Spss data analysis outsourcing işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  147,341 spss data analysis outsourcing iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR
  spss analizi 3 gün left

  tezim için spss analiizi yaptırmak istiyorum. spss dosyasına verileri girdim. sadece düzenlemeler ve analizi yapılması gerekiyor.

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Ben SPSS, R Studio, Minitab, Excel, Eviews ve Stata programları ile;Anket verilerinin girişi ve istatistiksel analizleri yaparım. Yorumlama, tablo ve istatistiksel testler yapılır. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tez ve makale aşamasındaki istatistiksel rapor ve analizinde yardımcı olurum. Uzmanlık Alanlarım Tanımlayıcı İstatistikler, Varyans Analizi, Regresyon Analizi, Durağanlık ve Nedensellik Analizleri, Çok Değişkenli İstatistiksel Çözümleme, Doğrusal Programlama, Kalite Kontrol, Zaman Serileri Analizi, Görsel Veri Madenciliği, Biyoistatistik, Veri Madenciliği, Big Data, Uygulamalı İstatistik, Çoklu Doğrusal Modelleme v.s Kullanılan Programlar IBM Spss - R Studio - Minitab - Excel - Eviews- Stata (Pr...

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  En uygun tablo ve açıklayıcı yorumlarla SPSS analizi yapılır.

  €131 (Avg Bid)
  €131 Ortalama Teklif
  2 teklifler
  Spss Analizi Bitti left

  Projemi tamamlamak için son aşamada spss analizimin yapılması için desteğe ihtiyacım var, spss kullanmayı biliyorum yardımcı olacak arkadaşla sürekli irtibat halinde olacağım, ancak iş yoğunluğumdan dolayı yapamıyorum. 14 ocak teslim

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Merhaba Spss sınavım varda hocam basit islemler yarin icin saat 9da türkiye saatiyle düsünür müsünüz?

  €14 - €14
  €14 - €14
  0 teklifler

  Comparative statistic analysis, equilibrium analysis, matrix algebra üzerine basit sorulardan oluşan online sınav konusunda yardıma ihtiyacım var.

  €21 (Avg Bid)
  €21 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tez çalışması için yapılmış olan Arabistandaki bir Banka üzerne yapılan anketin analizesi yaptırmak istiyorum. SPSS üzerinde verileri girildi. şimdi verilerin Türkçe analizi ve bulguları yazdırmak istiyorum

  €35 (Avg Bid)
  €35 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Merhaba Mehmet Oguz K., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. Detayları sohbet üzerinden tartışabiliriz. SPSS analızı yapabiliyor musunuz ?

  €233 (Avg Bid)
  €233 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Abdullah U., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. Detayları sohbet üzerinden tartışabiliriz. SPSS analızı yapabiliyor musunuz ?

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  spss uygulamasını biliyor musunuz

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Şirketiniz yaptığı anketleri analiz programı yardımı ile güvenilirliğini ölçme

  €40 (Avg Bid)
  €40 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Anket sonuçları için Spss analiz ve yorumlama

  €107 (Avg Bid)
  €107 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  SPSS programına girilmiş veriler için regresyon yapıp, güvenilirliğe bakıcak SPSS'den anlayan birini arıyorum

  €78 (Avg Bid)
  €78 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Bazı verileri analiz edin Anket verilerinin spss ile analizi yapılmaktadır

  €276 (Avg Bid)
  €276 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Yüksek lisans tez çalışması kapsamında SPSS programı ile modelleme yapmam gerekmektedir. Alanımla direk ilgili olmadığı için programı kullanmakta zorlanıyorum. Verilerim hazır, sadece program üzerinden regresyon yapılacaktır.

  €383 (Avg Bid)
  €383 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  SPSS bilmekte olan Türk yazarlar aranmaktadır. Proje tamamen veya sadece spss ile alakalı kısmı iletilebilir.

  €26 (Avg Bid)
  €26 Ortalama Teklif
  10 teklifler

  Konu: Discuss the transformation of the Roman Empire in late antiquity and the role of religion in that transformation. What were the ways in which the rise of Christianity and later the rise of Islam contributed to the transition from antiquity to the middle ages? Provide an answer based on close textual analysis of the required readings. Use at least three or more of the required readings. Compare and contrast them. Çalışma compare and contrast standartında yapılacaktır. Her bir body için farklı bir kaynak kullanılacak ve kullanılan kaynaklar MLA formatında kaynakçaya eklenecektir. Aynı zamanda yapılan alıntıların sayfa sayıları belirtilecektir. Çalışma toplamda 1200 kelime olacaktır (Çalışma kaynakçası bu kelime sınırına dahil değildir...

