Using struts data oracle database jsp struts işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  245,084 using struts data oracle database jsp struts iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Merhaba Biyosinyallerin kayit etmek icin STM32 ve moduller kullnarak bir proje yapmak istiyorym.

  €176 (Avg Bid)
  €176 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  sitesindeki tabloları ve filtreleri Google looker studio ya taşıtmak istiyorum. herkese ücretsiz belli bir alan veriyor

  €17 (Avg Bid)
  €17 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Selected data from an industrial application database will be stored in a new dedicated-built database (PostgreSql or NoSQL). Integration with 3rd party will be supported by a Web service that will be developed.

  €1194 (Avg Bid)
  €1194 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  merhabalar, tecdoc database sistemi içine gömülü yedek parça eticaret sitesi işi vermek istiyoruz. tecdoc şase sistemi içerde aktif olarak çalışacak. kataloglar ve ürün ağaçları hatasız olucak site görseli sade ve düzgün hızlı çalışır bir sistem istiyoruz. bununla ilgili ilgilenen arkadaşlar detaylı yazabilir veya iş örneklerini ekleyebilirler. örnek site olarak : megaparca - opelgm siteleri gösterilebilir.

  €715 (Avg Bid)
  €715 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Merhaba Engin, profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Husam B., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €9 (Avg Bid)
  €9 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhaba Huseyin A., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €14 - €14
  €14 - €14
  0 teklifler

  Merhaba Fadi A., profilinizi farkettim ve size projemi önermek isterim. 7 Nisan 16:00'da bir oracle db(pl/sql) ile ilgili sınavım var yardımcı olabilir misiniz?

  €14 (Avg Bid)
  €14 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Tec-Doc database sorguları ve tablo yapısı hakkında bilgisi olan ve sorgu konusunda yardıma ihtiyaç vardır.

  €134 (Avg Bid)
  €134 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ŞİRKETİMİZDE DEVAMLI ÇALIŞACAK 3 ADET ELEMAN ARAMAKTAYIZ. 1. ELAMAN : WEB TABANLI İŞLERDE KENDİNİ GELİŞTİRMİŞ HTML,JAVASCRİPT,CSS , SQL VE ORACLE İYİ DERECEDE BİLEN . 2. ELAMAN : ANDROİND UYGULAMA TASARIMI VE YAZILIMINI İYİ BİLEN YAZILIMI WEB TABANA BAĞLAMA , MOBİL OYUN TASARLIYA BİLME , ORACLE VE SQL BİLMELİ 3. ELEMAN: İOS UYGULAMA TASARIMI VE YAZILIMINI İYİ BİLEN YAZILIMI WEB TABANA BAĞLAMA , MOBİL OYUN TASARLIYA BİLME , ORACLE VE SQL BİLMELİ

  €1010 (Avg Bid)
  €1010 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  Localhost (Tomcat v9.0) üzerinden postgre db'ye form inputları kaydedilip search ile html'de görüntülenecek. jsp servlet mantığında basit bir proje. Eclipse IDE üzerinden yapılacak. Çok kısa bir zaman dilimimiz var.

  €29 (Avg Bid)
  €29 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Whatsapp ile database arasında kurulucak bir entegrasyonla, ilgili kullanıcı whatsapp üzerinden tetikleme sonrası karşısına gelen listeden seçeği numaraya göre ilgili raporun sonucunu döndürecektir. 'un whatsapp beta bölümünü inceleyebilirsiniz. Veya canlı bir örneği için WHO'nun telefon numarasına whatsapp üzerinden "hi" yazarak cevaplayın, karşınıza bir liste gelecektir. Gelen listeden istenilen şık seçilip cevaplandığında karşınıza o şıkla ilgili son bilgiler iletilmektedir.

  €185 (Avg Bid)
  €185 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Mevcut database'imizdeki bilgileri çekecek ve mevcut database'imize bilgileri yazacak müşteri paneli ihtiyacımız var.

  €180 (Avg Bid)
  €180 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  elimde 2 adet pcba var ve bunların sematik cizimini istiyorum.

  €466 (Avg Bid)
  €466 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Merhaba, Bi uygulamam var ve o uygulamada her seviye için kategori ismi ve kelimeler var. Örnek olarak; kategori ismi BEYAZ ŞEYLER, kelimeler ise ŞEKER, PAMUK, KAR. Bu şekilde 500 seviye girilmesini istiyorum. Her seviye için yaklaşık 10 kelime bulunacak. Elimde bi ingilizce veritabanı var, ordan ilham alarak kategoriler girilebilir, bunun yanında Türkiye'ye özel özgün kategoriler de yazılmasını istiyorum.

