Maltese translator işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  72,561 maltese translator iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  I am looking for a translator who can translate Turkish to Russian. I do not require a certified translator for this project. The content that needs to be translated includes chemical raw materials and products. The volume of the content is in texts and online translations. Skills and experience required: - Fluent in Turkish and Russian - Experience in translating technical documents related to chemical industry - Proficient in online translation tools and software.

  €47 / hr (Avg Bid)
  €47 / hr Ortalama Teklif
  4 teklifler

  An education website is automatically translated in turkish with google translate. I need a turkish translator, his mother tongue is turkish, that correct the translator mistakes. Communicating with me is with german, arabic or english.

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  63 teklifler

  Merhaba, Finans ve oyun pazarında yer alan şirketimiz için Türkçe bilen/konuşabilen ve anadili İngilizce olan freelance bir çalışma arkadaşı arıyoruz. Devamlı ve uzun soluklu bir proje olacak. -- We are looking for a native English translator who can speak Turkish for our company in the finance and gaming market. The project will be an ongoing project.

  €363 (Avg Bid)
  €363 Ortalama Teklif
  38 teklifler
  €11 Ortalama Teklif
  43 teklifler

  polish translator for my website

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Merhaba eTranslators, profilinizi fark ettim ve size projemi teklif etmek isterim. İstediğiniz ayrıntıyı sohbet üzerinden tartışabiliriz. I am an expert translator, I want to do your job that requires translator and make it easy

  €234 (Avg Bid)
  €234 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  sadece Türkçe bilen yada Türkiyeden arkadaşlar yazsın lütfen front end kısmı % 70 bitmiş siteme backend, işleri yapılacaktır..php, mysql altyapısı, admin panel ödeme sistemleri ve test aşaması olacaktır.. Fiyat 10.000 TL, ödeme buradn ve aşamalı olacaktır..baştan AVANS isteyenler yazmasın ! süre : 30 gün.. şartları kabul edenler detaylar için yazabilirsiniz..

  €2025 (Avg Bid)
  €2025 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  I dont know English and want working without any language problems.. Bütçe max 500 $.. bundan fazla teklifleri siliyorum…Fiyata az demeyin, Bu bir deneme işidir, sırada 30 a yakın yapılacak projem var, lütfen iyice okuyup süre ve fiyat tekliflerinizi verin… dating sitesi yapılacak, örnek : Mahnem.ru.. çalışma yapısı olarak buna benzeyecek ama tasarım vereceğim örneğe göre değişecek, standart bir arkadaşlık sitesinde olması gerekenler olacak, bazı şeyleri, çıkarılıp bazı fonksiyonlar eklenecek.. yazılım 0 dan php ve mysql.. ssl olacak, responsive mobile…hazır script veya wordpress kabul etmiyorum...sadece diller için ve bazı standart şeyler için hazır kodlar ve api ler kullanılabilir, isteklerime gö...

  €490 (Avg Bid)
  Özellikli
  €490 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  interested in only freelancers can speak Turkish but without a translator.. arkadaşlık sitesi php mysql web sitesi responsive...script yada wordpress istemiyorum...Bütçe 300-500 $ ... site standart arkadaşlık siteleri gibi olup ilaveten bazı fonksiyonlar var, detaylı bir admin panel yapılacak... SÜRE : İşin süresi 2-3 ay + beta testi 15 gün, ÖDEME : 3 aşamada her aşama tamamlandığında ödeme yapılacak.. baştan AVANS verilmez…açılacak demo hesabından çalışmaları anlık takip etmek en önemli şartım... bu isteklerimizi karşılayacak olanlardan Fiyat ve Süre tekliflerini bekliyoruz…

