Database design interview form işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  205,874 database design interview form iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  RESİMLİ BİR MASAUSTU BİLGİ YARIŞMASI YAPTIRMAK İSTİYORUM. KULLANICI GİRİŞ EKRANI İLE TANIMLI KULLANICILARIN GİREBİLDİĞİ , SORULARIN -GÖRSELLERİN VE CEVAPLARIN VERİ TABANINDAN ALINDIĞI VE SONUCLARIN DA VERİ TABANINDA SAKLANDIĞI SINAV SONUC EKRANI İLE SONUÇLARIN BİLGİLENDİRİLDİĞİ BİR YARIŞMA Not: Sorular random usulu gelmeli veri tabanında kolay-orta zor bölüm sorularından Ekran görüntüleri ek de

  €47 (Avg Bid)
  €47 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  işimizde kullanmak zorunda olduğumuz bir sitede belli bir formu hepsini aynı şekilde doldurup kaydedecek bir program yapılması gerekiyor. çok basit bu proje karşılığında tek seferlik mütavazı bir ücret ödenecektir. ek gelir yaratmak isteyen öğrenci yazılımcı için uygundur. php, js ve html dilleri bilen

  €13 (Avg Bid)
  €13 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1138 (Avg Bid)
  €1138 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €669 (Avg Bid)
  €669 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Merhaba , ekteki görüntülerde görüldüğü üzere 3d model yükleme ve dinamik form oluşturulmasını istiyoruz. ve benzeri yazılımları kullanarak kolayca geliştirilebileceğine inanıyoruz. Model ölçülerine ve seçeneklere göre fiyatta değişiklik olmasını istiyoruz bunu web sitemizde kullanacagız. proje maliyetini uygun tutmak için ilk etapta sadece 2 dosya uzantısıyla çalışması yeterli.

  €133 (Avg Bid)
  €133 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €149 (Avg Bid)
  €149 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Antalya’da faaliyet gösteren yazılım şirketimize; Mevcut projemizde, yazılım geliştirme konusunda çalışmak üzere takım arkadaşları aramaktayız Tam zamanlı veya Yarı zamanlı

  €654 (Avg Bid)
  €654 Ortalama Teklif
  16 teklifler

  .NET ile SOAP API bir adet form hazırlanacak. Formdan karşı tarafa bir doküman request gönderilecek ve dönen response PDF olarak çıktı. Yapılacak işlem tek bir sorgu ve onun cevabı olarak düşünülebilir. İşyerim benden istedi. PHP ile yaptım ama windows form ile yapılmasını istendi. Bütçem çok yok, yardımcı olursanız çok sevinirim. Örnek dokümanlar ve SOAP zarfları ile ilgili kaynaklarım vardır. Şimdiden teşekkürler.

  €22 (Avg Bid)
  €22 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €177 (Avg Bid)
  €177 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba, Veritabanına bir talep formu tasarımı yapılacak (FORM SQL İŞLEYECEK VE MAİL GÖNDERECEK) Veritabanına listeleme yapılacak belli kriterlere göre rapor alacak ve excel e aktaracak ve yazdıracak MSSQL veritabanı ! Teşekküler.

  €23 (Avg Bid)
  €23 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €202 (Avg Bid)
  €202 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  PDF sayfasında gördüğünüz ekranın Yeni Kayıt Ekleme ve Güncelleme sayfası yapılacaktır. Sayfa php ile yapılacaktır. Sistemin JSF ile çalışır demosu mevcuttur. Teklif vereceklere demo üzerinden detaylar anlatılacaktır. Sayfada kullanılacak bazı mesleki protokoller : Z39.50 (php_yaz), MARC_Files (php pear)

  €452 (Avg Bid)
  €452 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  PDF sayfasında gördüğünüz ekranın Yeni Kayıt Ekleme ve Güncelleme sayfası yapılacaktır. Sayfada kullanılacak bazı mesleki protokoller : Z39.50 (php_yaz), MARC_Files (php pear)

  €339 (Avg Bid)
  €339 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  I want 8 form. 1 User registration, 2 user login, 3 profile editing, 4 messaging between users, 5 send notification to the user, 6 car rental registration form and registration, 7 rental car, search, 8 make comments for the rental car, and the stars.

