Relationship database design example taxi company işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  350,527 relationship database design example taxi company iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  For the international research firm, 300 newly graduated research analysts will be recruited to establish and organize networking and inter-company connections. Works will be Home-Office. Salary is $200 + Bonus... Job Type: Full-time

  €196 (Avg Bid)
  €196 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1263 (Avg Bid)
  €1263 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  We are looking for a designer who can design a logo for our new clothing store that we are about to establish.

  €26 (Avg Bid)
  €26 Ortalama Teklif
  32 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €743 (Avg Bid)
  €743 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  logo tasarımı : sizlere eşsiz bi logo tasarlayacağım.

  €26 (Avg Bid)
  €26 Ortalama Teklif
  22 teklifler

  "3BBtech" isimli şirketimiz için logo tasarımı arıyoruz. Şirketin çalışmaları endüstriyel 3d parça basımı ve makine üretimi üstüne. Logo'nun dinamik, canlı ve teknoloji içerikli olması...parça basımı ve makine üretimi üstüne. Logo'nun dinamik, canlı ve teknoloji içerikli olmasını istiyoruz. -3D Printer ile ilgili parçalar içerebilir. -Renk konusunda bir tercihimiz yok. -Tasarım bir yönü olsun, düz yazıdan ibaret olmasın We are looking for a logo design for our company named "3BBtech". The company's work is on industrial 3d part printing and machine production. We want the logo to be dynamic, lively and tech-savvy. It may contain parts...

  €49 (Avg Bid)
  Garantili
  €49
  74 girdi

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €166 (Avg Bid)
  €166 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  İnşaat şirketimiz için logo tasarımı istiyoruz siyah ve beyaz renk ön planda bulunursa iyi olur.

  €27 (Avg Bid)
  €27 Ortalama Teklif
  34 teklifler

  Merhaba ➹ Jasmin SEO Company, profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. Detayları sohbet üzerinden tartışabiliriz.

  €29 (Avg Bid)
  €29 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €196 (Avg Bid)
  €196 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  elimde hazırda proje var projeye eklemeler yapılacak oyunda bazı oyuncular hile yapıyor buglar kapatılacak araç şaşi sorgulama taxi görevi yapıp para kazanma araç hasar kaydı sorgulama gibi şeyler eklenecek

  €23 (Avg Bid)
  €23 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba, şirketinin logosunu güncellemek istiyorum

  €57 (Avg Bid)
  €57 Ortalama Teklif
  44 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €188 (Avg Bid)
  €188 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  Merhaba ➹ Jasmin SEO Company, profilinizi fark ettim ve size projemi teklif etmek isterim. İstediğiniz ayrıntıyı sohbet üzerinden tartışabiliriz.

  €245 (Avg Bid)
  €245 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Şirketim için yeni oluşturulacak yeni bir web sitesine ihtiyacım var. Kurum kültürünü anlayabilecek, bu konuda ayrıntılı ve profesyonel çalışacak arkadaşlara ihtiyacım var. Başvuran adaylar önceki çalışmalarından örnekler göndersinler lütfen I need a new website to be created for my company. I need friends who can understand corporate culture and work in detail and professionally. Applicants must submit samples from their previous work.

  €1846 (Avg Bid)
  €1846 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €27 (Avg Bid)
  €27 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  tek bir örnek anylogic programinda yapilip raporlanicak. 2 sayfa rapor yeterli. Programa az biraz hakim olan birine, benim örnegim oldukca kolay gelicektir

  €245 (Avg Bid)
  €245 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  3 slides Printable brochure size A4

  €29 (Avg Bid)
  €29 Ortalama Teklif
  27 teklifler

  Önceki projemizle ilgili süregelen çalışmam var 'Design a Logo for Mind Stone, Software Company'

  €29 / hr (Avg Bid)
  €29 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Önceki projemizle ilgili süregelen çalışmam var 'Logo for a Real Estate company based in Istanbul'

  €29 / hr (Avg Bid)
  €29 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  gayrimenkul şirketimiz için bir logoya ihtiyacımız var.

