Microsoft powerbi işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  5,000 microsoft powerbi iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Microsoft 365 kullaniyorum. Outlook imzasina ihtiyacim var. Sorunsuz sekilde calisabilmeli ve animasyon seklinde logo yazilari acilmali. Alt kismina da guncel islerimizi gosteren bilgiler ekleyebilmeliyiz. Tum mobil cihazlarda da calisabilmeli.

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Su web sayfasindaki C++ ile yazimis code ile ilgili aciklamalar surdan bulunabilir: Fakat, bizim ihtiyacimiz olan bu code'un C# ve Windows Desktop Application da olmasi. Code'un buyuk ve her turlu dosyayi transfer edebilmesi gerekiyor.

  €225 (Avg Bid)
  €225 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Bing Ads, Microsoft Network'ün reklamcılık hizmetlerinden anlayışı olanlar

  €68 (Avg Bid)
  €68 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Merhaba, Microsoft yazılım dillerinde (C#, .NET, MS SQL) yarım gün sabah veya öğlen eğitim verecek eğitmen adayları arıyorum. Bilişim alanında eğitmenlik tecrübesi olan veya konulara hakimiyeti iyi olup anlatacak seviyede bilgiye sahip olması tercihimizdir.

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Stok Veritabanı Bir perakende satıcısı için stok takibi yapılacaktır. Tablo yapısı ve sayısına siz karar vereceksiniz ama genel yapı şu şekilde olacak: 1. Şirket/şahıs: Şirket alıcı veya satıcı olabilir.Şahıs ise sadece alıcı olabilecek. Ancak her ikisi de tek tabloda tutulacak. Ancak şirket için şahsa ait alanlar, şahıs için ise şirkete ait alanlar boş kalacak. Örneğin cinsiyet bilgisi olacak ama eğer tanımlanan şirket ise cinsiyet boş kalacak. Şahıs için şirket adı boş ımlanan şahıs mı şirket mi bir durum değişkeni ile belirlenebilir. Burada mutlaka olması gereken alanlar: Şirket No(primary key), TC Kimlik No, Vergi No, Şirket Adı, Yetkili Adı ve Soyadı, cinsiyet, e-posta, tlf, adres (adresle ilgili il/ilçe/mahalle/postakodu gibi ek alanlar) ...

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Sürekli olarak uzaktan çalışma için, sitemizin foruma metin yazarı arıyoruz. Gerekçeler: -İnternet erişimi olan kişisel bilgisayar. -Microsoft Word veya başka bir metin yazma program bilgisi. -Okuryazarlık ve sorumluluk sahibi olmak. Görevler: -Herhangi bir konu üzerine metin yazmak. -Cümleleri doğru bir şekilde kurmak ve yazmak, bahsedilen konu bütünlüğünü, sırasını ve tutarlığını takip etmek. -Bahsedilen konu üzerinden bir çok kaynaklardan araştırma yapmak, bilgileri toplamak ve karşılaştırarak kontrol etmek. -Orijinal metinleri yazmak. Çalışma Koşulları: -Uzaktan çalışma -Serbest çalışma saatleri -İş deneyimi olması iyi olur, Yüksek lisans eğitimi sırasında ustaca bir komp...

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  14 teklifler
  Trophy icon Rezervasyon Sistemi Bitti left

  ACİL YARDIM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜLER Bu projede Microsoft SQL Server veritabanını ve Microsoft Visual Studio geliştirme ortamının kullanılarak bir Online Randevu Sisteminin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Projede Masaüstü uygulaması tek bir veri tabanına erişerek, kullanıcıların işyerlerinin tanımını yapmaları ve bu işyerlerinden randevu talebinde bulunmaları sağlanacaktır.

  €37 (Avg Bid)
  Garantili
  €37
  0 girdi

  Merhaba pazartesi günü database projem var ER diagram, tables, views, stored procedures, triggers,functions,normalization gibi detaylar var yardımcı olabilir misin? microsoft sql manager üzerinden yapıyoruz.

