Oracle database seminar ppt işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  142,383 oracle database seminar ppt iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  sitesindeki tabloları ve filtreleri Google looker studio ya taşıtmak istiyorum. herkese ücretsiz belli bir alan veriyor

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  3 teklifler
  PPT Tasarımı Bitti left

  Mevcut PPT'mi yeniden tasarlamak istiyorum. Yazı tipi, sanat eseri ve slaytların standardizasyonu ile Lütfen bana bunun maliyetini ve ne zaman teslim edebileceğinizi bildirin.

  €25 / hr (Avg Bid)
  €25 / hr Ortalama Teklif
  9 teklifler

  IoT Satış Hedefleri ve Pazar Araştırması IoT ( Nesnelerin Interneti ) sektöründe, alanında pazar araştırması ve 1-3 yıllık satış hedefleri akıılı sayaç okuma,akıllı şehirler, akıllı lojistik akıllı tarım gibi Türkye IoT ( Nesnelerin İnterneti Pazarı büyüklüğü ) tüm detayları ile ppt. Olabilir • IoT sektöründe Türkiye’deki satış potansiyel hedefleri nedir? ( Bu çalışma detaylı bir excel olarak hazırlanmalıdır. Sensöre,cihaz,modül gibi donanım satış hedeflerini içermelidir. Aynı Excelde bu ürünler hangi sektörlere ne adette satılabilir bilgisi içermelidir. Örnek: Lojistik sektöründe palet takip senörü projesi, veya Konteyner takip projesi gib...

  €231 (Avg Bid)
  €231 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1189 (Avg Bid)
  €1189 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €712 (Avg Bid)
  €712 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Merhaba Engin, profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Husam B., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Huseyin A., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €14 - €14
  €14 - €14
  0 teklifler

  Merhaba Fadi A., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €133 (Avg Bid)
  €133 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  5392965098 numaramdan yazabilirseniz proje detaylarını PPT olarak anlatarak konuşmak isterim.

  €46 (Avg Bid)
  €46 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba, Ekte görebileceğiniz tasarımdaki sayfayı JS ile yapacak arkadaş aramaktayız. İş öncesinde tüm detaylar PPT olarak verilecektir. Grafik aşağıda bulunan filtreleme alanı üzerinden tetiklenecektir. İyi günler,

  €159 (Avg Bid)
  €159 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  ŞİRKETİMİZDE DEVAMLI ÇALIŞACAK 3 ADET ELEMAN ARAMAKTAYIZ. 1. ELAMAN : WEB TABANLI İŞLERDE KENDİNİ GELİŞTİRMİŞ HTML,JAVASCRİPT,CSS , SQL VE ORACLE İYİ DERECEDE BİLEN . 2. ELAMAN : ANDROİND UYGULAMA TASARIMI VE YAZILIMINI İYİ BİLEN YAZILIMI WEB TABANA BAĞLAMA , MOBİL OYUN TASARLIYA BİLME , ORACLE VE SQL BİLMELİ 3. ELEMAN: İOS UYGULAMA TASARIMI VE YAZILIMINI İYİ BİLEN YAZILIMI WEB TABANA BAĞLAMA , MOBİL OYUN TASARLIYA BİLME , ORACLE VE SQL BİLMELİ

  €1006 (Avg Bid)
  €1006 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €185 (Avg Bid)
  €185 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €179 (Avg Bid)
  €179 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  22 teklifler

  Windows uzerinde oracle veritabani kurulacak ve audit vault kurularak gerekli ayarlari yapilacak.

  €281 (Avg Bid)
  €281 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  oracle veritabanı kurularak audit server kurulumu ve konfigürasyonu gerçekleştirilecek.

