Indonesian translator işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  78,350 indonesian translator iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  I am looking for a translator who can translate Turkish to Russian. I do not require a certified translator for this project. The content that needs to be translated includes chemical raw materials and products. The volume of the content is in texts and online translations. Skills and experience required: - Fluent in Turkish and Russian - Experience in translating technical documents related to chemical industry - Proficient in online translation tools and software.

  €46 / hr (Avg Bid)
  €46 / hr Ortalama Teklif
  4 teklifler

  An education website is automatically translated in turkish with google translate. I need a turkish translator, his mother tongue is turkish, that correct the translator mistakes. Communicating with me is with german, arabic or english.

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  61 teklifler

  Merhaba, Finans ve oyun pazarında yer alan şirketimiz için Türkçe bilen/konuşabilen ve anadili İngilizce olan freelance bir çalışma arkadaşı arıyoruz. Devamlı ve uzun soluklu bir proje olacak. -- We are looking for a native English translator who can speak Turkish for our company in the finance and gaming market. The project will be an ongoing project.

  €360 (Avg Bid)
  €360 Ortalama Teklif
  38 teklifler
  €11 Ortalama Teklif
  42 teklifler

  polish translator for my website

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Merhaba eTranslators, profilinizi fark ettim ve size projemi teklif etmek isterim. İstediğiniz ayrıntıyı sohbet üzerinden tartışabiliriz. I am an expert translator, I want to do your job that requires translator and make it easy

  €232 (Avg Bid)
  €232 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  sadece Türkçe bilen yada Türkiyeden arkadaşlar yazsın lütfen front end kısmı % 70 bitmiş siteme backend, işleri yapılacaktır..php, mysql altyapısı, admin panel ödeme sistemleri ve test aşaması olacaktır.. Fiyat 10.000 TL, ödeme buradn ve aşamalı olacaktır..baştan AVANS isteyenler yazmasın ! süre : 30 gün.. şartları kabul edenler detaylar için yazabilirsiniz..

  €2006 (Avg Bid)
  €2006 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  I dont know English and want working without any language problems.. Bütçe max 500 $.. bundan fazla teklifleri siliyorum…Fiyata az demeyin, Bu bir deneme işidir, sırada 30 a yakın yapılacak projem var, lütfen iyice okuyup süre ve fiyat tekliflerinizi verin… dating sitesi yapılacak, örnek : Mahnem.ru.. çalışma yapısı olarak buna benzeyecek ama tasarım vereceğim örneğe göre değişecek, standart bir arkadaşlık sitesinde olması gerekenler olacak, bazı şeyleri, çıkarılıp bazı fonksiyonlar eklenecek.. yazılım 0 dan php ve mysql.. ssl olacak, responsive mobile…hazır script veya wordpress kabul etmiyorum...sadece diller için ve bazı standart şeyler için hazır kodlar ve api ler kullanılabilir, isteklerime gö...

  €485 (Avg Bid)
  Özellikli
  €485 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  interested in only freelancers can speak Turkish but without a translator.. arkadaşlık sitesi php mysql web sitesi responsive...script yada wordpress istemiyorum...Bütçe 300-500 $ ... site standart arkadaşlık siteleri gibi olup ilaveten bazı fonksiyonlar var, detaylı bir admin panel yapılacak... SÜRE : İşin süresi 2-3 ay + beta testi 15 gün, ÖDEME : 3 aşamada her aşama tamamlandığında ödeme yapılacak.. baştan AVANS verilmez…açılacak demo hesabından çalışmaları anlık takip etmek en önemli şartım... bu isteklerimizi karşılayacak olanlardan Fiyat ve Süre tekliflerini bekliyoruz…

