Rails multiple database transaction işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  393,771 rails multiple database transaction iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1141 (Avg Bid)
  €1141 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €671 (Avg Bid)
  €671 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Almanyada bir müsterim icin ruby in Rails developer ariyorum. En az 3-4 sene tecrübeli ve inglizce sart.

  €38 / hr (Avg Bid)
  €38 / hr Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €150 (Avg Bid)
  €150 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Kısa bilgi olarak akışı yazıyorum. Siteye üye olduktan sonra kendisine ait bir cüzdan oluşacak. Kişi kontrat adresine örneğin 1 ETH gönderecek ve karşılığında 1000 X COİN almış olacak. Göndermiş olduğu transaction (Transfer dekontu gibi) id'yi bize bildirince hesabına gerekli miktarı yatırmış olacağız.

  €164 (Avg Bid)
  €164 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €177 (Avg Bid)
  €177 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €203 (Avg Bid)
  €203 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  Ruby on rails ile yazılmış projemizde bazı modüllerdeki özelliklerde değişiklik ve düzeltme ihtiyaçlarımız var. Ek olarak da anlaşılır ise dönem dönem yeni modül ekleme taleplerimiz olacak.

  €9 - €266
  €9 - €266
  0 teklifler
  Ruby on Rails Bitti left

  Facebook, Twitter ile benzer yazılım özelliklerine sahip kullanıcıların profil oluşturup birbirleri ile iletişime geçebileceği, kullanıcıların fotoğraf, video paylaşıp bunlara yorum yapabileceği bir web sitesi projesi mevcuttur. Bu projenin web sitesi tamamlandıktan sonra mobil uygulaması için de çalışmalara başlanacaktır. Web sitesi hazırlanırken Ruby on Rails ve Amazon web hizmetleri kullanılacaktır. Gelen teklifler ve freelancerların tecrübeleri öğrenildikten sonra proje ayrıntıları freelancerlar ile paylaşılacaktır.

  €20 / hr (Avg Bid)
  €20 / hr Ortalama Teklif
  10 teklifler

  ...singleplayer games like FIFA, PES, GTA V , Assassin's Creed ,The Witcher . Games will run on the server and the user will go screenshot . That stream is going to be . I plan to use in the server operating system Linux. In addition the system is going to be as rough as . Users - is going to be a combination of software for server connections. TeamViewer software UltraVNC style . Differences may be multiple concurrent connections to a server. We want software that will allow this connection....

  €665 - €1330
  €665 - €1330
  0 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €462 (Avg Bid)
  €462 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €137 (Avg Bid)
  €137 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €410 (Avg Bid)
  €410 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €229 (Avg Bid)
  €229 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €34 (Avg Bid)
  €34 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Hocam Merhaba, Biz şuan ruby on rails üzerinde çalışıyoruz ve uzman arayışı içerisindeyiz. Eğer ilgilenirseniz sizinle görüşmek isteriz. sadikay2@ adresimden irtibata geçebilirsiniz.

  min €44 / hr
  min €44 / hr
  0 teklifler

  Merhaba Hocam, Biz şuan ruby on rails üzerinde çalışıyoruz ve bir uzmana ihtiyacımız var. Eğer ilgilenirseniz yada çevrenizde ilgili biri varsa bana iletebilirseniz sevinirim. sadikay91@ adresimden detayları konuşabiliriz.

  €12 / hr (Avg Bid)
  €12 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hocam merhaba, biz şuan ruby on rails üzerinde çalışıyoruz ve bir uzmana ihtiyacımız var. Eğer ilgilenirseniz sadikay91@ adresime mesaj atabilirmisiniz. Detayları konuşuruz.

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hocam Merhaba, Biz şuan ruby on rails üzerinde çalışıyoruz ve uzman arayışı içerisindeyiz. Eğer ilgilenirseniz sizinle görüşmek isteriz. sadikay2@ adresimden irtibata geçebilirsiniz.

  €49 / hr (Avg Bid)
  €49 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Hocam, Biz şuan ruby on rails üzerinde çalışıyoruz ve bir uzmana ihtiyacımız var. Eğer ilgilenirseniz yada çevrenizde ilgili biri varsa bana iletebilirseniz sevinirim. sadikay91@ adresimden detayları konuşabiliriz.

  €9 / hr (Avg Bid)
  €9 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hocam merhaba, biz şuan ruby on rails üzerinde çalışıyoruz ve bir uzmana ihtiyacımız var. Eğer ilgilenirseniz sadikay91@ adresime mesaj atabilirmisiniz. Detayları konuşuruz.

