Database programming işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  267,911 database programming iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  sitesindeki tabloları ve filtreleri Google looker studio ya taşıtmak istiyorum. herkese ücretsiz belli bir alan veriyor

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Yapı sektöründe ölçü bazlı fiyat hesabı yapılan (pencere, cambalkon vb.) ürünler için hali hazırda fiyat hesabı yapıp ve tekl...bir web tabanlı yazılımımız var. Bu yazılım üzerinde yaklaşık 15 maddelik bir geliştirme listesi mevcut. Projeyi anlayıp geliştirme listesini yapabilecek, asp.net, react js, jquery, css , mssql teknolojilerine hakim minimum mid-level bir full-stack geliştirici aramaktayım. Projenin yapısı, maddelerin anlaşılabilirliği ve analizi konusunda detaylı destek verilecektir. Gerekirse bir süre pair-programming yapılabilir. Maddeler üzerinde analiz yapıldığında ortalama 40 adam/gün süreceği ön görülüyor. Ödemeler madde başına olup, ilgili madde yapıldıktan sonra ödeme ...

  €2190 (Avg Bid)
  €2190 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1200 (Avg Bid)
  €1200 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €719 (Avg Bid)
  €719 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Yazılım Mühendisliği bitirme projem için "Integer Linear Programming" kullanarak üniversiteler için otomatik ders programı oluşturan bir programa ihtiyacım var Bir arayüzümüz ımın pek önemi yok basit temel bir tasarım beni kurtarıyor. Arayüzde ders programı için belirlenen kısıtların(öğretmenler sınıflar ders saatleri günler vs) girilebileceği bir alan olacak. Kullanıcı kısıtları(öğretmenin çalışmak istediği günler maks min çalışma saatleri gibi) girdikten sonra kısıtları karşılayan bir ders programı tablo şeklinde arayüz üzerinden kullanıcıya sunulacak. Programlama dili olarak integer linear programming kütüphanesi içeren herhangi bir dil (Pyth...

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €134 (Avg Bid)
  €134 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €186 (Avg Bid)
  €186 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ...job done on time. You can get pretty good earnings in the long term. If you think you are suitable for this job, you can reach us by sending a message showing the works, references or projects with a short motivation letter. we plan to end the process in a short time. We'd love to see your CVs, your motivational writing and what you do. Mastering PHP, javascript, jquery programming languages, Experienced in Mysql database, Experienced in XML, JSON web services issues, Knowledgeable about html5, css3, responsive design, Wordpress and amp, Be able to work with an SEO focus....

  €518 (Avg Bid)
  €518 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €181 (Avg Bid)
  €181 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €26 (Avg Bid)
  €26 Ortalama Teklif
  23 teklifler
  EA Project . Bitti left

  EA programming project ..........

  €218 (Avg Bid)
  €218 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Sportingbet'ten okuyacak canlı okuyucuya ihtiyacım var. Proxy kullanılabilir. Okunan verinin saklanacağı veri yapısı işi alan yazılımcıya verilecektir. Okuyucuyu yazacağınız programlama dilini belirtiniz. Deneyimli olanlar önceliklidir. Microsoft...Okunan verinin saklanacağı veri yapısı işi alan yazılımcıya verilecektir. Okuyucuyu yazacağınız programlama dilini belirtiniz. Deneyimli olanlar önceliklidir. Microsoft web teknolojileri tercih edilmeyecektir. I need a live reader to read from Sportingbet. Proxy is available. The data structure in which the read-out data will be stored will be given to the programmers who work. Specify the programming language in which you will write the reader. Those who are experienced are priorities. Microsoft web technologies will not ...

  €452 (Avg Bid)
  €452 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  C++ Mastermind project programming

  €115 (Avg Bid)
  €115 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Diğer ya da belirsiz Diğer ya da belirsiz Androşd videos chat programming

  €225 (Avg Bid)
  €225 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  android uygulama yemek programı,günlük yemek önerisi ,dışarda restoran önerme

  €115 (Avg Bid)
  €115 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  kendi firmamız için sitesinin aynısından yaptırmak istiyoruz. grafik olarak farklı görünüm kabul edilebilir ancak altyapı olarak herşeyiyle aynı olmalı. yapan vatandas: Front-end development in XHTML, CSS, JS, jQuery Web design Database design (Microsoft SQL) ASP Javacript programming (OOL) Fully editable CMS Android application development using Java konuları işlenmiş. sistemi anlatayım. yurtdısı dil okulları için teklifler verecek ve teklifin sonunda adayın iletişim bilgilerini alıp bize ulastıracak. aday siteyi açtıgında sırasıyla sitede gördügünüz anasayfa ile karsılanacak. almak istedigi dil egitiminin hangi dil oldugunu seçecek, haritadan yer belirleyecek, almak istedigi...