  €7 - €27
  €7 - €27
  0 teklifler

  ...firmasının rezervasyon ve bilet kayıtlarını tutmak için kullanılacak olan bir veritabanı projesi 1- Verilmiş olan konu senaryosuna göre gerekli analizler yapılacak ve ER diyagramı şeklinde gösterimi yapılacak. 2- ER diyagramının veritabanı şemasına aktarımı yapılacak. (İlgili PK, FK ve ilişkilendirmeler gösterilerek) 3- Yapılmış olan tüm analiz işlemleri neticesinde arka planda kullanacağınız “Oracle” veritabanını oluşturunuz. 4- Her proje konusu ile ilgili olarak a. En az 4 tane tablo (Uygun veri türleri, PK/FK eşleşmeleri, otomatik sayı alanlar, uygun indexler, default ve constraintler…), b. En az 3 trigger (Insert/Update/Delete işlemlerinin en az ikisini kullanın.), c. 5 farklı çeşit rapor seçeneği oluş...

  €270 (Avg Bid)
  €270 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €481 (Avg Bid)
  €481 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €143 (Avg Bid)
  €143 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ASP.Net C#, MS SQL Server/T-SQL, Oracle/PL-SQL, My SQL, Ajax, JavaScript, jQuery, XML Web Services, MVC (Razor), WCF teknolojilerini kullanarak hizmet veren arkadaşlar..

  €5 - €23 / hr
  €5 - €23 / hr
  0 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €427 (Avg Bid)
  €427 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €238 (Avg Bid)
  €238 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €35 (Avg Bid)
  €35 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €76 (Avg Bid)
  €76 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Proje Açıklaması: 2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tara...Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme amaçlı, Kullanılabilecek yöntemler : Yüz bilgilerini hash data olarak tutup iyi bir şekilde indexleme yapılabilr veya ağaçyapısı kullanılarak 6- 7 basamakta sonuç elde edilinebilir veya yazılımcı kendi yöntemini kullanabilir. Kullanılabilecek Teknolojiler: Java, C# , Sqlserver, Oracle ,Cuda, Open GL,vs (yazılımcı kendi de seçebilir).Ger...

  €358 (Avg Bid)
  €358 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tarafından browse edilen herhangi bir resmin özellikleri önce program tarafından ayrıştırılacak ...Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme amaçlı, Kullanılabilecek yöntemler : Yüz bilgilerini hash data olarak tutup iyi bir şekilde indexleme yapılabilr veya ağaçyapısı kullanılarak 6- 7 basamakta sonuç elde edilinebilir veya yazılımcı kendi yöntemini kullanabilir. Kullanılabilecek Teknolojiler: Java, C# , Sqlserver...

  €5617 (Avg Bid)
  €5617 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Project Description: PhP and Database Development for Hotel Website Specific Features: - Online booking system - booking calendar - admin login - customer details Level of Customization for Online Booking System: - Basic level Mobile Responsiveness: - The website should be mobile responsive. Ideal Skills and Experience: - Proficiency in PhP and database development - Experience in developing online booking systems - Knowledge of HTML, CSS, and JavaScript for mobile responsiveness

  €86 (Avg Bid)
  €86 Ortalama Teklif
  14 teklifler
  €55 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  WordPress Migration (WordPress files + database) Description: I am looking for an experienced WordPress developer to assist me with instaling a old website i have as a backup to a new hosting provider. The project involves installing both the WordPress files and the database to the new hosting platform. Skills and Experience: - Extensive knowledge and experience with WordPress migration - Proficiency in transferring WordPress files and database Preferred Hosting Provider: I already have a hosting provider in mind for the migration. If you have the necessary skills and experience in WordPress migration apply.

  €43 (Avg Bid)
  €43 Ortalama Teklif
  65 teklifler

  Project Description: I am looking for a skilled freelancer to assist me with migrating my MySQL database to RDS. The ideal candidate should have experience working with MySQL and RDS and be familiar with the migration process. Requirements: - Experience with MySQL database management - Knowledge of RDS and the migration process - Ability to handle a database of less than 1 GB in size Skills: - MySQL - RDS - Database migration Please provide examples of previous database migration projects you have completed.

