Interpretation skills graphs spss işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  261,696 interpretation skills graphs spss iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR
  spss analizi Bitti left

  tezim için spss analiizi yaptırmak istiyorum. spss dosyasına verileri girdim. sadece düzenlemeler ve analizi yapılması gerekiyor.

  €11 (Avg Bid)
  €11 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  Ben SPSS, R Studio, Minitab, Excel, Eviews ve Stata programları ile;Anket verilerinin girişi ve istatistiksel analizleri yaparım. Yorumlama, tablo ve istatistiksel testler yapılır. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tez ve makale aşamasındaki istatistiksel rapor ve analizinde yardımcı olurum. Uzmanlık Alanlarım Tanımlayıcı İstatistikler, Varyans Analizi, Regresyon Analizi, Durağanlık ve Nedensellik Analizleri, Çok Değişkenli İstatistiksel Çözümleme, Doğrusal Programlama, Kalite Kontrol, Zaman Serileri Analizi, Görsel Veri Madenciliği, Biyoistatistik, Veri Madenciliği, Big Data, Uygulamalı İstatistik, Çoklu Doğrusal Modelleme v.s Kullanılan Programlar IBM Spss - R Studio - Minitab - Excel - Eviews- Stata (Profesyon...

  €30 (Avg Bid)
  €30 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  En uygun tablo ve açıklayıcı yorumlarla SPSS analizi yapılır.

  €138 (Avg Bid)
  €138 Ortalama Teklif
  2 teklifler
  Spss Analizi Bitti left

  Projemi tamamlamak için son aşamada spss analizimin yapılması için desteğe ihtiyacım var, spss kullanmayı biliyorum yardımcı olacak arkadaşla sürekli irtibat halinde olacağım, ancak iş yoğunluğumdan dolayı yapamıyorum. 14 ocak teslim

  €21 (Avg Bid)
  €21 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  ...graphics respond for different screen sizes. Ability to implement designed functionality in the provided graphics with Javascript. Ability to test implemented work on a range of devices. Ability to work in a fast-paced environment and meet tight deadlines. Take pride in what you do - attention to detail both visually and technically. Have a valid work permit to legally work in Turkey Desirable Skills (Non-Essential) Experience using JavaScript frameworks - React/Vue Experience using Functional CSS - SASS/LESS Knowledge of Elasticsearch Knowledge of Shopify Knowledge of eCommerce operations....

  €20 / hr (Avg Bid)
  €20 / hr Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Merhaba Spss sınavım varda hocam basit islemler yarin icin saat 9da türkiye saatiyle düsünür müsünüz?

  €15 - €15
  €15 - €15
  0 teklifler

  Tez çalışması için yapılmış olan Arabistandaki bir Banka üzerne yapılan anketin analizesi yaptırmak istiyorum. SPSS üzerinde verileri girildi. şimdi verilerin Türkçe analizi ve bulguları yazdırmak istiyorum

  €37 (Avg Bid)
  €37 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Merhaba Mehmet Oguz K., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. Detayları sohbet üzerinden tartışabiliriz. SPSS analızı yapabiliyor musunuz ?

  €247 (Avg Bid)
  €247 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Abdullah U., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. Detayları sohbet üzerinden tartışabiliriz. SPSS analızı yapabiliyor musunuz ?

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  spss uygulamasını biliyor musunuz

  €10 (Avg Bid)
  €10 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Şirketiniz yaptığı anketleri analiz programı yardımı ile güvenilirliğini ölçme

  €42 (Avg Bid)
  €42 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Anket sonuçları için Spss analiz ve yorumlama

  €113 (Avg Bid)
  €113 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  SPSS programına girilmiş veriler için regresyon yapıp, güvenilirliğe bakıcak SPSS'den anlayan birini arıyorum

  €83 (Avg Bid)
  €83 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Bazı verileri analiz edin Anket verilerinin spss ile analizi yapılmaktadır

  €292 (Avg Bid)
  €292 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Yüksek lisans tez çalışması kapsamında SPSS programı ile modelleme yapmam gerekmektedir. Alanımla direk ilgili olmadığı için programı kullanmakta zorlanıyorum. Verilerim hazır, sadece program üzerinden regresyon yapılacaktır.