  €3552 (Avg Bid)
  €3552 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Projede TCP protokolünü SSL handshaking özelliğini kullanarak gerçekleştirmemiz isteniyor.

  €733 (Avg Bid)
  €733 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Merhaba yassershehab, profilinizi farkettim ve size projemi teklif etmek isterim. İstediğiniz ayrıntıyı sohbet üzerinden tartışabiliriz.

  €242 (Avg Bid)
  €242 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Projeden ziyade uzun bir ödev olarak nitelendirilebilir. Yapması bilen kişi için oldukça kolay ve kısa sürecek bir çalışma . Toplam 4 sorudan oluşan projede linear matematiksel programlama yapılması isteniyor.

  €57 (Avg Bid)
  €57 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  programming language: c# 1. Client-Server in addition webcam image on your file transfer to be secured. 2 exe files will be sent to me by testing. 3. After you have tested the exe will be made through PayPal to transfer source codes. programlama dili c# 1. Client-Server arasında ekte bulunan dosya üzerinde web kamerası görüntüsü transferi sağlanacak. 2. exe dosyaları test işlemi için tarafıma gönderilecektir. 3. exe test edildikten sonra, kaynak kodlar için paypal üzerinden transfer yapılacaktır.

  €401 (Avg Bid)
  €401 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  programming language: c# 1. Client-Server in addition webcam image on your file transfer to be secured. 2 exe files will be sent to me by testing. 3. After you have tested the exe will be made through PayPal to transfer source codes. programlama dili c# 1. Client-Server arasında ekte bulunan dosya üzerinde web kamerası görüntüsü transferi sağlanacak. 2. exe dosyaları test işlemi için tarafıma gönderilecektir. 3. exe test edildikten sonra, kaynak kodlar için paypal üzerinden transfer yapılacaktır.

  €333 (Avg Bid)
  €333 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €486 (Avg Bid)
  €486 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  eclipse programında yazılacak okul projesi.

  €21 (Avg Bid)
  €21 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €144 (Avg Bid)
  €144 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ...Hello Dear , we plan to make a web site Click Expert Year 2015 . I can show my as an example. As in all sports links will be drawn . Address in the link I mentioned I'm searching for Johnson to Guest Authors Looking OR betting Betting section Guest Authors will be drawn , Livescore. live Results sunmaktadı free but must be seen in my site url address. The C # programming language to use asp.net or Google results available in another thing that can be imaged . Css Ile should be created a simple design using HTML 5, Standings, Live Scores , İddaa bet Looking For Guest Authors , Programs, of the details of the Fulltime Live center live match broadcast, Highlights , Lineups , date, time, Gols , the match videos , and so on. As will be drawn on the link , all live

  €1379 (Avg Bid)
  €1379 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €431 (Avg Bid)
  €431 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €240 (Avg Bid)
  €240 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €35 (Avg Bid)
  €35 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Önceki projemizle ilgili devam eden işlerim var 'java programming Inheritance'

  €9 / hr (Avg Bid)
  €9 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €76 (Avg Bid)
  €76 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tarafından browse edilen herhangi bir resmin özellikleri önce program tarafından ayrıştırılacak ve o özelliklere benzer resimler veritabanından eşleşerek çağırılacaktır. Aynı kişiye ait resimlerin gelmesi ılımın 2-3 saniye içersinde yüzün kime ait oldunu sorgulayıp doğru bir şekilde göstermesi beklenmektedir. .Bu yazılımda performans ve başarı yüzdesi esas alınacaktır. Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme ama&c...

  €5667 (Avg Bid)
  €5667 Ortalama Teklif
  5 teklifler
  Sniff hls from android app 6 gün left
  ONAYLI

  I am looking for a freelancer who can help me sniff HLS data from a specific Android app, which I can provide the name of. I don't have a preference for programming language or platform, so the ideal candidate should be proficient in both Python and Java. The sniffed data will be used for research purposes, so experience in data analysis and visualization is a plus. The project requires knowledge of network protocols and security, as well as experience with packet sniffing and analysis tools.

  €170 (Avg Bid)
  €170 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  I need a C# programmer to Recode an indicator for the Ninja trader 8 platform ... Specific technical indicators from TRADINGVIEW (open sourse)to be coded into Ninja trader 8 platform (C#).. Ideal skills and experience include knowledge of NT8 platform, PINE Script and C# programming languages, and experience with TRADINGVIEW is available in PineScript (TradingView) need to conver in nt8 platform..must be done in short term.. I will give the link of indicaor which one needs to recode. I have the C# code too but it required debugging to work.

