Find cpu load reason işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  5,000 find cpu load reason iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  hello, , I think this website has a media player problem and I need a friend who can run as many movies, TV shows, music and TV channels as I can find in the world and prepare this media list. I need a person who can activate many features such as monitoring, I am waiting for an answer for more detailed information and study.

  €2237 (Avg Bid)
  €2237 Ortalama Teklif
  28 teklifler
  çince çeviri Bitti left

  I want to find a person who can translate english to basic chinese. It is not very long. It just about education life, it will be max 200 english word.

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  excel makro bilgisi gerektirir. hergün excel ile gelen 1000+ adres datasını excel makro ile (özellikle bu program kullanılmalı) google maps'e yapıştırıp gelen koordinatları yine excel listesinin içine yapıştırmak. eğer...maps'e yapıştırıp gelen koordinatları yine excel listesinin içine yapıştırmak. eğer adres arandığında birden fazla adres geliyorsa koordinatları excel e yazmayacak. sadece bunu yapacak makro koduna ihtiyacım var. tek seferlik bir iş. excel macro knowledge required pretty simple job. There is a home or work address file coming in every day. The number of records is about 1000 lines. We want to find the coordinates of these addresses via google maps and copy them to excel. i just need macro code to do this. one time job.

  €21 (Avg Bid)
  €21 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Vereceğimiz örnek sitelere benzer sunucu sanallaştırma. Vmware ya da virtualbox ile yapılabilinir. Müşteri ödeme yaptıktan sonra ödeme yaptığı paket kadar sunucusunu kendisi çalıştarabilecek, tekrar yükleyebilecek. İstediği işletim sistemini kendisi seçebilecek. Load balancing de olmalı. İstediğimiz şey piyasadaki hazır sistemlerin kurulumlarıyla yapılmaktadır. Siz sadece kurulumu yapıp bize teslim edeceksiniz. Biz size örnek panel göstereceğiz. Teklif verdikten sonra fiyat arttıran kişiler rapor edilecektir. Eğer ciddi değilseniz teklif vermeyin!

  €278 (Avg Bid)
  €278 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  merhaba, Xeon phi 5110p işlemci için yardımcı yazılım yazacak uzman arayışımız vardır

  €157 (Avg Bid)
  €157 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  I'm going to set up an SEO agency website. I want to work with a WordPress and woocommerce expert. To be done in summary; 1. All pages will be added. 2. SEO settings will be made. 3. Woocommerce settings will be made. 4. About 900 articles will be added. (you can find and replace on the internet) 5. You will deliver all inclusive. You will start work immediately. Best Regards

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Merhaba, benim bir urunum var, bu urun icin youtube-da bir uygun bir youtuber bulmak

  €39 (Avg Bid)
  €39 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  We want to sign documents using smart cards produced by ACS in iOS operating system. (Example: using bluetooth card reader) For this reason, pkcs#11 middleware is required for signing. The environment in which this middleware will be used can be QT or swift.

  €1001 (Avg Bid)
  €1001 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  Sistem Yöneticisi - Sistem yönetimi tarafında en az 6 yıl tecrübeli - Web projelerinin sistem yönetimi konusunda tecrübeli - Microsoft Server 2016/x sistem yönetimi ,kurulumu ,konfigürasyonu ve izlenmesini yapabilecek - Microsoft SQL Server yedeklenmesi , performansı ve taşınmasını yapabilecek - Linux/Ubuntu sitemlerinin kurulumu , konfigürasyonu ve performansı izlenmesini yapabilecek - Load Balancer ve Gateway kurulumlarını , konfigürasyonlarını ve performansını izlenmesi - Linux/Ubuntu üzerinde koşan ElasticSearch , Kafka ve Redis sistemlerinin kurulumlarını ,konfigürasyonlarını ve performansının izlenmesi, - Powershell ve benzeri programlarda bilgisi olan - Temel network bilgisine sahib. - Takım çalışmasına yatk...