  €9 / hr (Avg Bid)
  €9 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €73 (Avg Bid)
  €73 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tarafından browse edilen herhangi bir resmin özellikleri önce program tarafından ayrıştırılacak ve o özelliklere benzer resimler veritabanından eşleşerek çağırılacaktır. Aynı kişiye ait resimlerin gelmesi ılımın 2-3 saniye içersinde yüzün kime ait oldunu sorgulayıp doğru bir şekilde göstermesi beklenmektedir. .Bu yazılımda performans ve başarı yüzdesi esas alınacaktır. Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme ama&c...

  €5391 (Avg Bid)
  €5391 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  We are looking for a skilled blogger, who can help us build our blog with topics of interest. Being an article writer with proven success is essential. We are a customer review platform recently launched and about to redesign our blog. Having SEO knowledge is ...Being an article writer with proven success is essential. We are a customer review platform recently launched and about to redesign our blog. Having SEO knowledge is also critical. We will need to see other blogs you have created and articles that are popular and have been successfully indexed on Google. Prior proven experience in this area is essential, so don't apply if you cannot provide multiple prior projects. This role will be ongoing for the right person and as we pick up momentum in our growth, your hour...

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  17 teklifler

  The Rock Star Chronicles: Truths, Confessions and Wisdom from the music legends that set us free. WHERE HAVE ALL THE ROCK STARS GONE? Rock and Roll, the Blues, and Jazz are America's contribution to the arts, so why are we not fighting to preserve our own musical legacy and culture? Rooted from the early blues pioneers, the longevity of rock and roll is second to none. But strangely enough those legendary rock heroes that we were so accustomed to hearing every time we turned on our radios had mysteriously vanished from the mainstream. The music of the 1960's, 70's and even the 80's was an important juncture in all of our lives. So many of us timeline life's precious moments with the music we remember, when the music was so great, when the music mattered. The baby-...

  €289 (Avg Bid)
  €289 Ortalama Teklif
  16 teklifler

  ...right after the "buy transaction" to front-run is completed (the ideal is in the same block, if not at first position in next one) - Send BNB/ETH profit from trades to Metamask address after reach specific goal. The metamask address is obtained as parameter from the UI interaction. - Automatic pass if trade wallet funds are < 2 * gas price. A simple UI to communicate with the bot where I can manage: - Multiple token contracts at the same time. - - Per token contract, parameters such as: - - - minimum amount of transaction price (mandatory) (bnb/eth) TP = quantity of token * token price - - - minimum slippage tolerance in the transaction (mandatory), - - - Gas price parameters into trade (gwei and max gwei)...

  €942 (Avg Bid)
  €942 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  Are you a video animation creator? We are a video production agency, where we provide video services to our clients. I’m looking for custom quality (Explainer videos, whiteboard animated videos, 2d animated videos), with multiple revisions, scriptwriting, storyboard, character creation & Illustrations, voiceover, sound design and background music. To apply: 1. Please provide a few examples of your work 2. Let me know what you charge for a given level of quality and as per seconds of video. Finally, so I know that you’ve understood this job post, please start off your response with how many years of experience you have in this space. Thanks! Gordon

  €360 (Avg Bid)
  €360 Ortalama Teklif
  32 teklifler

  We need a function that receives in input two base64 strings: 1) PDF_Base64 2) SIGNATURE_Base64 Canvas has three user interactions a) tap on canvas to paste signature b) tap on signature to move, resize or remove c) scroll canvas' document Behavior: - When the canvas loads, the PDF_Base64...paste signature b) tap on signature to move, resize or remove c) scroll canvas' document Behavior: - When the canvas loads, the PDF_Base64 is shown as image. - When the user taps anywhere on the canvas, SIGNATURE_Base64 is pasted as image. - User can move. remove and resize the pasted signature - When the user taps on the signature, move, resize and remove functions pop up. - Consider cases with multiple signature documents. - Implement save() function which produces a pdf with...

  €89 (Avg Bid)
  €89 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Hi, I have a React Native app for iOS and using Firebase as the backend. Someone else has done the original code and I want a few features. These features include: - Adding another type of account to the app. - geofencing around multiple addresses (user's provide this address when creating an account) and saving when a user enters the geofence area to Firebase. Still looking for a API. - Push notification's. I am still looking for a API but thinking of Twillo. - Possibly implementing a CMS. To be decided. - Following the design of the app and design of new screens. I will provide a video of existing functionality. I have created flow charts of the screens and how the user will interact with the app. This will be sent when I chose the freelancer. I want this to be do...

  €423 (Avg Bid)
  €423 Ortalama Teklif
  32 teklifler

  I am looking for a feature similar to Instagram Stories to be added to my Ionic Framework project. The users will be able to upload multiple images/videos which will be viewed just like Instagram Stories. Please make sure you have an understanding of Instagram Stories before you bid on this project. Please explain how you plan on building out the feature - not in detail, but enough to give me a sense that you will be able to build the feature. If there is any part you can NOT replicate, please let me know. This is important. The user will be able to upload multiple videos/photos at once, which will be played together like an Instagram story. The number of videos/photos will be dynamic by a number that I will be able to configure. If the user has not uploaded a story the...