  €467 (Avg Bid)
  €467 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  Rusya, Ukrayna vs pazarlarına hakim, çok iyi Türkçe ve Rusça bilen ( tercihen Türk, Azeri olabilir ) yazılımcı arıyorum….1 ana site ve bağlı birkaç zincir site anahtar teslimi yapılacak, ayrıca Rus ve Ukrayna pazarlarında reklam, ilan ve SEO işlerinide takip edilecek…Bu iş bitiminde APP yapımı işide ayrıca verilecektir… SÜRE : İşin süresi 3-4 ay + beta testi 15 gün, iş 4 aşamada yapılacak.. ÖDEME : 4 aşamada her ay o aşama tamamlandığında ödeme yapılacak.. baştan AVANS verilmez… Lütfen ilanı dikkatlice okuyun, YARIM BİR YAZILIMIN kimsenin işine yaramayacağını düşünerek Yukarıdaki şart ve isteklerimizi karşılayacak olanlardan Fiyat ve Süre tekliflerinizi bekliyoruz…

  €2322 (Avg Bid)
  €2322 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  I need a translator who can make a translation from English to Turkish. The article is about chemistry and it's about 30 pages. Deadline: 15th of February. Kimya alanında yaklaşık 30 sayfalık bir makaleyi İngilizceden Türkçeye çevirecek bir tercüman arıyorum. Ayın 15'i çevirinin teslimi için son tarih.

  €84 (Avg Bid)
  €84 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Sultanahmet'te hizmet vermekte olan seyahat acentamızın şu an İngilizce olarak yayın yapmakta olan web sitesinin sayfalarından bazılarını resmi dilde Çince'ye çevirebilecek arkadaşlar arıyoruz. We are a travel agency located in Sultanahmet. We are looking for a translator who will be able to translate some pages of our English website into formal Chinese.

  €272 (Avg Bid)
  €272 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  translation of sketch scenarios from turkish to english Sample text (about 15 similar texts are available) • bir hastanenin (otel girişi gibi) giriş kapısında bir bekleme kürsüsü var ve burda bir vale bekliyor. Valenin önünde bir ekran var. bizim vale ekranı görünüyor. Vale kafasını kaldırıp bakınca bir araba yanaşıyor, taglerin dizili olduğu anahtarlık dolabından bir tag alıyor ve anahtarlığını çıkarıyor tagden. • Bu sırada tag e bir zoom yapılıyor tag, anahtarlık ve bir Numara plakası var. plakadaki 143 yazısına bir zoom yapılıyor. Vale bu yapıyı ikiye ayırıyor. Bir tarafta bir kanca ve 143 nolu plaka, diğer tarafta bir halkaya takılı plaka ve bu halka da bizim tag2e takılı. • Bir tane adam arabasıyla hastane önüne...

  €279 (Avg Bid)
  €279 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Partner aranıyor. Güzel elleri, geniş omuzları, seksi boynu ve bebeksi yüze sahip erkek aranıyor. Tercihen masumiyet ve zeka aranmaktadır. İş tanımı: Fransız-Türk karışımı, koca popolu taş hatuna arkadaşlık, ve sevgi göstermek, yatak partneri olmak.

  €186 / hr (Avg Bid)
  €186 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler
  12-11-2023 Thai Translator 6 gün left
  ONAYLI

  Looking for a skilled Thai-to-English translator on Freelancer! We need to translate 6 small school certificates. To apply, you must demonstrate proficiency in both languages and provide evidence of your translation experience in this language combination. The translated documents should be delivered in Word format, closely matching the original formatting. Compensation: $40.00, along with the opportunity for a positive review and potential future collaboration on similar projects. Expected completion time: 1-2 days.

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler
  Translation 6 gün left
  ONAYLI

  Translation Project I am looking for a skilled translator who can translate content from English to French. The content needs to be certified. Ideal Skills and Experience: - Fluent in both English and French - Experience in certified translation - Attention to detail and accuracy in translation - Ability to meet deadlines

  €14 - €23 / hr
  Yerel
  €14 - €23 / hr
  0 teklifler

  Spanish Translation - I am looking for a translator who can help me with the translation of a general text document from Spanish to English. - The document is not a legal document or website content, but rather general text. - I prefer the translation to have a formal tone. - I need the translation to be completed within a week. - The ideal candidate should have experience in translating general text and be proficient in both Spanish and English. - Attention to detail and accuracy are key skills required for this project.