  €40 (Avg Bid)
  €40 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Php ile form gönderme işi, formun tüm alanları zorunlu olacak. E-mail yanlış yazma kriterleri göz önünde bulundurulacak. Form detayları aşağıdadır. Firma Adı (Textbox) E-Posta (Textbox) Filo Sorumluusu (Textbox) Sevk Adresi (Textbox) Araç Sayısı (Combobox) (20 ye kadar sayılar içerecek) -araç sayısı kaç seçildiyse o kadarın araç bilgisi girilmesi istenecek. Bunlar ; Departman (Textbox) Plaka (Textbox) Marka (Textbox) Model (Textbox) Benzin (Textbox) Motorin (Textbox) Fuelopass (Textbox) Kart (Textbox) Viu (Textbox)

  €54 (Avg Bid)
  €54 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  kullanıcılara verdiğimiz uniq bir kod ile web sitemizde register yapılması ve bilgilerin bir veri tabanına kayıt edilmesi.

  €326 (Avg Bid)
  €326 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Merhaba, örnek sitedeki gibi kalem simgesine basılınca açılan bir iletişim formu istiyorum. Daha sonrasında müşterilerden gönderilen mailler benim mail adresime yönlendirilecek. Örnek site: .Sağ alt köşede ki kalem butonuna basıp iletişim formunu incelemeniz gerek.

  €23 (Avg Bid)
  €23 Ortalama Teklif
  40 teklifler

  joomla breezing form select list and google dokumanlara transfer işim var çok kısa yardımcı olmak isterseniz

  €87 (Avg Bid)
  €87 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  joomla breezing form select list and google dokumanlara transfer işim var çok kısa yardımcı olmak isterseniz

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ...şu adresteki formun yerine koymak, ve formda istediğim bilgiler girilmediğinde ya da form gönderildiğinde şu sitedeki gibi uyarı vermek istiyorum. bu formdaki gibi üst kısımda eksik bilgi uyarısı ile form başarılı şekilde gönderilmiştir uyarısı verdirtmek istiyorum. Daha sonra ziyaretçi formu doldurup gönderdikten sonra, formu gönderene bir form takip numarası vermek ve sitenin belli yerlerine form sorgula kısmı ekleyerek ziyaretçinin bu kısma daha önce aldığı takip numarasını girerek başvuru durumu hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. Form için admin panel olacak, gönderilen formlar hem belirlemiş olduğum mail adresine pdf olarak gelecek hemde bu admin panelde formları takip ed...

  €123 (Avg Bid)
  €123 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  Önceki projemizle ilgili süregelen çalışmam var 'Build a php form to generate reports for 3 levels of administration'

  €13 / hr (Avg Bid)
  €13 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €461 (Avg Bid)
  €461 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €137 (Avg Bid)
  €137 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €408 (Avg Bid)
  €408 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €228 (Avg Bid)
  €228 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €34 (Avg Bid)
  €34 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €72 (Avg Bid)
  €72 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tarafından browse edilen herhangi bir resmin özellikleri önce program tarafından ayrıştırılacak ve o özelliklere benzer resimler veritabanından eşleşerek çağırılacaktır. Aynı kişiye ait resimlerin gelmesi ılımın 2-3 saniye içersinde yüzün kime ait oldunu sorgulayıp doğru bir şekilde göstermesi beklenmektedir. .Bu yazılımda performans ve başarı yüzdesi esas alınacaktır. Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme ama&c...

