Temperature controller pic project işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  57,756 temperature controller pic project iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR
  Cnc controller Bitti left

  we want cnc controller program and control card . 3 axes and one spindle output are required. should work in windows 8 and 10. ready embedded systems.

  €2137 (Avg Bid)
  €2137 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  merhaba, ccs c ile pic programı yazıyormusunuz?

  €95 (Avg Bid)
  €95 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  TCP/IP girişli, STM32F407 ile çalışan controller.

  €2849 (Avg Bid)
  €2849 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Projem için gerekli elektronik kart tasarımını yaptırmak istiyorum. Pic Programlama bilgisi olan bir tasarımcı ile iletişime geçmek istiyorum.

  €90 (Avg Bid)
  €90 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  1. Detaylı fiyat listeleri ile geri ödeme listelerini karşılaştırma yaparak değişimleri otomatize raporlamaya yarayacak dosya oluşturulması. Burada dosyalarda yer alan ürünlerin barkodları örtüşme sağlıyor. 2. İkinci bir konu olarak geriye dönük excel listelerinde seçili anahtar sözcükleri kullanarak fiyat artışı alan ürünlerin analiz edilmesi.

  €111 (Avg Bid)
  €111 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  angular js controller and html pages

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  14 teklifler

  Iyı günler Matlab/simulink de çalışacak s-function a ihtiyacım var. Aslında genel olarak C kodlarım var . Bunun üzerinde çalışılması gerek. Özellikle yapmak istediğim şey şu 1. Algebraic ricatti equation online çözülmesi (SDRE controller için) için method Schur decomposition of Hamiltonian Matrix method. Özet olarak C kodunun matlab/simulink s function için çalışacak olması

  €57 (Avg Bid)
  €57 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Halihazırda yürütmüş olduğum php (codeigniter) tabanlı crm yazılımında bir düzenleme yapılacaktır. faturalar bölümü oluşturulup müşteri ve ürünler kısmı ile entegre edilecek. faturaya ürün ekleme kısmı ise ajax olacak ve girilen her ürün ayrı ayrı hesaplanacak yapılacak düzenleme göndereceğim veritabanına göre sadece ilgili controller model ile yapılacaktır.

  €153 (Avg Bid)
  €153 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Halihazırda yürütmüş olduğum php (codeigniter) tabanlı crm yazılımında bir düzenleme yapılacaktır. faturalar bölümü oluşturulup müşteri ve ürünler kısmı ile entegre edilecek. faturaya ürün ekleme kısmı ise ajax olacak ve girilen her ürün ayrı ayrı hesaplanacak yapılacak düzenleme göndereceğim veritabanına göre sadece ilgili controller model ile yapılacaktır.

  €131 (Avg Bid)
  €131 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Donanım Tasarımı; Atmel ve PIC Serisi Mikrodenetleyiciler, SMD Malzeme Operatörlüğü, Analog ve Sayısal Devre Tasarımı Elektronik Kart Çizimi (Şematik-PCB) - Basımı, RF modül kontrollü 8 Röle çıkışlı Donanım Tasarımı ve Yazılımının yapılması. USB, RS232, Can-bus, DC, step motor uygulamaları, Timer ve İnterrupt uygulamaları. Osilaskop, Sinyal jeneratörü Ve Avometre Kullanıımı. Yazılım Tasarımlarında; MikroC For PIC Arduino c# FPGA Sistem Tasarımı ile ilgili referans çalışmalarımı web sitem üzerinde inceleyebilirsiniz.

  €14 - €24 / hr
  €14 - €24 / hr
  0 teklifler

  Pic 16f877A ailesi ile motor yön kontrolü için, yazılıma radar ve limit switch ekleyecek ve radarın konum bilgisini picin hafızasında tutma kodlarını ekleyebilecek programcılar aranmaktadır.