  €405 (Avg Bid)
  €405 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  SPSS bilmekte olan Türk yazarlar aranmaktadır. Proje tamamen veya sadece spss ile alakalı kısmı iletilebilir.

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  ...temel varsayım, genlerin kişiliğe olan etkisinin çok yüksek olduğu üzerine. Yani ikizler ayrı ailelerde büyüseler bile genleri aynı olduğu için kişilikleri de aynı şekilde gelişmiştir diye bir argüman yürütüyorlar. Sizden ricam şu: Bu ikizleri kişilik dışında başka yönlerden karşılaştırmışlar mı? Mesela dil gelişimi, sosyal ilişkiler, bilişsel beceriler (mind understanding, visuo spatial skills, academic skills vs.). Yani kişilikleri (sociability, tastes, preferences vs.) aynı olabilir ama başka outcome'larda bu ikizleri karşılaştırmışlar mı çalışmalarda? Karşılaştırmamışlarsa hangi outcome'larda karşılaştırmışlar? Önemli not: Bakılmayacak kaynaklar (zaten bakıldı): sources of human psyho...

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  İçerisinde 3 ölçek yer almakta olan bir araştırmanın Spss analizleri yapılacaktır. Anova Analizleri T-test analizleri Lojistik Regresyon analizleri gerçekleştirilecektir. Ayrıca gerçekleştirilen analizler sonrası herbir tablo APA standartlarına uygun olarak tablolaştırılıp, yorumlamaları yapılacaktır. Proje Bütçesi: 300 TL olarak belirlenmiştir. Milesstone oluşturularak ödeme gerçekleştirilecektir.

  €57 (Avg Bid)
  €57 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Spss programında tutorial hazırlanacaktır. Örnek mevcuttur

  €153 (Avg Bid)
  €153 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  3 ölçek üzerinden elde edilen verilerin analizlerinin çıkarılması, yorumlanması ve mevcut literatür çalışmaları ile tartışılması gerekmektedir. Başvuracak kişilerin Türkçe bilmesi gerekmektedir.

  €35 / hr (Avg Bid)
  €35 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  3 ölçek üzerinden elde edilen verilerin analizlerinin çıkarılması, yorumlanması ve mevcut literatür çalışmaları ile tartışılması gerekmektedir. Başvuracak kişilerin Türkçe bilmesi gerekmektedir.

  €30 / hr (Avg Bid)
  €30 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  3 ölçek üzerinden elde edilen verilerin analizlerinin çıkarılması, yorumlanması ve mevcut literatür çalışmaları ile tartışılması gerekmektedir. Başvuracak kişilerin Türkçe bilmesi gerekmektedir.

  €53 (Avg Bid)
  €53 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  3 ölçek üzerinden elde edilen verilerin analizlerinin çıkarılması, yorumlanması ve mevcut literatür çalışmaları ile tartışılması gerekmektedir. Başvuracak kişilerin Türkçe bilmesi gerekmektedir.

  €136 (Avg Bid)
  €136 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Hello everybody, I have research project with using SPSS software. I will upload the datas or send individually to the people I communicate. So let me know if you can do this project for me. I am waiting for the messages. Thank you Merhabalar, SPSS software kullanarak veri analizi yapılacak bir dönem ödevim var. Sonucunda not alacağım için benim için önemli bir durum, benim için ödevi yapabilecek olan birini aramaktayım. Cevap aldığımda verileri yükleyeceğim yada kişisel olarak iletişime geçenlere şekkürler

  €83 (Avg Bid)
  €83 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  SPSS clementine ile bir veri üzerine proje yaptırmayı planlıyoruz. Ancak öncelikle yaptıracağımız arkadaşın program bilgisini ölçmek için basit bir Test çalışması hazırladık. Test çalışması en fazla 15dakikanızı alabilecek bir çalışmadır. Bunun için fiyat teklifi veriniz. ( Test çalışmasını için gerekli data ile birlikte gönderilecektir.)