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  İyi Günler; Almanya'da E-Ticaret şirketi kurduk, Türkiye de ki ürünleri Almanya piyasasına sunmak istiyoruz. Ürünlerimizi Almanya'da Amazon ve Ebay de listeliyoruz. Ek olarak kendi sitemiz mevcut. Bu site WordPress ile kurulmuştur. Amazon Ebay ve WordPress sitemizi geliştirecek ve bize SEO konusunda ...şirketi kurduk, Türkiye de ki ürünleri Almanya piyasasına sunmak istiyoruz. Ürünlerimizi Almanya'da Amazon ve Ebay de listeliyoruz. Ek olarak kendi sitemiz mevcut. Bu site WordPress ile kurulmuştur. Amazon Ebay ve WordPress sitemizi geliştirecek ve bize SEO konusunda yardımcı olacak Freelancer arıyoruz. * İleri düzey Wordpress bilgisi. * PlugIn: FlatSome, WooCommerce *E-Commerce bilgisi olan *Microsoft Tea...

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  13 teklifler

  Merhaba, bir proje yonetiyorum ve MS Excel de elimdeki verilerden 2 adet grafik olusturmak istiyorum. Grafikleri kisaca ekteki dosyada anlattim. Normalde Excel kullaniyorum fakat alternatif cozumlere de acigim. Selamlar

  €84 (Avg Bid)
  €84 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Selam Fevzican, Iyi derecede Excel, DAX bilgisi olan birini ariyorum. PowerBI da bir dashboardim var. Bazi hesaplamalarda excel bilgim yeterli olmadigi zaman SIKISIYORUM, ISIN ICINDEN CIKAMIYORUM. is yuku ve musaitlik durumunu bilmiyorum ama ihtiyacim oldugu zaman soru sorup ulasabilecegim birine ihtiyacim var.

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Selam Erdem, Iyi derecede Excel, DAX bilgisi olan birini ariyorum. PowerBI da bir dashboardim var. Bazi hesaplamalarda excel bilgim yeterli olmadigi zaman SIKISIYORUM, ISIN ICINDEN CIKAMIYORUM. is yuku ve musaitlik durumunu bilmiyorum ama ihtiyacim oldugu zaman soru sorup ulasabilecegim birine ihtiyacim var.

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  microsoft onenote uygulamasında bir çok sayfam ve bölümlerim var. ben bunları php sayfama çekmek, onenote sayfasını sayfa adına göre çekip aynı sayfada ya da farklı bir sayfada göstermek istiyorum. onenote apisi zaten var, ama benim bilgim entegre etmeye yetmiyor. js de kullanılabilir. benim için farketmez. tekliflerinizi bekliyorum.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Merhabalar, Biz Microsoft İş Ortağı bir şirketiz. Bir müşterimizden Dynamics CRM iş isteği geldi, fakat şu anda çalışan sayımızın yetersizliğinden dolayı freelancer kiralamayı düşünüyoruz. Dynamics CRM'e birkaç özel yazılım ve eklenti istiyor bunları detayda konuşabiliriz. baran@ adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Teklifteki fiyat tamamen temsilidir, iletişime geçmem için fiyat vermem gerekti. Şimdiden teşekkürler

  €230 (Avg Bid)
  €230 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Microsoft Word'de makale yazılımı.

  €121 (Avg Bid)
  €121 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Sistem Yöneticisi - Sistem yönetimi tarafında en az 6 yıl tecrübeli - Web projelerinin sistem yönetimi konusunda tecrübeli - Microsoft Server 2016/x sistem yönetimi ,kurulumu ,konfigürasyonu ve izlenmesini yapabilecek - Microsoft SQL Server yedeklenmesi , performansı ve taşınmasını yapabilecek - Linux/Ubuntu sitemlerinin kurulumu , konfigürasyonu ve performansı izlenmesini yapabilecek - Load Balancer ve Gateway kurulumlarını , konfigürasyonlarını ve performansını izlenmesi - Linux/Ubuntu üzerinde koşan ElasticSearch , Kafka ve Redis sistemlerinin kurulumlarını ,konfigürasyonlarını ve performansının izlenmesi, - Powershell ve benzeri programlarda bilgisi olan - Temel network bilgisine sahib. - Takım çalışması...

