Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  5,000 oracle database iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Elimizde bulunan iki program var, önceden birbirine bağlıydı, sorunsuz çalışıyordu ancak şuan çalışmıyor. Sebebini anlayamadık. Bunu düzeltecek arkadaşlar arıyoruz.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  sitesindeki tabloları ve filtreleri Google looker studio ya taşıtmak istiyorum. herkese ücretsiz belli bir alan veriyor

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1191 (Avg Bid)
  €1191 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €713 (Avg Bid)
  €713 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Merhaba Engin, profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Husam B., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Huseyin A., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €14 - €14
  €14 - €14
  0 teklifler

  Merhaba Fadi A., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €133 (Avg Bid)
  €133 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ŞİRKETİMİZDE DEVAMLI ÇALIŞACAK 3 ADET ELEMAN ARAMAKTAYIZ. 1. ELAMAN : WEB TABANLI İŞLERDE KENDİNİ GELİŞTİRMİŞ HTML,JAVASCRİPT,CSS , SQL VE ORACLE İYİ DERECEDE BİLEN . 2. ELAMAN : ANDROİND UYGULAMA TASARIMI VE YAZILIMINI İYİ BİLEN YAZILIMI WEB TABANA BAĞLAMA , MOBİL OYUN TASARLIYA BİLME , ORACLE VE SQL BİLMELİ 3. ELEMAN: İOS UYGULAMA TASARIMI VE YAZILIMINI İYİ BİLEN YAZILIMI WEB TABANA BAĞLAMA , MOBİL OYUN TASARLIYA BİLME , ORACLE VE SQL BİLMELİ

  €1008 (Avg Bid)
  €1008 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €185 (Avg Bid)
  €185 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €179 (Avg Bid)
  €179 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  22 teklifler

  Windows uzerinde oracle veritabani kurulacak ve audit vault kurularak gerekli ayarlari yapilacak.

  €281 (Avg Bid)
  €281 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  oracle veritabanı kurularak audit server kurulumu ve konfigürasyonu gerçekleştirilecek.

  €7 - €27
  €7 - €27
  0 teklifler

  ...firmasının rezervasyon ve bilet kayıtlarını tutmak için kullanılacak olan bir veritabanı projesi 1- Verilmiş olan konu senaryosuna göre gerekli analizler yapılacak ve ER diyagramı şeklinde gösterimi yapılacak. 2- ER diyagramının veritabanı şemasına aktarımı yapılacak. (İlgili PK, FK ve ilişkilendirmeler gösterilerek) 3- Yapılmış olan tüm analiz işlemleri neticesinde arka planda kullanacağınız “Oracle” veritabanını oluşturunuz. 4- Her proje konusu ile ilgili olarak a. En az 4 tane tablo (Uygun veri türleri, PK/FK eşleşmeleri, otomatik sayı alanlar, uygun indexler, default ve constraintler…), b. En az 3 trigger (Insert/Update/Delete işlemlerinin en az ikisini kullanın.), c. 5 farklı çeşit rapor seçeneği oluş...

  €270 (Avg Bid)
  €270 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €482 (Avg Bid)
  €482 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €143 (Avg Bid)
  €143 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ASP.Net C#, MS SQL Server/T-SQL, Oracle/PL-SQL, My SQL, Ajax, JavaScript, jQuery, XML Web Services, MVC (Razor), WCF teknolojilerini kullanarak hizmet veren arkadaşlar..

  €5 - €23 / hr
  €5 - €23 / hr
  0 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €427 (Avg Bid)
  €427 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €239 (Avg Bid)
  €239 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €35 (Avg Bid)
  €35 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €76 (Avg Bid)
  €76 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Proje Açıklaması: 2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tara...Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme amaçlı, Kullanılabilecek yöntemler : Yüz bilgilerini hash data olarak tutup iyi bir şekilde indexleme yapılabilr veya ağaçyapısı kullanılarak 6- 7 basamakta sonuç elde edilinebilir veya yazılımcı kendi yöntemini kullanabilir. Kullanılabilecek Teknolojiler: Java, C# , Sqlserver, Oracle ,Cuda, Open GL,vs (yazılımcı kendi de seçebilir).Ger...

  €358 (Avg Bid)
  €358 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tarafından browse edilen herhangi bir resmin özellikleri önce program tarafından ayrıştırılacak ...Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme amaçlı, Kullanılabilecek yöntemler : Yüz bilgilerini hash data olarak tutup iyi bir şekilde indexleme yapılabilr veya ağaçyapısı kullanılarak 6- 7 basamakta sonuç elde edilinebilir veya yazılımcı kendi yöntemini kullanabilir. Kullanılabilecek Teknolojiler: Java, C# , Sqlserver...