  €78 (Avg Bid)
  €78 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  I am looking for a translator who can translate a bank statement from English to Spanish in a legalised way, with a stamp. The statement is 1 page long and I require the entire document to be translated. Skills and experience needed: - Fluent in both English and Spanish - Experience in legal translation - Familiarity with bank statements and financial terminology - Ability to provide a certified translation with a stamp.

  €69 (Avg Bid)
  €69 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  I am looking for a Russian to English translator to help me with a project. Subject Matter: - The content to be translated is general content. Certification: - I do not need the translation to be certified. Urgency: - The translation is needed within a week. Ideal Skills and Experience: - Fluent in both Russian and English. - Previous experience translating general content. - Ability to meet the deadline of one week. - Attention to detail and accuracy in translation.

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  35 teklifler

  I am looking for a professional translator who can translate a collection of literature and poems from Arabic to English. The ideal candidate should have experience in translating formal texts and should be able to maintain the essence and style of the original work. Skills and experience required: - Fluent in both Arabic and English - Proven experience in translating formal texts Attached is a sample of 400 Pages story. - Knowledge of literary and poetic devices - Attention to detail and accuracy in translation - Ability to meet deadlines, although flexibility with the timeline is preferred If you are passionate about literature and have a strong command of both Arabic and English, I would love to hear from you. Please provide samples of your previous translation work along wit...

  €1333 (Avg Bid)
  €1333 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Turkish translator needed for this job. Currently looking for a native of Turkish speaker to translate word files from English to Turkish.

  €936 (Avg Bid)
  €936 Ortalama Teklif
  22 teklifler

  metaphysical odyssey as we seek a translator to transmute the esoteric essence of four paragraphs from English to Spanish. This project transcends conventional boundaries, inviting the translator to delve into the metaphysical nuances of the content. Your role is to become a conduit, translating not just words but the profound and abstract concepts embedded in the 's Role: In this metaphysical voyage, you are the interpreter of ethereal concepts, charged with articulating the sublime in Spanish. Your linguistic intuition will be paramount in capturing the transcendent nature of the content, presenting Spanish-speaking audiences with an experience that goes beyond mere translation, delving into the realms of the abstract and Approach: Approach this endeavor

  €63 (Avg Bid)
  €63 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  I am looking for a professional translator who can translate a legal document from English to Persian. The document is more than 5000 words and needs to be translated within a week. Skills and Experience Required: - Fluent in English and Persian - Proven experience in legal translation - Attention to detail and accuracy in translation - Ability to meet deadlines and work efficiently - Familiarity with legal terminology and concepts in both languages

  €70 (Avg Bid)
  €70 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  I am looking for an English to Nepali translator with experience in technical translation. The text to be translated is technical in nature. Key Requirements: - Fluency in both English and Nepali - Expertise in technical translation - Attention to detail and accuracy Project Details: - Subject matter: Technical - Deadline: Within a week - Word count: More than 1000 words I am looking for a professional translator who can deliver high-quality translations within the specified timeframe. The ideal candidate should have previous experience in technical translation and be able to accurately convey the meaning and technical terminology of the original text. If you are confident in your English to Nepali translation skills and can meet the deadline, please submit your proposal ...

  €59 (Avg Bid)
  €59 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  I am looking for a skilled translator who can assist me with an English to Arabic translation project. The document that needs to be translated is technical in nature. Ideal Skills and Experience: - Native Arabic speaker with proficiency in English - Proven experience in English to Arabic translation - Strong understanding of technical terminology - Attention to detail and accuracy in translations Project Details: - The translation project has a specific deadline and needs to be completed within a week. - The translated document will require specific formatting and layout, so attention to detail is crucial. If you have the necessary language skills and experience, and can meet the specified deadline, please submit your proposal.