  €615 (Avg Bid)
  €615 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Merhabalar arkdaşlar RTSP canlı yayınımız mevcut bu canlı yayın üzerinde insan yüzlerini flulaştırıp belirlediğimiz yere kayıt yapan bir uygula...yüzlerini flulaştırıp belirlediğimiz yere kayıt yapan bir uygulama istiyorum. Arayüze filan çok özenmenize gerek yok. Dinamik bir şekilde hazırlanabilirse ona gerekli düzenlemeleri biz yapabiliriz. EMGOCV gibi kütüphaneler veya farklı bildiğiniz bir kütüphane varsa kullanabilirsiniz. Ücretli bir kütüphanede olabilir demo olarak hazırlanır. lisans satınalma işini biz hallederiz. tek yayınla yoğun CPU kullanımı olan bir kod yazılmaması gerekmektedir. Bu konuda çalışma yapmış arakdaş varsa kısa sürede halledecektir. Ona göre fiyat vermenizi rica ediyorum....

  €8 - €29
  €8 - €29
  0 teklifler

  Benim belirledigim bir Bitcoin Pool da worker i otomatik tanımlayacak şekilde CPU veya gpu üzerinden Hash edecek çok kişinin kullanacağı Windows masaüstü ve android uygulama kaynak kodu istiyorum. Mümkünse c# tabanlı, opengl ve webgl üzerinden çalışacak bir uygulama.

  €9 - €28
  €9 - €28
  0 teklifler

   PROJE: Misafirlerin ot...browser’lara uyumlu olmalıdır • Eski linkler için redirect vermelidir • SEO-dostu olmalıdır • 3. Parti servis sağlayıcılarla entegrasyon sağlamalıdır • Live chat entegrasyonu (olark, vb.) • Cross domain tracking yapacak google analytics kurulumu (rezerasyon motoru ile entegre olacak) o Ölçümleyeceği parametreler:  conversion rate, customer acquisition cost, traffic source, conversion path,  page load times, demographics, checkout abandonment rate …) • Widget’lar: Tripadvisor + Holidaycheck + Trivago … • Menü için Floating navigation bar tercih edilmelidir • Blog için wordpress altyapısı kullanılabilir iletişim: [Removed by Freelancer.com Adm...

  €1816 (Avg Bid)
  €1816 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Hem bilim ve teknoloji konusunda kaynak eksikliğini gidermek hem de keyifli bir ortamda çalışmak harika olmaz mı? Türkçe bir bilim&teknoloji sitesi için yazarlar arıyoruz. Farklı yabancı kaynaklardan çeviri de yapılabilir ya da yorumlar da eklenebilir. Konular teknolojik gelişmeler (özellikle uzay teknolojisi), astronomi ve sağlık alanlarında yoğunlaşmaktadır. Sitenin en temel mantığı uzmanlık seviyesindeki bilgileri anlaşılabilir genel düzeye indirmek ve okuyucuya hap şeklinde sunabilmektir. Günde 2 makale yazılacak.

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  31 teklifler

  c# ile çalışan botumuzda yoğun client bağlantılarda sorunlar oluyor, websocket cevap veremeyip istekleri time outa düşürüyor cpu ram ve hat kullanımları son derece sakin düzeyde olsa bile. Bu konu hakkında yardımcı olabilecek kişilerin iletişime geçmesini rica ediyorum.

  €188 (Avg Bid)
  €188 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Hazırlanmış olan restful servislerden veriler çekilecektir. Saha bilgileri servisten çekilerek saha koordinatları alınacak. Nesne bilgileri servisten çekilecek. Bulunduğu sahaya ve adrese ilgili nesneye ait model load (veya başka bir metot ile) edilerek konumlandırılacak. Nesnelere ait modeller standart ölçülerde hazırlanmıştır. Nesnelerin ölçülerine göre bu modeller scale yapılacaktır. Runtime da yapılacak bu işlemler, belirli zaman periyotları ile refresh edilecektir. Refreshten beklenen saha ve nesne bilgilerindeki değişikliklere göre ekrandaki ilgili değişen görsellerin değişen bilgilere göre düzenlenmesidir. Refreshlerde, sahalardaki ekleme, silme ve koordinat değişiklikleri dikkate a...

