Transcribe audio text bulgarian işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  178,847 transcribe audio text bulgarian iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  bir web sayfası geliştirilmesini istiyorum. bu web sayfasında öncelikle bir text yapıştırılacak alan bulunmalı. bu alana 5-10 satırlık bir text bilgisi girilecek. bu textteki yazıya göre taslak halinde sabit olan pdf'teki ilgili yerlere tik işareti konulacak yada text içindeki ksıımlar kopyalanıp bu pdf'in ilgili alanına yapıştırılabilecek. pdf in başlangıç hali sabit ve bu texte göre üzerinde ekleme veya tik işatreti kullanılacak.

  €162 (Avg Bid)
  €162 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Bitlife tarzında içerikleri belirlenmiş ancak bazı noktalarda tecrübeli birinin eklentilerine ihtiyaç olan, IOS için metin tabanlı bir oyun projem var. Bu projeyi yazabilecek birine ihtiyaç duyuyorum. Bitlife'a benzeyen ancak farklılıkları olan bir oyun. Ortaçağ oyunu, ses gerektirmiyor yalnızca arkaplan müziği yeterli. Hayat simulasyonu oyunu, hayat değerleri var, yetenekler meslekler eğitim gibi bir çok kategori var. İlişkiler ve aktiviteler var. Basit life simulator oyunlarından istemiyorum bitlife tarzında gelişmiş bir oyun istiyorum. Rastgele olaylar doğabilecek bir oyun istiyorum. Türkçe ve ingilizce seçenekleri istiyorum. İkisinide ben çeviririm. İçeriklerin çoğu hazır istenen içe...

  €491 (Avg Bid)
  €491 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  online messaging system. Postgress sql should be used as database. Backhand should be written with .net core 5. front end must be at least angular 10. singular should be used. For messages sent to the ofline user, it should be kept on the rappit mq and the relevant person should be able to see the messages when online A simple messaging system. one-to-one messages should be sent, and pictures and audio files should not be sent. message can be shared. it should be like whatsapp web app as full example. All conversations sent documents should be recorded in the database.

  €29 - €238
  €29 - €238
  0 teklifler

  Features - Designed for tablets and phones. - APK 64 Bits - Supports both APPLIANCES ANDROID ARM & x86. - Admob Ads : Banner and Interstitials Update Android Studio 4.0.1 respecting Google recommendations for android development. This game is a good template for learning how...media advertising to attract users to install it. Description This minimalist skill game is easy to play, but hard to master – and insanely addictive! Perfect timing is crucial: tap at the right moment to stack blocks on top of each other and try to build the highest tower. How To : - Open Project Into Android Studio. - Change the package name - How to Change Graphics game. - How to Change Audio game. - How to change the Admob Banner and Interstitial ID . - Change Your Privacy policy, and re...

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  istediğinizi yazarım örnek koydum bunun gibi olucak iade verilir normalde 10 dolar değildir size 7 doları geri verilir beğenilmezse değişim süresi 2 haftadır istediğiniz rengi eklerim umarım beğenirsiniz yaptıklarımı

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Hi, I create YouTube videos for my channel (). I regularly 1-2 videos a week and approximately 4-5mins videos. I need video editing for my videos. I will upload my videos on GoogleDrive with video file and audio files. These two files must be synchronize then edited like on my videos. Video language is Turkish. - Youtube kanalımda yayınladığım videolar için montaj hizmeti almayı planlıyorum. Her bir video için, parça başına ücretlendirme olabilir. Haftada iki adet video yayınlamaktayım, video uzunlukları 5dk'dan kısa. Hata miktarı da azdır, kesip biçmesi zor değil. Videoların detayları için Teşekkürler.

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  ...We want a lesson page which supports webrtc, real time whiteboard and also some other features. The features are; - Real Time - Adding pictures and updating the position and shape of these images - Adding files - Writing with different fonts and colors - Drawing with the mouse on the board, drawing types (thick thin silky gold polishing) - Ability to authorize students for writing - Live video / audio sharing from the camera - Authorization of cameras of students depending on the will of the teacher, if they want, students can enable their cameras too. - Live chat box - Ability to add slides and move on them and draw on them with mouse - Setting the necessary back-end of the software with comments on how to integrate. - A box to ask questions - The student will be able to talk if...