  €532 (Avg Bid)
  €532 Ortalama Teklif
  16 teklifler

  I have an Excel sheet that is the result of a report in our Service software. I need to calculate two different elapsed times (arrival and complete). I have tried several formulas and calcualtions, to no avail...I get close, but not 100% correct, using such things as networkdays and networkdays.intl. Also, sometimes the service is same day (before midnight) and other times spans multiple days. Service can occur before or after operating hours, but elapsed time can only count 8am to 6pm. We run 7 days per week, 8am to 6pm, wiht only 2 exceptions (Thanksgiving Day and Christmas day) Review the attached spreadsheet. I need to EXCLUDE 6pm to 8am from elapsed time hours I need the elapsed time between column E and Column F into column K I need the elapsed time between column E and colu...

  €122 (Avg Bid)
  €122 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  We have 2 working drafts and would like to have someone create a new fact sheet using these multiple drafts. We need the fact sheet to have more MarTech focus. ADIO is first and foremost a new technology..

  €138 (Avg Bid)
  €138 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  *Must be familiar with Gravity Forms in WordPress. We need an experienced Wor...all the information listed on a single page and would like to make it easier for customers by walking them through the process in a 4-parts (with a progress bar at the top of the page). We're using Gravity Forms for this process currently inside WordPress. We would like the form to be displayed step-by-step and on the same page by clicking a button to go to the next step rather than directing to multiple pages. We may need to to test or tweak this process in the future. Overview of the steps of the lead capture form process to implement: Step 1). Patient Contact Info. (First/Last Name, Email, Phone Number) Step 2). Appointment Details (Address, Date, Time) Step 3). Patient/Insurance Info Step 4). ...

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  55 teklifler

  We are currently developing a virtual reality project in Unity (using OpenVR/SteamVR) that simulates an operating room. The application consists of multiple modules that teach users the various tools used in podiatric surgery, as well as allowing them to practice incisions with a scalpel. The project is being built in the LTS version of Unity 2019, but it is still utilizing the old SteamVR package from the asset store. We would like to upgrade the project to utilize Unity’s built-in XR plugin instead, for future compatibility. Additionally, the project is done in HDRP to achieve high-end visuals, but we are having issues getting a lot of the visual effects to show up in our builds. These effects appear in the Unity editor, but not in the builds themselves. For this reason, i...

  €963 (Avg Bid)
  €963 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  You need to create a Java GUI Application and connect it to the database I have attached. When the user runs the program, gui should show tree table. It should have a purchase button that allows the user to purchase one of the available courses. It should ask the user to enter Gmail, phone, and username. Then the should add those records to the database. It should have an update button that allows the user to update their email or phone. It should have a remove account button that allows the user to delete their account. Also, I need something unique for this application. A pie chart that the courses and how many people are taking each course would be perfect. It should handle the errors. For example, It should follow the primary and foreign key violations when entering the...

  €90 (Avg Bid)
  €90 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Need someone that's knowledgeable in helping me create a SQL Database table to keep track of inventory which would need to be updated from a CSV file via FTP or Azure Blob storage. I would then need to extract certain columns and export the format as a CSV file to either FTP or Azure Blob storage.

  €494 (Avg Bid)
  €494 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  ...display the results of previous exams, logout) 5. The examination system supports T/F, multiple choice and Fill-inthe-blank questions. 6. The questions are related to Java programming. 7. The time allowed for an exam is 5 minutes. The system will always display the remaining time. If the time expires the examination system will display the result immediately. You will not get any point for the questions you have not answered. 8. Each exams session consists of 10 questions. However, your system should include a pool of at least 40 questions (15 multiple choice, 15 T/F and 10 Fill-in-the-blank). The system will randomly select the questions to be presented in each session such that each session includes (4 multiple choice, 4 T/F and 2 Fill-in-theblank) questions. 9. T...

  €174 (Avg Bid)
  €174 Ortalama Teklif
  19 teklifler
  Logo refresh 6 gün left
  ONAYLI

  Refresh logo, provide multiple formats

  €64 (Avg Bid)
  €64 Ortalama Teklif
  148 teklifler

  ...bar with bar stools, seated area and area for a live band and a little dancing. There will also be background music. The user can decide on what music he wishes to hear from a play list, he or she can also mute the music from their end. The bar will have a maximum capacity for 1000 people. 24/7 with choice The bar will operate 24/7 catering for different time zones. We will also add multiple bars with multiple brand names with different entertainment each night allowing users to browse different bars to see which has the most appropriate entertainment for them that night. This is the stage two of the project. Headsets The virtual bar can be used with or without a headset however we want to eventually make this a immersive experience so integration with a leading headse...