  €5625 (Avg Bid)
  €5625 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  ...functioning online game database and working script to feed information scraped from the game into the database, with a custom user interface. the game has several "versions" of itself,. the script feeds all versions, depending on what version the user is playing. They have now released a new version, and I no longer have a developer (he has moved on to other projects, and does not have time). Here is what I need: I need somebody to copy existing code from one of the other versions, and set up the database. Following initial set up, some modifications will need to be made to hte database to accommodate new items in the new version (new ships etc). I would like some modifications done to the user interface display and functionality (basically ju...

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  54 teklifler

  I am seeking a skilled Oracle and SQL database specialist who can efficiently assist me with database management tasks. This will include database design, data modeling, and query optimization. Ideal skills and experience you should bring include: - Expertise in Oracle and SQL database - Knowledge in data modeling and database design - Troubleshooting and performance optimization skills - Proven ability to deliver high-quality work under deadlines The main purpose of the project is to enhance database proficiency that encompasses data storage and management, application development, and optimization of performance. The end goal will be to achieve a streamlined, fully-optimized, user-friendly database system. Deadline: 2 d...

  €15 / hr (Avg Bid)
  €15 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Looking for a proficient SQL expert to contribute to our ongoing project. The successful freelancer will be experienced in database programming and will exhibit a deep understanding of SQL-based platforms. - Ideal Skills: Extensive SQL knowledge. - Experience: Oracle Database 2 days deadline

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  23 teklifler

  I'm looking for an expert in Oracle Primavera project planner to develop a schedule for my joinery workshop operations. The key goal of the project is to facilitate efficient project scheduling. The tasks to be included in the schedule are open and can be discussed. Ideal Skills and Experience: - Proficient in Oracle Primavera project planning - Previous experience in joinery or construction projects is advantageous - Ability to create detailed, logical, and efficient work schedules Application Requirements: Please note that your application should include any relevant past work, your experience with similar projects, and a detailed proposal on how you plan to execute this project. Having all this in your application will ensure an informed decision for both partie...

  €124 (Avg Bid)
  €124 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  ...news website and store the data directly into a database. My project requires precise and timely completion, ensuring the integrity and readability of the scraped content. **Requirements:** - Experience with web scraping tools and techniques, especially as applied to news websites. - Proven track record with database management and integration. - Ability to identify and extract relevant article data without including advertisements or unrelated content. - Knowledge of handling dynamic content and pagination within the targeted news website. **Ideal Skills and Experience:** - Proficiency in programming languages commonly used for web scraping, such as Python, particularly with libraries like Beautiful Soup or Scrapy. - Experience with database technologies (e.g., M...

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  10 teklifler

  I'm in need of a database expect with a particular expertise in Oracle. The main purpose of this project involves SQL and oracel. The professional should be ready for a flexible project scope that may require various Oracle-based data analytical techniques. Ideally, the hired specialist will have experience in a range of data analysis strategies. Deadline: 2 days I would like to make it fix price

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  ...need of a skilled Oracle Database Administrator (DBA) adept in data recovery procedures for Oracle 11g databases. Following an issue that led to significant data loss, our priority is to restore a .dmp file. Additionally, after restoration, we need this data to be thoroughly verified to ensure its integrity and completeness. **Key Requirements:** - Proficient in Oracle 11g database administration - Experienced in data recovery processes - Capable of verifying data post-restoration for integrity and completeness - Must have an understanding of the .dmp file format and its restoration process - Previous experience with backup management and restoration is a must, as there are existing backups available **Ideal Skills and Experience:** - Strong backgr...

  €197 (Avg Bid)
  €197 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  In need of a detailed-oriented freelancer who can swiftly input textual data into a custom database. This task mainly involves simple typing. Key Responsibilities: - Data entry of textual information - Double-check accuracy of entries - Adhere to timeframe Ideal Skills: - Proficient in typing text - Previous experience with a custom database - Attention to detail - Excellent time management skills Please note that familiarity with data entry and custom databases is vital. Punctuality and accuracy are paramount for this project.

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  61 teklifler

  ...skilled developer to create a cloud-based database which can automatically translate English phrases to Romanian. This project requires the successful development of a solution in which new phrases can be added over time, enhancing the versatility and accuracy of translations. Key Tasks: - Develop a cloud-based database - Implement auto-translation features (EN/FR/IT/ES to RO) - Ensure system is user-friendly for updates and management Ideal Skill Set: - Extensive experience with cloud-based services - Solid understanding and experience with programming and database management - Previous work on translation tools/databases In your proposal, please describe your approach to this project and any relevant experiences. I would like to manage the database mys...