  €818 (Avg Bid)
  €818 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Toplam 15-20 ekrandan olusan, gomulu video/audio/chat gorusme fonksiyonu iceren yeni bir web platformunun front-end gelistirmesinde yardimci olacak bir arkadas ariyoruz. Proje kendimize ait serverless cloud computing framework'u uzerinde gerceklestirilecektir. (Framework bilgi icin ) Back-end kismi tarafimizdan yazilacak, framework kullanimi icin destek verilecektir. Gerekli ozellikler: UI/UX, HTML,CSS, iyi derecede Javascript tercihan Angular, Vue, React benzeri framework tecrube/bilgisi Yer: Istanbul

  €453 (Avg Bid)
  €453 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  Merhaba. Audio 3'deki sesi cok begendim. Suan yeni bir youtube kanali acmaktayim, 500.000 izleyicim var. eger teklifimi kabul ederseniz sizin sesinizi youtube kanalimda kullanmak istiyorum. Hedefim haftada 5 video ve hepsini siz seslendireceksiniz. ne diyorsun?

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler
  TEXT EDITOR Bitti left

  Resimdeki gibi bir text editör istiyorum. Resim yükleme butonu da olacak. Resim yüklendiğinde resim gözükmeyecek, sadece resmin linki gözükecek textarea içerisinde. Bkz, spoiler, url, image btonları olacak sadece.

  €37 (Avg Bid)
  €37 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Merhaba arkadaslar projem cok basit bir proje.Öncelikle sunu istiyorum Bir sayfasinda 6 tane girilmesi gereken EditText kismi var sonrasinda Send buttonu ve butonu basildiginda, Bu bilgileri bir yere post edicek.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  Merhaba, Bir android projem var bu projede Mysql serverimden Veriyi cekip (hepsi text olacak) proje icerisinde Strings xml icerisine bu aradaki köprüyü saglamak.

  €36 (Avg Bid)
  €36 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Android 4.4 üzerinde çalışacak audio streamer ve audio stream decoder. yazılım üzerinde android 4.4 platformu bulunan bir mini bilgisayarda çalışacak. Mikrofondan veya USB bellekteki seçilecek ses dosyalarını LAN üzerinden karşıdaki 60 alıcıya aktaracak. Tek uygulama ister streamer ister stream listener olarak çalışabilecek.

  €169 (Avg Bid)
  €169 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  40-60 dakikalık ingilizce vidyolar var genel olarak röportaj ya da konferans şeklinde bunların düz yazı şeklinde Türkçe olarak worde dökülmesini sağlayacak bir freelancer arıyorum. Youtubedan vidyolar veya ses kayıtları şeklinde olacak. Sürekli bir iş, vidyo başı 15 TL ödeyeceğım.

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  27 teklifler

  web sitedeki belirli audio dosyaları telefona atılıp uygulamada gösterilecek ve dinlenebilecek.ücretsiz kısmı bitikten sonra eğer o kullanıcı siteye girip ürünü satın alırsa diğer dersler uygulamada aktif hale gelecek.

  €992 (Avg Bid)
  €992 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Hizmette olan internet tabanlı müzik şirketimiz için After Effects ile hazırlanmış , 2 dakika uzunluğunda animasyon gerekmektedir. Örnek olarak : Faruk Sabancı 'nın youtube da yayınladığı videolar olabilir. Ps: Logo hazırlanmaktadır. Herhangi bir logo ile örnek sunulabilinir

  €98 (Avg Bid)
  €98 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Program bir eBay satıcısı tarafından kullanılacak. Programın amacı; satılan ürünler hakkında günde 100-150 adet soru gelmekte ve bu soruların çoğunun cevabı aynı olmaktadır. Bu nedenle bu cevapları bir text dosyasından arayıp bulmaktansa böyle minik bir programla halletmek gerekmekte. 1 dropbox, "ürün tipi" adlı, içeriği editlenebilir, yeni ürün tipleri eklenebilir. -> seçilen ürün tipine göre, hemen sağında başka bir dropbox "ürün modeli", içeriği editlenebilir, yeni ürün modeli eklenebilir. -----> seçilen ürün modeline göre hemen altında açılan 8 tane textbox. bu textboxların kendine ait "save" ve "copy&q...

  €76 (Avg Bid)
  €76 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  We are a technology company working on artificial intelligence, we need a native speaker of European Portuguese to record audio, recruiting people around 18-60 years old. (Requirement is European Portuguese) Feel free to contact me if you are interested (Requirement has never worked in Startask app)

  €36 / hr (Avg Bid)
  €36 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  We are a technology company dedicated to artificial intelligence. We need to recruit people around the age of 18-63, who are native speakers of European Portuguese to record audio. You only need to download the APP, we provide an account, and after logging in, follow the prompts to read 1050 Sentence (requirements are in European Portuguese) If you are interested, please feel free to contact me (requirements have never worked in the Startask app)

  €50 / hr (Avg Bid)
  €50 / hr Ortalama Teklif
  3 teklifler

  It is necessary to correct the text for audio files according to the rules set out in the attached file.