  €8 / hr (Avg Bid)
  €8 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  I am 26 years years old and married with 2 children looking for part time work from home. I have experience with computers and good typing skills, i have completed a childcare course at Tafe. I really would like this opportunity to work from home as its hard for me to work outside and look after my children.

  €55 (Avg Bid)
  €55 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Ours is a user-friendly social network and online directory made using the CodeIgniter framework. We seek to enhance our Website to enable improved user experience a...Modifications: 1. Improve Picture Gallery and Cropping 2. Improve Editor Tools 3. Improve Character Balance 4. Resize Pictures and Videos Tools 5. Observe Good UI/UX 6. Bug Fixing & Troubleshooting Development done on your test site with a link provided to the project owner to monitor progress, and the completed work tested, approved, and be uploaded to the Live site without disrupting existing code. SKILLS REQUIRED: CodeIgniter, JavaScript Frameworks with experience using ajax, PHP, HTML & CSS, Attention to detail and an eye for good UX/UI, Git, Google analytics custom event tracking, S.E.O EXPECTED DELIV...

  €20 / hr (Avg Bid)
  €20 / hr Ortalama Teklif
  61 teklifler
  API Data Wrangler 6 gün left
  ONAYLI

  We are looking for a talented API Data Wrangler to integrate multiple data sources to create amazing user experiences. The ideal candidate should have a DoD Secret clearance and possess qualified development skills and be able to translate high-level requirements into interaction flows and artifacts, and transform them into functional data interfaces. **Must be willing to apply for a higher level security clearance (Top Secret). KEY*** API data wrangler / integrator / developer –Skilled with Postman, GraphQL, REST APIs, no-code and low-code technologies

  €34 / hr (Avg Bid)
  €34 / hr Ortalama Teklif
  40 teklifler

  Our Requirement : You need to spend 2 hours per day, Monday to Friday - 5000 per month - 2 hours Business Development calls to uk clients(2-4 pm or 3-5 pm IST) STRONG ENGLISH COMMUNICATION SKILLS MANDATORY MINIMUM TWO YERS EXP IN BUSINESS DEVELOPMENT IS REQUIRED Personal skills ; Analytical, Detailed oriented Quick learner Professional Skills : Excel expert, content creation for facebook Punctual, committed , trustworthy person definitely succeed !!!!!

  €109 (Avg Bid)
  €109 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  ...to patients our who suffer from chronic illnesses such as diabetes and skin disease. Along the way, we have also helped many people who were seeking for medical treatments but was repeatedly disappointed by today's healthcare system. Through our stem cell therapy, we were able to improve drastically their health conditions. We are looking for a pro active sales person who has excellent people skills and promote our business actively and convert it in to sales. Healthcare industry is a lucrative business, and its very easy to sell to the customers specially with our the value that we can bring to people. As a freelance sales person you will be working on commission basis only which is subject to further discussion. You can also work remotely and should have excellent inter...

  €143 (Avg Bid)
  €143 Ortalama Teklif
  2 teklifler
  I need an economist 22 saat left
  ONAYLI

  We are a mid market property developer and ssset manager. We need an economist to assist us with forecasting and the interpretation of macro data to support our asset managers and investors with decision making

  €18 - €36 / hr
  Özellikli Acil Mühürlü
  €18 - €36 / hr
  18 teklifler

  Our Requirement : You need to spend 2 hours per day, Monday to Friday - 5000 per month - 2 hours Business Development calls to uk clients(2-4 pm or 3-5 pm IST) STRONG ENGLISH COMMUNICATION SKILLS MANDATORY MINIMUM TWO YERS EXP IN BUSINESS DEVELOPMENT IS REQUIRED Personal skills ; Analytical, Detailed oriented Quick learner Professional Skills : Excel expert, content creation for facebook Punctual, committed , trustworthy person definitely succeed !!!!!

  €93 (Avg Bid)
  €93 Ortalama Teklif
  5 teklifler
  Video Editor 9 gün left

  We are a digital transformation company helping customers across industries from financial services to healthcare achieve greater agility through transformed and automated customer experien...interaction. You will be working with a team of designers and developers during the duration of the project. Work Scope: - Support video development and editing - Can complete video development without a need for storyboard - Attend touch base calls as needed to provide updates on your progress. Skill Requirements: - Experience as a video editor - Solid oral and written English communication skills Tech Requirements: - Must have own Adobe Premiere software Other Requirements: - Must be available to work on project 40 hours/week - Must be willing to work between the hours of 5:00AM-2:00PM Ea...