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  GPS modülü üzerinden alacağı NMEA verilerini çözümleyip bunları GPRS üzerinden internet ortamında depolanmasını sağlayacak araç takip sistemi yazılımı. Yazılım Microchip PIC mikrodenetleyicisi (tercihen PIC 18F4620) üzerinde çalıştırılacak, GPS verilerini almak için AT komutları gönderilip alınan veriler parçalara ayrıldıktan sonra GPRS üzerinden hosta aktarılacaktır (tercihen Telit GE-864T-GPS ile). Projenin belirtilen kısmı tamamlandıktan sonra eklenmesi talep edilecek lokasyon değişikliği uyarılarını sms veya email ile gönderimini sağlayma ve web ortamı üzerinden lokasyon gösterimi sağlama kısımları ayrıca ücretlendirilecektir.

  €325 (Avg Bid)
  €325 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Micro işlemciler üzerine deneyimli arkdaşlar aramaktayız daha çok uzmanlık alanları pic,arm gibi mcu üzerine iş deneyimleri olan arkadaşlar ile çalışmak istemekteyiz.

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  CCS C yazılım dili microchip 16f1847 ile PT2272 KONTROL ETMEK. TX= 16F1847 - RX=PT2272 4 led yak söndür. PT2272= 820K, 680K, 200K çalışacak. Pic bu aralıklarda gönderecek. isis devre shema

  €44 (Avg Bid)
  €44 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Avrupa Pazar'na tekstil ağırlıklı olmak üzere Osmanlı ve Türk motifleri içeren geleneksel ürünler ile Türk tasarımcıların modern ürünlerin...üzerinden satışını yapacağım. İnternet sitesinde kullanılmak üzere logo çalışması ile kartvizit çalışmasına ihtiyacım var.. Aşağıdaki desenler kartvizit Tasarımı için kullanılabilir.. Kartvizit arkasında yer alabilir. Ön tarafında da Web ve şirket bilgileri bulunur.. Hangi font olduğunu bilmiyorum. Markanın ise ekteki gibi bir yazı karakteri ile yazılmasını istiyorum

  €66 (Avg Bid)
  €66 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Merhaba, Ismimi Bilgehan, home automation controller projesi icin birini ariyorum. nasil iletisime gecebilirim sizinnle? skyoe kullaniyor musunuz? benjamin,comodo

  €142 - €142
  €142 - €142
  0 teklifler

  Hola Muhammad B., observé tu perfil y me gustaría ofrecerte mi tarea. Es urgente y necesito terminarlo en menos de dos horas., 12 media noche de UTC -5 Es hacer un circuito en Multisim que representa un sensor de temperatura con tres fuentes de voltaje , varias resistencias, un ua741, lm35

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  1 teklifler
  Karnafal.com 6 gün left

  I builded website and i need categories pic design

  €140 (Avg Bid)
  €140 Ortalama Teklif
  28 teklifler

  ssc_aircraft_ecs(run in matlab) and lineraize the simulink model by finding the input and output and i need to replace the pi controller with model predictive controller(mpc)MIMO,and compare the plot and justify the mpc is better than pi in handlling the system. State space ,transfer function of the input/output model,Weighting matrix,cost function all mpc characteristics should me mentioned,we should not do by trail and error.

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  I have a hardware product using Raspberry Pi 4 as its controller (it runs a python program using Qt as the graphycal interface), and despite having a soft power down button on screen, some users simply suddenly remove power from the system, causing one of three things: microSD corruption, python files to corrupt or USB stick corruption (I save some data to a USB stick). I already put the microSD in read-only mode. I need someone to solve such file/media corruptions.

  €140 (Avg Bid)
  €140 Ortalama Teklif
  8 teklifler
  John & Lily 6 gün left

  I have pictures of them in their suits and pics of the bike, it's daddy and daughter. He got killed in a motorcycle accident and we never got a pic of them together on his motorcycle. I'm trying to find someone who can look at the pics and draw the motorcycle and them on it together the best they can. It doesn't have to be exact. Just close..

  €77 (Avg Bid)
  €77 Ortalama Teklif
  42 teklifler

  got a microsrevice with springboot controller, need validation for incoming parameter. got a general exception handler and need to perform JUnit for that class.