  €23 / hr (Avg Bid)
  €23 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  My project is a simple IoT project using TCP/IP sockets in Flutter. I am building for both Android and iOS platforms. I have not decided yet if I need a server-side component or not; it might be needed if my requirements become more complex. I will be using cloud services as part of the project implementation. With...simple IoT project using TCP/IP sockets in Flutter. I am building for both Android and iOS platforms. I have not decided yet if I need a server-side component or not; it might be needed if my requirements become more complex. I will be using cloud services as part of the project implementation. With this project, I am looking for a freelancer who can help me navigate the complexities of IoT programming and ensure that this project is successful. Thanks for considering m...

  €233 (Avg Bid)
  €233 Ortalama Teklif
  16 teklifler
  Milestone 9 gün left

  Hi, Statistics is my favorite subject and will be glad to help. I have skills in Data Processing, Statistics, R Programming Language Statistical Analysis

  €56 (Avg Bid)
  €56 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  I am looking for a freelancer who can automate clicking and navigation tasks on Chrome using JavaScript. The project does not have any specified platform or operating system requi...freelancer who can automate clicking and navigation tasks on Chrome using JavaScript. The project does not have any specified platform or operating system requirements. The ideal candidate should have experience in JavaScript and have expertise in automating Chrome tasks. The project requirements include: - Automating clicking and navigation tasks in Chrome - Using JavaScript as the preferred programming language - No specific platform or operating system preference If you have experience with automating Chrome tasks using JavaScript, please apply for this project. For addition secret features, i will...

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I am in need of a freelancer to develop a courier management software with the following features: - Real-time tracking - Automated invoicing - Delivery scheduling The software will require integration with third-party services or APIs. The project needs to be completed ASAP. Ideal skills and experience for this job include: - Strong proficiency in programming languages such as Java or Python - Experience with API integration - Knowledge of courier management systems - Ability to work efficiently under strict timelines

  €618 (Avg Bid)
  €618 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  I am looking for an expert SQL database administrator to assist me with a specific task. I am currently using SQL Server as my database management system, and require someone with extensive experience in this area. The ideal candidate will have a deep understanding of database architecture and be able to troubleshoot complex issues. In addition, they should be able to optimize performance and ensure data integrity. As this is a specialized role, I require someone with expert-level experience.

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler
  2D Mobile RPG Game 6 gün left
  ONAYLI

  ...id= IOS: I am looking for a talented game developer to create a 2D mobile RPG game with cartoon-style graphics and action-oriented gameplay mechanics. The game will be set in a fantasy world with various characters and creatures to interact with. The ideal candidate will have experience in game design, programming, and graphic design. Additionally, knowledge of Unity and C# is preferred. The game will require the following features: - Character creation and customization - Real-time battles with various enemies and bosses - Open-world exploration with quests and side missions - In-game store for items and upgrades - Multiplayer mode for online battles and co-op play If you are passionate about game development

  €3938 (Avg Bid)
  €3938 Ortalama Teklif
  22 teklifler
  €73 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I am looking for a skilled Flutter developer to create an app similar to Eventbrite. The app should have the following features: - Event Creation: Users should be able to create event...Purchasing: Users should be able to purchase tickets directly from the app. I am open to suggestions for the design and theme of the app, but I would like it to match my brand. Additionally, I would like the app to have social media sharing integration so that users can easily share events with their friends and followers. Ideal skills and experience for the job: - Proficiency in Flutter and Dart programming languages - Experience in developing mobile apps with payment processing and social media sharing integrations - Ability to create a user-friendly and visually appealing app design that matches...

  €1090 (Avg Bid)
  €1090 Ortalama Teklif
  47 teklifler
  I need a C# programmer 6 gün left
  ONAYLI

  I need a C# programmer to Recode an indicator for the Ninja trader 8 platform ... Specific technical indicators from TRADINGVIEW (open sourse)to be coded into Ninja trader 8 platform (C#).. Ideal skills and experience include knowledge of NT8 platform, PINE Script and C# programming languages, and experience with TRADINGVIEW is available in PineScript (TradingView) need to conver in nt8 platform..must be done in short term.. I will give the link of indicaor which one needs to recode. I have the C# code too but it required debugging to work.