  €24 (Avg Bid)
  €24 Ortalama Teklif
  22 teklifler

  merhabalar Java Server Pages (.jsp) ile yazılmış bir web sitesinden veri çekmek bazı özellikleri olması basit bir bot aramıyorum.1-kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapacak 2-öncelikle normal bir insan gibi görünecek. karşı tarafı fazla kasmadan ,dikkatini çekmeden dataları çekecek. bloke yiyebilme ihtimaline karşı. 3-bot istediğimiz sayıda ve düzenli OLMAYAN periyodlarla data ç her 5 sn bir data sorgusu gönderen biri insan olamaz değil mi ? hiç mi tıklama arasında fark olmaz gibi. mesela bir data 5 sn diğer data 7 sn bir diğeri 25 sn vb... sürelerle data çekecek. 4- bot birden fazla lokasyonda çalıştırıldığında AYNI uzak bir veritabanına veri kaydedecek. 5- elimiz...

  €316 (Avg Bid)
  €316 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Windows uzerinde oracle veritabani kurulacak ve audit vault kurularak gerekli ayarlari yapilacak.

  €282 (Avg Bid)
  €282 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  oracle veritabanı kurularak audit server kurulumu ve konfigürasyonu gerçekleştirilecek.

  €7 - €27
  €7 - €27
  0 teklifler

  ...firmasının rezervasyon ve bilet kayıtlarını tutmak için kullanılacak olan bir veritabanı projesi 1- Verilmiş olan konu senaryosuna göre gerekli analizler yapılacak ve ER diyagramı şeklinde gösterimi yapılacak. 2- ER diyagramının veritabanı şemasına aktarımı yapılacak. (İlgili PK, FK ve ilişkilendirmeler gösterilerek) 3- Yapılmış olan tüm analiz işlemleri neticesinde arka planda kullanacağınız “Oracle” veritabanını oluşturunuz. 4- Her proje konusu ile ilgili olarak a. En az 4 tane tablo (Uygun veri türleri, PK/FK eşleşmeleri, otomatik sayı alanlar, uygun indexler, default ve constraintler…), b. En az 3 trigger (Insert/Update/Delete işlemlerinin en az ikisini kullanın.), c. 5 farklı çeşit rapor seçeneği oluş...

  €271 (Avg Bid)
  €271 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  jsp ile yazılım yapmak istiyorum

  €168 (Avg Bid)
  €168 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  üye kayıt sistemi ve aidat takibi ve dökümantasyon

  €483 (Avg Bid)
  €483 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Database Optimize ve Web Sitesinin Hızlı Açılmasını Sağlamak

  €144 (Avg Bid)
  €144 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ASP.Net C#, MS SQL Server/T-SQL, Oracle/PL-SQL, My SQL, Ajax, JavaScript, jQuery, XML Web Services, MVC (Razor), WCF teknolojilerini kullanarak hizmet veren arkadaşlar..

  €5 - €23 / hr
  €5 - €23 / hr
  0 teklifler

  Tecdoc 2012/4 dvd sindeki oem ve araç tablolarını excel veya mysql olarak almak istiyorum

  €428 (Avg Bid)
  €428 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Elimizde MSSQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €239 (Avg Bid)
  €239 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Elimizde MySQL database i mevcut sadece wamp serverdan kodu gerekli php ile yazılacak database aktarıalcak. Öğrenci girişi olacak bu database bir öğrencinin bilgilerini içeriyor bu bilgiler yurt bilgisi Okul bilgisi gibi bilgilerden oluşmaktadır.

  €35 (Avg Bid)
  €35 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Hi,we are developing IOS this app, we are looking for someone who can make web service,create database and setup linux server. Merhaba,bir iphone uygulaması geliş uygulama için web servis yapabilecek,databaseleri oluşturacak ve sunucuyu kuracak birini arıyoruz.

  €76 (Avg Bid)
  €76 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Proje Açıklaması: 2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ai...sorgulayıp doğru bir şekilde göstermesi beklenmektedir. .Bu yazılımda performans ve başarı yüzdesi esas alınacaktır. Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme amaçlı, Kullanılabilecek yöntemler : Yüz bilgilerini hash data olarak tutup iyi bir şekilde indexleme yapılabilr veya ağaçyapısı kullanılarak 6- 7 basamakta sonuç elde edilinebilir veya yazılımcı kendi yöntemini kullanabilir. Kullanılabilecek Teknolojiler: Java, C# , Sqlserver, Oracle ,Cuda, Open GL,vs (yazılımcı kendi de seçebilir).Gerekli Beceril...