  €143 (Avg Bid)
  €143 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  - I would like my kids faces to be swapped out to smiling. (Can you take my sons face from the individual pic attached and my daughter's from the large group shot?) - I would like my double chin removed (the female's) - I would like the rubberband on my hand removed. - I would like the uneven tan line on my chest removed.

  €21 (Avg Bid)
  €21 Ortalama Teklif
  23 teklifler
  Epic selfie 6 gün left

  What started as an accident has turned into a running gag for my family of Obstacle Course Racers.. When I took a “selfie” of a group I had the camera on “portrait mode” so I wa...running gag for my family of Obstacle Course Racers.. When I took a “selfie” of a group I had the camera on “portrait mode” so I was in focus and everyone else is all blurry... Everyone loved it so now it’s a thing, lol .. this past weekend we had a huge race and there was a massive group pic but I was still out on course so I wasn’t able to take the usual gag pic... I’m including one that I took the same day along with the group pic... I’m looking to get my head from the one in focus put into the group pic blurred...

  €69 (Avg Bid)
  €69 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  I have an embedded device that can communicate from TCP/IP with a special protocol. I need an app that will : 1. send a query and responses to/from our embedded device or devices in specific time periods. 2. log these answers on a local database(SQLite) 3. Can send this data to a remote database (MS SQL/PostgresSQL) 4. Show the actual status of data (level temperature etc...) on a dashboard 5. Show logs with filter search options based on date periods or id of devices. 6. Searched logs can be saved as pdf output 7. entering the application will require a password and username. This user will be checked from a local or remote database

  €316 (Avg Bid)
  €316 Ortalama Teklif
  43 teklifler

  I have a device which is in need of automation. The device is a fan and light which need to be switched on when the air quality is low and switched off when the air quality is high. The device needs to have a display showing Name, temperature, air quality and humidity. These measurements must then be sent periodically to a database for weekly/monthly reports.

  €438 (Avg Bid)
  €438 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  need to create a simple controller that gets json from the front when its sent and converts this to xml and hd pdf

  €159 (Avg Bid)
  €159 Ortalama Teklif
  44 teklifler

  I would like to have the F1 image photoshopped to reflect my quick mockup image - "Overall " image. I have attached several images of the LEGO F1 Car to use as unsure which one would be the preferred pic to extract. It will be used to promote a LEGO set giveaway. You may also wish to use the image from the LEGO site as it has less background to remove and has alternative angles.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  29 teklifler
  black bird 5 gün left

  - PCB Redesign; - Change from ESP8266-01 to ESP82266-12F; - Add 2 new sensors (temperature, humidity and gas); I accept suggestion for sensors (sensor Mq-2 and Dht11) - Add 3 Push Button Switch 3*6*2.5mm smt Tactile switches 3*6 smd tact switch ( 1 mode setup / 1 (+) / 1 (-) ) - Update BOM componets with end of life; - Work on tentative the remain within PCB same size. - Ultimate goal is to make the PCB with the lowest possible cost of production and manufacture 10 samples for test; notice: currently i am using MCU Mega 2560 and isn't possible deploy FOTA (firmware over the air) with ESP8266-01 (Serial3). So, if identified any concerns please, let me know before start - milestone #1 Design(SCH, PCB, BOM, Gerber, Pick place, Assembly Drawing): 2days - milestone # 2 componen...

  €106 (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €106 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  PCB design, manufacture and firmware programming for a heating controller. It will involve multiple inputs and outputs, both digital and analogue, NTC,0-10v, pulse, CT, on-off, power supply, separate high quality touch screen controller, 8 gig SD storage, Modbus master, Lora, Zigbee (connection to Sonoff sensors), Wi-Fi and LAN. It must connect to a website for analysis of data and the ability to upload data and download instructions and update the firmware through the internet. The project will also include the development of the firmware, website apps ect. I do have a precious version written in C as an example. A full description of the firmware will be supplied after a NDA is signed.