  €5375 (Avg Bid)
  €5375 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  ...psikolojik analiz ve uyumluluk testi telefonların konum servisleri ile yakınındaki kişileri bulma Yapılacak Platformlar Web | IOS | Android | Windows Mobile ---------------------------------------------------------------------ENGLISH--------------------------------------------------------------------------------------- marriage - dating site shall be performed, Features online camera interview picture does not show the desired person psychological analysis and compliance test phones with location services to find people near Do Platforms Web | iOS | Android | Windows Mobile...

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Need to create a Formula sheet in which each column has different formula

  €82 (Avg Bid)
  €82 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  ...You will NOT be able to use an out of the box solution!!! If this is your plans, this is not the job for you! If you want to just build the app and not offer long term support, this is not the job for you! If you have previous experience developing an ordering app, please provide samples in your bid and continue reading. High Level Job Description (more details will be provided during the interview process and if you are hired for the job) We are searching for a COMPANY to build phase 1 of a native food ordering application for IOS and Android (phones and tablets) – available for download in the US only for now! We’ll offer ordering for dine-in, pick-up, drive-thru, and curbside (setup at the item level) ***We will NOT offer delivery at this time.*** 1) There a...

  €1270 (Avg Bid)
  €1270 Ortalama Teklif
  26 teklifler

  I am looking for a friendly results focused consultant to assist me with online research, writing tasks, ad posting and other general duties. To be successful you must spea...ability to deliver results with minimal supervision -Strong communication and social skills and able to receive criticism well. -Experience with Google tools (calendar, tasks, sheets, forms, etc.) Sign and return the attached Interview NDA as a PDF file. I will not be interviewing anyone that has not signed the Interview NDA. If you don't feel comfortable signing, please do not apply. There is no way I can conduct an interview without giving some private business details. This is why the NDA is required. It is short and explains this is for the purpose of the interview only. If hired...

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  22 teklifler

  I need help urgently, please look through attachment before responding

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  We have live events where some attendees enter their registration info on handwritten forms. We need these transcribed into a db. Apologies in advance as it is a bit of a mind-numbing job but very necessary. The good/bad news is we have about 30 expos a year so there is ongoing work with the project. Obviously attention to detail and standardizing words like "Road" to "Rd" is essential. the hardest part for international applicants is understanding postal standard terms like S for South, ST for street; state abbreviations. Ideally we would like someone in the US or Canada who might be familiar with the abbreviations the post office uses The first batch is about 1800 cards.

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  69 teklifler
  Data Handling assistance 6 gün left
  ONAYLI

  We are looking for individuals with 1- Very strong research skills on internet. 2- Analyzing complex ideas and summarizing concepts 3- Ability to deal with diverse fields on information 4- Strong reading comprehension Please only apply if you are willing for a 10 minute technical interview about your above skills

  €416 (Avg Bid)
  €416 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I want you to create a form where you can press different values ​​and then that it counts and shows on the website what people have voted for the most. For example, they can vote for different flavors, so it shows taste1 20% voted, taste2 40% voted, taste3 40% voted and so on. Then also 5 star review for the item. and that it calculates etc 4.8 score...

  €365 (Avg Bid)
  €365 Ortalama Teklif
  35 teklifler

  1. Tuning Mysql performance. 2. Increse incoming Mysql Connection 3. Optimization CPU utilization 4. Avoid Deadlock occurrence. 5. Find slow query mysql.

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  4 teklifler

  I have an HTML form and I need someone to make it functional. Job is to be done in PHP/JS/jQuery Things to be done: - Form needs to save every x seconds to be able to continue it later - Form needs to validate email/phone etc.. - Image/Document uploads during the form need to be uploaded and saved accordingly - Images are to be converted upon upload to PNG format - Upon completion of the form, the data needs to be sent via json to an external API When bidding please include your previous jobs and experience. and MUST start the bid with the word ART. Bot bids will be ignored. Preferably able to speak Arabic, otherwise very strong English is a must.