  €2314 (Avg Bid)
  €2314 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Önceki projemizle ilgili süregelen çalışmam var 'Find the best brand'

  €19 - €19 / hr
  €19 - €19 / hr
  0 teklifler

  sitemiz bu sene iki defa cpu aşırı tüketimine takıldı ve askıya alındı. Web sitemiz günlük ortalama 700 hite sahip. Normal şartlarda bu kadar kullanıcıyla cpu ya takılmaması gerekmekte. Problemin tespitini yaptıktan sonra çözüm için çalışmak gerekli. Doğru hosting firmasını bulmak ve doğru host ürününüde tespit etmek gerekli. Optimizasyon ve diğer gerekli işleri yapacak uzman bir arkadaşla çalışmaya ihtiyacımız var. İşin aciliyeti var.

  €142 (Avg Bid)
  €142 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Merhaba oguzcicek, profilinizi farkettim ve size projemi teklif etmek isterim. İstediğiniz ayrıntıyı sohbet üzerinden tartışabiliriz. merhabalar şöyle birşey yaptırmak istiyorum mümkünmü acaba şuanda yaptığım basitce anlatırsam curl ile json decode ediyorum php ile sonucu yazdırıyorum json boyutu büyük olduğu için ve aynı anda birden fazla kullanıcı sonucu döndürdüğünden cpu fırlıyor sistem yavaşlıyor nodejs memcache ile jsonu decode edip php den sonucu yazdırma işlemi yaptırmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  €93 (Avg Bid)
  €93 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hello we are looking for WHMCS: Auto provisioning of VMware ESXI for vps automation delivery after completing order. Auto Server Create Auto OS Installation (Using NOC-PS) Auto Assign IP address vKVM Support Start,Stop,Restart,Suspend,Unsuspend Server Server Informations (RAM,CPU,HDD)

  €28 - €231
  €28 - €231
  0 teklifler

  ...indirmesidir. Setup dosyas: Programı indirip test edebilirsiniz. Örnek Şifreli Kod: 8ov8nYi51Xd6kC3DubOHZD6I2ogSEWmP+3jo02zqhpEkRj3s/jEHXIgLuyJ0b3W6UphPdGJFVt+IzVkCRlEm7L7b2q9OIRN25oGqCB5GkRxwRvnhuHJGEDj7xxedM4GZ Şimdi gelelim problemlere; * Program açılıp kapandığında ayarların sıfırlanması. * İndirme hızının stabil olmaması. * Yüksek Cpu & Bellek kullanımı * Programı zorla kapatıp tekrar açtığımızda yarıda kalan indirmelerin devam etmemesi * Programının kilitlenme ve donma problemi * Tamamlanmış indirmedeki dosyanın bozuk olması.20 GB'lık iso veya rar dosyası bozuk 'ler uyuşmuyor. EK NOT: İster şuanki program üzerinden gidip halledersiniz, İster sıfırdan program yazarsanız, İster zaten halihazırda açı...

  €500 (Avg Bid)
  €500 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Fenerbahçe taraftar uygulaması için metin ve görsel içerik hazırlanacaktır. Metin içerikler aşağıdaki iki örnekte verilen biçimde olmalıdır. İçerikler, Fenerbahçe ile ilgili önemli kişi ve yerler ile ilgili olabilir. Görsel içerikler metinde yazılan isimler ile uyumlu, jpg biçiminde ve 250x250 piksel boyutlarında teslim edilmelidir. Görseller iyi kalitede ve renkli olmalıdır. Bu proje teslim edilecek 100 farklı içerik metni ve görselini kapsamaktadır. Benzer içerik projeleri ile devam edilecektir. ÖRNEK METİN: { "id" : 1, "label" : "1", "specific" : { "image" : "", "path...

  €23 (Avg Bid)
  €23 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Dışarıdan gelen bir blg dosyasından CPU, Memory ve Disk bilgileri alınacaktır. Bu blg dosyası içerisinde hepsi bir arada da bulunabilir, ayrı ayrı da bulunabilir. Bu alınan blg dosyasına göre ilgili butona tıklanınca CPU, Memory ve Diskin ne kadarının kullanıldığının grafiği çizilecektir. Sonra veritabanından o gün çalışmış olan EOD Jobları çekilip, tıklanan job'ın çalışma süresi, grafik üzerinde highlight edilecektir. Detaylar telefonda verilecektir.

