Replace text textfile vba işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  149,977 replace text textfile vba iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Hisse senedi, emtia ve yatırım fonu alım satımlarım için grafikler ile kar zararı gösterebilecek güncel fiyat bilgilerini internet üzerinden 15 saniye de bir çekip güncelleye bilecek excel tablosu istiyorum.

  €75 (Avg Bid)
  €75 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  bir web sayfası geliştirilmesini istiyorum. bu web sayfasında öncelikle bir text yapıştırılacak alan bulunmalı. bu alana 5-10 satırlık bir text bilgisi girilecek. bu textteki yazıya göre taslak halinde sabit olan pdf'teki ilgili yerlere tik işareti konulacak yada text içindeki ksıımlar kopyalanıp bu pdf'in ilgili alanına yapıştırılabilecek. pdf in başlangıç hali sabit ve bu texte göre üzerinde ekleme veya tik işatreti kullanılacak.

  €161 (Avg Bid)
  €161 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Bitlife tarzında içerikleri belirlenmiş ancak bazı noktalarda tecrübeli birinin eklentilerine ihtiyaç olan, IOS için metin tabanlı bir oyun projem var. Bu projeyi yazabilecek birine ihtiyaç duyuyorum. Bitlife'a benzeyen ancak farklılıkları olan bir oyun. Ortaçağ oyunu, ses gerektirmiyor yalnızca arkaplan müziği yeterli. Hayat simulasyonu oyunu, hayat değerleri var, yetenekler meslekler eğitim gibi bir çok kategori var. İlişkiler ve aktiviteler var. Basit life simulator oyunlarından istemiyorum bitlife tarzında gelişmiş bir oyun istiyorum. Rastgele olaylar doğabilecek bir oyun istiyorum. Türkçe ve ingilizce seçenekleri istiyorum. İkisinide ben çeviririm. İçeriklerin çoğu hazır istenen içe...

  €486 (Avg Bid)
  €486 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Excelde çeşitli ebatlarda olabilen bir tablonun hücrelerinde bulunan değerlere göre bir çarpanla çarparak satır ve sütünları değere göre sıralayacak. Rank order clustering isimli bir matematiksel bir çözüm yöntemi.

  €15 (Avg Bid)
  €15 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Excel VBA kodları olan bir excel türünde bazı sayfa ve hücreler şifreli durumda. Bu şifrenin kaldırılmasına ihtiyacım var.

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  istediğinizi yazarım örnek koydum bunun gibi olucak iade verilir normalde 10 dolar değildir size 7 doları geri verilir beğenilmezse değişim süresi 2 haftadır istediğiniz rengi eklerim umarım beğenirsiniz yaptıklarımı

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Merhabalar, Temel olarak, adı Matriks (MTX) olan bir masa üstü uygulamadan DDE veriler alabiliyorum. Bu sayede ilgili verileri excel’e çekebiliyorum ve aslında bundan sonra anlatacağım her şeyi VBA üzerinden yapabiliyorum ama excel'in sınırlamaları nedeniyle, eğer yapabilirsem excel'i aradan çıkartan bir uygulama yaz(dır)maya çalışıyorum. Yapmak istediğim şey kısaca; 1. MTX'in DDE verilerini al (excel olmadan doğrudan MTX'ten tercih edilir. Excel’e ben DDE linkle veri alıyorum, sonra da excel dosyasını python ile okuyabiliyorum ve CSV’ye yazabiliyorum, ama bu istediğim şey değil). Biliyorum DDE eski bir veri noktasıdır, ancak MTX'ten veri almanın başka bir yolu -yani TCPI veya başka bir yöntem- ol...

  €132 (Avg Bid)
  €132 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  We use Office 365 Business Extra at the company. We want to establish a Document Management system with existing Office 365 facilities. Ex. When Accounting in Sharepoint uploads an invoice, choose the person to send it for approval, whether that person approves or rejects it. If necessary, go to the third party for approval. The last confirmation should replace the document in the rejection list. This can be for invoices, or for other documents in a separate location. Who is waiting for approval, who can approve when, why refused, what grades have been seen, Office 365 Business Extra kullanıyoruz şirkette. Mevcut Office 365 imkanları ile Belge Yönetimi sistemi kurmak istiyoruz. Örn. Sharepoint'te Muhasebe bir fatura yüklediğinde, onaya göndereceği ...