  €472 (Avg Bid)
  €472 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  Rusya, Ukrayna vs pazarlarına hakim, çok iyi Türkçe ve Rusça bilen ( tercihen Türk, Azeri olabilir ) yazılımcı arıyorum….1 ana site ve bağlı birkaç zincir site anahtar teslimi yapılacak, ayrıca Rus ve Ukrayna pazarlarında reklam, ilan ve SEO işlerinide takip edilecek…Bu iş bitiminde APP yapımı işide ayrıca verilecektir… SÜRE : İşin süresi 3-4 ay + beta testi 15 gün, iş 4 aşamada yapılacak.. ÖDEME : 4 aşamada her ay o aşama tamamlandığında ödeme yapılacak.. baştan AVANS verilmez… Lütfen ilanı dikkatlice okuyun, YARIM BİR YAZILIMIN kimsenin işine yaramayacağını düşünerek Yukarıdaki şart ve isteklerimizi karşılayacak olanlardan Fiyat ve Süre tekliflerinizi bekliyoruz…

  €2345 (Avg Bid)
  €2345 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  I need a translator who can make a translation from English to Turkish. The article is about chemistry and it's about 30 pages. Deadline: 15th of February. Kimya alanında yaklaşık 30 sayfalık bir makaleyi İngilizceden Türkçeye çevirecek bir tercüman arıyorum. Ayın 15'i çevirinin teslimi için son tarih.

  €84 (Avg Bid)
  €84 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Sultanahmet'te hizmet vermekte olan seyahat acentamızın şu an İngilizce olarak yayın yapmakta olan web sitesinin sayfalarından bazılarını resmi dilde Çince'ye çevirebilecek arkadaşlar arıyoruz. We are a travel agency located in Sultanahmet. We are looking for a translator who will be able to translate some pages of our English website into formal Chinese.

  €275 (Avg Bid)
  €275 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  translation of sketch scenarios from turkish to english Sample text (about 15 similar texts are available) • bir hastanenin (otel girişi gibi) giriş kapısında bir bekleme kürsüsü var ve burda bir vale bekliyor. Valenin önünde bir ekran var. bizim vale ekranı görünüyor. Vale kafasını kaldırıp bakınca bir araba yanaşıyor, taglerin dizili olduğu anahtarlık dolabından bir tag alıyor ve anahtarlığını çıkarıyor tagden. • Bu sırada tag e bir zoom yapılıyor tag, anahtarlık ve bir Numara plakası var. plakadaki 143 yazısına bir zoom yapılıyor. Vale bu yapıyı ikiye ayırıyor. Bir tarafta bir kanca ve 143 nolu plaka, diğer tarafta bir halkaya takılı plaka ve bu halka da bizim tag2e takılı. • Bir tane adam arabasıyla hastane önüne...

  €281 (Avg Bid)
  €281 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Partner aranıyor. Güzel elleri, geniş omuzları, seksi boynu ve bebeksi yüze sahip erkek aranıyor. Tercihen masumiyet ve zeka aranmaktadır. İş tanımı: Fransız-Türk karışımı, koca popolu taş hatuna arkadaşlık, ve sevgi göstermek, yatak partneri olmak.

  €188 / hr (Avg Bid)
  €188 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi, I am seeking a Spanish to English translator and subtitling specialist who can transcribe and translate video files for film/TV content that is around 90 minutes in duration. We need output in .SRT format for both Spanish and English versions. I can pay $0.75 for each minute for both versions. Skills and experience required for this job include: - Fluency in Spanish and English - Proven experience in general translation - Knowledge of subtitling software and tools - Attention to detail and accuracy in translation and subtitling - Ability to meet deadlines and deliver high-quality work

  €113 (Avg Bid)
  €113 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  We started building a learning platform a month ago and we need translators for translating our plaform. They will be responsible for translating the application form, Learning paths and courses into various languages. **Using translator like Google translator is not allowed** We prefer to work with candidates from EU and American countries.

  €353 (Avg Bid)
  €353 Ortalama Teklif
  36 teklifler
  Dutch Translator 6 gün left

  I am in need of a Dutch translator for a project that involves translating documents. The ideal candidate for this job does not need to have any specific industry knowledge or terminology. The desired turnaround time for this project is flexible. Should be resident in the Netherlands or Belgium Key requirements: - Fluent in Dutch and English - Strong translation skills - Attention to detail - Ability to meet deadlines If you have experience in translating documents and are confident in your Dutch language skills, I would love to hear from you. Please submit your proposal along with any relevant samples of your work.

