Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  112,674 oracle database iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1246 (Avg Bid)
  €1246 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €746 (Avg Bid)
  €746 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Merhaba Engin, profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €10 (Avg Bid)
  €10 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Husam B., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €10 (Avg Bid)
  €10 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Huseyin A., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €15 - €15
  €15 - €15
  0 teklifler

  Merhaba Fadi A., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €15 (Avg Bid)
  €15 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €139 (Avg Bid)
  €139 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ŞİRKETİMİZDE DEVAMLI ÇALIŞACAK 3 ADET ELEMAN ARAMAKTAYIZ. 1. ELAMAN : WEB TABANLI İŞLERDE KENDİNİ GELİŞTİRMİŞ HTML,JAVASCRİPT,CSS , SQL VE ORACLE İYİ DERECEDE BİLEN . 2. ELAMAN : ANDROİND UYGULAMA TASARIMI VE YAZILIMINI İYİ BİLEN YAZILIMI WEB TABANA BAĞLAMA , MOBİL OYUN TASARLIYA BİLME , ORACLE VE SQL BİLMELİ 3. ELEMAN: İOS UYGULAMA TASARIMI VE YAZILIMINI İYİ BİLEN YAZILIMI WEB TABANA BAĞLAMA , MOBİL OYUN TASARLIYA BİLME , ORACLE VE SQL BİLMELİ

  €1054 (Avg Bid)
  €1054 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €194 (Avg Bid)
  €194 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €188 (Avg Bid)
  €188 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €27 (Avg Bid)
  €27 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  Windows uzerinde oracle veritabani kurulacak ve audit vault kurularak gerekli ayarlari yapilacak.

  €294 (Avg Bid)
  €294 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  oracle veritabanı kurularak audit server kurulumu ve konfigürasyonu gerçekleştirilecek.

  €8 - €28
  €8 - €28
  0 teklifler

  ...firmasının rezervasyon ve bilet kayıtlarını tutmak için kullanılacak olan bir veritabanı projesi 1- Verilmiş olan konu senaryosuna göre gerekli analizler yapılacak ve ER diyagramı şeklinde gösterimi yapılacak. 2- ER diyagramının veritabanı şemasına aktarımı yapılacak. (İlgili PK, FK ve ilişkilendirmeler gösterilerek) 3- Yapılmış olan tüm analiz işlemleri neticesinde arka planda kullanacağınız “Oracle” veritabanını oluşturunuz. 4- Her proje konusu ile ilgili olarak a. En az 4 tane tablo (Uygun veri türleri, PK/FK eşleşmeleri, otomatik sayı alanlar, uygun indexler, default ve constraintler…), b. En az 3 trigger (Insert/Update/Delete işlemlerinin en az ikisini kullanın.), c. 5 farklı çeşit rapor seçeneği oluş...

  €283 (Avg Bid)
  €283 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €504 (Avg Bid)
  €504 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €150 (Avg Bid)
  €150 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ASP.Net C#, MS SQL Server/T-SQL, Oracle/PL-SQL, My SQL, Ajax, JavaScript, jQuery, XML Web Services, MVC (Razor), WCF teknolojilerini kullanarak hizmet veren arkadaşlar..

  €5 - €24 / hr
  €5 - €24 / hr
  0 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €447 (Avg Bid)
  €447 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €250 (Avg Bid)
  €250 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €37 (Avg Bid)
  €37 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €79 (Avg Bid)
  €79 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Proje Açıklaması: 2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tara...Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme amaçlı, Kullanılabilecek yöntemler : Yüz bilgilerini hash data olarak tutup iyi bir şekilde indexleme yapılabilr veya ağaçyapısı kullanılarak 6- 7 basamakta sonuç elde edilinebilir veya yazılımcı kendi yöntemini kullanabilir. Kullanılabilecek Teknolojiler: Java, C# , Sqlserver, Oracle ,Cuda, Open GL,vs (yazılımcı kendi de seçebilir).Ger...

  €375 (Avg Bid)
  €375 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tarafından browse edilen herhangi bir resmin özellikleri önce program tarafından ayrıştırılacak ...Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme amaçlı, Kullanılabilecek yöntemler : Yüz bilgilerini hash data olarak tutup iyi bir şekilde indexleme yapılabilr veya ağaçyapısı kullanılarak 6- 7 basamakta sonuç elde edilinebilir veya yazılımcı kendi yöntemini kullanabilir. Kullanılabilecek Teknolojiler: Java, C# , Sqlserver...

