Database programming işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  5,000 database programming iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Elimizde bulunan iki program var, önceden birbirine bağlıydı, sorunsuz çalışıyordu ancak şuan çalışmıyor. Sebebini anlayamadık. Bunu düzeltecek arkadaşlar arıyoruz.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  sitesindeki tabloları ve filtreleri Google looker studio ya taşıtmak istiyorum. herkese ücretsiz belli bir alan veriyor

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Yapı sektöründe ölçü bazlı fiyat hesabı yapılan (pencere, cambalkon vb.) ürünler için hali hazırda fiyat hesabı yapıp ve tekl...bir web tabanlı yazılımımız var. Bu yazılım üzerinde yaklaşık 15 maddelik bir geliştirme listesi mevcut. Projeyi anlayıp geliştirme listesini yapabilecek, asp.net, react js, jquery, css , mssql teknolojilerine hakim minimum mid-level bir full-stack geliştirici aramaktayım. Projenin yapısı, maddelerin anlaşılabilirliği ve analizi konusunda detaylı destek verilecektir. Gerekirse bir süre pair-programming yapılabilir. Maddeler üzerinde analiz yapıldığında ortalama 40 adam/gün süreceği ön görülüyor. Ödemeler madde başına olup, ilgili madde yapıldıktan sonra ödeme ...

  €2207 (Avg Bid)
  €2207 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1209 (Avg Bid)
  €1209 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €724 (Avg Bid)
  €724 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Yazılım Mühendisliği bitirme projem için "Integer Linear Programming" kullanarak üniversiteler için otomatik ders programı oluşturan bir programa ihtiyacım var Bir arayüzümüz ımın pek önemi yok basit temel bir tasarım beni kurtarıyor. Arayüzde ders programı için belirlenen kısıtların(öğretmenler sınıflar ders saatleri günler vs) girilebileceği bir alan olacak. Kullanıcı kısıtları(öğretmenin çalışmak istediği günler maks min çalışma saatleri gibi) girdikten sonra kısıtları karşılayan bir ders programı tablo şeklinde arayüz üzerinden kullanıcıya sunulacak. Programlama dili olarak integer linear programming kütüphanesi içeren herhangi bir dil (Pyth...

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €135 (Avg Bid)
  €135 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €188 (Avg Bid)
  €188 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ...job done on time. You can get pretty good earnings in the long term. If you think you are suitable for this job, you can reach us by sending a message showing the works, references or projects with a short motivation letter. we plan to end the process in a short time. We'd love to see your CVs, your motivational writing and what you do. Mastering PHP, javascript, jquery programming languages, Experienced in Mysql database, Experienced in XML, JSON web services issues, Knowledgeable about html5, css3, responsive design, Wordpress and amp, Be able to work with an SEO focus....

  €522 (Avg Bid)
  €522 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €182 (Avg Bid)
  €182 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  22 teklifler
  EA Project . Bitti left

  EA programming project ..........

  €223 (Avg Bid)
  €223 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Sportingbet'ten okuyacak canlı okuyucuya ihtiyacım var. Proxy kullanılabilir. Okunan verinin saklanacağı veri yapısı işi alan yazılımcıya verilecektir. Okuyucuyu yazacağınız programlama dilini belirtiniz. Deneyimli olanlar önceliklidir. Microsoft...Okunan verinin saklanacağı veri yapısı işi alan yazılımcıya verilecektir. Okuyucuyu yazacağınız programlama dilini belirtiniz. Deneyimli olanlar önceliklidir. Microsoft web teknolojileri tercih edilmeyecektir. I need a live reader to read from Sportingbet. Proxy is available. The data structure in which the read-out data will be stored will be given to the programmers who work. Specify the programming language in which you will write the reader. Those who are experienced are priorities. Microsoft web technologies will not ...