  €362 (Avg Bid)
  €362 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  I am looking for a skilled translator to translate an English user manual to Canadian French. The user manual is between 10-20 pages in length. Skills and experience required: - Fluent in both English and Canadian French - Strong understanding of technical language and terminology - Previous experience translating user manuals or technical documents Additional details: - The client is unsure if they need the translation to be proofread by a second translator, so flexibility in this regard is preferred.

  €62 (Avg Bid)
  €62 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  I need an experienced translator to help me with a project involving translating text from English to Bangla. The document in question is an article, and I have a requirement that the translation be certified. I'm also looking for a turnaround time of more than 5 days. If you have experience with this type of project, I would love to learn more about your qualifications and discuss my needs further.

  €13 / hr (Avg Bid)
  €13 / hr Ortalama Teklif
  30 teklifler

  English to Hindi Translation - Training Document Project Overview: I am looking for an experienced translator to convert a training document from English to Hindi. The document has approximately 2200 words and requires a high level of accuracy and attention to detail. Skills and Experience: The ideal candidate should possess the following skills and experience: - Fluent in both English and Hindi - Proven experience in translating technical documents - Strong understanding of technical terminology and concepts - Excellent grammar and writing skills in Hindi - Ability to work efficiently and meet deadlines Application Requirements: In your application, please include the following: - Details of your past translation work, particularly in technical fields - Your experience in tra...

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  59 teklifler

  Greetings! We are excited to invite applications for a dynamic, flexible, and highly talented Traditional Chinese language translator to join our international team. As our business grows, we find ourselves in need of individuals who can smoothly translate texts, videos, and audios from one language to another, enabling seamless communication between our global teams and diverse client base. Role: The successful candidate will be an expert in multiple languages, along with a strong understanding of cultural nuances. This position primarily involves functions such as converting texts, transcriptions, and interpreting in real-time when necessary. Responsibilities: - Translate documents and other written material from one language to another - Ensure all content remain...

  €20 / hr (Avg Bid)
  Yerel
  €20 / hr Ortalama Teklif
  4 teklifler
  mandarin translator 6 gün left
  ONAYLI

  Looking for a Mandarin translator for a written translation project that is less than 5 pages long. I do not require the translation to be certified. Skills and Experience: - Fluent in Mandarin and English - Strong proficiency in written Chinese translation - Attention to detail and accuracy in translation - Ability to meet deadlines - Previous experience in translating documents of similar length and topic

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  49 teklifler

  I need an experienced translator to help me with a project involving translating text from English to Bangla. The document in question is an article, and I have a requirement that the translation be certified. I'm also looking for a turnaround time of more than 5 days. If you have experience with this type of project, I would love to learn more about your qualifications and discuss my needs further.

  €397 (Avg Bid)
  €397 Ortalama Teklif
  26 teklifler
  translation 6 gün left

  Translation Project: English to German I am looking for a skilled translator who can translate content from English to German. The project does not have a specific deadline, so I am looking for someone who can work at a flexible pace. Ideal Skills and Experience: - Fluent in both English and German - Proven experience in translation projects - Attention to detail and accuracy in translations - Familiarity with the subject matter of the content being translated - Ability to work independently and meet project goals without strict deadlines

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  42 teklifler

  I need a local translator in Uzbekistan who can speak Chinese and Uzbek. The working time is three days and the salary is 200 RMB. If interested, please contact me Menga O'zbekistonda xitoycha va o'zbekcha gapira oladigan mahalliy tarjimon vaqti uch kun, oyligi 200 yuan. Agar qiziqsangiz, iltimos, men bilan bog'laning Please note that you must be fluent in Uzbek to be considered for this project. Thank you for your time and I look forward to hearing from you. I am looking for a fluent speaker of Uzbeks to accompany me as a translator for a personal project. The translation needs to be done in person, and the project duration is less than a week. Ideal Skills and Experience: - Fluent in Uzbeks and the target language - Strong communication and int...