  €29 - €238
  €29 - €238
  0 teklifler
  Gin Label Text 9 gün left

  Hi, Iam running a distillery in Germany and need some help with a bottle text I created. I want you to correct and improve it. I add the text so you get an idea: "For 9 generations, the Dieckmann Family has been fighting to preserve their german traditions & craftmanship. This premium gin is made with only homegrown wheat, 9 carefully selected botanicals and knowledge gained from more than 290 years of distilling experience. It is a pleasure to share it with you." Kind regards Florian

  €29 / hr (Avg Bid)
  €29 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  I am building a website in PHP. I want the following code done as a proof of concept: HTML Text box 1. This text box must include support for basic HTML features like Line break, Bold, Italic, underline, List, hyperlink, and copy pasting pictures directly in text box. 2. The text box must look professional. 3. Values must get stored in myPHPAdmin DB (including image) 4. Demonstrate that values can be stored in DB and also can be fetched back and displayed back on screen 5. Must look professional 6. Perform bold, italic etc operation using CTRL+B etc 7. As POC, create a box that accepts data. May be create another page or same page to show the contents back to the user. 8. You cannot use any plugin that sends data to a different server for processing. Or a plug...

  €47 (Avg Bid)
  €47 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Hello everyone, we are an artificial intelligence company, in order to develop software, we want to recruit hundreds of Greek to record Greek audio for us, we need to record 1050 sentences, each sentence is 2-8 seconds, the pass rate Must reach 96.5%. without violating any of your privacy. If you're interested in helping us record audio, please contact me! Note: Those who have participated in the recording of the startask application cannot participate in this work. Γεια σε όλους, είμαστε μια εταιρεία τεχνητής νοημοσύνης, γ&iot...

  €29 (Avg Bid)
  €29 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  I need some background noise removed from a short clip and the low quality dialogue in the clip enhanced. Ignore the man in it coughing, it is the extremely low dialogue going on in the background through part of it I need removed.

  €25 (Avg Bid)
  €25 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I need the hotkeys programmed on a macropad to control my audio equalizer "Boom 2" on my macbook pro. I already have the .json file with the keyboard layout, i just have no idea how to program what i want.

  €192 (Avg Bid)
  €192 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Hi there, I have done a few banners in Photoshop in English and would like to edit the text to 6 other languages. I have the translated text in word document ready. Just need them updated in the Photoshop file. Thanks :)

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  47 teklifler

  ...familiar with vpns. Is this something I could do? A: I would say it’s certainly possible! It would probably depend on how interested and capable you are to learn about vpn’s. You would need to educate yourself a bit, watch some videos, do some research, etc. but that might work out depending on the person. If Interested in Applying: 1) Share an example of you doing this type of work. 2) Submit an audio message describing your interest in this position and why you think you'd be a good fit. It's fine to do this video using screencapture and/or webcam as well. 3) If you have a YouTube channel you are encouraged to share that. 4) Include your hourly rate 5) Include how long you think it would take you to create a 5 minute video on one of the topics above....

  €28 / hr (Avg Bid)
  €28 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  ...NPR/Podcasts and Films. We’ve recently built a new website that hosts our library and are looking to find someone to work on the back end of our site alongside our existing developer. Our website is at www.sessions.blue. We will be building out some new features and integrations this year including a new web app and a number of improved functions or users. Our site gets used as a tool by professional audio production teams and we want to be responsive to their feedback. Our tech stack is decoupled. We have a static site built with Gatsby. Our library is React(Context, Styled Components, GraphQL). Our backend system is build with Strapi (Headless CMS)/Node.js. Most the our work is in the react app; It holds the library of music for users to listen, search, and filter. It a...