  €612 (Avg Bid)
  €612 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Angular JS, Asp.net, Node.JS, Microsoft Sql Server

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  27 teklifler

  Cok fazla detay istenmeyen basit bir veri tabani projesi yapilacak. Microsoft SQL olmasi ve C# kullanilmasi gerekiyor. Yalnizca proje bu yuzden aktif kullanilacakmis gibi detaylarin onemi yok yalnizca bir liste halinde icermesi gereken yapilar var ek halinde verecegim.

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  10 teklifler
  Resim Çizme Bitti left

  Bir proje kapsamında hazırladığımız broşürlerde kullanılmak üzere resim çizdirmek istiyorum. Resimde 3 kare olacak, 1. karede zihinsel engelli bir birey, 2. karede bu birey microsoft hololense benzer bir şey kullanırken, 3. karede bu birey bir işyerinde çalışırken (raf dizme, çiçek dikme vs.)

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Sportingbet'ten okuyacak canlı okuyucuya ihtiyacım var. Proxy kullanılabilir. Okunan verinin saklanacağı veri yapısı işi alan yazılımcıya verilecektir. Okuyucuyu yazacağınız programlama dilini belirtiniz. Deneyimli olanlar önceliklidir. Microsoft web teknolojileri tercih edilmeyecektir. I need a live reader to read from Sportingbet. Proxy is available. The data structure in which the read-out data will be stored will be given to the programmers who work. Specify the programming language in which you will write the reader. Those who are experienced are priorities. Microsoft web technologies will not be preferred.

  €447 (Avg Bid)
  €447 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Whatsapp üzerinden toplu mesaj gönderebileceğim bir uygulamaya ihtiyacım var. Gereken özellikler ; - Kişi listesi import - Kişi listesinin whatsappta aktif olup olmadıgının kontrolü - Metin veya Medya Gönderimi - İletim raporu (İletilenler ve iletilmeyenler ek olarak iletilmeyen numaraların rapor edilmesi) - Gönderici numara listesi ekleme Windows masaüstü uygulaması. Microsoft .NET + C# olmalı.

  €440 (Avg Bid)
  €440 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  ...ataması bu parametreler gözetilerek yapılabilecek. 8. Elemanların lokasyonları bir harita üzerinden maksimum 5 dakika gecikmeyle görüntülenebilecek. (Sistem maksimum 5 dakikada bir araç takip sistemiyle konuşacak. Veriler araç takip sisteminden geleceği için araç takip sisteminde güncel veri geldiği varsayılacak.) Web Sitesi Teknik Altyapısı ve Gereksinimler · Proje veritabanı teknolojisi Microsoft SQL Server olacaktır. · Proje arka yüzü (back-end) ASP.NET MVC 4 (C#) teknolojisi kullanılarak geliştirilecektir. · Proje ön yüzü (front-end) Javascript (Jquery ve gerekli kütüphanleri), HTML ve CSS 3 teknolojileri kullanılarak ve W3C uyumluluğu gözetilerek gel...

  €2094 (Avg Bid)
  €2094 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  sitesindeki tüm kriterlerdeki verileri otomatik çeken ve microsoft sql database' ine yazan bir program. Program verileri otomatik olarak her gün tekrar çekerek database i sürekli güncel tutmalıdır. program daha sonra herhangi bir programcı tarafından değiştirilebilecek tarzda açık kaynak olmalıdır.