  €455 (Avg Bid)
  €455 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  C++ Mastermind project programming

  €116 (Avg Bid)
  €116 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Diğer ya da belirsiz Diğer ya da belirsiz Androşd videos chat programming

  €226 (Avg Bid)
  €226 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  android uygulama yemek programı,günlük yemek önerisi ,dışarda restoran önerme

  €116 (Avg Bid)
  €116 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  kendi firmamız için sitesinin aynısından yaptırmak istiyoruz. grafik olarak farklı görünüm kabul edilebilir ancak altyapı olarak herşeyiyle aynı olmalı. yapan vatandas: Front-end development in XHTML, CSS, JS, jQuery Web design Database design (Microsoft SQL) ASP Javacript programming (OOL) Fully editable CMS Android application development using Java konuları işlenmiş. sistemi anlatayım. yurtdısı dil okulları için teklifler verecek ve teklifin sonunda adayın iletişim bilgilerini alıp bize ulastıracak. aday siteyi açtıgında sırasıyla sitede gördügünüz anasayfa ile karsılanacak. almak istedigi dil egitiminin hangi dil oldugunu seçecek, haritadan yer belirleyecek, almak istedigi...

  €3579 (Avg Bid)
  €3579 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Projede TCP protokolünü SSL handshaking özelliğini kullanarak gerçekleştirmemiz isteniyor.

  €738 (Avg Bid)
  €738 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Merhaba yassershehab, profilinizi farkettim ve size projemi teklif etmek isterim. İstediğiniz ayrıntıyı sohbet üzerinden tartışabiliriz.

  €244 (Avg Bid)
  €244 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Projeden ziyade uzun bir ödev olarak nitelendirilebilir. Yapması bilen kişi için oldukça kolay ve kısa sürecek bir çalışma . Toplam 4 sorudan oluşan projede linear matematiksel programlama yapılması isteniyor.

  €57 (Avg Bid)
  €57 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  programming language: c# 1. Client-Server in addition webcam image on your file transfer to be secured. 2 exe files will be sent to me by testing. 3. After you have tested the exe will be made through PayPal to transfer source codes. programlama dili c# 1. Client-Server arasında ekte bulunan dosya üzerinde web kamerası görüntüsü transferi sağlanacak. 2. exe dosyaları test işlemi için tarafıma gönderilecektir. 3. exe test edildikten sonra, kaynak kodlar için paypal üzerinden transfer yapılacaktır.

  €404 (Avg Bid)
  €404 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  programming language: c# 1. Client-Server in addition webcam image on your file transfer to be secured. 2 exe files will be sent to me by testing. 3. After you have tested the exe will be made through PayPal to transfer source codes. programlama dili c# 1. Client-Server arasında ekte bulunan dosya üzerinde web kamerası görüntüsü transferi sağlanacak. 2. exe dosyaları test işlemi için tarafıma gönderilecektir. 3. exe test edildikten sonra, kaynak kodlar için paypal üzerinden transfer yapılacaktır.

  €335 (Avg Bid)
  €335 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €489 (Avg Bid)
  €489 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  eclipse programında yazılacak okul projesi.

  €21 (Avg Bid)
  €21 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €146 (Avg Bid)
  €146 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ...Hello Dear , we plan to make a web site Click Expert Year 2015 . I can show my as an example. As in all sports links will be drawn . Address in the link I mentioned I'm searching for Johnson to Guest Authors Looking OR betting Betting section Guest Authors will be drawn , Livescore. live Results sunmaktadı free but must be seen in my site url address. The C # programming language to use asp.net or Google results available in another thing that can be imaged . Css Ile should be created a simple design using HTML 5, Standings, Live Scores , İddaa bet Looking For Guest Authors , Programs, of the details of the Fulltime Live center live match broadcast, Highlights , Lineups , date, time, Gols , the match videos , and so on. As will be drawn on the link , all live

