Knime text mining işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  80,654 knime text mining iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Cloud Mining Sitesi Kurdurmak İstiyoruz

  €167 (Avg Bid)
  €167 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  bir web sayfası geliştirilmesini istiyorum. bu web sayfasında öncelikle bir text yapıştırılacak alan bulunmalı. bu alana 5-10 satırlık bir text bilgisi girilecek. bu textteki yazıya göre taslak halinde sabit olan pdf'teki ilgili yerlere tik işareti konulacak yada text içindeki ksıımlar kopyalanıp bu pdf'in ilgili alanına yapıştırılabilecek. pdf in başlangıç hali sabit ve bu texte göre üzerinde ekleme veya tik işatreti kullanılacak.

  €166 (Avg Bid)
  €166 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Bitlife tarzında içerikleri belirlenmiş ancak bazı noktalarda tecrübeli birinin eklentilerine ihtiyaç olan, IOS için metin tabanlı bir oyun projem var. Bu projeyi yazabilecek birine ihtiyaç duyuyorum. Bitlife'a benzeyen ancak farklılıkları olan bir oyun. Ortaçağ oyunu, ses gerektirmiyor yalnızca arkaplan müziği yeterli. Hayat simulasyonu oyunu, hayat değerleri var, yetenekler meslekler eğitim gibi bir çok kategori var. İlişkiler ve aktiviteler var. Basit life simulator oyunlarından istemiyorum bitlife tarzında gelişmiş bir oyun istiyorum. Rastgele olaylar doğabilecek bir oyun istiyorum. Türkçe ve ingilizce seçenekleri istiyorum. İkisinide ben çeviririm. İçeriklerin çoğu hazır istenen içe...

  €502 (Avg Bid)
  €502 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  İnsanlara mining yaptırarak steam kod gibi çesitli ödüller verebilcegim bir program kodlatmak istiyorum Ödül Örnekleri:Steam kod Valorant Rp Lol Rp gibi çesitli oyunlar için puan .

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Bir cloud mining uygulaması yaptırılacak ve bu uygulama kod yazılmadan admin panelden yönetilecek Mantık şu kullanıcı kazım yapacak ama telefonundan herhangi bir güç tüketimi olmayacak sanal bir kazım kazım başladığında ben admin panelden kaç saat kazım yapılacağını ayarladıgimda x saat boyunca kazım yapacak ve kazım süresi bittiğinde uygulama içersin deki cüzdanına aktarılacak 3-5 sayfadan oluşacak birşey pii network gibi ama tam aynısı değil mantığı aynı sadece Google Play'de cloud mining yazarsanız detaylı uygulamaları inceleyebilirsiniz

  €424 (Avg Bid)
  €424 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Bir cloud mining uygulaması yaptırılacak ve bu uygulama kod yazılmadan admin panelden yönetilecek Mantık şu kullanıcı kazım yapacak ama telefonundan herhangi bir güç tüketimi olmayacak sanal bir kazım kazım başladığında ben admin panelden kaç saat kazım yapılacağını ayarladıgimda x saat boyunca kazım yapacak ve kazım süresi bittiğinde uygulama içersin deki cüzdanına aktarılacak 3-5 sayfadan oluşacak birşey pii network gibi ama tam aynısı değil mantığı aynı sadece Google Play'de cloud mining yazarsanız detaylı uygulamaları inceleyebilirsiniz

  €470 (Avg Bid)
  €470 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  KNIME programı ile basit bir çalışma

  €10 - €29
  €10 - €29
  0 teklifler

  istediğinizi yazarım örnek koydum bunun gibi olucak iade verilir normalde 10 dolar değildir size 7 doları geri verilir beğenilmezse değişim süresi 2 haftadır istediğiniz rengi eklerim umarım beğenirsiniz yaptıklarımı

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Projem İnsanlara Ruble Kazandırmak Olucak Ama Fazla Zamanım Yok Öğrenciyim Bu Yüzden Biraz Hızlı Kurması Lazım. Site Mining Gibi Kazmaktan Geçicek. Şunun Gibi Olursa Yeter.

  €284 (Avg Bid)
  €284 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Data mining üzerine bir projem olup proje detayları ekte bulunmaktadır.

  €36 / hr (Avg Bid)
  €36 / hr Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Merhaba Ilyas B., hocam benim bir python ödevim var, html üzerinden datayı çekip text mining yapılması gerekiyor müsaitseniz bakabilir misiniz ama fazla zamanım yok.