  €208 (Avg Bid)
  €208 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  kendi firmamız için sitesinin aynısından yaptırmak istiyoruz. grafik olarak farklı görünüm kabul edilebilir ancak altyapı olarak herşeyiyle aynı olmalı. yapan vatandas: Front-end development in XHTML, CSS, JS, jQuery Web design Database design (Microsoft SQL) ASP Javacript programming (OOL) Fully editable CMS Android application development using Java konuları işlenmiş. sistemi anlatayım. yurtdısı dil okulları için teklifler verecek ve teklifin sonunda adayın iletişim bilgilerini alıp bize ulastıracak. aday siteyi açtıgında sırasıyla sitede gördügünüz anasayfa ile karsılanacak. almak istedigi dil egitiminin hangi dil oldugunu seçecek, haritadan yer belirleyecek, almak istedigi dil eğ...

  €3511 (Avg Bid)
  €3511 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Fal konulu bir oyun projesi için fal tahminleri deposu yazımı gerekmektedir. Bu metinler, sanki bir falcının ağzından çıkıyor gibi konuşma dili ile olmalıdır ve belirtilecek formatlara uygun olarak, Türkçe yazılmalıdır. Toplam bir hafta zaman vardır. Kabaca 20 ayrı konuda 200'er adet metin gerekmektedir. Her metin yaklaşık 10 Microsoft Word satırı kadar olmalıdır.

  €92 (Avg Bid)
  €92 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Web tabanlı bir panelden giriş yapılarak şablon tanımlanacak ve şablonlar client lara (ağ içerisindeki toplantı ekranlarına) gönderilecek. Yazılımın amacı Outlook üzerinden tanımlanan toplantılar, hangi Room Mailbox a tanımlanmışsa o mailbox un bağlı olduğu ekrana bilgileri yansıtmak.

  €1330 (Avg Bid)
  €1330 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Proje Demo Link : Yukarıda belirtmiş olduğum kurumsal web sitesini satıyorum. Projenin kaynak dosyaları verilmeyecektir. Hosting + Domain hizmetleri tarafımdan sağlanacaktır. Proje Detayı ; - C# Asp.NET kullanılarak kodlanmıştır. - Microsoft Sql Server Veritabanı kullanılmıştır. - Entity Framework-Code First kullanılmıştır. - Site Mobil/Tablet/Pc uyumlu full responsive tasarımdır. - Seo Çalışması vardır. - Satın alındığı taktirde arama motoru optimizasyonu, kayıtları vs. işlemleri tarafımdan yapılacaktır. - Sınırsız içerik ekleme imkanı. - Kolay kullanılabilir yönetim paneli. - İsteğe göre projede düzenlemeler ekleme/çıkarma yapılabilir.

  €199 (Avg Bid)
  €199 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  karınca algoritmasıyla konteynır probleminin çözümü not:konteynır içine dikdörtgenler prizması en optimum sekilde yerleştirilecek. microsoft visual da form ekranında C# dilinde hazırlanacak.

  €203 (Avg Bid)
  €203 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Microsoft server üzerinde koşacak 7-10 sayfa arası web sitesi,

  €530 (Avg Bid)
  €530 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Merhaba localhost'da çalışan ve çalışacak olan uygulamamda , aynı networkdeki Microsoft SQL Server 2008'e bağlantı yapmaya çalıştığımda tanımsız sqlsvr_connet() fonksiyonu için tanımsız fonksiyon hatası veriyor. Microsoftun PHP için driverlarını indirdim, ext klasörüne atıp , içinde tanımladım fakat çalıştıramadım. İhtiyaç: Mevcut yapıyı bağlantı yapabilecek hale getirilmesi ( Uzaktan Bağlantı ile ) DB'e bağlantı sağlayacak ve SQL Serverda mevcut bir view'dan ( daha önceden tanımlı ) veri çekilebilecek kodların sağlanması. Teşekkür ederim.

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ...document's original format should be maintained, reflecting the unique orientation, layout, and design of the original document. • The text from the document must be accurately typed, ensuring maximum readability and maintaining the integrity of the original text. Ideal Skills and Experience: • At least 2 years of experience in document transcription • Solid understanding and experience with Microsoft Word or equivalent software • Exceptional attention to detail, especially with deciphering handwriting • Strong English language skills for accurate transcription The fabric of the assignment lies in the flawless and meticulous transformation of this handwritten document into a digital one, hence retaining its meaningful essence while enhancing its ...

