Odbc port list need işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  82,246 odbc port list need iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Merhaba, DDOS + Firewall konusunda güçlü referanslara sahip olan kendini kanıtlamış, Fortigate cihaz ayarlarımızı configüre edebilecek, waf ve layer 7 korumalarını ayarlayabilecek, Oyun sunucularına gelen port udp tcp saldırılarını ayarlayabilecek geliştirebilecek. Garantili çözümler arayışındayım.

  €103 (Avg Bid)
  €103 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Merhaba; Bizim istediğimiz program az işlevli olacaktır. *İhracat yaptığımız ürünlerin resimli girişi yapılacak *Liste hazırlama butonuna basıldığında sürükle bırak ile ürünler hazırlanabilecek *tüm liste excel e export edilebilecek. Bunlar ana başlıklar . Genel algoritma anlaşma sonrası paylaşılacaktır.

  €155 (Avg Bid)
  €155 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  CoreBI: Farklı veri kaynaklarındaki şirketlerin büyük verilerini tek bir yerde toplayan ve verileri anlamlı, okunabilir veri kümelerine dönüştüren ve standart yöntemlerle hızlı bir şekilde veriye erişilmesini sağlayan bir hizmettir. CRISP-DM ve ASUM-DM metodolojilerine dayanan bu proje, ver...büyük verilerini tek bir yerde toplayan ve verileri anlamlı, okunabilir veri kümelerine dönüştüren ve standart yöntemlerle hızlı bir şekilde veriye erişilmesini sağlayan bir hizmettir. CRISP-DM ve ASUM-DM metodolojilerine dayanan bu proje, veri analizi ve iş zekası gibi süreçlerden önce verilerin toplanmasını ve hazırlanmasını kapsamaktadır. Projemize freelance olarak katkı sağlayarak, presto odbc driver ya...

  €28 - €233
  €28 - €233
  0 teklifler

  Merhabalar, com port üzerinden gelen veriyi 4 grup halinde gösteren, bu 4 lü gruplar arasındaki maksimum değerleri zaman grafiği ile gösteren ve rapor alınmak istediğinde pdf olarak rapor ismi ve zaman damgası ile kayıt eden bir yazılım. Veri arduino ile kayıt edilecektir, 12 adet sensörden saniyede 1000er adet veri gelecektir ve işlem 3-4 saniye olacaktır.

  €233 (Avg Bid)
  €233 Ortalama Teklif
  1 teklifler
  arduino led Bitti left

  nt LedPin= 13; //13. portu LedPin olarak tanımladık. char gelen; //Gelen isminde bir karakter tanımlıyoruz. void setup (){ (9600); pinMode(LedPin, OUTPUT); //LedPini çıkış olarak tanımlıyoruz. } void loop (){ if(()>0) gelen=(); // Serial port okuma komutunu gelen karakterine atıyoruz. if(gelen== 'H') digitalWrite (LedPin, HIGH); //H harfi ile ledi yakma komutunu tanımlıyoruz. if(gelen== 'L') digitalWrite (LedPin, LOW); //L harfi ile ledi söndürme komutunu tanımlıyoruz. } ben bu kodu arada pc olmadan ps2 klavye ile direk çalıştırmak istiyorum. yani arduino+led+ps2 klavye+pil

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  joomla breezing form select list and google dokumanlara transfer işim var çok kısa yardımcı olmak isterseniz

  €91 (Avg Bid)
  €91 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  joomla breezing form select list and google dokumanlara transfer işim var çok kısa yardımcı olmak isterseniz

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler
  Web Hosting Bitti left

  Windows Server 2012 kullanıyorum.. IIS problem yaşıyorum.. bir ip ile http port açtım ancak koyduğum sayfaları veya domaini gösteremiyorum.. örneğin .php uzantılı dosya koyuyorum onu da kabul etmiyor.. ayrıca ip adresimi domain olarak değiştirmek isityorum ancak onu da kabul etmiyor.. I am using windows server 2012.. my problem is iis that i can not display my iis my files what i add into the domain file.. for example i wanna show .php files but it does not accept..