  €1389 (Avg Bid)
  €1389 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €434 (Avg Bid)
  €434 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €242 (Avg Bid)
  €242 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €36 (Avg Bid)
  €36 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Önceki projemizle ilgili devam eden işlerim var 'java programming Inheritance'

  €9 / hr (Avg Bid)
  €9 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €77 (Avg Bid)
  €77 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tarafından browse edilen herhangi bir resmin özellikleri önce program tarafından ayrıştırılacak ve o özelliklere benzer resimler veritabanından eşleşerek çağırılacaktır. Aynı kişiye ait resimlerin gelmesi ılımın 2-3 saniye içersinde yüzün kime ait oldunu sorgulayıp doğru bir şekilde göstermesi beklenmektedir. .Bu yazılımda performans ve başarı yüzdesi esas alınacaktır. Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme ama&c...

  €5710 (Avg Bid)
  €5710 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Hello. I require the ...unable to resolve class " when I compile. I've made modifications to the code prior to this issue, but the root of the problem remains a mystery. In addition to the compilation error, I implore for assistance in redirecting my old domain name to a new one within the code (Refer to attached screenshot for more information). Ideal Skills and Experience: - Proficiency in Java programming and understanding of core principles - Experience in handling and resolving WAR file compilation errors - Domain redirect expertise within the coding realm Software professionals interested in this project should provide detailed project proposals including their past work and experience. Help me resolve these hitches and get my program up and running smoothly ag...

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I'm looking for an intermediate Excel expert to create a user-friendly database system for managing contacts and tracking outgoing information. Key Requirements: - Develop a simple yet effective database system within Excel. - Design a user interface that is intuitive and user-friendly. - Ensure the system is structured to manage contacts efficiently. - Implement a feature to track when and what information is sent to each contact. What I'm looking for: - A freelancer with a proven experience in working with Excel and developing databases. - An intermediate level of proficiency in Excel. Advanced skills are not necessary, but a basic understanding won't suffice. - Ideally, I'd like the freelancer to have experience in designing user interfaces, or at lea...

  €129 (Avg Bid)
  €129 Ortalama Teklif
  26 teklifler

  I require a minimalistic desktop application that can display a PDF file in full screen. This standalone EXE file should exist in the same directory as the pdf file itself. This application needs to be: -Compatible with the Windows operating system. -I...just run as soon as we double click it. I believe you can use the pyinstaller app to develop such a single standalone exe file. By the way, I need the file to be developed in python, and all source files should be provided together with the executable file (app). The ideal candidate should have experience in desktop application development with a focus on user-friendly design. Proficiency in programming languages suitable for Windows applications is a must. Experience in creating PDF viewing or similar applications would be adv...

  €183 (Avg Bid)
  €183 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  ...either quote client or invoice client) * Be able to Password Protect the site * pre configure services * pre cofnigure suggested price, can change price if needed * e-mail clients & myself (pre configured) * Save estimate & Invoice as PDF * Process payment using stripe using API * SQL Database to store client info for repeat customers * Search client up by name, phone, address, or e-mail * Ability to move database & php script to other domain if needed * Ability to Backup Script & DB with a click Desired Programming Language: PHP * I'm looking for the best deal possible, please be very competitive. * Milestone release upon completion of the project & is bug-free. * Need Source Code when Job is Complete, After any Bug fixes, and Updates ⭐⭐...

  €83 (Avg Bid)
  €83 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  I'm seeking a skilled developer to help me create a facial payment software that utilizes thermal facial recognition. This software will ...cloud-based POS system, ensuring smooth user experience and data synchronization. Ideal Skillsets: - Proficiency in Facial Recognition Technology: Prior experience working with thermal facial recognition technology, preferably in a payment-related context. - Cloud-Based System Integration: Proven track record of integrating software with cloud-based POS systems. - Strong Programming Skills: Expertise in relevant programming languages and software development methodologies to ensure optimal software performance and security. If you're experienced in these areas and can deliver a high-quality, innovative facial payment software,...