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  42 teklifler

  I'm in urgent need of an experienced data entry operator who thrives in using Microsoft Excel. Ideally, the right freelancer for this project should have: - Mastery of Microsoft Excel - Significant experience in data entry work Your application should showcase the depth of your experience in data entry and your high level of proficiency in Microsoft Excel. Please only apply if you meet these key requirements. I look forward to working with a skilled and reliable professional for this task.

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  41 teklifler

  I am looking for someone to assist me in the day-to-day support of my custome...This role is for 4 hours a day, Monday - Friday, with the opportunity to expand to full time after 90 days. About you: 1) Speaks fluent North American English 2) Able to follow directions but not bound by directions. (e.g. if you hit a road block you must be creative). 3) Familiar with using the internet/chrome browser. 4) Familiar with searching e-commerce websites. 5) Proficient in using Microsoft. Must be familiar with excel and know how to use vlookup. 6) Overall good learner with people skills. 7) Email Support 8) Learn to use our application as a user 9) Suggest application improvements as you use our application over time If you are interested in this job post reply with "I love Data"...

  €7 - €14 / hr
  Mühürlü
  €7 - €14 / hr
  34 teklifler

  The purpose of this project is to create a Microsoft Forms interface for tracking the living away from home allowance (LAFHA) related data. The form will be used to note the number of nights spent away from home and the associated job details. Ideal candidates should: - Have a background in creating data collection forms - Have experience with Microsoft Forms in particular **Please see attached PDF that is currently used. We would require this, enabled for easy phone use, with the ability to select their manager from a drop-down list and then have it automatically sent it to them once submitted. Only individuals with the required expertise need apply. The goal is to have a seamless form that won't require several rounds of revisions, so accuracy and a deep understa...

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  27 teklifler

  As an individual who already has a Telesign account, I require skilled assistance to aid in the creation of a simple VBA script for Microsoft Excel that interacts with this service. My major requirement is to be able to send single SMS via the Telesign service using VBA. Key Responsibilities: • Read and comprehend the documentation provided by Telesign on how to use their service with VBA. • Amend my existing 20 lines of VBA code or create a new one that helps me achieve the functionality I am aiming for. Additional Details: • I will be providing the exact content that needs to be sent out in the SMS. Skills and Experience: • Proven experience in VBA (Visual Basic for Applications) • Solid understanding of XML/HTTP requests • Previous work wi...

  €99 (Avg Bid)
  €99 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  ...serve as a lab and online workspace. Key Responsibilities: 1. Implementation of a chosen virtualization software. Though I'm open to suggestions, my preference leans towards VMware Horizon, Citrix XenDesktop, or Microsoft Remote Desktop Services. 2. Ensure that the VDI can handle remote working effectively. 3. Work on centralizing IT management through the VDI. 4. Prioritize improving data security in the VDI implementation process. Ideal Candidate: • Proven experience in setting up Virtual Desktop Infrastructures. • Familiarity with VMware Horizon, Citrix XenDesktop, Microsoft Remote Desktop Services will be an added advantage. • Understanding of IT management and data security. Please note that the timeline for project completion depends on the pri...

  €544 (Avg Bid)
  €544 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  ...handwritten documents into a well-organized document file. This task is crucial for my business operations, and accuracy is paramount. **Ideal Skills and Experience:** - Proficient in typing with a high accuracy level. - Experienced in data entry projects, especially with handwritten materials. - Strong command of English to ensure the correct interpretation of the documents. - Proficient with Microsoft Word or similar document editing software. - Detail-oriented to maintain the integrity of the original data while formatting. - Capable of organizing data in a logical and accessible manner within the document file. **Project Requirements:** - Convert handwritten documents into a digital document file. - Ensure the formatting of the digital document is clean and professional. - ...