  €359 (Avg Bid)
  €359 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  2-3 Milyon verisi bulunan 2boyutlu yüz veritabanı oluşturulacaktıı içersinde yüze ait nitelikler tutulacaktı yüz veritabanından yüzün kime ait olduğuna dair bir arama yapan...sorgulayıp doğru bir şekilde göstermesi beklenmektedir. .Bu yazılımda performans ve başarı yüzdesi esas alınacaktır. Image özellikleri herbir image için min 32*32 =1024 pix şeklinde veri tabanında tutulacaktır. Fikir verme amaçlı, Kullanılabilecek yöntemler : Yüz bilgilerini hash data olarak tutup iyi bir şekilde indexleme yapılabilr veya ağaçyapısı kullanılarak 6- 7 basamakta sonuç elde edilinebilir veya yazılımcı kendi yöntemini kullanabilir. Kullanılabilecek Teknolojiler: Java, C# , Sqlserver, Oracle...

  €5639 (Avg Bid)
  €5639 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Merhaba ASP NET ile geliştirilmiş olan projenin JSF veya Struts platformunda yeniden geliştirilmesi gerekmektedir. Veritabanı şablonu geliştirilmeyecek yapı sadece yeniden programlanacaktır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için lütfen irtibata geçiniz.

  €1374 (Avg Bid)
  €1374 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  I am looking for a big data analyst with ELK( ElasticSearch, Logstash, and Kibana) skills. Main Goal: Data Analysis Current Data Storage System: Elasticsearch, Logstash, Kibana Expected Volume of Data: few MBs Dataset: Your task is to use the ELK stack hosted in GCP. Successful completion of this task includes creating a Logstash configuration file as well as a geo-point template (for maps), provisioning a GCP to host a fully installed, configured and functional ELK stack, firing Logstash to ingest and process (e.g., cleaning, data mutation and conversion, simply data preparation) the NYC 311 service requests data into Elasticsearch and using Kibana to analyze and visualize the results

  €23 (Avg Bid)
  €23 Ortalama Teklif
  2 teklifler
  Create a contact database 6 gün left
  ONAYLI

  I am looking for a freelancer to create a contact database specifically for business contacts in a specific industry or demographic. The database should be organized by role within the organization and relevant distribution lists. Ideal skills and experience for this job include: - Strong understanding of database management - Proficiency in organizing data by role and distribution lists

  €313 (Avg Bid)
  €313 Ortalama Teklif
  26 teklifler

  I am looking for an experienced ASP.NET Core developer with expertise in microservices architecture using Azure SQL. Functionality: - The desired functionality of the microservice is to handle communication with external APIs. Scope: - The project scope is medium, involving the development of several related microservices. Timeline: - The expected delivery timeline for the project is within a month. Ideal Skills and Experience: - Strong proficiency in ASP.NET Core and microservices development. - Experience with Azure SQL for database operations. - Familiarity with authentication and authorization mechanisms. - Demonstrated ability to integrate with external APIs. - Excellent problem-solving and communication skills.

  €302 (Avg Bid)
  €302 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Project Title: AI Image Processing for User Face Image with Clothing Overlay I am looking for a freelancer who can utilize AI techn...suitable API for the task. Final Output: - The final output should be a single image that contains the user's face image with clothing overlay. - The clothing overlay should include a t-shirt from a second image and pants from a third image. Ideal Skills and Experience: - Proficiency in image processing algorithms and techniques. - Familiarity with AI technology and its applications. - Experience in using APIs for image manipulation and overlay. - Strong attention to detail to ensure seamless blending of the user's face image with the clothing overlay. Please provide examples of previous projects or relevant experience in image processin...

  €235 (Avg Bid)
  €235 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  I am looking for a skilled Java developer to create a simple code for a maze game using basic data structures. The level of complexity required for the game is intermediate. Requirements: - Must have experience in Java programming and data structures - Familiarity with game development concepts and algorithms - Ability to create a maze game with different levels and challenges - Must be able to implement basic game features such as player movement, collision detection, and scoring Features: - The game should have a user-friendly interface and intuitive controls - The maze should be randomly generated and have varying difficulty levels - The game should keep track of the player's progress and display their score - There should be a timer to add a sense of urgency...