  €210 (Avg Bid)
  €210 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I'm going to set up an SEO agency website. I want to work with a WordPress and woocommerce expert. To be done in summary; 1. All pages will be added. 2. SEO settings will be made. 3. Woocommerce settings will be made. 4. About 900 articles will be added. (you can find and replace on the internet) 5. You will deliver all inclusive. You will start work immediately. Best Regards

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Mevcut bir excel dosyasında adlı siteden veri çekiyordum. Ancak 1 haftadır siteden veri çekemiyorum. Excel dosyasında module kısmı düzenlenerek dosyaya yeniden veri çekme işlemi gerçekleştirilecektir.

  €42 (Avg Bid)
  €42 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Yeni bir parakende mağaza açılışında giderleri tahmin etme ve kar zarar analizi yaparak mağaza açılıma uygundur veya değildir tarzında bir rapor sunacak excel istiyorum.

  €136 (Avg Bid)
  €136 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  google excel sheet üzerinden birden fazla firmadan teklif alarak fakat verilen teklifler birbirinden gizli olacak şekilde açık arttırma ihalesi gibi bir makro excel oluşturmak istiyorum.

  €9 - €35
  €9 - €35
  0 teklifler
  TEXT EDITOR Bitti left

  Resimdeki gibi bir text editör istiyorum. Resim yükleme butonu da olacak. Resim yüklendiğinde resim gözükmeyecek, sadece resmin linki gözükecek textarea içerisinde. Bkz, spoiler, url, image btonları olacak sadece.

  €37 (Avg Bid)
  €37 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Merhaba arkadaslar projem cok basit bir proje.Öncelikle sunu istiyorum Bir sayfasinda 6 tane girilmesi gereken EditText kismi var sonrasinda Send buttonu ve butonu basildiginda, Bu bilgileri bir yere post edicek.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  20 teklifler
  FİLTRELEME Bitti left

  BENİM BELİRLEDİĞİM HÜCREYE GÖRE OTOMATİK FİLTRELEME YAPACAK EXCEL VBA YAZILMASINI İSTİYORUM

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Merhaba, Bir android projem var bu projede Mysql serverimden Veriyi cekip (hepsi text olacak) proje icerisinde Strings xml icerisine bu aradaki köprüyü saglamak.

  €36 (Avg Bid)
  €36 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Makale üzerinden modelleme yapılarak vba programı ile ülke ligi ile ilgili program yapılacak

  €172 (Avg Bid)
  €172 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Merhaba arkadaşlar, Bir scripte ihtiyacım var. Scriptin aranılan özellikleri; Kullanmış olduğum Cs-Cart scripti ve WP scriptleri için, 1-Var olan makaleleri içeri boz scripti içine import ettiğimde, belirlenen gün ve saate kendi kendine post edebilecek, 2- Diğer makale sitelerinden, haber sitelerinden, portal sitelerin makaleleri alacak seçtiğim kelimeleri belirlediğim kelimelerle replace edecek ve post edecek bir PHP tabanlı açık kaynak kodlu geliştirmeye açık yazılıma ihtiyacım var! Bütçe 250-350 TL arasındadır.

  €113 (Avg Bid)
  €113 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  VBA'de egzotik opsiyon fiyatlandırılma kodu yapılacak. Monte Carlo simulasyonu kullanılacak. Detayları ilgililerle paylaşıcam.

  €33 (Avg Bid)
  €33 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Program bir eBay satıcısı tarafından kullanılacak. Programın amacı; satılan ürünler hakkında günde 100-150 adet soru gelmekte ve bu soruların çoğunun cevabı aynı olmaktadır. Bu nedenle bu cevapları bir text dosyasından arayıp bulmaktansa böyle minik bir programla halletmek gerekmekte. 1 dropbox, "ürün tipi" adlı, içeriği editlenebilir, yeni ürün tipleri eklenebilir. -> seçilen ürün tipine göre, hemen sağında başka bir dropbox "ürün modeli", içeriği editlenebilir, yeni ürün modeli eklenebilir. -----> seçilen ürün modeline göre hemen altında açılan 8 tane textbox. bu textboxların kendine ait "save" ve "copy&q...