  €2 / hr (Avg Bid)
  €2 / hr Ortalama Teklif
  72 teklifler

  I'm in the process of launching a new enterprise and am looking for a professional who can design interactive and dynamic Microsoft forms. The primary goal of these forms would be: - To create state specific, fillable court forms for consumer licensing/use The ideal candidate should possess the following skills and experiences: - Expertise in Microsoft Office, specifically form creation in MS Word or PDF - A solid understanding of the legal framework, specifically relating to probate, will be a major advantage. - Strong attention to detail to ensure that the form collects all required information effectively and efficiently. - Excellent communication skills to understand my requirements and translate them into functional design. With your help, we aim to expedite th...

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  37 teklifler

  Urgently needing an expert to deploy a Solana blockchain on a server. While we didn't specify a particular server/hosting provider, picking one that complements Solana would be beneficial. Key Requirements: - Proficiency in Solana blockchain deployment - Extensive experience with at least one of these servers/hosting providers: AWS, GCP, or Microsoft Azure. - Ability to quickly and efficiently complete the task. Looking forward to collaborating with dedicated professionals to have this implemented immediately.

  €540 (Avg Bid)
  €540 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  I am looking for an expert in building a CRM system based on the Microsoft Power Platform. The CRM system should be designed with the following functionalities: - Contact/Account management: The system should be capable of managing and keeping track of all our contacts, including their engagements with our business. - Sales pipeline management: The system should provide support in visualizing, managing, and guiding us through our sales pipeline. We need good visibility of our deals at various stages. Our team will be less than 10 users, so you will need to ensure the CRM can efficiently support this number. In terms of customization, I require moderate customization to the system. This will involve incorporating some unique workflows and features specific to my business needs. I...

  €15 / hr (Avg Bid)
  €15 / hr Ortalama Teklif
  56 teklifler

  I need a proficient English writer to create intermediate-level technical documentation for a software product. This documentation will be primarily for technical support staff. Ke...products is a strong bonus. I need someone who can create tech guide for specific app,how specific tasks and things can be used and made, you will have some video materials and from the videos you need to be able to produce simpler to understand and short technical documents. You need to be good with creation of technical documents guides, it will be beneficial if you have experience with microsoft power will be related to them as well,no google copy and paste, documentation needs to be created based on the educational video which you can watch . In case of more questions let me known.

  €87 (Avg Bid)
  €87 Ortalama Teklif
  13 teklifler
  Outlook Mail Merge Repair 5 gün left
  ONAYLI

  I am currently experiencing an issue with a mail merge function in Outlook. The main problem I am encountering is that it's simply not working when trying to merge contact information. Skills needed: 1. Expert in Microsoft Outlook operations. 2. Proficient in mail merge functionality and troubleshooting. 3. Familiarity with handling and merging contact information data. The ideal freelancer for this job should be able to identify and resolve the issue promptly, ensuring smooth operation of the mail merge function in the future.

  €13 (Avg Bid)
  €13 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  I am curre...capable of digitizing hundreds of business cards I have. The data from these cards needs to be accurately transferred into an Excel spreadsheet, employing any means necessary for this, whether it be manual entry, making use of a business card scanner, or both. As of now, the exact data fields to be highlighted in the Excel spreadsheet have not yet been determined. Ideal Skills: - Proficiency in Microsoft Excel - Solid data entry skills with attention to detail - Experience with business card scanners can be beneficial, but not required When expressing your interest, please include a detailed project proposal showcasing your experience and how you plan to tackle the project. This will give me a clearer understanding of your approach and highlight your suitability for...

  €16 / hr (Avg Bid)
  €16 / hr Ortalama Teklif
  38 teklifler

  ...operate worldwide. We are currently considering using WordPress but we are happy to consider alternative platforms. A tentative design has been created but this may be developed. The website will have the following: Required website pages - Home Page - About Us - Services (with 4 sub pages within) - Brands - Contact Us - Ecommerce Store - News Required features: - Integration with Microsoft 365 Business Central (via API) - Integration with HubSpot for marketing. - Customer account login and account management - Language translation (not utilising Google) - Ability to be accessed in restricted countries such as China. - Minor changes must be suitable to be done in house. The B2B ecommerce store will have the following functions: - Customers able to view full catalo...