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  İçerisinde 3 ölçek yer almakta olan bir araştırmanın Spss analizleri yapılacaktır. Anova Analizleri T-test analizleri Lojistik Regresyon analizleri gerçekleştirilecektir. Ayrıca gerçekleştirilen analizler sonrası herbir tablo APA standartlarına uygun olarak tablolaştırılıp, yorumlamaları yapılacaktır. Proje Bütçesi: 300 TL olarak belirlenmiştir. Milesstone oluşturularak ödeme gerçekleştirilecektir.

  €54 (Avg Bid)
  €54 Ortalama Teklif
  3 teklifler
  €100 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Spss programında tutorial hazırlanacaktır. Örnek mevcuttur

  €145 (Avg Bid)
  €145 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  3 ölçek üzerinden elde edilen verilerin analizlerinin çıkarılması, yorumlanması ve mevcut literatür çalışmaları ile tartışılması gerekmektedir. Başvuracak kişilerin Türkçe bilmesi gerekmektedir.

  €33 / hr (Avg Bid)
  €33 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  3 ölçek üzerinden elde edilen verilerin analizlerinin çıkarılması, yorumlanması ve mevcut literatür çalışmaları ile tartışılması gerekmektedir. Başvuracak kişilerin Türkçe bilmesi gerekmektedir.

  €28 / hr (Avg Bid)
  €28 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  3 ölçek üzerinden elde edilen verilerin analizlerinin çıkarılması, yorumlanması ve mevcut literatür çalışmaları ile tartışılması gerekmektedir. Başvuracak kişilerin Türkçe bilmesi gerekmektedir.

  €50 (Avg Bid)
  €50 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  3 ölçek üzerinden elde edilen verilerin analizlerinin çıkarılması, yorumlanması ve mevcut literatür çalışmaları ile tartışılması gerekmektedir. Başvuracak kişilerin Türkçe bilmesi gerekmektedir.

  €129 (Avg Bid)
  €129 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Hello everybody, I have research project with using SPSS software. I will upload the datas or send individually to the people I communicate. So let me know if you can do this project for me. I am waiting for the messages. Thank you Merhabalar, SPSS software kullanarak veri analizi yapılacak bir dönem ödevim var. Sonucunda not alacağım için benim için önemli bir durum, benim için ödevi yapabilecek olan birini aramaktayım. Cevap aldığımda verileri yükleyeceğim yada kişisel olarak iletişime geçenlere şekkürler

  €78 (Avg Bid)
  €78 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Twitter üzerinden Türkçe Tweetler çekilerek elde edilen veri setini kullanarak bir ürün, şirket yada markaya dair kamuoyu duygularını analiz edebilen SENTIMENT ANALYSIS (Duygu Analizi) uygulama geliştirilmesi (pozitif, negatif, nötr olarak sınıflandırma gerçekleştirecek). Makine öğrenmesi algoritmalarından faydalanılacaktır. Veri madenciliği, NLP ve Makine Öğrenmesi alanlarında çalışan bu konularla ilgilenen birisinin rahatlıkla gerçekleştirebileceği kompleks olmayan bir projedir. Argüman sağlanması adına pek çok türkçe dokümantasyon mevcuttur. Tez projesi kapsamında kullanılacaktır.

  €1546 (Avg Bid)
  €1546 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  SPSS clementine ile bir veri üzerine proje yaptırmayı planlıyoruz. Ancak öncelikle yaptıracağımız arkadaşın program bilgisini ölçmek için basit bir Test çalışması hazırladık. Test çalışması en fazla 15dakikanızı alabilecek bir çalışmadır. Bunun için fiyat teklifi veriniz. ( Test çalışmasını için gerekli data ile birlikte gönderilecektir.)

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  ...yakınındaki kişileri bulma Yapılacak Platformlar Web | IOS | Android | Windows Mobile ---------------------------------------------------------------------ENGLISH--------------------------------------------------------------------------------------- marriage - dating site shall be performed, Features online camera interview picture does not show the desired person psychological analysis and compliance test phones with location services to find people near Do Platforms Web | iOS | Android | Windows Mobile...

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  We are looking for content creators to write US-based articles, knowledge-based, we do job reviews of US, we also have knowledge-based articles, we have book reviews articles, company’s review, job descriptions, articles for swot analysis [Strengths, weaknesses, opportunities, threats], mission statements of companies, etc. The Word count of articles will be 800-3500 words. Interns will also select an article of their choice given the google forms. Articles should be submitted through google forms. The target word will be 55,000 words. Further, more doubts will be cleared when the intern is added to the group. It is a paid internship. Bonuses will be provided for excellent and timely work.

  €100 (Avg Bid)
  €100 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Show that Bernoulli’s equation is an example of the first law of thermodynamics. Explain the significance of the first law and hence of Bernoulli’s equation. You should include examples in your analysis, including calculations. You are expected to engage with the body of knowledge and to provide suitable references where appropriate.