  €76 (Avg Bid)
  €76 Ortalama Teklif
  5 teklifler
  TEXT DETECTION 6 gün left

  project on curved text detection and recognition of natural images using deep learning models

  €6 / hr (Avg Bid)
  €6 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Hello, I would like you to create an HTML element. - Size 1000x1000px 
consists of blocks 10x10px. Blocks will be optically separated from each other but parent size 1000x1000px must be maintained (border-box?). - I need to be able to change the background of each individual block (either an image or gif).
For example, there might be 1000 blocks in an HTML file and I might replace the img for every block by myself - Every 10x10px block will be a link, blocks with the background will lead to some website (that I will add) and those without background -> # - When hovering over a block
There will be a custom styled title (using data-title or something else?)
In the custom title, there has to be information about what number is this specific block. 
If it has a background, then th...

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I need to migrate a Wordpress site with all elements (plugins, pages, media, links), replace it to the current one and ensure 100% functioning of the platform and Modules. The only thing I want to keep are the Media uploaded to Wordpress.

  €32 (Avg Bid)
  €32 Ortalama Teklif
  59 teklifler
  Trophy icon Make Golden Frame Picture 2 gün left

  I Need replace white color of picture frame for golden color. I Uploaded PSD. First who share me preview of what i need i ll award.

  €9 (Avg Bid)
  Garantili
  €9
  12 girdi

  We have a android app. we need below list of icons animations in Lottie . Everting need to be in raw json format only Note : If its not json the icon pack will not be accepted . List of icons ... reports Onboardind screen Animations screen to preslate (Animation) reports of the activities (Please user screen shots from https://play.google.com/store/apps/detailsid=) (Animation) Dashboard image(Please check the dash board image in below attachment we need some thing to replace the person image)

  €48 (Avg Bid)
  Garantili
  €48
  1 girdi
  Project 2 for Yesmin 6 gün left
  ONAYLI

  This project is for Yesmin A Below are the 8 tasks for the next project/job. You should have done tasks 5 and 6 on last project. You have PDF with full scope of work I can pay $30 for these tasks....... 1. Hide 2 tabs in menu. 2. Add 2 tabs to menu. 3. Update login pag...Remove "Music Production & The Team" sections on all 60 pages OUTSIDE of members area. 5. Homepage and internal pages are all still viewable to the public. Members need to register to view homepage or any inyernapage 6. Members area pages are all still viewable to the public. Members need to PAY to view any page in members area 7. Create Login and Registration pages for Music Creators. 8. Replace promo videos with full length videos for each of the 5 Hip Hop Artists and the 5 R&B Artists ...

  €42 (Avg Bid)
  €42 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Hi Laurent S., I hope this finds you well. I have a letter in English (not very well written), which should be translated to formal/law french. It should be done for today. Only the translation of the text is necessary, there is no need to invest time in designing the letter. Let me know.

  €40 (Avg Bid)
  €40 Ortalama Teklif
  1 teklifler
  The Tree People 6 gün left

  I hope you are well? My first enquiry is your current workload, are you free enough to take on another full Android app development project? I am a back-office (database) developer and 'The Tree People' are clients of mine. I am...and I could then later extract the form data from the PDF to populate the back-office database. So I don't know if this is possible? Perhaps with your experience we could discuss this functionality. The alternative would be to build an activity for each form (approx 15 in all), then collect data that way. The problem is then that the forms will change over time, but if using PDFs we would just replace the PDF for an updated one. I am estimating about £1500 for the project, you tell me if that is reasonable? Would love to hear your ...

  €2521 (Avg Bid)
  €2521 Ortalama Teklif
  71 teklifler

  hello , I need replace text design et ergonomie by luxury laser design and need also to the logo in black and white and white and black need ai and psd Thank you best regards

  €9 (Avg Bid)
  Garantili
  €9
  35 girdi

  Need to add a document editor control of syncfusion to replace an existing inline editor while keep the drag and drop function.

  €30 (Avg Bid)
  €30 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  I have a macro that copies a template sheet and duplicates it numerous times. The template sheet contains formulas that link to the data sheets. I need an adjustment to the macro so that after a new sheet is created it removes the link to the data sheets (or pastes them as values afterwards)

  €26 (Avg Bid)
  €26 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  I need counting of names and aliases (entities) in pdf documents . output is a python script Aliases need to be handled properly to avoid double count output is a altered dbf file for each document (arcgis shapefile) output is a text or excel database file for all documents test documents and original shapefile are supplied

  €192 (Avg Bid)
  €192 Ortalama Teklif
  31 teklifler
  €15 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  We are looking for native Americans for a simple text reading job. You need to read and record 225 short text in our app. Our app is available on App Store and sooner it will be on google play store. The text are very short and easy to read. It will take less then 30 min to finsh the work. Pay is $10 Only American Natives please.