  €446 (Avg Bid)
  €446 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Looking for someone specifically from India. There are multiple brands. 2 fashion designers, 1 agency. The project will be for 6 months, 15 posts per brand. Payouts will be monthly, budgets can be discussed.

  €269 (Avg Bid)
  €269 Ortalama Teklif
  8 teklifler
  build a website -- 3 6 gün left
  ONAYLI

  ...any of the reselling brand to main wallet or from 1 reselling brand to another. all transactions are done manually - admin gets the request. on the UI - you (developer) has to jut provide options for funds transfer. Details / log of the transaction is sent to user and admin via whatsapp or email or SMS Withdrawal request: Users can request withdrawal and amount they request to withdraw should be available in their main wallet and amount gets deducted immediately and admin gets the request and we process the withdrawal (manually). Details / log of the transaction is sent to user and admin via whatsapp or email or SMS Bank acct details: Under main menu, users should have the option to update their bank acct details and can add upto 3 bank accounts. Terms & condition: ...

  €132 (Avg Bid)
  €132 Ortalama Teklif
  6 teklifler
  Linux bash script 6 gün left
  ONAYLI

  bash script that can be upload all assignments that will be delivered by you and your colleagues to in the context of this work. So the script will read git repository addresses, from multiple files, download the contents of the repositories and check if the directories and files in each of the repositories follow necessary structure. For each of these, the script should report for his findings. More specifically, suppose you are provided with a compressed file type .tar.gz. Inside this file, there is an unspecified number of plain text files, (type .txt). Also consider that the files may be in undefined directories within the compressed file, at any depth.

  €106 (Avg Bid)
  €106 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Work on spatial queries, from the internet or anywhere else. How do these queries work on the database? I expect you to run queries and report on a sample database. The Database is MSQl (Mini-SQL)

  €120 (Avg Bid)
  €120 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Need a full stack blockchain developer. 1) Solid Understanding of OOP concepts. 2) Proficiency in MEAN/MERN stack (specifically AngularJS) 3) Proficiency in writing RESTful APIs, MongoDB, AngularJS 4) Working knowledge of building web applications and API integrations 5) Knowledge of multiple front-end languages and libraries (e.g. HTML/ CSS, JavaScript, jQuery) 6) Knowledge of multiple back-end languages (e.g. C#, C++,Java, Python) and JavaScript frameworks (e.g. Angular,Node.js) 7) Familiarity with databases (e.g. MySQL, MongoDB) 8) knowledge of web servers setup 9) Proficient with Ethereum development, Solidity, dApps developments and deployments. 10) An analytical mind with Great attention to details.

  €21 / hr (Avg Bid)
  €21 / hr Ortalama Teklif
  12 teklifler

  ...the "Draggable Events" list ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Project Summary: I have a Mobiscroll calendar (in Javascript and CSS with bootstrap) that is populated via JSON. I need a CRUD programmer to connect this to a MySQL database using MySQLi/Php, JQuery/AJAX. The simple Javascript page runs a calendar that allows for Creating, Reading, Updating and Deleting and need these functions to update the database accordingly. I have an "OLD" version working example in the folder where the new documents are for reference if needed. If you have what it takes to accomplish this within the guidelines and requirements above please give me your bid. I will award this project withi...

  €129 (Avg Bid)
  €129 Ortalama Teklif
  13 teklifler
  €637 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  looking for laraval developers that can integrate databases to an existing website and imporve the GUI

  €12 / hr (Avg Bid)
  €12 / hr Ortalama Teklif
  72 teklifler
  Build me an App/ Website 6 gün left
  ONAYLI

  I like an App in which an Admin can create multiple individual “Account 1”. The Account 1 can create multiple individual “Account 2” and then Account 2 can create multiple “Account 3”. All account needs be password protected and are linked to the original source when created. I want a quick process to able to create an Account. A QR code which prompts a user to download an App. A quick scan of an Identification (ID) to complete the signup process. The info on the ID to be stored on the platform to be used only by this User for future use. The Final Account, which is Account 3, will have Multiple Icons with information. When in an Icon with information, the user info is already filled in from the ID. The user now only ne...

  €997 (Avg Bid)
  €997 Ortalama Teklif
  23 teklifler
  Ecommerce Market Platform 6 gün left
  ONAYLI

  Ecommerce market place where registered users can advertise their items for sale and with a Live Online auction platform for people to bid for collectible items. With payment gateway and all the security features and with multiple languages option.

  €356 (Avg Bid)
  €356 Ortalama Teklif
  46 teklifler