  €30 (Avg Bid)
  €30 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  ...differentiation - Analyze product requirements and develop appropriate programs to ensure they’re successful achieved - Develop, implement, and maintain production timelines across multiple departments - Appraise new product ideas and strategize appropriate to-market plans - Drive the execution of all product lifecycle processes for products, including product research, market research, competitive analysis, planning, positioning, roadmap development, requirements development, and product launch - Translate product strategy into detailed requirements for prototype construction and final product development by engineering teams - Collaborate closely with engineering, production, marketing, and sales teams on the development, QA, and release of products and balance of resourc...

  €97 / hr (Avg Bid)
  €97 / hr Ortalama Teklif
  5 teklifler
  data analysia 6 gün left

  We are looking for someone to do data analysis. We are doing ecommerce with wordpress. The data analysis includes: 1 Sales report 2 Product report 3 User report 4 Ads report 5 Event report

  €22 (Avg Bid)
  €22 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  I would like you to do the analysis using the standard features of tableau.

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  11 teklifler

  WALMART cooperate is giving out opportunities to skillful individual round the globe ? due to the covid 19 wave,individuals has found it difficult to get a job or have a source of we request skills like programming,data analysis,translations,etc to work in different project we are to be working on okay,do not worry about your milestones it would be approved immediately you cooperate with our company okay, and you would also be awarded the project over freelancer,we work to build the funds of individuals serious with making up income and giving us the required skills we are located in Bentonville, Arkansas , Description: A.Z. N.V. is located in Alkmaar, NOORD-HOLLAND, Netherlands and is part of the Spectator Sports Industry. A.Z. N.V. has 194 employees at this

  €447 (Avg Bid)
  €447 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  The project is oriented to display some videos , images and infographics as futustic videogame hud. It is quite simple and composed by UX analysis and UI design with graphics files (3 inspirational proposal ) Futher details have been discussed by chat. Feel free to contact us for any question. Thanks.

  €164 (Avg Bid)
  €164 Ortalama Teklif
  39 teklifler

  Hi, We want an IT consulting website with statis pages & images. Pages includes: Home Services Consulting Services Outsourcing services Staffing services About US Contact us Social Media Links No registration & sign in pages No blogs pages Note: You only have to write down the content for those pages & images also. Basic logo creation also. We will provide the hosting place for hosting it.

  €162 (Avg Bid)
  €162 Ortalama Teklif
  65 teklifler

  We are looking for an analyst that can respond within a short time for simple and complex property analysis. Best Andy Nouri

  €15 / hr (Avg Bid)
  €15 / hr Ortalama Teklif
  16 teklifler

  A startup that develops and sells image analysis web applications ,develop of microscope hardware, in the medical, life sciences, and industrial fields. The technologies I want are react, vue.js, fast API, python, java, docker, azure, image processing, Qt, c++, u-net, caffee, tensorflow, image analysis and deep learning, and so on. We want developers who are collaborative, communicative, and responsive. The working time zone depends on JST. We are looking for friends who can sympathize with our philosophy. Also, there are many applicants who do not respond faithfully to this question, so please be aware that we will not hire such applicants.

  €24 / hr (Avg Bid)
  €24 / hr Ortalama Teklif
  13 teklifler
  Senior Data Analyst 6 gün left
  ONAYLI

  Looking for INDIVIDUAL full-time freelancers for our Enterprise Client. Project Duration - 3 months Timezone- Berlin Timezone Remote / WFH SENIOR DATA Analyst Responsibilities Be a primary point of contact for all product/consumer analytics with clear understanding of the product and business needs. Maintain the product data landscape and consistently seek opportunities to enhance understanding of customers, market and product fit. Ensure tracking, stitching and reporting of marketing data and provide a clear understanding of customer acquisition process and cost. Model consumer behavior and build user persona using product usage / transaction data (click stream etc.) Drive product strategy by defining hypothesis, designing experiments and perform A/B testing...

  €20 / hr (Avg Bid)
  €20 / hr Ortalama Teklif
  14 teklifler

  ...are passionate to build courses for students on Practical Data Analytics. An ideal candidate should have experiences in teaching these topics in any education institution, bootcamps or coding school. The deliverable of this project would include: 1. Notes and Slides 2. Video Recording 3. Practice Assignments with suggested solutions and guidelines 4. Projects with suggested solutions with suggested solutions and guidelines The course should cover the topics below: 1. Math and Statistics Foundations - Probability - Descriptive statistics - Confidence interval, hypothese testing - scientific method - Distributions 2. Introductions to Data Analytics - Data Analytics Process - Hands-on project and exercises with SQL and BigQuery - Data Cleaning (normalization...