  €15 / hr (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €15 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Looking for a freelancer to edit my ipython code in oder to create some graphs for research paper

  €34 (Avg Bid)
  €34 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  I will shortly move to Sicilia with my family. I will need someone local, in the area of Trapani and Agrigento, that can help us with running errands, bureaucracy, and then with professional translations, customer service, and other responsibilities. Please, if you do not live in the area, refrain from applying.

  €8 - €15 / hr
  €8 - €15 / hr
  0 teklifler

  Hi, i need 3d Nursery rhymes video for our YouTube channel, we need exact same quality like I will tell you the rhyme name, you have to deliver full video with source files, send bid starting with word cocomelon or else it will be ignored, video should have good soundtrack, music,vocals/voiceover,animation and script/storyline And all...with word cocomelon or else it will be ignored, video should have good soundtrack, music,vocals/voiceover,animation and script/storyline And all copyrights should be ours. We have very fixed price for this 1st 10 videos 100$ per video 2nd 10 video 150$ per video 3rd 10 video 200$ per video and so on till 300$ per video We need 100 plus videos for our YouTube channel, New freelancers having skills are welcome share portfolio.

  €103 (Avg Bid)
  €103 Ortalama Teklif
  8 teklifler
  IT Recuirter 6 gün left

  Job Responsibilities: -Handling Recruitment Life Cycle from Sourcing to Sele...Sourcing to Selection -Understand & analyze the requirements assigned and sourcing the Resumes using various channels -Thoroughly assessing candidates basis skills and experience, area of interest, geographic location -Work closely to meet timely submissions of qualified consultants against open requirements -Advertising Jobs in Job Portals and Social Media like LinkedIn, Google Groups, etc -Handle Interviews, Closures, Paperwork & On Boarding -Preparing recruitment reports and weekly & Monthly MIS update Job Requirements: -Must posses good understanding of software technology, roles and skills -Excellent verbal and written communication skills -Strong Knowledge of MS Office an...

  €12411 (Avg Bid)
  €12411 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi, i need 3d Nursery rhymes video for our YouTube channel, we need exact same quality like I will tell you the rhyme name, you have to deliver full video with source files, send bid starting with word cocomelon or else it will be ignored, video should have good soundtrack, music,vocals/voiceover,animation and script/storyline ...starting with word cocomelon or else it will be ignored, video should have good soundtrack, music,vocals/voiceover,animation and script/storyline And all copyrights should be ours. We have very fixed price for this 1st 10 videos 100$ per video 2nd 10 video 150$ per video 3rd 10 video 200$ per video and so on till 300$ per video We need 100 plus videos for our YouTube channel New freelancers having skills are welcome share portfolio.

  €1287 (Avg Bid)
  €1287 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  ...clean and artful design, possess superior UI skills and be able to translate high-level requirements into interaction flows and artifacts, and transform them into beautiful, intuitive, and functional user interfaces. - We are looking for a talented UI/UX Designer to create amazing user experiences. - High ability in understand business requirements and the ability to convert requirements. - Must have experience in creative design and knowledge of web and design packages in providing good user experience. - Strong knowledge of Adobe Photoshop and exceptional skills in designing flat, mobile-first user experience design concepts. - The UI and UX developer should be responsible for the design of major and minor Web Sites/Web Applications. - Applies skills and knowledge...

  €21 / hr (Avg Bid)
  €21 / hr Ortalama Teklif
  33 teklifler
  3d Nursery rhymes video 6 gün left
  ONAYLI

  Hi, i need 3d Nursery rhymes video like I will tell you the rhyme, you have to deliver full video with source files, send bid starting with word cocomelon or else it will be ignored, video should have good soundtrack, music,vocals/voiceover,animation and script/storyline And all copyrights should be ours. We have very fixed price fo...video with source files, send bid starting with word cocomelon or else it will be ignored, video should have good soundtrack, music,vocals/voiceover,animation and script/storyline And all copyrights should be ours. We have very fixed price for this 1st 10 videos 100$ 2nd 10 video 150$ 3rd 10 video 200$ and so on till 300$ We need 100 plus videos for our YouTube channel New freelancers having skills are welcome share portfolio.