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I need some help with setting up subcontractor contracts within the VBA regulations

  €28 / hr (Avg Bid)
  €28 / hr Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Women's Clothing Feed to Big Commerce Site using Excel VBA

  €142 (Avg Bid)
  €142 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  I have .ai logo file, need text modification and slight color adjustment. 1) Change "Premium Car Detailing" text to "Centre d'esthétique et lave-auto" 2) Make diamond color pop more (stay light blue, better gradient) 3) Change "Spa" text to white 4) Make "Centre d'esthétique et lave-auto" text white

  €60 (Avg Bid)
  €60 Ortalama Teklif
  53 teklifler

  I need an article for my blog that includes 6 tips for updating light fixtures in your home. Examples - 1. painting fixtures, 2. replace lamp shades, etc. aproximeately 1000 words. Thank you.

  €26 (Avg Bid)
  €26 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  I am seeking freshers who are determined to work hardly. It is long term project named "Voice to Text Conversion". If you know about Bangla Typing (Bijoy or Avro) then you can apply. I have made a training video that I have attached. After watching this video, you can understand about whole project (A-Z). I will pay $7 per recorded hour typing firstly then rate will be increased further.

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  27 teklifler

  It is necessary to correct the text for audio files according to the rules set out in the attached file.

  €189 (Avg Bid)
  €189 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Revise and improve speed less than 15 minutes to copy data from closed worksheet and paste opened a worksheet

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  From Excel VBA, we need to call the Keepa API to get data about a specific ASIN. Specifically, the data items will be in a nested JSON response in the Stats data. You will need to pass the Amazon ASIN as a variable to Keepa. It is likely that you will use Python to achieve this, but we are open to other methods. It must be possible to convert the JSON response into a data dictionary, from which we can assign certain items to Excel variables. For example, we want the average selling price over the last 180 days. Your code must then pass this data back to Excel VBA, where we will take over with our code. We have had a lot of time wasters on , so please read the very short specification attached. You will know what VBA, Python, JSON, ASIN and Keepa are since you will h...

  €210 (Avg Bid)
  €210 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  for more info I will share with the selected freelancer.

  €16 (Avg Bid)
  €16 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  Send me the CSS to replace the logo image in the nav bar so on scroll the sticky nav bar has a different image. I require the CSS only I will implement it

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  16 teklifler
  beard products 5 gün left

  I have my own shopify online store that sells two products only , beard oil and beard balm , Im based in Australia and I only market to australia for now. , I have ads already but I need new copy writing and headlines to replace the old ones that will make heads turn , read and purchase from my website.

  €13 / hr (Avg Bid)
  €13 / hr Ortalama Teklif
  50 teklifler
  Trophy icon Animate Text on a Bus picture 1 gün left

  Hello I need you to animate text on this bus. There is now a text "32 Holzerhurd" The 32 stays, bc thats the bus line. (you can overwrite the 32 so it looks the same as the text below) Next to it, animate an text which fades in from right to left which says: "Next stop: Wuschutopia 28.05.22 @ Wunderbox ZH Langtstrasse 84" Make it look almost like its real. Video should be 15 sec.

  €14 (Avg Bid)
  Garantili
  €14
  9 girdi
  Inventory Management 5 gün left
  ONAYLI

  Hi all I require someone to develop my inventory / purchasing requirements. I have attached the document requirements, the example of the tool that i would like developed along with the data to populate. Please read the requirements and look at the demo model i'm looking to develop. If you have the expertise in VBA and formulas etc please apply. Thanks

  €393 (Avg Bid)
  €393 Ortalama Teklif
  52 teklifler

  I have a translated Word document in French. I need someone to proofread all the content, correct grammatical mistakes, and make the content easier to read and more understandable to my French audience. If your French skills are good and this project sounds interesting to you, please let me know.

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  24 teklifler

  Hello, I have an excel sheet of thousands of products. The problem is that the data are like this: sku description 1234 description1234 description1235 row 1 description1235 row 2 1235 description1235 row 3 So the function needs to do the following: Get the sku. Concatenate the strings (they contain html) on the description1235 cells so that all description cells are merged into one that corresponds to the respective sku. Thus the file would look like this: sku description 1234 description1234 1235 description1235 row 1 + description1235 row 2 + description1235 row 3 I am attaching a demo of how the excel file is made. Please read the project description before bidding and ma...

  €60 (Avg Bid)
  €60 Ortalama Teklif
  21 teklifler