  €120 (Avg Bid)
  €120 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Diğer ya da belirsiz Diğer ya da belirsiz Data mining homework by R studio

  €165 (Avg Bid)
  €165 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Yeni bir web sitesine ihtiyacım var Bunu tasarlayın ve kurun Küçük işletme web sitesi Bitcoin mining ile ilgili bir site insanlar gelip mining yapacak bizde paranın hizmet karşılığı bir kısmını Alacağız geri kalanını ödeme yapacağız

  €109 (Avg Bid)
  €109 Ortalama Teklif
  4 teklifler
  TEXT EDITOR Bitti left

  Resimdeki gibi bir text editör istiyorum. Resim yükleme butonu da olacak. Resim yüklendiğinde resim gözükmeyecek, sadece resmin linki gözükecek textarea içerisinde. Bkz, spoiler, url, image btonları olacak sadece.

  €38 (Avg Bid)
  €38 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Yeni bir web sitesine ihtiyacım var Bunu tasarlayın ve kurun Diğer ya da belirsiz I need cloud mining site. (Bitcoin)

  €334 (Avg Bid)
  €334 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Merhaba arkadaslar projem cok basit bir proje.Öncelikle sunu istiyorum Bir sayfasinda 6 tane girilmesi gereken EditText kismi var sonrasinda Send buttonu ve butonu basildiginda, Bu bilgileri bir yere post edicek.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Merhaba, Bir android projem var bu projede Mysql serverimden Veriyi cekip (hepsi text olacak) proje icerisinde Strings xml icerisine bu aradaki köprüyü saglamak.

  €37 (Avg Bid)
  €37 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Python da (pandas) exceli okuyarak tabloya atmak. sonrasında bazı kolon ve rowlarda işlemler yaparak (örneğin excelde filtreleme, vlookup gibi) yeni tablolar olusturmak ve bu tabloları yeni bir excele atmak. eğer çok iyi biliniyorsa bazı grafikler ve social network analizi de isteyebilirim. Reading excel with python (pandas), making some adjustments in the data like sorting or vlookup or some text mining. then extracting each table to the new excel files.

  €176 (Avg Bid)
  €176 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Konu başlıklarına göre RSS kaynaklardan yazarların makaleleri çekilip veri tabanında saklanacak. Sonra konularına göre sözlük oluşturulup classification fonksiyonları eğitilecek. sonra yeni makalelerin hangi konuda olduğunu anlayacak bir uygulama yapılacak Uygulama PYTHON da yapılmalı. Acilen tekliflerinizi bekliyorum.

  €264 (Avg Bid)
  €264 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Program bir eBay satıcısı tarafından kullanılacak. Programın amacı; satılan ürünler hakkında günde 100-150 adet soru gelmekte ve bu soruların çoğunun cevabı aynı olmaktadır. Bu nedenle bu cevapları bir text dosyasından arayıp bulmaktansa böyle minik bir programla halletmek gerekmekte. 1 dropbox, "ürün tipi" adlı, içeriği editlenebilir, yeni ürün tipleri eklenebilir. -> seçilen ürün tipine göre, hemen sağında başka bir dropbox "ürün modeli", içeriği editlenebilir, yeni ürün modeli eklenebilir. -----> seçilen ürün modeline göre hemen altında açılan 8 tane textbox. bu textboxların kendine ait "save" ve "copy&q...

  €78 (Avg Bid)
  €78 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Good Day, Alba V. We would like to charge 55 Euro to complete the project. Thanks for choosing freelancer.com! We are a translation company on freelancer.com and our team work to cover more than 70+ languages from all around the world. As we understand from reading your project description, you need to translate your 40-minute video from English into Spanish language. Don't worry - we believe we can be the best choice for you on this project. WHY WE’RE THE BEST CHOICE FOR YOU? ✔ We provide 100% manual, authentic translation services. ✔ We always use native and experienced professional translators. ✔ Always double-check for making error-free translations. Please check our profile here: https://www.freelancer.com/u/worldtranslator2 Just open this link to see our past work sampl...

  €55 (Avg Bid)
  €55 Ortalama Teklif
  1 teklifler
  Text Over Pic 6 gün left

  Put some text over images with some edits it The project will be divided into several milestones

  €22 (Avg Bid)
  €22 Ortalama Teklif
  57 teklifler

  Hello there, I am in need of a writer that can work on an off shore contract text ledger book.

  €347 (Avg Bid)
  €347 Ortalama Teklif
  43 teklifler

  The theme text is currently from Right to Left, just like Arabic. I want to change it to be from Left to Right, just like English.

  €30 (Avg Bid)
  €30 Ortalama Teklif
  31 teklifler

  I am looking for a candidate who is experienced in data mining and has hands-on experience in MS-Excel.

  €258 (Avg Bid)
  €258 Ortalama Teklif
  61 teklifler

  The 2 attached files are a screenshot of my App. I want to make an onboarding sequence for it. On a technical side I know how to do it as a matter of what s...for it. On a technical side I know how to do it as a matter of what should be written I need some help. The app has 3 sections 1- Graph for creating charts and  process modelling visualization 2- Guideline or detail which could be shared between people and imported into the graph section 3- Post section which is used to post a text about a guideline on the web I want you to create an account and play around with the app for a bit and then write down  the proper text for the onboarding section The final job would be something like below link

  €133 (Avg Bid)
  €133 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  I need a script that mines bitcon on the server side ( webside) . This is just for private so dont need the whole must be able to add people and payment from them at a point. As long as it can transfer the mined content to a bank account. Needs to be in php. There are many script right of the shelf so its no use over price it.