  €543 (Avg Bid)
  €543 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  ...to make the changes. A FreeScout options/settings page is not required and not needed. The project has no strict deadline, but I would appreciate a quick turnaround. The ideal freelancer should have: - A strong experience with Laravel, particularly in custom module creation. - A solid understanding of FreeScout modules and navigation/menu items. - Experience working with FreeScout on custom programming projects. I have attached an example image of an existing FreeScout top navigation bar where we have added 4 additional links to show how the finished Module should look. The additional options are "Google Doc", "Link2", "Another", and "Four" in the example photo. The additional hyperlinks should be placed either after the last dropdown ...

  €235 - €704
  Mühürlü
  €235 - €704
  21 teklifler

  I'm in need of a developer to establish a system that enables sending Bitcoin via an API key. The project involves integrating and using the Coinbase API. Here's what I'm looking for in an ideal candidate: - Solid understanding of Bitcoin transactions - Expertise in API creation and integration, particularly with Coinbase API - Strong proficiency in programming and troubleshooting Your task will primarily involve the enablement of Bitcoin transfers through API keys, ensuring top-notch security and enhancing user interface for ease of use. Previous experience with similar projects is a big plus. I look forward to your bids, let's talk!

  €49 / hr (Avg Bid)
  €49 / hr Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I'm seeking someone with exceptional interior design skills to draft a floor plan and two corresponding furniture plans for me. Th...ensure the final plans meet my expectations. Prior experience in interior design and drafting is highly desirable. Down below, there will be an example of what I need. I do not need it labeled. That is just an example of what the floorplan will need to look like then using that same floor plan. You will need to do it again to create two furniture plans as well. The other two images will show programming matrix. The total space can only be 1000 sq ft. It also needs to be put to scale since it needs to be on 1/4 grid paper. Please only use the numbers that are larger. Do not use the smaller numbers. The blocking diagram shows how I need the rooms t...

  €36 (Avg Bid)
  €36 Ortalama Teklif
  10 teklifler
  Python Assistance 6 gün left
  ONAYLI

  I'm seeking assistance with a Python task. - It involves a piece of Python work - The goal is to complete the task efficiently - There's no specific library or framework required I'm looking for a skilled Python developer who can help me with this task. The ideal candidate should be proficient in Python programming, have a good understanding of programming concepts, and be able to efficiently solve Python problems. Your job will be to understand the task at hand, suggest solutions, and possibly implement them. Your assistance will help bring this Python task to a successful completion.

  €39 (Avg Bid)
  €39 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  For this project, I am looking for someone to help m...store market data from Interactive Brokers API, specifically stock prices, into a MySQL database. Key requirements for the project include: - Api should be in either js or python - Experience with Interactive Brokers API: The freelancer should have a solid understanding of retrieving data from this particular API. - Proficiency in managing MySQL databases: As the goal is to store data in a MySQL database, experience in this area is a must. - Understanding of market data and stock prices would be beneficial to align the project goals and outcome successfully. I look forward to working with a dedicated professional who can seamlessly bridge the gap between the Interactive Brokers API and my MySQL database with ac...

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I am seeking a proficient Python and Java programmer to develop a desktop software for me. Key Responsibilities: - Software development utilizing Python and Java. Ideal Skills and Experience: - Proficient with OpenAI and creating queries with api - Flask or similar backend with javascript, etc, front end - Microsoft Azure deployment - Working with database - Proficiency in Python and Java programming languages. - Extensive experience in software development, specifically desktop applications. - Strong problem-solving abilities and attention to detail.