  €9 (Avg Bid)
  Yerel
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  I am looking for a translator to help me with a project which requires translating documents (500 words)from Spanish to English. This is for personal use, and the documents are concise. There is no need to rush, as I am flexible with the timeframe. I am looking for a translator who is reliable and punctual, and who can provide quality translations.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  105 teklifler

  I am looking for a translator who can help me with an English to Arabic technical translation project. The subject matter of the material is engineering. Skills and Experience: - Fluent in both English and Arabic - Experience in technical translation, particularly in the engineering field - Attention to detail and accuracy in translating technical terms and concepts The translation does not need to be certified. The project can be completed within a week, so there is no strict deadline. However, I am looking for someone who can work efficiently and deliver high-quality translations in a timely manner.

  €65 (Avg Bid)
  €65 Ortalama Teklif
  91 teklifler

  I need a human translator who can translate manually of my technical document English into Spanish.

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Note : Only swedish people can place bid I need a swedish translator , who can translate book English to swedish !

  €73 (Avg Bid)
  €73 Ortalama Teklif
  42 teklifler

  I am looking for a professional translator who can translate a document of less than 500 words from English to Arabic. The document is in the field of scientific/technical subjects. I require the translation to be in Iraqi Arabic dialect. Skills and Experience: - Fluent in English and Arabic - Proven experience in translating scientific/technical documents - Familiarity with Iraqi Arabic dialect - Attention to detail and accuracy in translating specialized terminology

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  46 teklifler

  I am looking for a translator who can translate a text of around 1000 words from English to Arabic. I specifically require the translation to be from a Saudi Arabian. Skills and Experience: - Fluent in English and Arabic

  €10 / hr (Avg Bid)
  Yerel
  €10 / hr Ortalama Teklif
  15 teklifler

  As a client, I'm in need a translator who can reliably translate Spanish to English as we travel to animal welfare shelters and to raise awareness. The time frame for completion is 8 hours a day for two days in each location of, Valencia, Seville, Cordoba and Madrid. If you can assist us in any of the mentioned locations and have the abilities to deliver a quality job, I am interested in learning more about you.

  €15 / hr (Avg Bid)
  Yerel
  €15 / hr Ortalama Teklif
  3 teklifler

  I am looking for a skilled translator who can translate a general text from English to Japanese. The intended audience for this translation is the general public. I require the project to be completed within 24 hours, so the ideal candidate should have experience working under tight deadlines. The following skills and experience are necessary for this job: - Fluent in both English and Japanese - Experience in translating general texts - Attention to detail to ensure accuracy in translation - Ability to work under tight deadlines - Excellent communication skills to ensure smooth collaboration throughout the project If you meet these requirements and are interested in this project, please submit your proposal with your relevant experience and qualifications.

  €2 - €6 / hr
  Mühürlü
  €2 - €6 / hr
  15 teklifler

  We need English to Korean translator. We need only native and professional translator.

  €2 - €6 / hr
  Mühürlü
  €2 - €6 / hr
  3 teklifler
  Writting and translation 5 gün left
  ONAYLI

  ...in English, Hindi, and Marathi - Advanced translation skills from English to Hindi and Marathi - Proficient in writing and grammar in both languages - Attention to detail and accuracy in translation - Ability to meet tight deadlines and work efficiently - Strong communication skills to clarify any doubts or concerns regarding the content Project Description: We are looking for an experienced translator who can help us with a writing and translation project. The primary language of the content is English, and we need it to be translated into Hindi and Marathi. The deadline for the translation is 3 days, so the ideal candidate should be able to work efficiently and meet tight deadlines. Requirements: - Translate English content into Hindi and Marathi with accuracy and attention t...

  €243 (Avg Bid)
  €243 Ortalama Teklif
  54 teklifler
  Need a Japanese translator 5 gün left
  ONAYLI

  Need a Japanese translator for our long term project from English to Japanese. Please bid only native bidders. No agencies or firm and not allowed any google or machine translation. Words: 400 Budget: $4 each translation Deadline: 4-5 hours from the awarded time

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  28 teklifler

  Looking for a translator for a general content document with a desired turnaround time of within 24 hours. Ideal Skills and Experience: - Fluent in English and Spanish - Proficient in translation - Attention to detail - Ability to work under tight deadlines

  €87 (Avg Bid)
  €87 Ortalama Teklif
  38 teklifler

  I am looking for a professional proofreader and editor who can translate a document from Spanish (ESP) into German (GER). The document is a [insert type of document], and the word count is [100 words]. I need someone who can ensure accurate translation and proper grammar and syntax in the German version. The ideal candidate should have the following skills and experience: - Fluent in both Spanish and German - Strong understanding of grammar and syntax rules in both languages - Previous experience in proofreading and editing translations - Attention to detail and ability to catch errors and inconsistencies - Ability to meet deadlines and work efficiently If you are confident in your language skills and have experience in proofreading and editing translations, please submit your proposal. ...