  €9 / hr (Avg Bid)
  €9 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  merhabalar.. windows server 2012 olan bilgisayarıma ait tplink w9970 model model kullanıyorum.. portları açamıyorum.. ya server engelliyor ya da modemimde bir sıkıntı var.. ama ayarları yaptığımda hesabımda açık görünüyor.. port yönlendirme yapabilen arkadaşlar olursa uzun bir çalışmamız olacak.. ödemeler banka yolu veya skril hesabı üzerinden de olabilir hangisinden tercih ederseniz.. yapamayacak arkadaşlar lütfen başvurmasın..

  €2 - €7 / hr
  €2 - €7 / hr
  0 teklifler

  I will accept proposals only from native or native-like speakers of Turkish. Asagıdaki linkte Turkiye Buyuk Millet Meclisi'nin tum yasama donemleri ve Cumhuriyet Senatolarindaki temsilcilerin isim listeleri bulunuyor. Sizden istenen her linke tiklayip her meclis yasama donemi icin bir excel dosyasi olusturmaniz ve vekillerin isimlerini burada listelemeniz. :TBMM_milletvekili_listeleri Toplamda 26 tane TBMM, 3 Cumhuriyet Senatosu, ve 2 Danisma ve Temsilciler meclisi olmak uzere 31 adet Excel dosyasi olusturacaksiniz. Her dosya ayni formatta olup su sutunlara sahip olmali: YASAMA YILI BASLANGIC | YASAMA YILI BITIS | ISIM | SIYASI PARTI | SECIM BOLGESI Eger siyasi parti ve secim bolgesi yoksa bos birakilabilir. Yasama yili baslangic ve bitis ayni d...

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Asagıdaki linkte Turkiye Buyuk Millet Meclisi'nin tum yasama donemleri ve Cumhuriyet Senatolarindaki temsilcilerin isim listeleri bulunuyor. Sizden istenen her linke tiklayip her meclis yasama donemi icin bir excel dosyasi olusturmaniz ve vekillerin isimlerini burada listelemeniz. :TBMM_milletvekili_listeleri Toplamda 26 tane TBMM, 3 Cumhuriyet Senatosu, ve 2 Danisma ve Temsilciler meclisi olmak uzere 31 adet Excel dosyasi olusturacaksiniz. Her dosya ayni formatta olup su sutunlara sahip olmali: YASAMA YILI BASLANGIC | YASAMA YILI BITIS | ISIM | SIYASI PARTI | SECIM BOLGESI Eger siyasi parti ve secim bolgesi yoksa bos birakilabilir. Onemli not: Turkce karakterlerin dogru kopyalandigina emin olun.

  €16 / hr (Avg Bid)
  €16 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Pc de halen çalışmakta olan ve SQL veritabanına kayıt eden basit bir veritabanı yazılımına, android mobil cihazlar üzerinden veri girişi ve ekranda izlenebilmesi ile sınırlı birkaç liste raporunu çalıştıracak bir uygulama yazılımına ihtiyaç var. Server'deki veritabanına statik IP ve tanımlanacak port üzerinden erişip On-Line kayıt yapılacak. Off-Line çalışma olmayacak.

  €169 (Avg Bid)
  €169 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  iPhone'da telefonda yüklü aplikasyon listesini alan phonagap için bir plugin arıyorum. Aynısının android versiyonuna da ihtiyacım olacak. I am looking for a phonegap plugin for ios and android to get list of installed apps in the phone.

  €728 (Avg Bid)
  €728 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Belirli bir prefixle ayrıştırılmış belirli bir IP den H323 ve/veya SIP protokollerinden gelen toplu çağrıları elemek için whitelist ve blacklist yazılımının oluşturulması. Whitelist ve blacklist te bulk ve/veya tek tek data girişi için kullanıcı ara yüzü oluşturulması. Filitreden geçen trafiği tekrar ilgili prefix ile belirli bir IP ye yönlendirilmesi.