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  I need to create a website using Wix for real estate, this project needs to have a search bar with a filter to locate properties by characteristics such as: Size, price, location, number of bathrooms, number of bedrooms. I have the project in with designer ready in Figma to be copied.

  €77 (Avg Bid)
  €77 Ortalama Teklif
  49 teklifler

  ...who has experience with Terraform scripts integration in Oracle Cloud Infrastructure. Skills and experience required: - Proficiency in Oracle Cloud Infrastructure - Strong knowledge of Terraform scripting language - Experience in setting up infrastructure using Terraform scripts Project Details: - The main purpose of the Terraform scripts in this project is to set up infrastructure in Oracle Cloud. - The client already has existing Terraform scripts that need to be integrated into the Oracle Cloud Infrastructure. - The freelancer will be responsible for integrating and configuring the existing scripts to set up the required infrastructure in Oracle Cloud. Please note: - The client has specifically mentioned that they are using Orac...

  €54 (Avg Bid)
  €54 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Database for Small Business Inventory Management - Preferred Database System: Open to either SQL or NoSQL - Primary Purpose: Inventory Management - Anticipated Data Storage: Less than 1GB Skills and Experience: - Proficiency in SQL and/or NoSQL database systems - Experience in designing and implementing database solutions for inventory management - Knowledge of data storage optimization techniques for small-scale databases - Familiarity with data backup and recovery procedures - Understanding of data security measures for protecting sensitive business information Business logic description: Preparation of Shelves and Racks Labeling of Shelves and Racks: Create unique barcodes for each shelf and rack. This will allow for quick ide...

  €476 (Avg Bid)
  €476 Ortalama Teklif
  51 teklifler
  offline library Database 6 gün left
  ONAYLI

  Offline Library Database I am looking for a freelancer to create an offline library database for a public library. The ideal candidate should have experience in creating databases using MySQL. Requirements: - Create a database management system using MySQL - The database should be able to hold less than 1,000 books/items - Design a user-friendly interface for easy navigation and searching within the database - Implement a system for organizing and categorizing books/items - Allow for adding, editing, and deleting book/item records - Include features for tracking book/item availability and borrowing history Skills and Experience: - Proficiency in MySQL and database management - Knowledge of library systems and book/item organization...

  €52 (Avg Bid)
  €52 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  I am looking fo...looking for a freelancer to develop a platform that combines training, project management, and a database using Odoo. Specific features required for this project include: Training Platform: - Interactive quizzes to engage and assess learners Project Management Component: - Reporting tools to track project progress and generate insightful reports Database Component: - Data analysis capabilities to analyze and extract valuable insights from stored data Ideal skills and experience for this job: - Proficiency in Odoo development - Experience in developing training platforms with interactive quizzes - Strong understanding of project management principles and tools - Expertise in database management and data analysis Please...

  €15 / hr (Avg Bid)
  €15 / hr Ortalama Teklif
  31 teklifler

  If you developed any chatbot then bid. Customers can generate embedded code under a project, which will be linked to create a task record exclusively under that project. If the chatbot is set up on our website, it will first request the visitor's email address, mobile number, and nam...will be sent to the provided email or mobile number. Once verified, a record will be created under the associated project from which the same embedded code was generated. This record will be assigned to a team based on internal project features. The internal company project user will be notified (based on the team) and can commence chatting within the specific task's chatbox. The visitor will be using the chat feature on the website. We will utilize the library for the typing box within t...

  €80 (Avg Bid)
  €80 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  I am looking for an experienced Android app developer to modify my existing wallpapers app by creating a database mysql with admin panel instead of firebase database. Skills and Experience Needed: - Proficiency in Android app development - Ability to implement new features efficiently and effectively - Attention to detail and ability to follow specific instructions - Problem-solving skills to troubleshoot any issues that may arise during the modification process The developer will not be responsible for uploading the modified app to the Google Play Store, as I will handle that aspect myself.

  €35 (Avg Bid)
  €35 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  I am looking for a skilled freelancer who can help me create reports using Angular and .NetCore. The purpose of these reports is to present data, and the complexity level of the data is high. Skills and Experience: - Strong experience with Angular and .NetCore - Proficiency in data analysis and visualization - Ability to create visually appealing and user-friendly report layouts - Attention to detail in implementing a specific design for the reports The ideal freelancer should be able to work closely with me to understand the specific design requirements for the reports and implement them effectively. I am open to suggestions and improvements, but I do have a specific design in mind that I would like the freelancer to follow. Reporting & Certificates : P...