  €42 / hr (Avg Bid)
  €42 / hr Ortalama Teklif
  94 teklifler
  motivation 6 gün left

  i enjoy free-styling poems/raps, and i made a list of few ones that actually sounds neat, its no instrumentals in it just only my clear voice, just i'm thinking of creating a ebook of audio motivation's, and trying find a team to work with, if of like what i can do. it seems as if i can't upload a sample of my freestyles, just i will email it, its nothing to me i can jam all day, hey look no pressure if you don't reply just my music name is Flame

  €21 / hr (Avg Bid)
  €21 / hr Ortalama Teklif
  2 teklifler
  Sales Superstar 6 gün left
  ONAYLI

  Audio visual event Production company growing quickly and we want to hire our first sales person to drive growth

  €1183 (Avg Bid)
  €1183 Ortalama Teklif
  18 teklifler
  motion graphic designer 6 gün left
  ONAYLI

  We are looking for a motion graphic designer to create 2D animations of short skits (target age range: 6-10). We have concept characters, scripts, and audios. You will need to storyboard, create background images, and animate characters, and sync the lip movement. First, we'd like to see what you can do (one skit featuring 3 characters, audio length: 2-3 minutes). If everything goes well, we have roughly 50 additional skits. If you are interested, can you send a demo of an animated video (with characters moving and talking)?

  €546 (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €546 Ortalama Teklif
  31 teklifler
  Croexperience 6 gün left

  A friendly informative and complete audio book and manual about the leading nutrition tracking program available. We will provide digitized copy to be rewritten so as to avoid plagiarism.

  €11 / hr (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €11 / hr Ortalama Teklif
  22 teklifler

  need someone who can edit a document that contains an approx. 3000 word

  €91 (Avg Bid)
  €91 Ortalama Teklif
  234 teklifler

  We are focused on creating a framework for evaluating different methods of Information Retrieval from legal documents. In our country, when lawyers get a new case, they compare it with the previous one. He has to do a lot of case studies to find the solution of a new case. There are also have a lot of cases and it is very difficult to find a new caustic match with the previous ones. We are trying to come up with a solution with which the previous case can be found out very easily which is related to the new case. The participants were to retrieve relevant or cite-able documents for particular Supreme Court cases from a set of prior case documents. FOR MORE DETAILS CONTACT ME VIA Mail: @gmail Facebook: In the Below, I give our existing work. & we want to update it.

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Hello, I need a native English transcriber for a transcription work. I need to transcribe a video. The video is about 1 hour. I need someone who has experience in transcription and can able to deliver 100% accurate transcription in SRT file format. I am looking for cost-effective offer. It will be a long term project because more videos will be transcribed later. I prefer native English speaker. I need the transcript with time stamps so a SRT file is preferred. I will give you guidelines about how to create SRT file for video subtitle. I will pay a fixed price for this video. Thanks

  €8 / hr (Avg Bid)
  €8 / hr Ortalama Teklif
  51 teklifler

  - this on moodle - please advise (should be in hebrew and translate to english ) ##audio files in hebrew - if can develop the english translation will be perfect i need to build home page similar to this:

  €185 (Avg Bid)
  €185 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Hello i need make a lyric video, i want to use this effect: I have e background (video) to use Thanks

  €38 (Avg Bid)
  €38 Ortalama Teklif
  34 teklifler

  Requirements - What are we looking for? Proven professional experience. Advanced handling of Final Cut or Premiere Pro. In case of handling more than one software, specify. English - extensive understanding of audio and text. Knowledge of color grading and sound correction. The use of specific color grading software is a plus (DaVinci). 40 hours (or more) available per month. Edit it into a 3-5 minutes Trailer Movie, according to our editing style. Export in 1080p. The test consists of editing a wedding video with footage from a real project that we have already edited The purpose is that you can see and understand the work process. And simultaneously, it will be possible to evaluate your editing level and style to see if we'd be a good match. The following items wi...

  €455 (Avg Bid)
  €455 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  I am a small youtube creator and I want you to edit my videos. I will provide a raw audio file that is my voiceover you have just to put things in alignment so it can be a good and understandable video. This is not the only project I have many more in the queue. So I hope You can Do your best. Lowest Bid Will Get Priority

  €11 (Avg Bid)
  €11 Ortalama Teklif
  29 teklifler

  First, when responding to this project, start by showing you have read my post. Boilerplate responses that haven't read the requirements will not be considered. Thanks! We need an admin panel with a form to enter data into the database. Then we need simple php scripts to print and search the data in the DB. The digital assets (Items) to inventory are mostly photos, but also audio and video. We also need to track a few physical objects which may be loaned to the Museum. The metaphor we use. Imagine a photo: five Persons attending a recurring event standing in front of a Cottage including a chair (Object) with a donkey in the background. We intend to inventory around 2,000 Items into a database already designed for this project. Importantly the code for this must be hu...