  €175 (Avg Bid)
  €175 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  I am looking for an experienced data entry specialist, fluent in Telugu, to assist with a specific project focused on transferring information from PDF documents into a structured database. The ideal candidate will have a strong background in data entry tasks. - Its simple copy paste work. have to copy the code from PDF and paste into the website. it is a repeative task. targets daily: minimum 1000 records / day payment: 0.20 paisa per record only serious peoples welcome. for Andhra / Telangana peoples

  €10 (Avg Bid)
  €10 Ortalama Teklif
  38 teklifler

  As an oracle sql, PL/SQL and MySQL user, I'm looking for a database expert to assist me with several tasks including, database design, data migration, and performance optimization. The main goals are to enhance data retrieval speed, ensure data integrity, and optimize overall database performance. Key Skills: - Expertise in Oracle SQL and PL/SQL - Strong Knowledge of MySQL - Proven experience in database design - Skilled in data migration techniques - Track record in improving database performance The perfect candidate would not only bring their experience to the project but also provide insights and recommendations to help achieve the project's primary goals.

  €515 (Avg Bid)
  €515 Ortalama Teklif
  27 teklifler

  Looking for an experienced developer to troubleshoot and resolve issues in our in-memory database system's code. The Language is Python! The project involves identifying and fixing bugs in the current implementation to ensure optimal functionality. Ideal candidates will have strong expertise in Python, debugging skills, and a deep understanding of database systems. Your task will focus solely on improving the codebase, I would also need you to send me a report of all the changes you made in simple words and just very short explenation. Skills Required: Python Debugging Database Development Problem-Solving We value precision and attention to detail. If you're passionate about clean, efficient code and have a track record of fixing complex issues, we'd l...

  €209 (Avg Bid)
  Özellikli
  €209 Ortalama Teklif
  27 teklifler

  I'm looking for a professional who can help me reshape my SQL database into Excel report form, enabling me to manage and run these reports independently in the future. The ideal freelancer should: - Be proficient in SQL and Excel - Have a firm grasp of database reporting and transformations - Understand how to tease out meaningful metrics and data details for presentation The resultant report should include: Access our Autotask backend database using Data Warehouse. (Link Below) I want to be able to take that database and convert it into a nice report that I can send to our customers on tickets. Whats the common issues and similar. I have a Simliar report currently through Bright Guage but Im looking

  €425 (Avg Bid)
  €425 Ortalama Teklif
  64 teklifler

  I'm looking for a highly skilled developer with and knowledge and experience in Oracle Database to utilize Java code exists in an SDK file. Then, to compile it and store it in Oracle DB. This Java code is used to call some APIs to integrate with other system. Required Skills and Experience: - Profound knowledge in Java and Oracle Database integration. - Experience with Java SDK, including extracting and utilizing Java classes. - Ability to diagnose and troubleshoot integration issues effectively if needed

  €153 (Avg Bid)
  €153 Ortalama Teklif
  32 teklifler

  I'm seeking a skilled freelancer to compile a detailed and comprehensive database focusing on local businesses, specifically including their phone numbers, business names, addresses, and photos. This project will require thorough internet research to gather and verify the necessary information. **Requirements:** - **Research Skills:** Proficient in conducting internet searches to locate accurate and up-to-date information. - **Data Entry:** Capable of meticulously inputting collected data into a structured database format. - **Photo Gathering:** Ability to source high-quality images relevant to each business for inclusion in the database. - **Attention to Detail:** Ensuring the correctness of all details, including spelling of business names and accuracy of addre...

  €53 (Avg Bid)
  €53 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  I have asp.net and dojo pages that need to have a new frame added with a spreadsheet view of some database fields I also have a need to create a new database table to organize some concepts

  €150 (Avg Bid)
  €150 Ortalama Teklif
  35 teklifler

  I have an EC2 instance, with RDS, but I have problems connecting to the web app on my own domain. So I need to check all the configurations so I can figure out what the problem is and be able to use my site again.