  €141 (Avg Bid)
  €141 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  The project should elaborate and save information on a database and it should have an external graphic interface with user access. Here's a video loom on it: Here are some relevant experiences: - Previous experience with ChatGPT APIs and Assistant APIs (OpenAI) - Good knowledge of frontend development, able to build a full UX alone (preferably Laravel) - Good knowledge of different database systems like Mysql, MongoDB, BigQuery, or Airtable - Previous experience working with API and/or automation (Zapier, Integromat) - Must be experienced with Javascript (for frontend and backend)

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  61 teklifler

  Project Description: I am looking for a skilled professional who can create a visually appealing and engaging PowerPoint presentation for my project. Skills and experience needed: - Proficient in PowerPoint with a strong understanding of design principles and visual aesthetics - Ability to create compelling and informative slides that effectively communicate the main purpose of the project - Experience in creating presentations for various purposes, with a focus on presentations for training or educational purposes - Familiarity with creating presentations with less than 10 slides, ensuring that the content is concise and impactful - Attention to detail and ability to deliver high-quality work within the given timeframe - Strong communication skills to understand and incorporate my re...

  €57 (Avg Bid)
  €57 Ortalama Teklif
  40 teklifler

  Hello, i would like to hire a database administration but needs ti prepare for some exams before Please contact mee!!

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I am seeking an experienced career coach/resume writer to assist me with job placement as a Senior Oracle Apps DBA / Oracle DBA (Database Administrator). Skills and Experience: - Proven track record in placing candidates in senior-level DBA positions - Extensive knowledge of the IT industry and job market trends - Strong understanding of the skills and qualifications required for a Senior DBA role - Ability to create compelling resumes and cover letters that highlight my relevant experience and achievements - Familiarity with various job search platforms and strategies for targeting potential employers in the IT industry Job Placement Services: - Conduct an initial consultation to understand my career goals and aspirations - Review and enhance my existing resume and...

  €320 (Avg Bid)
  €320 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  I am seeking a freelancer who can create engaging and informative content for my aerospace company. The ideal candidate will have experience in the aerospace industry and a strong understanding of technical concepts. Specific content needed: - About Us page: I would like a well-written and compelling description of our company, highlighting our expertise and achievements in the aerospace field. - Product descriptions: I need concise and persuasive descriptions for our range of aerospace products, emphasizing their unique features and benefits. - Case studies: I require well-researched and detailed case studies showcasing how our products have solved specific challenges for our clients. Existing content: - If I have any existing content that needs to be incorporated into the project, I ...

  €9 / hr (Avg Bid)
  €9 / hr Ortalama Teklif
  38 teklifler

  I am looking for a freelancer to assist me with internet research for a database project. The main goal of this project is to gather industry information. Specific Requirements: - Gathering contact information, market trends, and competitor analysis is not required for this project. - I do not have specific sources that I want the data gathered from. I am open to any reliable sources that the freelancer suggests. - The database should only include basic information. Detailed information with multiple data points or comprehensive data and analysis are not necessary for this project. Ideal Skills and Experience: - Strong research skills and experience in internet research - Familiarity with gathering industry information - Ability to identify and utilize reliable source...

  €11 / hr (Avg Bid)
  Acil
  €11 / hr Ortalama Teklif
  51 teklifler

  I am looking for a skilled freelancer who can complete a project plan in MS Project. It is an Oracle Cloud Implementation Plan. I already have the basic plan and the milestones defined. But the milestones have changed so I need help rejiggering the plan. Deadline: The project plan needs to be completed within 1 week. Complexity: The project plan is of moderate complexity. Tracking and Reporting: No specific tracking or reporting features are needed for this project. Ideal Skills and Experience: - Proficiency in MS Project - Experience in creating project plans - Strong organizational and time management skills

  €97 (Avg Bid)
  €97 Ortalama Teklif
  41 teklifler

  I am looking for a designer to create visually appealing and professional slides for my powerpoint presentation. I need 5 slides edited in the same style/colors of the rest of the PPT. I am attaching the PPT with the brief on the first slide. Design Style: - I prefer a minimalist design style that is clean, modern, and visually impactful. - The design should be simple and not cluttered with unnecessary elements. Color Preferences: - I have specific colors in mind that I would like to be used throughout the slides (the colors already in the deck). - The colors should be in line with my company's branding and convey a professional and cohesive look. Ideal Skills and Experience: - Proficiency in PowerPoint and graphic design software. - Experience in creating visually ...