  €518 (Avg Bid)
  €518 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Belirli bir prefixle ayrıştırılmış belirli bir IP den H323 ve/veya SIP protokollerinden gelen toplu çağrıları elemek için whitelist ve blacklist yazılımının oluşturulması. Whitelist ve blacklist te bulk ve/veya tek tek data girişi için kullanıcı ara yüzü oluşturulması. Filitreden geçen trafiği tekrar ilgili prefix ile belirli bir IP ye yönlendirilmesi.

  €1188 (Avg Bid)
  €1188 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  termal yazıcı için seri port ile bilgisayar haberleştirilmesi

  €1120 (Avg Bid)
  €1120 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  İç içe link list yapılacak. Örneğin bir link list var elimizde 1-2-3-4-5 serideki her sayıya ayrı bir link list bağlı olduğunu düşünün.(Sadece bir örnek anlaşılması için) Genel itibariyle bu listenin kendi içinde basit tanımları ilgili herşeyi bulabileceğiniz ilgili dökümanı paylaşıyorum. En basit yoluyla karmaşıklaşmadan %90-100 aralığında çalışan bir proje teslimine fitim :) Bu arada döküman ingilizcedir. Önemli not:Array değil link list ile yapılacak... Son teslim tarihi 17 Ekim 2014

  €67 (Avg Bid)
  €67 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  ...verebileceğimiz gibi ayrı ayrı da değerlendirebiliriz. Proje basit bir temel üzerine kurulu, röle kontrolü yapmaktadır. Uygulamada bulunmasını istediğimiz özellikler: * Uygulama TCP haberleşme uygulamasıdır. * Uygulama açılışında parola giriş ekranı gelecek. Bu ekranda IP, port ve parola girerek istediği cihaza erişebilecek. Şayet kullanıcı cihaz ayarlarını (IP, port, parola, cihaz output tipi, output isimleri) daha önceden kaydetmiş ise, "Cihaz Aç" butonuna tıklayarak ayarlarını çağırabilecek. Bu durumda IP, port ve parola ayarlardan okunacağı için otomatik giriş yapacak. * Bağlantı isteği başarılıysa (parola doğru ve kullanıcı sınırı aşılmamış), cihaz sonuç bilgisi ile birlikte 2 baytta...

  €1088 (Avg Bid)
  €1088 Ortalama Teklif
  4 teklifler
  Research complete list 6 gün left
  ONAYLI

  I have given a link to excel file. It contains various worksheets of gynocologists across india. First few worksheets are completed. Rest needs to be filled. Name of doctor, And practice area is given. You need to search the same in google by typing "doctor-name gynocologist city-name" and write down address and mobile no as compulsory. And email and social profile link if available. it doesn't need to be doctors personal email. Office details will also work. There are around 1500 names and need this done within 3-4 days. If there is any questions let me know.

  €11 (Avg Bid)
  €11 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  i want those percentages to reflect the quantity of work needed to complete each stage of the building process, up to 100%. i think around 20-30 steps / stages (with percentages) should be enough. this will help my clients have a broader view about the costs for building a house.

  €114 (Avg Bid)
  €114 Ortalama Teklif
  45 teklifler

  I'm ready for the next project! Finish Affirmations first please :) This will be similar (based onthe format) to the Affirmations Journal Same format, use the internal cover with links etc 77 pages that will have a page title "Project: __(Left aligned)_______ Start Date: ____(right aligned) Numbered lines 1-30 with check boxes on the right Finish Date: _____(right align)

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Scenario: - A Macbook is in a hotel connected to the Internet with Remote Desktop and remote access enabled - This Macbook has port 22 reverse forwarded to a Linux server (ssh -R) - Therefore I can log onto the linux server, and connect to the Macbook with ssh via the remote forwarded port Problem: - I have ssh access to the Macbook but want to connect to it via Apple's "Remote Desktop". - I tried remote forwarding of port 3283 and 5900 (TCP/UDP) but was unable to connect to the Macbook. I would like to use another Mac, outside of the LAN of the Macbook in the hotel, and connct the the Macbook via Remote Desktop.