  €146 (Avg Bid)
  €146 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  POS systems varies and also sometimes produces different receipt format. Sometimes a change in the text can disrupt the template. So I need someone who can build me a library that extracts data from different PDF receipts generated by different POS systems and convert them to a text file.

  €297 (Avg Bid)
  €297 Ortalama Teklif
  80 teklifler

  This am Email mining work, which you will do on Freelancer website and its required very few skills to learn it, the work you will do here will help us to collect the email address from all over the world.

  €12 / hr (Avg Bid)
  €12 / hr Ortalama Teklif
  67 teklifler

  We have a document which contains records/data which needs to be extracted and for each record it needs to create a new text document with those fields added to a template. Ideally it should be coded in python.

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  I have 2 errors in 1 class that are caused by the sound files not being in the correct place. I need the tts files to be properly installed. THIS IS NOT A HOMEWORK PROJECT BUT CODE THAT I NEED FOR AN EXAMPLE TO USE ON A PROJECT THAT I DO NOT WANT TO PUT OUT ON THE INTERNET.

  €34 (Avg Bid)
  €34 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  All you need to do is, 1. Hear the audio carefully. Match the audio with the text, and see if there are any other noise/sounds other than the speakers. 2. If the audio and text slightly don't match with each other, You need to correct/edit the text. After that, Put necessary punctuations in the middle of the text and at the end. 3. For the unexpected/accidental loud noises/sounds you found, you need to tag them in the text using corresponding buttons. The budget for 1 valid hour= $12 USD.

  €12 / hr (Avg Bid)
  €12 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi Text Buzz, I noticed your profile and would like to offer you my project. We can discuss any details over chat.

  €244 (Avg Bid)
  €244 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi Text Buzz, I noticed your profile and would like to offer you my project. We can discuss any details over chat.

  €244 (Avg Bid)
  €244 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  I want someone to help me convert screenshots into text.

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  259 teklifler

  The theme text is currently from Right to Left, just like Arabic. I want it to be from Left to Right, just like English + I have other small asks

  €27 (Avg Bid)
  €27 Ortalama Teklif
  53 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €39 (Avg Bid)
  €39 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €29 (Avg Bid)
  €29 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €15 (Avg Bid)
  €15 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €44 (Avg Bid)
  €44 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €12 (Avg Bid)
  €12 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €10 (Avg Bid)
  €10 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €10 (Avg Bid)
  €10 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Can you provide 1 hr consulting service for a blockchain project? refer to: pi network. Goal: 1. phone based mining, prevent computer emulator/simulator. (use SCP and FBA algorithm) 2. Be able to "reverse the data" if hacking activity happens, under MAJORITY USERS' AGREEMENT by voting. Seeking to use existing (opensource) blockchain to save cost and time. We can provide a more detailed project proposal.

  €15 (Avg Bid)
  €15 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Needs to hire 5 Freelancers Work T...EST time Zone Work attitude: Go-getter, self starter, can handle pressure, consultative selling style, Fast learner Job Details: 1. Work with the Sales head and support the Business development process. 2. Training will be provided initially on the work process post which you will own your work domain. 3. Basic knowledge of processes like lead generation, cold emailing, lead prospecting, lead mining, lead qualifying etc. 4. Fluent in English writing and conversation. Experience in any client facing role is an added advantage. 5. Some ideas about email campaigns, Linkedin sales navigator, zoom info, etc are added advantages but not mandatory. 6. Great listener and problem solver attitude. 7. Sales or conversational style more on the consultative...

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  28 teklifler

  ### must have past experience with NLP & image classification model using Deeplearning / legacy algos Model to classify an image with text (20-200 words each) to large set of texts as labels (3-20 words each). Final label set could be as large as 300K points hence require both image features & the text within the image for classification. Giving final top 5 outputs based on probability for each image.

  €178 (Avg Bid)
  €178 Ortalama Teklif
  19 teklifler
  Data Mining Tool and Setup 5 gün left
  ONAYLI

  (1) Develop a tool to: -- Get MongoDB Dump from (see attached image of the site) -- Extract the data and auto-load into Excel at 200K items per Excel file (see attached example) (2) Install the tool on our PC (3) Train our staffs on how to use it (4) Transfer the source code to us Please do not bid until you review careful the information I provided. We only choose freelancer who explains their understanding of our projects and some provide example of similar work.

  €524 (Avg Bid)
  €524 Ortalama Teklif
  49 teklifler

  Need to match a entered input text with database information and result in matching percentage

  €111 (Avg Bid)
  €111 Ortalama Teklif
  13 teklifler