  €1172 (Avg Bid)
  €1172 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Benim ihtiyacım olan şey, burdaki hazır kütüphaneyi kullanan, ve resmi editledikten sonra PHP ile database e bu resmi kaydeten bir yapı.

  €14 / hr (Avg Bid)
  €14 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba, sitesi wordpress tabanlı bir site. Siteye kullanıcı girişi olduğunda cpu aşırı zorlanıyor ve hosting makinası yanıt vermiyor, reset atılmadan siteye ulaşamıyoruz. Elimizde loglar bulunmakta. Db ile alakalı bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Daha önce 3 farklı arkadaşımız ilgilendi fakat sorunu çözemediler.

  €166 (Avg Bid)
  €166 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  ...recognized several sites advertising on when given a visually well-crafted product is very good values ​​can take on the world market shed we as a version that can be sold is becoming so this work as a specialist nominal prices for you on the world market can get you about 50 verebli as advertising on the site and include loans that we make to you within 3 days, hundreds of partners based on customer I find I finished my job is the marketing faculty and have a career that is rising interest are kindly requested to ___Інтернет-маркетинг є найбільш поширеним способом продажу в один з більш інтернет визнані кілька сайтів реклама на коли дано візуально добре продуманої продукт дуже хороші значення може приймати на світовому ринку пролити ми, як версії, які можуть бути продані ...

  €28 - €231
  €28 - €231
  0 teklifler
  Hash Tables Bitti left

  ...toplam catisma ve maximum catisma sayilarini raporlamaniz beklenmektedir. 17 farkli hash fonksiyonu 0 dan 16 ya kadar cyclic shift hash kodlar kullanlarak elde edilecektir. Kisaca, sizden istenen ders kitabinda sayfa 528 (Tablo 9.2) de Ingilizce kelimeler icin yapilmis olan sonuc tablosununun benzerini Turkce kelimeler icin yapmanizdir. Diger bilgiler: Default max load factor degeri 0.5. Initial table size degeri 100. Compression fonksiyonu olarak Division metodu. Hash code fonksiyonu olarak cyclic shift hash kodlar. Linear-probing catisma cozme yontemi. Kucuk buyuk harf duyarsiz. Program: Yazacaginiz program her satirinda bir adet Turkce kelime bulunan bir metin dosyayi girdi olarak alacak ve cikti olarak ekrana Tablo 9.2...

  €9 - €28
  Özellikli
  €9 - €28
  0 teklifler

  ...from installing a stove/fireplace in the current chimney. These are my ideas but i´m open for suggestions to make the best out of the building. I also want to put in large/tall windows for the view/light in around the house in suitable places, mainly to the south/southwest. And if you're wondering, the building was originally intended as a guest apartment/garage/boiler room. No interior walls are load-bearing. See attached drawing and 3d pictures of the layout. I'm open to any suggestions and ideas you think you can add to make this house something smarter/more flexible for us to live in....

  €175 (Avg Bid)
  €175 Ortalama Teklif
  54 teklifler

  I'm looking for a skilled web scraping developer to assist in extracting textual data from various websites on a monthly basis. The core purpose of this project is to gather specific, relevant text information efficiently and organize it into a structured CSV format for ...structuring and manipulation. - Familiarity with cron jobs or similar scheduling tools for automation. - Ability to work with minimal supervision and adhere to monthly deadlines. - Previous experience in projects with similar requirements is highly advantageous. This project requires someone who can navigate the complexities of web scraping while ensuring reliability in the monthly updates. I'm eager to find a freelancer who values precision and can deliver the structured data needed to drive our decisi...

  €686 (Avg Bid)
  €686 Ortalama Teklif
  48 teklifler

  ...students or professionals through complex ECE concepts and applications. - Excellent communication skills, ensuring concepts are explained in a clear and comprehensible manner. The collaboration will not just be about understanding existing research but also applying this knowledge practically to my projects. This journey is crucial for my academic and professional growth, and I am eager to find a mentor who shares a passion for ECE and education....