  €147 (Avg Bid)
  €147 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Want a perfect list of stripe live websites in Pakistan country

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Hello everyone, I have a calling center with RingCentral and I need to move it to Twilio. I need to transfer 20 numbers and setup flow. In addition I need to port / move the numbers to Twilio from RingCentral. Please bid only if expert with Twilio and fully understood the project. Thank you

  €170 (Avg Bid)
  €170 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  We need a list of companies created from a image full of logos. The list will have the following fields: - Company Name - Website - LinkedIn Profile - Town, State, Country - Email Address - Founder/CEO LinkedIn Profile Image with logos is here: You will create the list from scratch on a shared Google Sheet and share with us a sample of 5 records to begin. We will pay AUD$0.05 per record maximum. Please do not overbid. Good luck!

  €71 (Avg Bid)
  €71 Ortalama Teklif
  64 teklifler

  We have an investor list of 10,000 firms and people in US for capital raising. We need to email them all our documents to generate meetings for fundraising. Need a firm to send the emails out, we don't know how to send that many. Thanks

  €173 (Avg Bid)
  €173 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Hello... I already coded an application with Python3 and PyQT5, but I want to port it to HTML5 by using FabricJS. I found this library and it is precisely what I need: This is a video of our app working: 1.- You will create a project and select data from our database or upload your own XLS. 2.- You will create multiple styles from using each row of can save each style as object. 3.- It will automatically render the config with data and create unique random style images. 4.- I will store and create an RSS from that scheduled. I will handle database, RSS. I just need to port the tech to read and iterate rows of data to render realtime preview of styles created. If you have any

  €590 (Avg Bid)
  €590 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  19 Kilmorey Street Busby partial destruction of a car port Repair or replace completely The force of the car causing the incident has bent nearly all supporting steel pillars. The whole structure has been shifted at least three centimeters towards the major dwelling.

  €685 (Avg Bid)
  €685 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  Hi Experience needed - 1. Know how to use Linkedin 2. Know how to find work email id 3. Know how to find mobile number and other company details Indian Preferred Payment - 10rs per valid email. No payment on bounced email. Ongoing work. In your bid first submit this answer - please find work email id of this Linkedin URL -

  €2 / hr (Avg Bid)
  €2 / hr Ortalama Teklif
  53 teklifler

  We need the most current list of emails that have primary NAICS Code = 238220 (Plumbing, Heating, and Air-Conditioning Contractors). Please see attached for what we believe are the current quantity (30779 emails). Only USA and Canada COMPANY emails are acceptable. No personal emails are acceptable. Please ensure the list is in Excel format.

  €373 (Avg Bid)
  €373 Ortalama Teklif
  69 teklifler

  The job is pretty simple, just time-consuming. I work at Commercial Investor's Group, Minneapolis MN. You'll be taking about 5,000 broker contacts from our commercial real estate website (access through teamviewer M-F 9-5pm central) and inputting them into a google spreadsheet. The website used is called Costar and the contacts are already bundled together, you just have to click on each person's "information card", copy it and paste it. We do not have a set bdget since we do not know how long it will take to complete this project. Please let me know if you are interetsed in this project and what rates would be.

  €394 (Avg Bid)
  €394 Ortalama Teklif
  55 teklifler

  ...email campaign which is built based on the Nodemailer module. It should run on Ubuntu OS. It should have the ability to use function tags in the settings, letter and attachment. Below is a simple example of how the Mailer settings should be ----------------------------------------------------------- #!/usr/bin/env node const smtp =[ { host: "", username: "", password: "", port: 587, secure:false, frommail : "" }, ] // ==== === let setup ={ key :"", MultipleSmtp :"ROTATE", // "ROTATE" AND "QUEUE" mail_priority : "medium", // high , medium, low sleep_time : 1000,// 1000 for 1 second (can setup 0) isMultiThread ...