  €83 (Avg Bid)
  €83 Ortalama Teklif
  30 teklifler

  I put a translator app for review on AppStoreConnect and it got rejected because of 4.3 guideline. I need an experienced freelancer urgently so order to help me pass the app through the review and make it live on App Store. Please only bid if you're available and you've great experience with App Store Review process especially 4.3 guideline. The budget is 50 USD and the money will be released once app is live. I've attached the rejection message. The app is built using SwiftUI. Thanks.

  €85 (Avg Bid)
  €85 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Translation - English - Spanish (Castellano) I am looking for a translator to translate a text document from English to Spanish (Castellano). The document is less than 10 pages long and does not require certification. Skills and Experience: - Fluent in both English and Spanish (Castellano) - Experience in translating text documents - Attention to detail and accuracy in translation

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  41 teklifler

  Mongolian to English Translator Required for translation

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  24 teklifler

  English to Ukrainian Document Translation - I am in need of a professional translator who can translate a document from English to Ukrainian. - The translation needs to be certified. - The document is between 5-10 pages long. - The ideal candidate should have: - Fluency in both English and Ukrainian. - Experience in document translation, particularly from English to Ukrainian. - Knowledge of any technical terms or jargon that may be present in the document. - Attention to detail and accuracy in translating the content. - The project deadline is flexible, but I would prefer it to be completed within a reasonable timeframe. - Please provide samples of previous translation work for reference.

  €48 (Avg Bid)
  €48 Ortalama Teklif
  28 teklifler

  I am looking for a web developer and designer to create a landing page for my campaign. Website Type: - Landing page Design/Layout: - I need help with the design and layout of the landing page. Content: - I will provide the content for the website. Ideal Skills and Experience: - Experience in web development and design - Proficiency in HTML, CSS, and JavaScript - Strong understa...Skills and Experience: - Experience in web development and design - Proficiency in HTML, CSS, and JavaScript - Strong understanding of user experience and user interface design - Ability to create visually appealing and engaging landing pages - Knowledge of responsive design - Attention to detail and ability to meet deadlines I need someone with immediate availability and fluent English and Indo...

  €182 (Avg Bid)
  €182 Ortalama Teklif
  119 teklifler

  create a simple mobile app using react native (i have dotcom and hosting already) , signup using manual email and gmail API, login. profile setting : full name , light/dark mode, birth date , domicile and Indonesian ID card number (manual input by user) all profile must According to Indonesian ID card. Profile setting (burger menu) from dashboard I can create, and remove and put banners on the polling page (only 1 page). Polling choices can be image too not only text all polling result and users recorded in hosting database or better a .csv file

  €62 (Avg Bid)
  €62 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  I am looking for a freelance native translator to help me with a Taiwan Traditional Chinese to Korean language brochure. The purpose of the brochure is to provide information about sexual healthcare services for HIV prevention Skills and Experience: - Fluent in Traditional Chinese and Korean - Experience in translating marketing materials or brochures - Knowledge of Taiwan culture and language nuances would be beneficial, although not required as the client is unsure if there are specific cultural nuances or phrases that need to be included in the translation when done in Korean - Attention to detail and ability to accurately convey the message of the brochure Bid Advantage , pls indicate if : A) Ideal candidate will have AI skills to insert text into brochure layouts (or replace...

  €52 (Avg Bid)
  €52 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  Hi, I need a wordpress developer who can redo my existing website You need to do the following tasks: 1. Redo the existing website in English and adapt the design and the content.... 5. Create a job listing overview with 10-15 of the most popular sales jobs and with job details eg for Google keyword search. Both in English and German 5. Install the YOAST paid plugin and make the website SEO friendly for keywords like sales, recruitment, etc. 6. Install DSGVO Pixelmate and adapt the site to be DSGVO ready Know How necessary: Wordpress Enfold Framework Google Translator Yoast Premium Plugin WP Mail SMTP for Sending the emails via SMTP Happyforms for the Contact Form DSGVO Pixelmate If you have these skills please send me your offer!