  €521 (Avg Bid)
  €521 Ortalama Teklif
  69 teklifler

  ...of page) - Add collapsible text boxes (Website body) - Change icon colours for each section - Change and modify hero images that are already uploaded - Move location of text (if needed) - Colour coordinate existing Pricing page These are easy straight forward changes. We have estimated a total of 5 to 8 hours for this project. We are very strict on the colour combination and the final look of the website, and that is why we need a freelancer who has a very good eye for colour coordination and web page design. The selected bidders will be having an audio chat, this is to make sure that what we expect is fully understood by the freelancers, from there we will choose the bid winner and start the project. We will be asking authorization to freelancer staff for audio...

  €109 (Avg Bid)
  €109 Ortalama Teklif
  59 teklifler

  Hello, I need to create a text classification model to classificate social media posts according to its content (4 labels: eg. promotional, informative, etc.). I've been studying machine learning in my spare time, so this is gonna help me in my learning journey. You can use any text classifier (naive bayes, SVM, GBoosting, clustering) as long as it's good enough. It would be a dream if the model was a pre-trained model like BERT or XLNet, but it's not a requirement. Also, it'll be nice if you compare at least 2 classifiers. The dataset consists of social media posts and it's structured (xlsx) and labelled (by human classification). The data requires minimum cleaning I think. Please, note that I'll study the code, so you'll need to exp...

  €171 (Avg Bid)
  €171 Ortalama Teklif
  16 teklifler

  We need the text from these images put into text in a word document:

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  194 teklifler

  I need a person who will make 9 videos a week through video AI software (text to video). It's very simple, all you need is your time. I give topics, you write text through AI software and then insert this text into another software and you get a video, you substitute clips for the text and that's it. For two hours of your time per day, you can make 3 videos. All software I will give access

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  48 teklifler
  Motion Capture 3 saat left
  ONAYLI

  Our current workflow consists of audio assembly and editorial in Premiere, and a fairly straightforward, keyframe-based character animation approach using After Effects, helped along by plug-ins like Rubberhose. However, we're bumping up against the limits of that approach, and are looking to transition into 3D animation to facilitate the demonstration of transverse and multi-planar movements. To that end, we're about to embark on some experiments with some faux-mocap solutions like Deep Motion or Radical. If successful, that would expand our workflow to something like faux mo-cap > Cinema 4D > After Effects > Premiere. Looking for someone with knowledge and experience to help and be part of our team! You'll help with 3D animation and motion capture.

  €46 / hr (Avg Bid)
  Acil Gizlilik Anlaşması
  €46 / hr Ortalama Teklif
  17 teklifler

  Translation into French - text for email about Marble Runs

  €31 (Avg Bid)
  €31 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  We are looking for 3D Animated video creator to create 3D Animation video for social media purpose. Requirements - Should use Blender software for the video Animated characters should move around Sound effects should be given accordingly Time frame of the video is 20 secs Final Deliverables - Mp4 video in 1080p or above with audio We would like to get your quote on this and required time frame to complete this.

  €178 (Avg Bid)
  €178 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  ...This is a website that has registered users, that login to listen to uploaded audio files for free online and pay a fee of $2 for any download on their devices(Mac, Windows, Linux): 2. The Audio file will be translated from an online text editor to an audio file, this is a third-party Application() into 23 languages and uploaded into the voice store on the website. 3. The audio file will be in 3 types, Adult,Teenager,Children and each type will be in 23 different languages uploaded to the voice store. 4. The site should also have a video streaming location where users watch streamed and recorded videos for free . The video should not be downloaded but can be watched only the audio file can be downloaded for a fee. 5. The website will be hosted...

  €533 (Avg Bid)
  €533 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  The task is to make text edits to a Chinese document that is in Adobe InDesign format. The document has around 40-50 text edits to make. Requirement Native Chinese speakers who are well versed in English and proficient with Adobe InDesign. Deadline 22 May 2022, 9 AM Arabian Standard Time

  €88 (Avg Bid)
  €88 Ortalama Teklif
  42 teklifler

  Initial page is just a login window, depending on the entered account it will bring you to a user view or admin view User view: - Upon loading the site enter a code to identify the user - Every time a user access a new text will be displayed - With a blank field for the user to type an input and save it - Shown texts are never reused again - Button to reload a new text Admin view: - Password protected - Generate users - delete users (without deleting stored data, just the access to the user view) - Add new texts can select if it will be shown to all users (default) or certain users - View number of used and unused texts - View which texts have been shown to each user with the date it was shown as well as if the user typed any input. * you need to develop the page in your o...

  €185 (Avg Bid)
  €185 Ortalama Teklif
  69 teklifler