  €28 - €233
  Mühürlü
  €28 - €233
  14 teklifler

  I want someone to convert pdf to excel,

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  55 teklifler
  network programing 5 gün left
  ONAYLI

  1: Device 1 has eth0 interface connected with router and has an IP address 2: Device 2 has eth0 interface not connected to any router 3: device 3 has eth0 interface not connected to any router 3: device 1,2 and 2 have TTYUSB0 interfaces each. I want to establish connection between these three computers by using TTYUSB0 and my dev...2 and 2 have TTYUSB0 interfaces each. I want to establish connection between these three computers by using TTYUSB0 and my device 2 and 3 will get IP address as well and with this way I can connect it to internet as well. Systems are Linux and use python to program. You can use TDMA. But there are not wireless devices on any kind. The computers will not be connected by ethernet port either. Only through Serial port. You can use virtual interfac...

  €149 (Avg Bid)
  €149 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Design a device that will work as scanner/printer machine. If the switch is on, the device...the switch on or off. Initially the switch is ON. Write all your assumptions clearly. Use the 8051 for your design and use 1,200 baud rate. 3. Write a code that read characters from a device called line generator connected to the serial port of 8051 and convert the uppercase characters to lowercase. Use baud rate 19,200. 4. Design a device using 8051 to let the user choose between 9,600 or 19,200 baud rates. The user will print serially the information received to it through a device called MINE connected to port 1. The printer is connected to the serial port of the 8051. Force the user first to choose the baud rate, then allow the device to read MINE and print it serially. Sta...

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Hey there! We're looking to pay someone for each list of 500 businesses in Australia (excluding Western Australia) that you can generate. Our ideal customers are small businesses that have multiple sites/chains. For example: bottle shops, pizza shops, drinks chains. Ideally, we want leads to be businesses that more than one site. The best candidates will be able to find franchises and the details for the owner of every site. This will mean you can have dozens of leads for a single business (ie Domino's pizza restaurant owners). But it must be the owner. The details we need for each business/person is: - company name - website - the first name of one of: founder, owner, director, ceo, operations manager, or financial controller/CFO - their work email address - ...

  €88 (Avg Bid)
  €88 Ortalama Teklif
  122 teklifler

  I need email list from Australia good and fresh. I dont need generated emails , i need valid emails and fresh.

  €165 (Avg Bid)
  €165 Ortalama Teklif
  142 teklifler

  I need email list from germany consumer Minim 10k

  €153 (Avg Bid)
  €153 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  ...server uses 80, 81, 8080 or 3000. 2) Please consult with your hosting provider. 3) You need to install pm2 globally on your hosting server through this command npm install pm2 -g for this, you can contact your hosting service provider or your server manager. 4) You have to add your port id in .env file located in plugins > wp-guppy > node-server > .env at line PORT_ID. 5) You have to add your host url as CORS origin in .env file located in plugins > wp-guppy > node-server > .env at line DOMIAN. 6) No need to change the port if your server is using port 81. (if you will change this port then you have to change it in the .env file located in plugins > wp-guppy > node-server > .env at line PORT_ID). 7) You need...