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  4 teklifler
  Solr XML Data Loader 6 gün left
  ONAYLI

  I'm looking for an experienced freelancer to create a custom DataImportHandler for Apache Solr, tailored specifically for one-time data loading from XML files. This tool is crucial for our project, aiming to efficiently parse and ingest our dataset into Solr for future querying and analysis. **Key Requirements:** - **DataImportHandler Creation:** Develop a handler to load data from XML into Apache Solr. - **One-Time Load:** The solution should be optimized for a single, one-time data ingestion. - **Data Integrity:** Ensure the loaded data retains its integrity and structure within Solr. **Ideal Skills and Experience:** - **Apache Solr Proficiency:** Deep understanding of Solr, especially in data indexing and management. - **Experience with XML:** Strong skills in hand...

  €163 (Avg Bid)
  €163 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  I need someone to find scrape and extract date from linkedin company profile.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  69 teklifler

  ...performance, specifically targeting the mobile and desktop versions. With the current performance scores at a disappointing 32 on mobile and 73 on desktop, it's clear that urgent and effective changes are needed to not only enhance the site's speed and responsiveness but also maintain its overall functionality. Key areas that require attention include: - **Page Loading Speed**: Currently, the average load time on mobile devices is alarmingly high at around 11.7 seconds, while on desktops it's slightly better at 3.3 seconds. This needs a drastic reduction. - **Responsiveness**: The site must fluidly adapt to various screen sizes and resolutions without compromise. Ideal Skills and Experience: - Proficiency in web performance tools and techniques. - Strong backgrou...

  €44 (Avg Bid)
  €44 Ortalama Teklif
  34 teklifler

  ...web platform and am in search of a aficionado to bring this vision to life. With a strong emphasis on server-side rendering, dynamic routing, and seamless API integrations, the goal is to create a website that not only performs exceptionally well but also captivates our audience with its ease of use and functionality. **What We Need:** - Implementation of server-side rendering to boost load times and overall performance. - Development of dynamic routing to ensure a fluid and intuitive user navigation experience. - Integration of various APIs to enhance the functionality and interactivity of the website. - Comprehensive design support, from conceptualization to integration, to make the website visually appealing and user-friendly. **Ideal Skills and Experience:** - Proficiency ...

  €1192 (Avg Bid)
  €1192 Ortalama Teklif
  51 teklifler

  ...commercial buildings and industrial structures. Key Responsibilities: 1. Ensuring building code compliance: You will be responsible for checking each structure for compliance with relevant building codes and regulations. Experience in this field is crucial. 2. Preparing and reviewing the Bill of Quantities(BOQ): This includes material specifications with close attention to length, width, height, and load capacity of each structure. Ideal Experience: - A background in working on commercial and industrial structures. - Proven record of dealing with stringent building codes and regulations. - Expertise in preparing BOQ accurately according to project specifications. With your expertise, we aim to assure adherence to all construction standards and structural integrity in our buil...

  €130 (Avg Bid)
  €130 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  ...seeking a proficient web developer to help me implement my ideas for how I want my site designed, the main goal of which would be to sell products directly to consumers in a minimal simplistic format. Key responsibilities and requirements of the job include: - Architecting and implementing an intuitive, user-friendly frontend to facilitate online shopping. - Optimizing the website for SEO and load speed. I will provide all the necessary content for the product listings, meaning your primary focus will be on the technical aspects of the project. Ideal Skills: - Experience in e-commerce web development is a must. - Proficiency in frontend and backend development technologies. - Familiarity with SEO best practices. - Excellent understanding of web optimization techniques. L...

  €472 (Avg Bid)
  €472 Ortalama Teklif
  184 teklifler

  1. Need a platform where user can fill the data in a form(serial number, description, starting date) 2. Once user submit the data, it store to database. 3. In another page, there is search bar where user can find case based on serial number and it shows record below it. 4. User can edit this data also. 5. In edit field, if user extend the date then it will ask to user a reason for extending. 6. If user again search case in search bar then user can see all previous dates which was selected and with their reasons 7. No login functionality required 8. Very simple design

  €93 (Avg Bid)
  €93 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  I am looking for a graphic designer to help close a gap in my marketing department until I find a full time graphic designer, unless this new arrangement works for all. The job includes creating a monthly catalogue, designing our newsletter and different design requirements throughout the month.