  €5887 (Avg Bid)
  €5887 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I have a large file with millions of data rows which EXCEL cannot open because of Excel limitations. I need a smart developer to export these raw files into a DB so that I Can view it and run it. Thank you.

  €18 (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €18 Ortalama Teklif
  4 teklifler
  NBA Database 23 saat left

  I need the program in replit and need all given instructions like ER diagram and SQLite database.

  €160 (Avg Bid)
  Acil
  €160 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Lütfen detayları görmek için Kaydolun ya da Giriş Yapın.

  Özellikli Mühürlü Gizlilik Anlaşması

  ...mysql(mariadb) and phpmyadmin I am trying to create my first php with mysql application using docker compose. For so I have my own application and create 1 file as Dockerfile and file to compose it by using command ‘docker-compose up’. And mysql is using volumes of docker container. The page I can check SQL connection shows "**Warning: mysqli_connect(): (HY000/1049): Unknown database 'local_neotaoclg' in /var/www/**....” It looks socket issue as these article. ( Please bid on my project only expert who can understand like this article. I need Docker, mysql and php expert! ) [](

  €114 (Avg Bid)
  Acil
  €114 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  Select the problem / Define the problem. Create Tables with constraints Design a Schema based on tables and explain the schema. Create primary keys, foreign keys. Create Procedures. Create functions. Create Views Create Index Use of the following Clauses: Example : order by, between, group by, having, order by, AND, OR, with Use Aggregate Functions Use of nested queries, Scalar Subquery. Part 2 has to be done in HBASE Create Tables – 4 tables with Column family and columns Column family - 5 column families: Make sure have different parameter. Ex: versions Minimum 4 Columns in each Column family Insert records Delete records Perform basic queries like your assignment1 Try to extract data using timestamp Insert partial data in a row Describe table. Check table status – enabled o...

  €46 (Avg Bid)
  €46 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Lütfen detayları görmek için Kaydolun ya da Giriş Yapın.

  Özellikli Mühürlü Gizlilik Anlaşması

  I have a MySQL database program/software that I use for work to store and manage my clients' account for a small insurance business. I call the system/software HAL. I have had and used 'HAL' for several years and it has worked fine but recently it is taking over a minute for some of the functions to perform, such as even just connecting/logging into the system. Some errors are being generated but I think they are mainly timing issue errors due to the slow speed/performance of the system. I have some basic knowledge of PHP but have reached my ceiling of experience and am not able to fix these speed/error problems. For example: I can see that even just the main file looks to be too big and contain too much un-neccessary legacy and even wrong code for what it needs to...

  €164 (Avg Bid)
  €164 Ortalama Teklif
  88 teklifler

  NEED 15MILLION USA SMALL BUSINESS CEO EMAIL DATABASE ANY TYPE OF BUSINESS . $100 / 1MILLION $1500 FOR 15 MILLION .. YOU NEED THE LINKEDIN SALES NAVIGATOR ACCOUNT TO DO THIS PROJECT

  €175 (Avg Bid)
  €175 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Hi Tarang V., regarding student database creation.

  €29 (Avg Bid)
  €29 Ortalama Teklif
  1 teklifler
  .Net Project 6 gün left

  ...experience in Software Application development (IT) Job Description • Development of new modules based on technologies (C#, WPF, MVC, Oracle, SQL Server), Implementation & testing of the same. • Customization of our existing software product as per the customer requirement. • Preparation of relevant design/technical documents with respect to software development. • Commissioning/implementation of the developed software at site (Steel Plants) Working Knowledge of • Dot net 4.0/4.5 framework • C#, Asp.Net, WPF, WCF, MVC5, jQuery, Bootstrap, html5 • Active reports / Crystal reports or any reporting software • NHeibernate / Active Records • Oracle / Sql Server • Service Oriented Architecture, UML • Pr...

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler
  Java Dev - IC 6 gün left

  Technical Skill Set =================== 1) Very sound and strong practical knowledge of core Java concepts: a) Java language (in...have but not mandatory) 5) Good to have but not mandatory working/practical knowledge: a) LDAP (any LDAP) b) Kafka c) Zookeeper d) Hazelcast or Redis e) Websockets f) Workflow system & BPEL g) XSL 6) Very good understanding and working knowledge of RDBMS (MySQL, Oracle, ...) 7) Good understanding of document database (MongoDB) and graph database (Neo4j, OrientDB, etc.) is highly desired but is not mandatory. Should be able and willing to learn the same on the job 8) Advanced level understanding of some common design pattern...