  €3006 (Avg Bid)
  €3006 Ortalama Teklif
  45 teklifler

  ...only available in English. We would like to make the website multilingual; in total, it's going to be 4 languages, but for now, we only need to add one (French). We need help with making the website available in both English & French. Some of the things we're going to need help with are: 1. Creating all the necessary files in the directory, e.g. language files, routes, language middleware, controller 2. Adding the language button in the menu (both mobile & desktop). Needs to be English/French but with the possibility to add more languages (so not a toggle, more like a dropdown list) 3. Structuring files in the directory (we're not sure how and where it'd be best to keep the pages in other languages) Please reach out for more details. Thank you! Rus...

  €12 / hr (Avg Bid)
  €12 / hr Ortalama Teklif
  96 teklifler

  We are in need on an embedded (PCB) relay board. Looking for a ready and proven solution with any microcontroller(STM32/PIC/Renesas/TI/NXP etc.) with Ethernet interface. The job left would be to add the Relay section and that should be done as part of the project.

  €319 (Avg Bid)
  €319 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  I want to be able to take a picture of my customer and send them a text message with the pic and a preset message.... and then they tap a link in the text message to post it on their facebook page.

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  94 teklifler

  Job Detail widget - show a title, description, - location, category - Job Featured - Job highlighted - button to send a message -> Populate the default messages to send -> Click Send (no functionality with sending, I will work o...widget - show a title, description, - location, category - Job Featured - Job highlighted - button to send a message -> Populate the default messages to send -> Click Send (no functionality with sending, I will work on them) - show the status Active, Inactive or Deleted. - button to report -> Open a form to report -> Submit - Users can like unlike the screen with total number of likes - User's pic who created this form - Image carousel - Map to show the location of the screen - Distance from the user in km/miles and in minutes - Mu...

  €19 (Avg Bid)
  Özellikli Garantili
  €19
  4 girdi
  shortest string 4 gün left

  I need a python code to generate the shortest possible list of binary digits, that contains every combination of n lengths. it means I have a set of all binary sequences of length 3: 000 001 010 011 100 101 110 111 so one of the shortest strings would be 0100011101 ( without repetition) and ... I need a code to generate all 64 possible strings! please take a look at pic file to get the idea better :-)

  €38 (Avg Bid)
  €38 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Hello, i want to create an Andorid App to control every Bluetooth's board relay, with the possibility to add infinite channel and some custom skin for button and switch. Some apps already exists but it is very limited and does not allow it to be customizable. Based on Bluespp with the same programming code. Someone can help me ? Thanks

  €260 (Avg Bid)
  €260 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  We own a TeleHealth platform, specifically Remote Patient Monitoring services. Our customers are Hospital, Clinics and Doctors Group. These entities give care to hundreds and thousands of patients. We provide them with a kit made of a Tablet and 5 Bluetooth devices to measure Blood pressure, Oxygen level, Glucose for Diabetics, Weight and Temperature. The Tablet has its own internet so no WiFi is needed on the patient's side. For remote areas without cell phone signal, it works with Satellite. Our App is made of 5 Modules: Medication Management - Patient can manage his/her medications. Medication Reminder alerts the patient when is time to take medications. Alerts are send to doctor and family members when not in compliance. Video Conference - Remote consultation with Doct...

  €1425 - €2849
  €1425 - €2849
  0 teklifler

  Roustabouts / Roughnecks, Welders / Mechanics, Rig Operators / Drillers, Engineers (petroleum and mechanical) Health and safety officer, Superintendent SMP, SMP Supervisor, Document Controller Clerk, Community Superintendent, Training / HRD superintendent; SMP Engineer, Mine Engineer, Mine Surveyor, QA / QC Superintendent Steward, Shift Leader. ADMINISTRATIVE DEPARTMENT Business Analyst, Payroll Manager, Marketing Specialist, Administration Supervisor, Human Resources Officer, Financial Analyst, Senior Marketing Analyst, Logistics Coordinator / Expert, Procurement Officer, Secretary / Office Assistants / Office Clerks / Front Desk Clerks, Account / Finance Officer, Sales / Marketing Officers and Executive, Internal / Revenue Auditor, Database Marketing Manager, Call Center Supervi...