  €137 (Avg Bid)
  €137 Ortalama Teklif
  28 teklifler

  # Figma UX Design Specification for Mobile App Development Platform ## Project Overview ### Project Name Mobile App Development Platform (MADP) ### Purpose The purpose of the MADP is to provide a comprehensive platform for developing mobile applications seamlessly across Android, iOS, Flutter, and hybrid platforms. The platform aims to streamline the development process, enhance collaboration among developers, and improve overall productivity. ## Design Principles ### 1. **Consistency** - Maintain a consistent design language across all screens and elements. - Ensure uniformity in typography, color schemes, and iconography. ### 2. **Intuitiveness** - Prioritize an intuitive and user-friendly interface. - Minimize the learning curve for new users by employing familiar desi...

  €61 (Avg Bid)
  €61 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  I am looking for a big data analyst with ELK( ElasticSearch, Logstash, and Kibana) skills. Main Goal: Data Analysis Current Data Storage System: Elasticsearch, Logstash, Kibana Expected Volume of Data: few MBs Dataset: Your task is to use the ELK stack hosted in GCP. Successful completion of this task includes creating a Logstash configuration file as well as a geo-point template (for maps), provisioning a GCP to host a fully installed, configured and functional ELK stack, firing Logstash to ingest and process (e.g., cleaning, data mutation and conversion, simply data preparation) the NYC 311 service requests data into Elasticsearch and using Kibana to analyze and visualize the results

  €140 (Avg Bid)
  €140 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  I am looking for a freelancer who can help me discover the endpoints of an existing app. I need someone who is experienced in using tools like Wireshark or any other tool to extract the endpoints. App is called XCWeather, just the the End points: ???????? Requirements: - Proficiency in using tools like Wireshark or any other tool to analyze network traffic and extract endpoints - Familiarity with API endpoints and database endpoints - Ability to work with limited access to the application's source code Ideal Skills and Experience: - Experience in discovering and extracting API endpoints and database endpoints - Strong understanding of network traffic analysis - Ability to work with limited access to source code Expected Outcome: - Provide a comprehensi...

  €138 (Avg Bid)
  €138 Ortalama Teklif
  22 teklifler

  I need a database of Polish companies, which will contain direct e-mails to decision-makers, and/or direct telephone numbers to these persons, together with the name of the persons to whom these e-mails or telephone numbers lead. Importantly, the companies must also have NIP numbers.(must have informations) Data on the positions of the decision-makers and turnover/revenue would also be very valuable. A little less priority would be given to data on employment, role-based emails or company phones. Data that would be good to include, although of the lowest priority, would be company addresses, the industries in which they operate, PKD codes, names, etc. Payment for the database will depend on the coverage with the above requirements and the number of ...

  €390 (Avg Bid)
  €390 Ortalama Teklif
  65 teklifler

  i have dashboard and i need more improvement. i don't like fake price, just to the point give your best price.

  €177 (Avg Bid)
  €177 Ortalama Teklif
  80 teklifler

  ...to receive JSON data via an HTTP POST request and store it in our Firebase Database. First, we need to create a Firebase project in the Firebase Console. After that, we need to install and configure the Firebase SDK for our endpoint. This will allow us to connect our endpoint code to our Firebase project. We then create and configure an endpoint that will receive the incoming JSON data via a POST request. Once the endpoint is set up and running, we will need to parse the incoming JSON data and store it into our Firebase Database. This is done by writing code that will read the data from the request body, store it into an object, and then store it into Firebase via the Firebase API. Finally, we need to deploy the endpoint code so that the webh...

  €23 (Avg Bid)
  €23 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Project Description: Stock Market Data Preparation using Google Finance Website Skills and Experience Required: - Basic Knowledge of stock markets, key words such as NR7 & NR4 etc.. - Proficiency in web scraping and data extraction - Knowledge of Python or other programming languages for data manipulation - Understanding of stock market data and financial concepts Project Overview: I am looking for a freelancer who can assist me in preparing stock market data by extracting historical stock prices from the Google Finance website. The data should cover the last 5 years. Specific Requirements: - Extract historical stock prices from the Google Finance website - Focus on stock prices only, excluding company financials and news articles - T...

  €138 (Avg Bid)
  €138 Ortalama Teklif
  32 teklifler