  €132 (Avg Bid)
  €132 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  We are hiring for a full time full stack developer and it's permanent work from home . Exp Required: 5+ Skills Required: Java , Spring & react, or angular We are looking for immediate joiners.

  €1424 (Avg Bid)
  €1424 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  hey how are you i need ur excel skills again.

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler
  Wordpress Print to PDF 16 saat left
  ONAYLI

  HI we have a wordpress site for which we need to make a UI PRINT TO PDF, excluding navigation and including branding We have base PDF print plugin purchased, but it doesnt show the graphs and table which should be printed inside PDF

  €117 (Avg Bid)
  Acil
  €117 Ortalama Teklif
  26 teklifler

  Role: Senior Software Developer (PHP Magento) Experience: 5 – 8+ Years Location: Remote Work Timings: 10:30AM – 7:30PM IST Mon - Fri Contract: 6months 1200$ per month Skills / Experience: • Bachelor of Science degree, preferably obtained in Information Technology or related. • Extensive hands-on experience in PHP obtained in Magento • Good knowledge of MySQL • Some level of experience and/or knowledge of one or more of the following technologies would be an advantage: (Windows Scripting, Web Services, JavaScript, HTML, .NET) • Experience in detailed functional and system testing • Competent knowledge of e-commerce data organization and relationships • Some level of expertise in authoring and extending Magento extensions

  €1299 (Avg Bid)
  €1299 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Hi, We are looking to expand our team and wanted to look for someone with photo editing skills that can help us edit our photos that would include Chinese characters into English characters and would involve also helping to edit photos to make the shopping experience wonderful. This is a full time job and will be expected to work: Monday - Friday, 9am to 5pm Hong Kong Time. If you are interested please send your CV over.

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  41 teklifler

  ($ 100 - 250) I need to get PART of my ACCA OBU (Oxford Brookes University) RAP and SSL done, along with a Power point presentation associated with it. Looking for an ACCA QUALIFIED writer who has his own OBU BSc and is also experienced with writing OBU RAP for others. This is work for my personal degree....written OBU ACCA thesis for at least 1 person other than yourself, all passed in first attempt. PLEASE DON'T APPLY IF YOU CAN'T ANSWER TO THE FOLLOWING, I WON'T ENTERTAIN ANY DODGY BIDS TRYING TO AVOID THE QUESTIONS: What you need to submit: -Your qualification. -Resume -Sample ACCA OBU thesis and presentation. -Your OBU grade -Your current progress in ACCA and percentage in P3 (Business Analysis) Skills Required Note: If you are provide mentoring Service i will...

  €59 (Avg Bid)
  €59 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  Hi Richard, I would love to talk to you about a few potentail projects we have in the pipleline and see where your skills fit best! Can we set up a google meet? All the best, G

  €493 (Avg Bid)
  €493 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Need a experineced PHP developer to finish a simple Task Timer web application. Need to modify the current code which is running and is 90% finished . Minor parts needs modification. The software involves the following sections. 1 dashboard with 3 graphs 1 Logs page 1 Reports page 1 User Settings Option 1 Admin Settings 1 Payments option. Text Content modification. Additionally need to develop a new option of putting a discount/Coupon code to make the payments free. Once the modifications are done . We need software testing to be done and code corrections accordingly. Source codes with be shared on Git hub and final source codes would need to be submitted. In addition we will share how to use videos , error note and error videos.

  €338 (Avg Bid)
  €338 Ortalama Teklif
  47 teklifler

  Need some inventory stock sheets made his is a great opportunity for anyone looking to gain somethings new skills & get paid at the same time. If you've read this far can you include the word "excel" at the top of your proposal. Thanks for applying & I look forward to meeting you.

  €20 / hr (Avg Bid)
  €20 / hr Ortalama Teklif
  79 teklifler