  €23 / hr (Avg Bid)
  €23 / hr Ortalama Teklif
  46 teklifler

  I'm in need of a seasoned programming professional to overcome performance-related difficulties that are currently affecting my Couponic/Uniprogy PHP pages. While the specific features or updates required are yet to be determined, your advanced knowledge in old PHP pages and extensive experience with Uniprogy and Couponic is essential. Your responsibilities may include: - Analyzing and comprehending the current source code to identify performance flaws. - Making appropriate amendments to improve page load speed and overall performance. - Running performance tests post-implementation to ensure efficient operation. Please include your experience dealing with PHP, specifically old-version pages, and any previous projects involving Couponic/Uniprogy in your application. Experie...

  €137 (Avg Bid)
  €137 Ortalama Teklif
  28 teklifler

  I am in need of an experienced R programming freelancer with strong skills in statistical analysis and simulations. The project involves developing and optimizing simulations and calculating probabilities for different theoretical scenarios. Tasks Include: Writing, debugging, and optimizing R scripts to perform simulations and analyze data. Producing clear documentation of the methodologies, code, and results. Ensuring accuracy and efficiency in all computations and simulations. This project requires a focus on R programming and data analysis without the need for creating extensive reports or presentations. The final deliverables will be well-commented R scripts and concise summaries of findings. Skills Required: Proficient in R programming Experienced in statistic...

  €56 (Avg Bid)
  €56 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  ...Integrate with various decentralized exchanges (DEXes) APIs to execute trades on BASE, Solana, and BSC. Database Management: Implement a MySQL database to queue trade requests and log transaction details. Server Deployment: Configure and deploy the application on a WHM cPanel server ensuring high availability and security. Callback Handling: Implement a system to send trade transaction details back to a user-specified callback address after trade execution. Specific Requirements: Trade Input Handling: Develop API through which trading parameters can be submitted, including the trading pool, wallet details, and amount of coin to buy. Queue Management: Set up a MySQL database to manage a queue of trade requests, ensuring that the system process...

  €535 (Avg Bid)
  €535 Ortalama Teklif
  35 teklifler

  I'm seeking a Google Sheets expert to assist me with creating a dynamic client database with a functional search button and also save and modify button . Key tasks will include data analysis, spreadsheet automation, and formula creation. The database needs to store specific information like client name, accountant name, bank names, and sort, amongst others. Ideal freelancers should have extensive experience in Google Sheets with a knack for complex formula creation and automation. Strong data analysis skills will also be useful for this project. Familiarity with creating searchable databases is highly desired.

  €75 (Avg Bid)
  €75 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  I'm in need of a seasoned IT specialist with diverse skills. Key Responsibilities: - Website Development: You should be a...Responsibilities: - Website Development: You should be able to create websites from scratch, maintain them, and make necessary updates. - Data Analysis and Reporting: Experience in data analysis and reporting is crucial for this role. - Network Setup and Maintenance: You'll be responsible for setting up and maintaining our network infrastructure. - Software Development: A good grasp of various programming languages and technologies is necessary. Skills & Experience Required: - Proficiency in Python, Java, C++, Ruby, PHP, SQL, Dart, React.js, and javascript - Experience in project management - Strong background in software engineering Looking fo...

  €154 (Avg Bid)
  €154 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  I'm seeking a skilled Android developer to create an applicati...screen automatically. Manual resizing by the user won't be necessary. Compatibility: The app should run smoothly on Android 8.0 and higher. Desired Experience: - Prior experience in developing Android applications - Hands-on experience with handling Android's screen partition and automatic resizing - Knowledge of Android’s design principles and interface guidelines - Proficiency with the Java programming language. The ultimate objective is to develop a polished, user-friendly Android application that allows multitasking like never before. Your experience and innovative thinking are vital to achieving this mission. I have to put in the upper part the front camera in the lower part an Android a...

  €555 (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €555 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  We already have a database built in Air Table and would like to go back to Access. It would be a fairly straightforward process to see what we have and work to recreate in Access. Prefer English speaking and US resident for ease of communication.

  €23 / hr (Avg Bid)
  €23 / hr Ortalama Teklif
  46 teklifler

  Önde Gelen database programming Topluluk Makaleleri