  €505 (Avg Bid)
  €505 Ortalama Teklif
  173 teklifler

  I am looking for a translator to translate a one-page A4 document from Portuguese to English. The purpose of this translation is for personal use. The deadline for the translation is within 24 hours. Certification is not required. Skills and Experience: - Fluent in Portuguese and English - Experience in translating documents accurately and efficiently - Ability to meet tight deadlines - Strong attention to detail - Excellent communication skills

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  Medical interpreter and translator for a business meeting in Seoul. The main languages that need to be interpreted and translated are Korean and English. I require both verbal interpretation during the meeting and proofreading of Korean documents and presentations. Skills and Experience: - Fluent in both Korean and English - Proven experience in interpretation and translation for business meetings for Medical Industry and Sexual healthcare - Strong understanding of business terminology and concepts in both languages - Attention to detail and accuracy in document translation - Ability to work under tight deadlines and deliver high-quality work A) Proofreading of Korean Slides and Edits B) Intepreter concurrent services 1 Hr 3.30pm At MapMedCoOp C) Intepreter concurrent services 2 ...

  €93 (Avg Bid)
  Yerel
  €93 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  English to Filipino translation. Hello we are currently seeking for a Filipino translator to carry out this task.

  €968 (Avg Bid)
  €968 Ortalama Teklif
  44 teklifler

  Job Responsibilities: 1. Translate and proof-read website, articles, and texts from English to Thai or from Thai to English. 2. Responsible for the revision, translation, localization, editing of platform/website materials. 3. Assist the company in handling some local cooperation in Thailand. 4. Assist in event translation. 5. Complete other tasks assigned by superiors. 6. Provide prompt feedback to managers in case of ambiguity. Qualifications: 1. Native in Thai, proficient in English listening, speaking, reading and writing. 2. Have a good understanding of financial/trading industry. 3. Have good understanding and expression skills, good communication skills, teamwork spirit, and strong execution ability. 4. Two years of experience or above is required.

  €829 (Avg Bid)
  €829 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  I am looking for a skilled English to French translator to help me with a project. The details are as follows: Word Count: - The content to be translated is between 500-1000 words. Industry/Field: - The translation is for general content and does not require expertise in a specific industry or field. Turnaround Time: - I need the translation to be completed in less than 24 hours. Ideal Skills and Experience: - Fluent in both English and French. - Proven experience in translating from English to French. - Attention to detail and accuracy in translating the content. - Ability to meet tight deadlines. If you meet these requirements and can provide a high-quality translation within the desired timeframe, please submit your proposal. Thank you!

  €14 - €23 / hr
  Mühürlü
  €14 - €23 / hr
  61 teklifler

  I am looking for a skilled English to French translator to help me with a project. The details are as follows: Word Count: - The content to be translated is between 500-1000 words. Industry/Field: - The translation is for general content and does not require expertise in a specific industry or field. Turnaround Time: - I need the translation to be completed in less than 24 hours. Ideal Skills and Experience: - Fluent in both English and French. - Proven experience in translating from English to French. - Attention to detail and accuracy in translating the content. - Ability to meet tight deadlines. If you meet these requirements and can provide a high-quality translation within the desired timeframe, please submit your proposal. Thank you!

  €357 (Avg Bid)
  €357 Ortalama Teklif
  48 teklifler

  I have some document in English (~4,000 words) need to be translated into Korean. Pls let me know your rate and turnaround time.