  €86 (Avg Bid)
  €86 Ortalama Teklif
  50 teklifler

  ...Essential Skills and Duties Strong web development skills and very comfortable with HTML, CSS, and JavaScript Experience with one or more programming languages such as NodeJS, PHP, Java, Python, ASP, C#, Ruby, Perl, etc. Knowledge of the software development lifecycle as well as software version control tools such as Git Experience working with SQL and relational databases such as mySQL, Postgres, Oracle, etc. Advanced knowledge These are areas that would be helpful but not required for the position Write and consume web services and APIs such as PayPal or Braintree integrations, Freight rate shopping, Magento or Shopify integrations, hosting REST and SOAP services etc. Knowledge on Software / System Security best practices Awareness of software compliance requirements for thin...

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  38 teklifler

  ...looking for a skilled developer to create a website and application for my business organization. The main goal is to have a database where I can securely store all my official documents. Essential features for the website and application include: - User authentication to ensure only authorized individuals can access the documents - Search functionality to easily find specific documents - Real-time updates to keep the database and application synchronized I have no specific platform preferences for the application and would like it to be available on both iOS and Android devices. Ideal skills and experience for this project: - Proficiency in web development and database management - Experience with user authentication and secure document storage - Knowledge of m...

  €281 (Avg Bid)
  €281 Ortalama Teklif
  25 teklifler
  Build DataBase 6 gün left

  I am looking for a skilled freelancer to build a Relational Database for my project. I have all the data that needs to be imported into the database, and the primary purpose of the database is to store and retrieve data. Ideal skills and experience for this job include: - Proficiency in designing and building Relational Databases - Experience with data import and export processes - Strong understanding of data storage and retrieval techniques - Knowledge of database management systems and SQL queries

  €127 (Avg Bid)
  €127 Ortalama Teklif
  24 teklifler
  Build a database 5 gün left
  ONAYLI

  I am looking for a freelancer to build a relational database for data storage. The database will need to have 1-3 tables. Skills and experience needed for this project: - Expertise in building relational databases - Proficiency in SQL - Knowledge of database design principles and best practices

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  54 teklifler

  We Need a Power BI custom chart , Matrix Table which should have below mentioned features 1. Users should be able to pull 2 level of column headers 2. Users should be able to pull 2 level of rows he...KPI’s inside single cell 2 kpis representation in numbers format whereas 1 KPI in the shape of bubble 4. Row Total and Column Total should come.. users at run time should be able to toggle Row and column total On/Off 5- Header should be able to showcase 3 KPI's as per attachedPPT 6-Users should be able to change KPIs using panel coming in right hand side as per ppt 7- user should be able to see tool tip as per screenshot given in ppt 8- visuals should be controled by Key which means if key is not given visual will not work.. Please refer attached excel sheet for det...

  €686 (Avg Bid)
  €686 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Se trata de reconstruir las 4 imágenes adjuntas en formato presentación editable .ppt/.pptx/.odp. A poder ser, mejorando la presentación. Entregar en 48 horas.

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  Attached PPT with tasks explanation under notes. Overall, I want to design charts and graphs to present the information. the idea is to present the information in easy understandable way, so audience "Senior management" can grab and understand the information easy

  €76 (Avg Bid)
  €76 Ortalama Teklif
  115 teklifler

  membantu desain logo dan ppt dengan cepat

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  27 teklifler

  PowerPoint training Modules of different topics.

  €22 (Avg Bid)
  €22 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi Abdel Moula E., as discussed in our chat and in the PPT template. This is a trial project to see how long term collaboration would work for us. Thank you for your support.

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  1 teklifler