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  70 teklifler

  ...design. - Ability to work with and incorporate specific color schemes, logos, and branding elements. - Skills in creating clear, readable text layouts. - Talent in selecting and editing photos for visual engagement. **Project Requirements:** - Incorporate the school's logo and colors prominently throughout the design. - Ensure the text is clear, easy to read, and well-organized to help viewers find information quickly. - Use engaging visuals and photos to complement the written content and add appeal. - Design should cater effectively to both parents and prospective students, showcasing the vibrancy and opportunities our school offers. - Final deliverables should include ready-to-print files and digital format for website publication. This pamphlet is more than just a publ...

  €41 (Avg Bid)
  €41 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  We are seeking a versatile website developer who not only possesses expertise in SEO optimization and web development but also values effective communication. It's crucial for our team that being online and responsive doesn't equate to effective communication alone. We require someone who can actively engage with our team, providing updates and insights as needed. Additionally, if you find yourself occupied with other projects and unable to manage your time effectively to respond promptly, we kindly ask that you refrain from applying. Desired Skills and Experience: - Website Development: Proficiency in crafting visually appealing and responsive websites. - SEO Optimization: Strong understanding of SEO strategies and their implementation. - Content Creation: Ability to gen...

  €404 (Avg Bid)
  €404 Ortalama Teklif
  54 teklifler

  ...needs to be completed as soon as possible, highlighting the need for efficiency and expertise. **Issues to Resolve:** - While adding vehicle show brand logo for example maruti logo, toyota logo - Service price for sedan, SUV and hatch back is different pls find attached ...can you please ask developer to check if this calculation is already there - Option to add multiple vehicle is already there please check - Android and ios app to publish in store- - The necessity for performance optimization to ensure smoother operation and faster load times. Although adding new functions was considered, the focus is currently on resolving these existing issues and generating a stable build of the application. **Ideal Skills and Experience:** - Proven track record in developing wi...

  €193 (Avg Bid)
  €193 Ortalama Teklif
  108 teklifler

  ...experience. - **User Experience Focus:** The redesign should not only look good but also enhance the user journey. This includes intuitive navigation, clear CTA buttons for purchasing products, and an overall layout that highlights our products in an appealing manner. - **Optimization Skills:** Knowledge of best practices for web performance and mobile responsiveness is crucial. The site should load quickly and look great across all devices, ensuring that we don’t lose customers due to technical issues. - **Conversion Optimization:** Suggestions and implementation of elements that could increase conversion rates (such as featured products, special deals, and limited-time offers) are highly valued. Your input on how to improve the user flow to encourage purchases is welco...

  €62 (Avg Bid)
  €62 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  I'm currently looking for an experienced database administrator or a SQL expert who can convert my raw SQL files, originally from MariaDB 10.6, into a standard .SQL format. The primary reason for this conversion is to facilitate a smooth migration to MySQL. As this project forms a crucial part of my migration strategy, it's imperative that we adhere to a stringent timeline. **Why the Conversion?** - The conversion is essential for migrating my database from MariaDB 10.6 to MySQL. It's critical for ensuring compatibility and efficiency in the new environment. **Expected Deliverables:** - Convert raw SQL files from MariaDB 10.6 format to .SQL files - Ensure that the conversion process does not introduce any data integrity issues - Verify compatibility with the target ...

  €15 (Avg Bid)
  €15 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  ...address this issue. Key Areas to Address: - Slow loading speed - Server crashes - Backend inefficiency In your application, please include: - Specific examples of relevant prior work - Experience dealing with similar issues Previously, we've attempted to resolve the issue by revisiting the error log and disabling some features. However, this approach was unsuccessful. Your task would be to find a different, effective solution to improve our server's performance, and thus our site's overall functionality. Ideal Candidate Skills and Experience: - Expert in WordPress and its plugins - Knowledge of plesk WHM security - Proven proficiency in server optimization - Proficient in identifying and resolving website inefficiency....

  €128 (Avg Bid)
  €128 Ortalama Teklif
  73 teklifler

  ...the store to make it more visually appealing and user-friendly. - **New Features/Functionalities:** I'm looking to add innovative features that could improve the shopping experience for my customers, such as advanced product filtering, improved search functionalities, and personalized recommendations. - **Performance Optimization:** Enhance the website's speed and efficiency, ensuring all pages load quickly and smoothly across different devices and browsers. - **Custom Labels Online:** Develop a feature that allows customers to design custom labels directly on our platform. This feature should be intuitive and user-friendly. - **Store Customer Artwork:** Implement a system to securely store customer-created designs for easy reorders. This should include an efficient way...