  €23 / hr (Avg Bid)
  €23 / hr Ortalama Teklif
  9 teklifler
  product cretive 6 gün left

  ...following: - Develop a concept for the digital product that aligns with the client's requirements - Create wireframes and mockups to illustrate the user interface and user experience - Develop the digital product using appropriate software and programming languages - Conduct user testing to ensure the product meets the needs of small businesses - Provide ongoing maintenance and updates to the digital product Ideal Skills and Experience: - Experience in creating digital products that focus on productivity - Expertise in software development and programming languages such as Python, Java, or C++ - Strong understanding of user experience design and user interface design - Ability to conduct user testing and iterate based on feedback - Excellent communication skills and...

  €13 (Avg Bid)
  €13 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  I am in need of a freelancer who can help me push an existing theme to Big Commerce through Zoom or Google Meet. I have already purchased the theme and require some customizations to be made. Specifically, I need functionality changes to be made to the theme. Ideal Skills and Experience: - Experience with Big Commerce - Proficiency in theme customization - Knowledge of web development and programming - Good communication skills for remote meetings through Zoom or Google Meet.

  €20 / hr (Avg Bid)
  €20 / hr Ortalama Teklif
  25 teklifler

  We are looking for a Swift expert who can help us update an existing app within a timeline of 3-4 weeks. We have a list of specific features that need to be added and updated. The ideal candidate should have experience in Swift and be able to work efficiently to meet the deadline. Some of the skills we are looking for include: - Proficiency in Swift programming language - Experience with app development and updates - Ability to implement new features and troubleshoot bugs - Strong communication and project management skills.

  €14 / hr (Avg Bid)
  €14 / hr Ortalama Teklif
  83 teklifler

  I am seeking a skilled MQL 4/5 programmer based in India who can work with me on a regular basis fo...advisor development. The ideal candidate should have experience in MQL 4/5 and be available for ongoing work. The project will involve developing custom scripts and indicators to meet my specific needs. The programmer should have expertise in MQL development and be able to deliver high-quality work within tight deadlines. Key skills required for this project include: - Proficiency in MQL 4 programming - Experience in developing expert advisors - Strong knowledge of custom scripting and indicator development - Ability to work collaboratively with me to meet project goals - Excellent communication skills and attention to detail. *******Only Indian developer can Apply*****************...

  €309 (Avg Bid)
  €309 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Computer Vision System for Object Detection using C++ on Jetson Nano I need a computer vision system that can accurately detect objects using C++ programming language on Jetson Nano platform. The specific task is object detection and the expected accuracy level is 90% or higher. Ideal Skills and Experience: - Strong knowledge and experience in computer vision and object detection algorithms - Proficient in C++ programming language - Familiarity with Jetson Nano platform and its capabilities - Experience with deep learning frameworks such as TensorFlow or PyTorch - Ability to optimize algorithms for high performance on low-power devices - Strong problem-solving skills and attention to detail Deliverables: - A working computer vision system for object detection with an accur...

  €521 (Avg Bid)
  €521 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  I am looking for a skilled developer to help me finalize my real estate website. The main goal of my website is to sell properties. I have already designed the websi...real estate website. The main goal of my website is to sell properties. I have already designed the website, but some aspects of it need tweaking, particularly on the backend side of things. I am open to suggestions for improving the navigation and user interface, but I have a preferred color scheme and font. The ideal candidate should have experience in web development and expertise in backend programming. The project requires attention to detail and the ability to implement changes efficiently. If you are interested in working on this project, please provide examples of your past work and your approach to website de...

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  27 teklifler

  I am looking for a freelancer who can assist me with configuring webhooks on AWS Codebuild. The project requirements are as follows: Repository Hosting Service: Bitbucket Primary Programming Language: Java Webhook Configuration Assistance: Event Triggers and Filters Ideal Skills and Experience: - Proficiency in AWS Codebuild and Bitbucket - Strong knowledge of Java programming language - Experience in configuring event triggers and filters for webhooks If you meet the above requirements and are interested in this project, please bid and provide examples of your relevant experience. Thank you.

  €30 (Avg Bid)
  €30 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I'm looking for a freelance who can integrate Traditional Fibonacci Pivots and have them applied on a monthly/weekly/daily timeframe. Additionally they must create a function that calculates the distan...buy/sell positions and the market price, and execute a buy/sell if the distance meets the criteria. Here are the project requirements: • The freelancer should be familiar with Fibonacci Pivot formula to use • The freelancer should have experience working with cTrader • The project should be completed using C# programming language Ideal Skills and Experience: • Experience in cTrader platform development • Strong understanding of Fibonacci Pivots and their integration • Proficient in C# programming language If you have any questions or sugg...

  €153 (Avg Bid)
  €153 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Önde Gelen database programming Topluluk Makaleleri