  €17 / hr (Avg Bid)
  €17 / hr Ortalama Teklif
  15 teklifler
  Build me a logo 4 gün left

  Restaurant/ street food/cafe.....needed unique logo having me and my brother pic along with brand name.

  €13 (Avg Bid)
  €13 Ortalama Teklif
  52 teklifler

  This is the glymse of the project: This project uses multi-frequency and multi-constellation Global Navigation Satellite System (GNSS) receivers to receive and converting from the received International Atomic Time (TAI) to Coordinated Universal Time (UTC). Once received it syncs the onboard Temperature Compensated Crystal Oscillator (TCXO) or Oven-Controlled Crystal Oscillator (OCXO). Design Schematics, PCB and Firmware Development. Details of the Project will be discussed after evaluvation

  €180 (Avg Bid)
  €180 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Hi! Can you take this pic of my son and I and put it on a flyer similar to the pic I’m going to share. And on the flyer at the top say… Made by a Mom, Whose Also A Nurse

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Lütfen detayları görmek için Kaydolun ya da Giriş Yapın.

  Özellikli Önde Gelen Yarışma Gizlilik Anlaşması
  Yacht photo 3 gün left
  ONAYLI

  It’s an old photo of a yacht pre depression. It’s my sons great grandfathers which he expressed am interest in getting a pic of the yacht. It’s a special bday gift for him

  €81 (Avg Bid)
  €81 Ortalama Teklif
  41 teklifler
  Yacht photo -- 2 3 gün left
  ONAYLI

  It’s an old photo of a yacht pre depression. It’s my sons great grandfathers which he expressed am interest in getting a pic of the yacht. It’s a special bday gift for him

  €71 (Avg Bid)
  €71 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Hi Salman S., I noticed your profile and would like to discuss some details about a network based in 10 aruba ap-375 and one controller 7220. Price is only to send you this message. We will discuss the price if you can help me with this setup. Thanks

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Hi Karim S., I noticed your profile and would like to discuss some details about a network based in 10 aruba ap-375 and one controller 7220. Price is only to send you this message. We will discuss the price if you can help me with this setup. Thanks

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  I am building a 200m2 home on a 400m2 block of land. I have the basic design of what I'm thinking as a basic layout. I have a pic of a home we want it to look like. I need someone to help me finish my dream home to the plan specifications, as I am preoccupied with my work. As the home is in Thailand, I would prefer a Thai-speaking person, but this is not 100% necessary, Thanks. PS: I will only accept unlimited submissions as I may need you in the final stages when building. Help me make my dream home and you can come and visit us in Thailand, ill even pay your way!

  €209 (Avg Bid)
  €209 Ortalama Teklif
  26 teklifler

  We have data already cleaned and ready to be analysed in R. We need someone to provide graphs from our data. The data contains: temperature, humidity and weight datapoints. Taken every 2 seconds over 12 months. We have this data zipped and ready for R. Already in an R file. We now need someone to work with us to analyse the data . For example: We need to see weight increase and decrease over different time periods. We need to see humidity increase and decrease over different time periods We need temperature increas and decrease over different time periods. Before I send any files , I would like to see if someone can assist with this and what the approximate cost would be. The data we have is not complicated, but it is a lot of data. The analysis we need is also not comp...

  €89 (Avg Bid)
  €89 Ortalama Teklif
  62 teklifler

  Firstly I am not sure if this is even possible but this is what I need - Create a large working computer that can run 1000 android "sessions" at the same time (simulating as if there were 1000 phones) using just hardware. Each device needs to run an android app at the same time and this app needs to use Wifi and bluetooth. Then there needs to be one output to a screen and a controller which can switch to each running device and display that device on the screen I hope that makes sense

  €3491 (Avg Bid)
  €3491 Ortalama Teklif
  28 teklifler