  €128 (Avg Bid)
  €128 Ortalama Teklif
  34 teklifler

  I need a Freelancer to help my research team convert a DMP file with administrative data into a CSV file. Unfortunately, we have limited information on how the DMP was created. We can provide temporary access to our machines using a remote desktop to speed up the process. We tried to use ORADUMP to CSV software (https:...to help my research team convert a DMP file with administrative data into a CSV file. Unfortunately, we have limited information on how the DMP was created. We can provide temporary access to our machines using a remote desktop to speed up the process. We tried to use ORADUMP to CSV software () but failed. So, we suspect that the origin of the file is not ORACLE SQL. I am happy to provide additional information to help you bid properly.

  €165 (Avg Bid)
  €165 Ortalama Teklif
  40 teklifler

  ...seeking a talented developer to help me transition away from the Google Places API and establish our database. You'll be expected to source or develop a new API that meets our needs for Location search, Nearby search, and Place details. Concurrently, you'll be setting up a high-functioning database to store and manage Business Listings, User Reviews, and Geographical Coordinates. I would like the database to support: - Data Filtering: To sift through data and retrieve only what is needed. - Data Sorting: To arrange the stored data in a meaningful order. - Data Querying: To extract specific information from the database on-demand. Ideal applicants should have experience in API development, database construction, and management, and should be...

  €180 (Avg Bid)
  €180 Ortalama Teklif
  70 teklifler

  I'm in need of a comprehensive email database aimed at tech startups for marketing campaigns. A firm understanding of the tech startup landscape and precision in data-gathering is vital for this task. Key Requirements: Only source company emails, not generic email ids. Here is the criteria as mentioned below. Designation: Chief Executive Officer (CEO) Chief Marketing Officer (CMO) Marketing Manager Sales Director Business Development Manager Digital Marketing Manager Founder Industries: (Small to medium enterprises: Revenue less than less than $1Mn) E-commerce Technology/Software Marketing and Advertising Retail Manufacturing Finance and Banking Health and Wellness Hospitality Consulting Education Geography: United States United Kingdom Canada India Number of columns: Co...

  €122 (Avg Bid)
  €122 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  I'm looking for an experienced developer to create a specialized online database for managing profiles of models and actors we represent. This tool will serve as a centralized platform to efficiently store, access, and manage detailed information about each individual we work with. We have already a database online but we need to divide it in 2 one for adults and one for kids on 2 different websites and make changes **Key Features Required:** - **Data Entry Interface:** A secure, user-friendly interface for our agency staff to manually input personal and professional details of models and actors. - **Comprehensive Data Fields:** Include fields for personal details (e.g., name, age, contact information), physical attributes (e.g., height, weight, eye color), and portfo...

  €163 (Avg Bid)
  €163 Ortalama Teklif
  35 teklifler
  Sap basis support -- 2 5 gün left
  ONAYLI

  I am looking for a skilled SAP Basis support specialist to assist me with fixing minor issues in my SAP system. The ideal candidate should have experience with the following SAP modules: SAP ECC, SAP CRM, and SAP BW. In terms of SAP version, I am currently using NetWeaver 7.2 and Oracle 19. Therefore, experience with these versions is necessary. The support is needed on an as-needed basis. Whenever an issue arises, I will require prompt assistance to resolve it efficiently. If you have the necessary skills and experience in SAP Basis support, please reach out to discuss further details. Thank you.

  €21 (Avg Bid)
  €21 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Lütfen detayları görmek için Kaydolun ya da Giriş Yapın.

  Mühürlü Gizlilik Anlaşması

  I'm experiencing a problem requiring immediate attention concerning my CentOS 7 server. I've lost my database and need to restore it from MySQL files, specifically .frm and ibdata1 formats. If you are a specialist in CentOS 7 and have substantial knowledge and experience in MySQL database restoration tasks, I'd be grateful for your help. Key tasks include: - Restore the database from source files (.frm and ibdata1) - Swift problem resolution Required expertise and skills include: - Extensive knowledge of CentOS 7 server - Advanced experience in MySQL database restoration - Proficiency in handling .frm and ibdata1 database files. As this is a time-sensitive project, prompt and efficient responses are highly appreciated.

  €112 (Avg Bid)
  €112 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  As an oracle sql, PL/SQL and MySQL user, I'm looking for a database expert to assist me with several tasks including, database design, data migration, and performance optimization. The main goals are to enhance data retrieval speed, ensure data integrity, and optimize overall database performance. Key Skills: - Expertise in Oracle SQL and PL/SQL - Strong Knowledge of MySQL - Proven experience in database design - Skilled in data migration techniques - Track record in improving database performance The perfect candidate would not only bring their experience to the project but also provide insights and recommendations to help achieve the project's primary goals.

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Önde Gelen oracle database Topluluk Makaleleri