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Technical Translation for RPFs - Language: Arabic - Desired level of accuracy: Highly accurate - Include industry-specific terminology: Yes I am looking for a skilled translator who can accurately translate RFPs from Arabic into English. The translations must be highly accurate and should include industry-specific terminology. Ideal Skills and Experience: - Fluent in both the source language (Arabic ) and the target language (English) - Strong understanding of technical terminology and industry-specific jargon - Previous experience in translating RFPs or similar technical documents - Attention to detail and ability to maintain accuracy throughout the translation process

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  57 teklifler
  Need native Persian -- 5 4 gün left
  ONAYLI

  Native Persian Translator Needed for Same Day Document Translation Skills and Experience: - Fluent in Persian and English - Proven experience in document translation - Attention to detail and accuracy in translation - Ability to meet tight deadlines Project Details: - Type of translation: Document translation - Deadline: Same day - Word count: Less than 500 We are seeking a native Persian translator who is proficient in English for a document translation project. The ideal candidate should have experience in accurately translating documents and the ability to meet tight deadlines. Attention to detail and accuracy in translation are crucial for this project. If you are a skilled translator with the necessary language proficiency and experience, please submit your ...

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  41 teklifler

  Looking for a native Polish translator to translate English to Polish. Need high quality and accurate human translation only. Google or software works are not allowed. The translation should be meaningful and should make sense in Polish, not word by word direct translation please.

  €2 - €6 / hr
  Mühürlü
  €2 - €6 / hr
  19 teklifler

  We need English to Uzbek translator. We need only native and professional translator.

  €2 - €6 / hr
  Mühürlü
  €2 - €6 / hr
  1 teklifler
  English to Hungarian -- 3 4 gün left
  ONAYLI

  Looking for a native Hungarian translator to translate English to Hungarian. Need high quality and accurate human translation only. Google or software works are not allowed. The translation should be meaningful and should make sense in Hungarian, not word by word direct translation please.

  €2 - €6 / hr
  Mühürlü
  €2 - €6 / hr
  15 teklifler

  We need English to Filipino translator. We need only native and professional translator.

  €2 - €6 / hr
  Mühürlü
  €2 - €6 / hr
  12 teklifler

  I am looking for a native Macedonian translator to translate English to Macedonian. I am looking for human, manual translation and native translator only. Software (automatic) translation will be rejected. looking forward to your bids. Thanks!

  €2 - €8 / hr
  Mühürlü
  €2 - €8 / hr
  20 teklifler

  We need English to Khmer translator. We need only native and professional translator.

  €2 - €8 / hr
  Mühürlü
  €2 - €8 / hr
  4 teklifler

  Hi, We need Urdu translator. Need to transcribe and translate some audios. . Need 100% perfect and human transcription and translation.

  €2 - €8 / hr
  Mühürlü
  €2 - €8 / hr
  4 teklifler

  Looking for a native Slovenian translator to translate English to Slovenian. Need high quality and accurate human translation only. Google or software works are not allowed. The translation should be meaningful and should make sense in Slovenian, not word by word direct translation please.

  €2 - €8 / hr
  Mühürlü
  €2 - €8 / hr
  1 teklifler

  Looking for a native Latvian translator to translate English to Latvian. Need high quality and accurate human translation only. Google or software works are not allowed. The translation should be meaningful and should make sense in Latvian, not word by word direct translation please.

  €2 - €8 / hr
  Mühürlü
  €2 - €8 / hr
  14 teklifler

  Hi, We are looking for translator who could do translation of documents from Dutch to English directly own our server. We will pay 0.01 USD per English word. The job is of regular in nature and we can send the document for translation as and when required . Someone who is interested for a long term relationship should apply.

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  41 teklifler