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  84 teklifler

  Need a native Tamil to English translator for our long term project. Please bid only native bidders. No agencies or firm and not allowed any kinds of google or automated service. Budget: Depend on the quality. Deadline: Asa[

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  23 teklifler

  i need a translator for 8751 words. i have the document in word and pdf. let me know please also right away how long you need. thanks in advance for your bids. translate to english or french

  €113 (Avg Bid)
  €113 Ortalama Teklif
  83 teklifler
  translation 5 gün left

  ...am a visual artist in Los Angeles working with a Brazilian composer on an audio-visual project about the Mojave Desert in southwestern United States. I'm looking for someone to translate my brief communication with my collaborator who is based in São Paulo. In addition, I need to have both an artist statement and the captions for the final video project translated. I'm looking for a skilled translator who is fluent in both English and Brazilian Portuguese and preferably one who can translate the nuance of art concepts. I've attached the project in a pdf. If possible, I would like to get this project completed within a week. Skills and Experience Required: - Fluent in both English and Brazilian Portuguese - Strong translation skills - Attention to detail -...

  €318 (Avg Bid)
  Yerel
  €318 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Hello, we are urgently seeking for a freelancer translator that can handle this job very well.

  €968 (Avg Bid)
  €968 Ortalama Teklif
  31 teklifler
  translatting 5 gün left
  ONAYLI

  I am looking for a translator who can help me with translating technical manuals from Spanish to English for personal use. The ideal candidate should have the following skills and experience: - Fluent in both Spanish and English - Strong understanding of technical terminology - Previous experience translating technical manuals - Attention to detail and accuracy in translation If you are interested in this project, please provide examples of your previous work and your rate per word or per hour.

  €398 (Avg Bid)
  €398 Ortalama Teklif
  102 teklifler

  Title: English to Arabic Professional Translation I am looking for a skilled translator to assist me with translating content from English to Arabic. Language Requirements: - Content to be translated from English - Translation to be done in Arabic Translation Style: - Professional translation required Ideal Skills and Experience: - Native Arabic speaker - Proficient in English - Proven experience in professional translation - Familiarity with the subject matter of the content to be translated (if applicable) - Attention to detail and accuracy in translation Project Scope: - The content to be translated will be provided in English and needs to be accurately translated into Arabic. - The translator should ensure that the translated content maintains th...

  €25 / hr (Avg Bid)
  Yerel
  €25 / hr Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Hello dear Translators, I'm urgently looking for an experienced Gujarati to English translator. Translator should have proven experience in documents, marketing, IT and gaming translations. Should also be willing to take a short 100 word test. This will be a long term collaboration. ONLY FREELANCERS. STRICTLY NO AGENCIES. AGENCY bids will be reported. Look forward to your bids.

  €968 (Avg Bid)
  €968 Ortalama Teklif
  50 teklifler

  ...am looking for a novice and influential translator who can assist me with a general translation project from English to Chinese. The project involves translating approximately 1000-5000 words of content. Requirements: - Fluency in both English and Chinese - Strong translation skills with attention to detail - Ability to accurately convey the meaning and tone of the original text - Familiarity with cultural nuances and idiomatic expressions in both languages Ideal Skills and Experience: - Previous experience in translation projects - Proficiency in using translation software or tools - Excellent grammar and writing skills in both English and Chinses - Ability to meet deadlines and deliver high-quality translations If you are a passionate translator with a strong command ...

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  I am looking for a native Turkish to English translator who can convert an audio file into text. The audio file is approximately 1 hour in duration. I am happy to pay $0.5 for every minute of audio. Skills and Experience: - Native fluency in both Turkish and English - Strong listening and comprehension skills - Excellent command of grammar and syntax in both languages - Previous experience in audio transcription - Ability to accurately translate technical terms and jargon, if present - Attention to detail and ability to meet deadlines The translated text needs to be delivered within 24-36 hours.

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  72 teklifler

  I am in need of a Spanish translator in Oaxaca City to assist me with a single transaction. I require verbal translation services for less than an hour. Skills and Experience: - Fluent in both Spanish and English - Excellent communication skills - Knowledge of local businesses and stores in Oaxaca City - Ability to quickly and accurately translate conversations in real-time - Familiarity with purchasing appliances in Mexico - Reliable and punctual

  €52 (Avg Bid)
  Yerel Acil
  €52 Ortalama Teklif
  1 teklifler