  €13 / hr (Avg Bid)
  €13 / hr Ortalama Teklif
  12 teklifler

  people can find much more infulencer and kol form my pad Just a Web Spider Like socialbook To establish contact with pl...INSTAGRAM,Twitter,Youtube,Tik Tok,Twitch etc. We need KOL's contact information and send our information to KOL Function details text(what we send to kol) data configurable(like follower, got a stationary to fetch) be availability on different platforms can be stored,be screened(as their region,classification,gender etc.). we need a database. 5.one-click option(send message to all KOL in a screened list) able to judge if it is succeeded to establish contact with kol,then get a list or label (failure/successful) refer to socialbook easiest way: fetch data from socialbook.

  €1194 (Avg Bid)
  €1194 Ortalama Teklif
  16 teklifler

  I have identical two database one is slow and one fast both are cleaned database. The databases had data and i used this query to clean the tables DELETE FROM tablename DBCC CHECKIDENT (tablename, RESEED, 0) I have used this query to clean every table with one database the other database im not sure if i used this query with all table or sometimes used TRUNCATE table I want someone who are able to find why one of them are slow and fix it. I will show you both databases when i restore them from bak file. You will use anydesk to access to my computer to show you the problem.

  €136 (Avg Bid)
  €136 Ortalama Teklif
  40 teklifler

  I have files which need to be converted into tabular database with filtration capabilities

  €593 (Avg Bid)
  €593 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  I'm looking for an expert trainer who has vast experience on the below in Oracle Fusion space : Fusion HCM, US Payroll, Talent Management, ORC,OLC,OTL Oracle Integration Cloud Fusion Technical OTBI Reports, HDL,HSDL,Visual Builder ****one to one training is required set to be completed in 3 weeks

  €346 (Avg Bid)
  €346 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  I need a full website with simplest HTML/CSS(no need an advanced CSS) and its backend on PHP. I'll provide you with database that consists of questions and answers, and database structure. The deadline for this project is 14.12.2022. If you think that you are able to help me, you can contact me anytime.

  €70 (Avg Bid)
  €70 Ortalama Teklif
  53 teklifler

  It's a database SQL programming mostly about Indexing and create pivot table.

  €16 (Avg Bid)
  €16 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  ...Python, Oracle, Data Science etc. will be shown and candidates can practice them online. 2. This question sets will be under two categories one for free and second set of questions can be accessed using paid membership option. 3. Based on membership options a candidate can select a set of subject(s) for monthly or yearly plan. Candidate can see all the subjects and few questions for each subject. 4. For some questions the responses can have video-based solutions. 5. Web site will allow options to use the quizzes for the general candidate, and IT companies can also leverage it for their employee's selection process. 6. Web site should allow to add new subjects dynamically, and newly added questions should be shown on the webpage without code changes. 7. Question upload to th...

  €726 - €1452
  Mühürlü
  €726 - €1452
  142 teklifler
  €25 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  We're going to build a form to input data and submit it to an existing SQL database. This is a simple form and we're looking to have it done in a few hours. We use a LAN-based windows 2022 server.

  €15 / hr (Avg Bid)
  €15 / hr Ortalama Teklif
  30 teklifler

  Lütfen detayları görmek için Kaydolun ya da Giriş Yapın.

  Özellikli Acil Mühürlü

  We need to test a very simple already built Boomi Integration and check if data is sent and received properly. Solution is already built. Only need to deploy and test as per requirements, and make any minor changes to meet the them. I'm new to Boomi and do not know about it, so posting this project.

  €27 (Avg Bid)
  €27 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  We're going to build a form to input data and submit it to an existing SQL database. This is a simple form and we're looking to have it done in a few hours. We use a LAN-based windows 2022 server.

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  139 teklifler

  Looking for someone to help me recover a private key on the Oracle cloud.

  €150 (Avg Bid)
  €150 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  Create a database using an MS Sql server account, prefix the table names with project_. Make sure the primary key and foreign key are in place for the database. Create a database diagram using MS SQL server management studio. Populate the tables with the information I will provide. Suggest a front end to display all the information and update it%

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  15 teklifler

  Does someone know how to use Oracle Cloud to recover a private Key to an instance?

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Dibutuhka programmer untuk edit website database pelayanan data mahasiswa, menggunakan laravel

  €450 (Avg Bid)
  €450 Ortalama Teklif
  30 teklifler

  Önde Gelen oracle database Topluluk Makaleleri