  €161 (Avg Bid)
  €161 Ortalama Teklif
  37 teklifler

  I need consumer email list of Australia more thank 5k

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  I want someone to List my token in coinmarketcap and , please do not bids and when I haired you you change the price if you can do this with the same bids you put ok I will provide you all information you need

  €161 (Avg Bid)
  €161 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I want to configure a new mikrotik , merge wan 1 and wan 2 ( PPOE lines ) port out 1 : normal internet port 2 : hotspot authentication port3 : lan without internet

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ...transfair Sinewave 1 to left channel of the DAC * and transfair Sinewave 2 to right channel of the DAC For this i need 2 Variables, which must be float! : * variable1: float Freq1 = 430,0 (herz) * variable2: float Freq2 = 430,1 (herz) The values of this Variables is in a range from 8 to 192000 (aka 192Khz) The Dac is connected via 3wire I2S, and normally that Port is emulated via PIO (pico pi state machines...) For me it does not matter if you use a Lookuptable, or build a software oscillator The Precission of the Frequency is importent (when Freq2 is set to 430.1, the DAC should output 430.1) The Precission of the Sinewave is not sooo important (aka it can be a bit steppy) I dont need any interface, i can code - but i am very newbe when it comes to "h...

  €255 (Avg Bid)
  €255 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Hello. I need to compile a list of the world's most innovative companies - as an input to another project. I know different media outlets put-out/produce such a list each year, for example: Forbes, Fast Company, BCG, World Economic Forum, etc --- and it is preferred for you to pull directly from these lists. What I am looking for is someone to pull from these lists...combine them...take out any duplicates (meaning, not company should be listed twice)...and put them all on a combined list. I am hoping that we can get that combined list to about 200+ companies - although, please don't feel restricted by the number. The more the better...but, please no duplicates. So, please try to go back to source lists from the past 3-4yrs. No more than 4 y...

  €126 (Avg Bid)
  €126 Ortalama Teklif
  113 teklifler

  To create user-level Linux programs that produce audio output on the DE1-SoC board. The task is to implement a digital piano that can play musical chords through the audio port of the board.I just want the code till part3 in the pdf which is present below. skeleton code for those and header files, address files also present in the design files

  €7 - €18
  €7 - €18
  0 teklifler
  10,000 list -- 3 3 gün left

  Hi how are things? How are you? I hope you are fine. I need someone who can make 10,000 different wedding lists through a link that I will provide. the 10,000 lists or registrations must be made with 10,000 different accounts. First we'll start with a 2-account test and if it works well we'll do the full job. Write me privately to do that little test and see if they get the job.

  €473 (Avg Bid)
  €473 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  Need a list of all apartments in Houston Texas, USA. Looking for someone to create an excel spreadsheet with the names, addresses, Phone numbers, email, and website for all apartments in Houston Texas within a 50 mile radius. Please include price and timeline in your proposal.

  €73 (Avg Bid)
  €73 Ortalama Teklif
  88 teklifler

  Download HTTP directory with all files and sub-directories as they appear on the online files/folders list

  €23 (Avg Bid)
  €23 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  I need a lot of jokes (340 jokes) and pick up lines (250 lines) and tongue twisters (50 tongue twisters): 1 per Excel row, each joke in a single cell, from the following categories: JOKES: 340 total deez nuts jokes - 50 jokes total yo mama jokes - 50 jokes total dark humor jokes - 50 jokes total corny jokes - 50 jokes total chuck norris jokes - 50 jokes total christmas jokes - 30 jokes total halloween jokes - 30 jokes total thanksgiving jokes - 30 jokes total TONGUE TWISTERS: 50 total tongue twisters - 50 tongue twisters total PICK UP LINES: 250 total cheesy pick up lines - 50 lines funny pick up lines - 50 lines best pick up lines - 50 lines corny pick up lines - 50 lines cute pick up lines - 50 lines I need them sourced from popular top Google results for those terms. I...

  €114 (Avg Bid)
  €114 Ortalama Teklif
  28 teklifler

  Config and set PPLNS payment on YIIMP pool on this coins : Bitcoin BitcoinAtom Cheetah Terrecoin Doge Litecoin Myriad Each coin need set & config pplns payment on different port. Requirement: Experience Done it before - Must be Expert in YIIMP pool. Please Don't Bid if you had no exp in YIIMP. No milestone! Payment after check project. Max budget : 15$ Higher BID will be removed.

  €15 (Avg Bid)
  €15 Ortalama Teklif
  2 teklifler