  €4201 (Avg Bid)
  €4201 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I am doing a project for basic FMEA. It is a very small project. I have to analyze stress on a superheater U-tube with 50.8 mm (OD) and 5.7mm thickness. I want the project to be performed on ANSYS WORKBENCH. The temperature range will start at 700 C and end at 950 C with a increment of 50 C (pressure to remain constant while performing the simulation- 18 MPa). Also, I need a crack propagation analysis on horizontal/straight section of the pipe. Crack dimension will be h= 0.5 mm (on each side from center) and a= 2.4 mm (on each side from center). I am ready to discuss further for any clarification. Thanks

  €129 (Avg Bid)
  €129 Ortalama Teklif
  18 teklifler
  Data analysis of Music-1 6 gün left
  ONAYLI

  Music data analysis and cnn work for genre classification

  €107 (Avg Bid)
  €107 Ortalama Teklif
  49 teklifler

  फाइनेंस से सम्बंधित अंग्रेजी में लेख को हिंदी में अनुवाद करने वालो की आवश्यकता है आर्टिकल इन विषयों पर रहेंगे Investment Stock Market Future and Options Mutual Funds and ETFs Bonds and Fixed Income Commodity Market Forex and Currencies Trading Fundamental Analysis Technical Analysis Automated Trading Insider Trading Trading Softwares Wealth Management Asset Management Asset Performance Risk Management Portfolio Optimization Insurance आर्टिकल की length कम ज्यादा हो सकती है, तकरीबन 700 से लेकर 2000 भी एक आर्टिकल अंग्रेजी से हिंदी में अनुवाद करने के लिए 50 रूपए मिलेंगे

  €13 (Avg Bid)
  Yerel
  €13 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  This paper is APA 7 format. The focus of the paper is disaggregating the data of my school with comparing the results of a three year trend of students with disability compare to students without disability. The first two are the data. The fishbone goes with the root cause analysis. The next four are articles that can be referenced in the section for instructional improvement. The last attachment is the outline, directions, and rubric. If you have any questions feel free to reach out to me.

  €63 (Avg Bid)
  €63 Ortalama Teklif
  18 teklifler

  I'm have attached a research paper. The statistical analysis done in that paper just needs to be replicated freshly. Everything - including dataset, methods used and sources are in that paper. I'm attaching a link to ONE OF THE sources for the dataset as well. It's in Spanish, so use google translate's "translate PDF" feature to convert it to English. Link: You can refer to the attached research paper for the rest of the details. All the stats done in the paper need to be replicated. See what other data they've used and please use that accordingly. REFER TO THE ATTACHMENT FOR DATASET AND ANY OTHER DATA.

  €91 (Avg Bid)
  Acil
  €91 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  ...an overview of issues. 2. Media Review (approx 1,250 words) Evidence of engagement with various media sources (for example, online media, print media, radio, film, television, you tube etc) Description and analysis of various media commentary– what the media is currently saying about your topic (non-academic commentary) and your analysis of that commentary 3. Literature Review (approx 1,250 words) Review the relevant academic literature in respect of the topic. Reference to primary and secondary sources of law, academic journal articles and textbooks Description and analysis of different academic, political and/or philosophical views on issue found in these academic resources. 4. Advice to Parliament or Recommendations for Reform (approx 500 words)...

  €89 (Avg Bid)
  €89 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Hi, my name is Lena, I represent the company - Blue Sleep We are #1 D2C brand in mattress and pillow sphere in Russia, besides we have entity in Great Britain We want to sell pillows on marketplaces in Indonesia, Thailand and Malaysia and potentially grow our brand. We are interested in such services as competitor analysis, Unit Economics

  €394 (Avg Bid)
  €394 Ortalama Teklif
  22 teklifler

  Hi only bid if you are good in this subject! Needs calculations and need an expert Bid if you are immediately available as well.

  €9 - €28
  Mühürlü
  €9 - €28
  8 teklifler
  Statistics Project 6 gün left
  ONAYLI

  Statisticians with experience. SPSS is a must

  €26 (Avg Bid)
  €26 Ortalama Teklif
  26 teklifler

  ...have it done by the next few days. It would also be a pleasure if you can make a thumbnail for my video. 2. The next type of editor I am looking for is someone who can makes Youtube videos like these: The style I am asking for is someone who can make Youtube videos edited where we talk about gaming stuff, like analysis or honest thoughts about a game topic, like these Youtubers, who I am inspired by! The outline is simple, I will talk with my voice about a specific game topic while music plays in the background with some transitions on the screen that will relative to what I am talking about. For example, If I am talking about Nintendo, you put Nintendo stuff on the screen. Here are the rules: I wish for you

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  27 teklifler