  €63 (Avg Bid)
  €63 Ortalama Teklif
  32 teklifler

  Amedia ismindeki medya şirketidir öncelikli işi taksiler üzerinde len monitörler ile reklam yayını yapılmaktadır (bkn New York Taxi)

  €43 (Avg Bid)
  €43 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €511 (Avg Bid)
  €511 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €152 (Avg Bid)
  €152 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €454 (Avg Bid)
  €454 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €253 (Avg Bid)
  €253 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €37 (Avg Bid)
  €37 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  CRM ile ilgili yazdığım türkçe makalenin İngilizceye çevrilmesine ihtiyacım var. Ortalama 1500-1600 Kelime.

  €33 (Avg Bid)
  €33 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €80 (Avg Bid)
  €80 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan bir yazılıma ihtiyaç vardır. System tarafından browse edilen herhangi bir resmin özellikleri önce program tarafından ayrıştırılacak ve o özelliklere benzer resimler veritabanından eşleşerek çağırılacaktır. Aynı kişiye ait resimlerin gelmesi ılımın 2-3 saniye içersinde yüzün kime ait oldunu sorgulayıp doğru bir şekilde göstermesi beklenmektedir. .Bu yazılımda performans ve başarı yüzdesi esas alınacaktır. Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme ama&c...

  €5968 (Avg Bid)
  €5968 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  We need coders to code our websites. The websites are already designed (PSD), all the content is created and the final site is approved by the client already. We simply convert the PSD to HTML5/CSS3/JS sites and send them back!I am looking for somebody who can start right now and could deliver the results in next 24 ...need coders to code our websites. The websites are already designed (PSD), all the content is created and the final site is approved by the client already. We simply convert the PSD to HTML5/CSS3/JS sites and send them back!I am looking for somebody who can start right now and could deliver the results in next 24 hours. We are looking for a long term relationship with the right candidates. Must have experience in Twitter Bootstrap Responsive design. please s...

  €132 (Avg Bid)
  €132 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I need a logo created for my new company name "MaNaNo art". Please use one colour: 14161F. The main word should retain the spelling MaNaNo and the font 'Black Mango' should be used. Your task is to design the "art" word (be creative with font and positioning). Important - the logo must be legible (also the "art" word) as an engraving on very small surfaces. Good luck.

  €12 (Avg Bid)
  €12
  6 girdi

  I want to build a database for my company. I already know the basics. But, I need someone with knowledge of scripting (Deluge) to help with some tasks. The person will be helping me in the project while I screenshare and make the changes

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  5 teklifler

  We need an e-commerce scraping expert to scrape an ecommerce store's category, Jewelry, format it for Shopify and upload it to our Shopify store. Total Products = appx 697 COLUMNS Product Name Price Sku Description Images Category CATEGORIES Earrings Rings Necklaces Bracelets Pins Need quick turnaround. Looking to establish a long term relationship.

  €128 (Avg Bid)
  €128 Ortalama Teklif
  80 teklifler

  We are building out a gaming company, a start up. We have a website working, and we have development resource. We have a range of games, (about 10) and aim to launch them into Facebook games within about a month. In order to support this, we'll be increasing our developer, designer and project management resource. We'll need one or two people to help us get over the line, writing tickets, completing and ensuring that our tasks are all done. The games are HTML5/JS, written in a custom framework. Our tasks are all launch tasks, make sure all the pages work, make sure the links work, make sure emails, etc work, and do anything that's missing, web accounts, etc. Message us and let us know how your experience can help. Thanks, Dave

  €8 - €15 / hr
  Mühürlü Gizlilik Anlaşması
  €8 - €15 / hr
  3 teklifler

  1:Build relationships between 5to 6 table 2:- writing rolling moving average formula in dax formula 3:- writing dax formula by interconnecting data nested if formula for Rankinh

  €16 (Avg Bid)
  €16 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  We are looking for a freelancer who can design a creative, authentic, modern logo for an Architectural Design Service company. Requirements-High resolution logo, Logo intro for youtube channel & Business card

  €75 (Avg Bid)
  €75 Ortalama Teklif
  83 teklifler

  We are looking for a freelancer who can design a creative, authentic, modern logo for an Architectural Design Service company. Requirements- High resolution logo, Logo intro for youtube channel & Business card

