ...providers and other promotional vendors. Maintain strict confidentiality of sensitive information. Simplify complex data into a user-friendly format such as graphs, charts and other visual aids for clients and management. ### Marketing Coordinator Requirements: Bachelors degree in marketing/communications or related (essential). Two years of experience in content management, creative writing, advertising concepts and media negotiations. Critical thinker with strong problem-solving and research proficiencies. Ability to comprehend and interpret competitor strategies and consumer behavior. Expert knowledge of Content Management Systems (CMS). Ability to gather large amounts of data and convert it into meaningful analysis. Solid organizational skills and detail-orient...

  €8 / hr (Avg Bid)
  €8 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  There will be plenty of projects in queue that requires to convert graphics into HTML5 banners. GIF file will be given as a reference for final outcome. A small test is required before hiring

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  39 teklifler
  PDF reader 6 gün left
  ONAYLI

  Looking for custom software which has been already developed to parse PDF document and convert to string (CSV format) .

  PDF
  €9 / hr (Avg Bid)
  €9 / hr Ortalama Teklif
  13 teklifler

  Keep track of employees, their sales, and company project management

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  14 teklifler

  Convert the attached plan into a 'to scale' VSDX file.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  The project is based on the book application for iOS. This has already chapters. We want to fix few bugs and make new books available for the user

  €12 (Avg Bid)
  €12 Ortalama Teklif
  2 teklifler
  design logos 6 gün left

  I need a logo designer to work on my logo and convert it to jpg

  €365 (Avg Bid)
  €365 Ortalama Teklif
  106 teklifler

  Have to create a readable excel/csv from hierarchical YAML or Json, so that end user can understand and edit the excel sheet and than Excel should convert in such a way such that it can convert to a exact same dictionary like it formed with yaml or json.

  €112 (Avg Bid)
  €112 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Have to create a readable excel/csv from hierarchical YAML or Json, so that end user can understand and edit the excel sheet and than Excel should convert in such a way such that it can convert to a exact same dictionary like it formed with yaml or json.

  €27 (Avg Bid)
  €27 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Have to create a readable excel/csv from hierarchical YAML or Json, so that end user can understand and edit the excel sheet and than Excel should convert in such a way such that it can convert to a exact same dictionary like it formed with yaml or json.

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  3 teklifler

  -- Please reply with a rough sample of what you feel like I am asking for. Part of what I am looking ...and flowing like water. 3. Absolutely no names! Abstract art only. (I hate font for logos.) 4. It needs to be colorful but not rainbow-like. 5. It needs to be able to fit centered in a square. (NO rectangular/horizontal logo) 6. I want it to resemble a ball. So it has to be circular. (In the future I will have a 3D artist remake it for 3D art, so it needs to have dimensions that if you were to convert it into 3D, it should look more or less like a ball. Please refer to my attached file. It follows every rule I mentioned above perfectly. I just feel like it looks rough and amateurish (Obviously, because I'm not artist.) so I just want an artist to perfect it for me... Thank...

  €50 (Avg Bid)
  €50 Ortalama Teklif
  58 teklifler

  I need you to convert some pdf files. You have to convert 180 pdf files. I'll send all the files after selecting you.

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  38 teklifler

  hi there.. I need someone to design a website for my small business. The source file has been designed on figma.... And there are a total of 8 pages that has to be redesigned on wordpress installation as a theme. Also there are certain API integrations that need to be done for a front end appointment booking engine from a backend laravel application. interested parties can DM me regards

  €300 (Avg Bid)
  €300 Ortalama Teklif
  20 teklifler