  €183 (Avg Bid)
  €183 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  Looking for graphic designer to create/update a pricelist, needs to be in printable and digital format. Approximately around 150 pages. Data will be provided in Excel format, but would like to move away from Excel. Images, line drawings and design brief will be provided. Timeframe for completion is as follows: - Tender/bids closes Friday 3rd December, 2021 - Interview with top 3 tenderers 6-7th December, 2021 - Project to be awarded 8th December, 2021 - First draft submitted 17th December, 2021 - Mark up provided 22nd December, 2021 - Completed pricelist 10th January, 2022 If you require further information, please get in touch.

  €766 (Avg Bid)
  €766 Ortalama Teklif
  37 teklifler

  We are a B2B publisher and event producer. We are looking for a journalist who can interview experts in the energy, mining field and write articles for our magazine (Energy and Mines). Subject expertise is not necessary but excellent journalistic skills are a must. You need to be comfortable contacting, communicating with, and interviewing busy, senior executives. You need to be accurate and able to meet deadlines. We would commission 20-25 articles per year varying in length from around 700-3000 words. For each article, we would provide contacts for suggested interviews plus a brief. Here is a link to the magazine so you can see the sort of articles we commission - Please reply with links to examples of your published work

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Hello We need an web app let can display reports from excel file. Import should be from excel file and export should be in excel or pdf. Web app should have multiple user ( admin and user with only view priviledge) Export file should calculate time from dates of saturday and sunday from original report For more details please contact. Best Regards.

  €237 (Avg Bid)
  €237 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Looking for Developers for our Client Projects, Need full time dedicated freelancer for the following skills, Note: We will conduct technical interview if CV got shortlisted. Reactjs developer React and Nodejs Developer iOS with Flutter developer also various required requirements please go through our jd *Contract Based Job maximum 6 months * Fixed 8 hours of work per day *Salary monthly based * 4 to 10 years of experienced developer salary will be 80k per month. More details Please connect. Thank You IT Recruiter, NowWin Technologies

  €801 (Avg Bid)
  €801 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  Hi, I want someone to convert the entire application to a desktop application time 10 days its a billing software you might also get script form code canyon if you don't want to make from zero

  €498 (Avg Bid)
  €498 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Fix the contact form on Wordpress website on all pages

  €11 (Avg Bid)
  €11 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Data scrape for all the results in each level 5 category to excel file. Start from the bottom up (99999-0). If you know how deliver the whole database without scrapping please do it - maybe only hacking the site :). I am sending 2 files: 1 - list of categories (only 5 digit categories are scrapable); 2 - video record of scrapping one item. Deliver: 1- results, 2 - tool (exe file) and 3 - source code.

  €26 (Avg Bid)
  €26 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  There is a python script that connects to IT devices using paramiko's SSH client. The script goes to each device and runs commands on those devices and also generates output based on those commands. I need the script to gather the commands run on the shell and the outputs and order them. Then take the order and put into the mysql database. Budget is $44

  €86 (Avg Bid)
  €86 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  your task is to consult Google Ads & Facebook teams to optimize conversion rate based on KPIs You have good experience? great, show us your previous works in a interview and you get hired. How does the work goes? We sign a NDA and client protection agreement We get into a online session to discuss about the required changes Your other works? depending on your skills we can hand over more work to you

  €98 / hr (Avg Bid)
  €98 / hr Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I am looking for a freelancer with native English (Austr...researched, relevant and inspiring. The topics range from current affairs, legislative changes as they pertain to the real estate industry, human interest stories, event write ups, new member introductions, latest strategic directions, sponsor & partner pieces among many others. You will receive direct phone or email input from the CEO, you will chase team members for relevant content, you may even interview stakeholders for their feedback. We are looking for a proactive, can-do, proven and engaging writer. This is for a peak industry body based in Adelaide Australia. Preference is for same time zone and where possible same geographic location - but not a must. Attitude and ability are the priority criteria - not necessa...

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  24 teklifler