  €108 / hr (Avg Bid)
  €108 / hr Ortalama Teklif
  54 teklifler

  ...processes is crucial. - **Vehicle Type**: It's tailored for passenger vehicles. Familiarity with the specifications and requirements of passenger vehicle hoists is needed. - **Design Feature**: - Must include a Load Capacity Indicator to ensure safe operation according to the weight of the vehicle being hoisted. **Ideal Skills and Experience:** - Mechanical Engineering: Specifically, experience in designing vehicle hoists. - Safety Certification: Knowledge of the process for obtaining safety certifications for mechanical devices. - Technical Design: Ability to incorporate a load capacity indicator into the hoist's design effectively. - Attention to Detail: Given the importance of safety, precision in design and documentation is key. This project requires som...

  €28 / hr (Avg Bid)
  €28 / hr Ortalama Teklif
  4 teklifler

  We need an extension of the REACT app (react-json-view) done. See What we need: 1. Side by side JSON panels (Source and Destination) 2. Enhanced events to load Source and Destination, App events created, deleted, updated 3. Drawn connections from Source Attribute to Destination attribute with styling. Please see attached document for more information.

  €1302 (Avg Bid)
  €1302 Ortalama Teklif
  125 teklifler

  We urgently require a competent organization or group, ideally based in India, with proven expertise in WordPress and WooCommerce development to undertake a critical optimization project for our company's website. Our main priorities include: - Enhancing the page load speed. - Implementing image optimization to ensure fast loading without compromising quality. - Setting up efficient caching mechanisms to improve website speed and user experience. - Minifying CSS and JavaScript to reduce load times and improve site performance. Ideal Skills and Experience: - Strong proficiency in WordPress and WooCommerce. - Expertise in website speed optimization techniques. - Experience with image optimization, caching implementation, and code minification. - Ability to work under tig...

  €152 (Avg Bid)
  €152 Ortalama Teklif
  132 teklifler

  I'm in need of an experienced Learndash expert who can help me promptly. I'm not certain of the Learndash version I'm using, therefore proficiency in multiple versions is vital. The primary concern I have is with the course accessibility settings. For some reason, my courses remain closed when they should be freely accessible. I am keen to have this issue addressed immediately. Key Skills: - Experience with various Learndash versions - Proficiency in course accessibility troubleshooting DONT respond if you can not start work now!! use the reference BIGwaves

  €77 (Avg Bid)
  €77 Ortalama Teklif
  27 teklifler

  ...around manipulating a tree view pull-down, specifically in terms of dynamically loading parent and child nodes from an HTML page. The nodes are structured as nested lists (ul li). ### Ideal Skills and Experience: - Proficient in Javascript , jQuery , Ajax and React. - Experienced with Bootstrap and HTML. - Familiarity with manipulating nested lists (ul li) structures. - Capability to dynamically load data into a tree view structure. ### Key Project Requirements: - Modify the existing tree view to support dynamic loading of parent and child nodes. - Ensure that the tree structure is implemented with nested lists (ul and li tags). - Maintain the aesthetics and responsiveness of the tree view in various browsers and devices. Freelancers interested in this project should demonstr...

  €155 (Avg Bid)
  Acil
  €155 Ortalama Teklif
  44 teklifler

  ...Opportunities to earn money through various jobs within the prison. - **Escape Missions**: Challenging missions for players seeking to escape, with an outside city area to explore. - **Player Sentencing**: Upon joining, players are assigned a random crime and sentence, which can increase if they get into trouble. - **PvP and Guard/Inmate Interactions**: Including an arrest function for guards. - **Load/Save Functionality**: Players can save their stats and inventory, ensuring progress is not lost. **Ideal Skills and Experience:** - Proficient in Roblox Studio and Lua scripting. - Previous experience developing simulation games, especially with RPG elements. - Strong understanding of game economy systems and player interaction mechanics. - Creative thinking for unique features an...

  €536 (Avg Bid)
  €536 Ortalama Teklif
  10 teklifler