  €10445 (Avg Bid)
  €10445 Ortalama Teklif
  156 teklifler

  In th...effectively use C# to integrate APIs in the backend. This task demands intermediate to advanced skills in writing C# code and a deep understanding of API integration. Key requirements: - API integration, with specific focus on integrating with third-party services - Managing data storage using Microsoft SQL Server The successful candidate should ideally possess: - Profound understanding of .Net development framework - Experience in using C# for API integrations - Proven proficiency in using Microsoft SQL Server for managing database operations - Familiarity with good practice and modern backend frameworks Note: Knowledge of Xunit and microservices will be an added advantage. This outlines the basic task, but I'm open to discussing more functionalities that ma...

  €23 / hr (Avg Bid)
  €23 / hr Ortalama Teklif
  89 teklifler

  I am looking for an experienced Microsoft Visio designer to develope a visio map from an existing process map (internal company process) in Excel. The focus of the task is to bring the exisitng Excel content into a fully functional visio design and enhance the visual aesthetics of the current design. Practical knowledge of Microsoft Visio is must-have. Freelancers with experience in infographic design and are most preferred. Please provide relevant portfolio examples from former visio projects when bidding.

  €114 (Avg Bid)
  €114 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  I'm in need of assistance for a major issue I'm facing with my Godaddy Microsoft 360 email service provider. I've been having difficulty with sending emails with a WordPress SMTP plugin which is due to an authentication problem. An error message that I'm receiving indicates a sending limit of only 5 mails per day due to the use of a third-party script. Essentially, you will have to troubleshoot and solve this authentication failure. Ideal skills for this job include: - Solid understanding of SMTP and WordPress plugins - Experience with Godaddy Microsoft 360 email service - Excellent problem-solving skills Your goal will be to ensure that I'm able to send emails successfully without any limitations or restrictions.

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  82 teklifler

  ...app needs to have User Management capabilities, enabling the assignment of Admin, End-user, and Guest roles to different users. - The UI of the app should be cleaned up from the current state of the project - It should facilitate Calendar Integration. Specifically, I want it to have the capacity for iCal export. - The application should interface with additional APIs such as Google Calendar or Microsoft Office 365. To make the project a success, the ideal freelancer should have prior experience in developing apps for Nextcloud. Familiarity with User Management functions, and the technical know-how to build and incorporate Calendar Integration features with iCal export functionality is crucial. A solid understanding of cloud-based software systems and user role dynamics will be...

  €627 (Avg Bid)
  €627 Ortalama Teklif
  72 teklifler

  Data Insights Technical Assessment For the technical assessment, we will be using a mock scenario similar to a recent project. All data is anonymized. Scenario: I was hired by a lender to evaluate one of their portfolio companies and their ability to hit their 2021 financial forecast. I was also hired to introduce better reporting and visualization practices for increased visibility into the finances of the business. Client: Small CPG company (~$70M annual revenue) that produces snacks and baked goods. They sell private labels (think store branded, i.e., Harris Teeter) and branded products across two channels, Foodservice (i.e., restaurants) and Retail (i.e., grocery stores). Context: This is a mix of an analytical exercise to identify and quantify the risks and opportunities to the busin...

  €166 (Avg Bid)
  €166 Ortalama Teklif
  18 teklifler

  Need an O365 SMTP expert who specializes in Office 365 SMTP configuration. ** NO Agency managers ** Task: Enable O365 account for SMTP. Use this email to send automated emails but recipient needs to see noreply @ as the sender. noreply account is non-active O365 account. Ideal Skills and Experience: - Proven experience in configuring Office 365 SMTP - Familiarity with Microsoft Exchange Server

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  14 teklifler