  €84 (Avg Bid)
  €84 Ortalama Teklif
  52 teklifler

  We are looking for a wholesale IT provider who can provide remote IT technical support for the following products and services. Cloud Services - Public Cloud - Data Backup - Disaster Recovery Integrated Communications - Soft Telephony systems - MS Teams PBX - Ring Central End User Computing - Device Management - Mobility Solutions - IT Procurement Website Creation and Applications - Website design - Application Maintenance & Support - Software Selection Productivity and Collaboration - Microsoft 365 - Google Workspace - Connectivity (networks) IT Support - IT Support - Service Desk - Field Service Security and Compliance - IT Security Management - IT Security Compliance - IT Security Assessment

  €749 (Avg Bid)
  €749 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Our company is located in the Toronto area of ​​Canada and GTA is near Toronto. Your responsibilities will include: Answering calls. Book appointment. Distribute orders between technicians (at the moment one technician) Sell our service so that the client would work with us. Monitor customer payment. Communication with a technician. And small tasks. You must know good must love to communicate with people, be polite and friendly. We work through the workiz software. All calls, messages, orders, clients. You work through this software, it is very easy and quick to learn. When there are no calls, I'll have another assignment for you, to create a video. All very easy I will give a video of how to do it through the program all will be created for you just need to do the ste...

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  19 teklifler

  I need a graphic designer to create 15 creative IT posts per my request. +send me the bids with the full price you ask for, not per post.

  €27 (Avg Bid)
  €27 Ortalama Teklif
  41 teklifler

  Hello, I wanted to enquire about a website design for my start-up recruitment business. Please see a summary of requirements within the website outlined below: - About Us page - Clients page - Candidates page - Job Search – filter functionality, each job has it’s own landing page with picture / contact details etc. - Insights – News articles / ability to host attachments for download by candidates and clients - Contact Us – Contact details, Map, Web enquiry form The site would need to be accessible on a web browser and smartphones (apple and android). An example of a suitable website would be here: If you can please advise when a member of your team can be available to talk this through and give an indication into costs that would be great?...

  €516 (Avg Bid)
  €516 Ortalama Teklif
  47 teklifler
  Poster 500 words 6 gün left

  essentially you have to report on gr...indigenous people are not motivated to get job as non-indigenous or something going on in culture meaning the indigenous people are not finding jobs. Is there a broad relationship between the outcome and the society they are a part of? Drilling further to that this could be do something with racism? Poster should be based on: employment rate between indigenous people and normal people the social theory would explaining why is this happening? Is it because indigenous people are not motivated to get job as non-indigenous or something going on in culture meaning the indigenous people are not finding jobs. Is there a broad relationship between the outcome and the society they are a part of? Drilling further to that this could be do someth...

  €47 (Avg Bid)
  €47 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  website redesign and instant offers, including scheduling and calendar overview. CRM connectivity. detailed information can be found in the attachment below.

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  17 teklifler
  Like Uber app 6 gün left
  ONAYLI

  We are looking for like Uber app . The type of vechile include Taxi, Privit, 3 wheel motorcycle. The tariff per Kilometer can be setup depend on each selected vechile. Cash back as percentage of total cost will return to customer. Driver , customer, and admin panel is required .

  €1195 (Avg Bid)
  €1195 Ortalama Teklif
  67 teklifler

  Hi Ali, I have done a few projects in the past with you. I need another logo designed.

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  I need an app made for a janitorial company where my client can pull it up and inform my company on the cleaning that was performed at their location

  €575 (Avg Bid)
  €575 Ortalama Teklif
  19 teklifler
  Company logo 6 gün left

  Need to develop business logo and letter head

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  Need to develop business logo and letter head

  €12 (Avg Bid)
  €12 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  Hello, I Preksha Jain here I noticed your profile on freelancer and I see that you are perfect for our company. I would like to offer my project. More possible details we can discuss in chat This is a great opportunity for anyone looking to gain somethings new skills & get paid at the same time. If you've read this far can you include the word "eBook" at the top of your proposal. I need a freelancer who is capable in good accuracy Typing. Need someone to enter some valid and valuable data from pre-written notes from jpegs into a Digital Document. File is already pre-written with main vertical category. We don't require any proofreading or corrections into the data such as spelling mistakes spacing or punctuation etc. but only simple typing of data which you&...

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  12 teklifler