Word recipe translated japanese işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  183,546 word recipe translated japanese iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  seyahat acentası icin odeme kanallı word press bir web sitesi istiyorum

  €412 (Avg Bid)
  €412 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  7 adet makale sitemiz için sürekli olarak içerik üretecek, düzenli çalışabileceğimiz Türkçe ' ye hakim ve iletişim konusunda sorun yaşamayacağımız bir çalışma arkadaşı arıyoruz.

  €74 (Avg Bid)
  €74 Ortalama Teklif
  20 teklifler

  7 adet Word Press makale sitemiz mevcut. Düzenli olarak içerik girişi yapabilecek, sürekli olarak sitelerimizi kontrol edip ilgilenecek, düzenli olarak rapor hazırlayacak, iletişim kabiliyeti yüksek, takım çalışmasına uyumlu ve tercihen SEO alanında tecrübesi olan düzenli olarak çalışabileceğimiz bir birliktelik arıyoruz.

  €81 (Avg Bid)
  €81 Ortalama Teklif
  40 teklifler

  Farklı metinler arasındaki farkları worde/google dökümanlara işleyebileceğim bir arayüz istiyoruz. Bu farklar aynı şekilde excele/google tablolara liste olarak aktarılabilsin. Aktarılan listelerde görülen metinler arasındaki benzerlik ve farklar oran olarak görülebilsin. İstenenlerle ilgili ayrıntılı açıklamalar ve örnek dosyaları ekledim, indirip inceleyebilirsiniz. Bu bir araştırma projesi kapsamında isteniyor. Yani aynı zamanda araştırma projesinde görev almış olacaksınız.

  €874 (Avg Bid)
  €874 Ortalama Teklif
  2 teklifler

  ...aktarılabilsin. Aktarılan listelerde görülen metinler arasındaki benzerlik ve farklar oran olarak görülebilsin. İstenenlerle ilgili ayrıntılı açıklamalar ve örnek dosyaları ekledim, indirip inceleyebilirsiniz. Bu bir araştırma projesi kapsamında isteniyor. Yani aynı zamanda araştırma projesinde görev almış olacaksınız. I want an modul which I can compare the differences between different texts in word / google documents. These differences must can be transferred to excel / google tables as a list in the same way. The similarities and differences between the texts in the transferred lists can be seen as a ratio. I have attached detailed explanations and sample files about what is wanted, you can download and review. This is requested...

  €942 (Avg Bid)
  Yerel
  €942 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  sitesinin kopyasını sayfasında türkçe/ingilizce olarak yayınlanmasını, hazırladığımız makaleleri bu sayfaya eklenmesini istiyoruz. İşin taslağının 1 hafta içinde tamamlanarak yayına alınması gerekiyor.

  €175 (Avg Bid)
  €175 Ortalama Teklif
  24 teklifler

  -ALL KIND OF WORDS ARE TRANSLATED AND THE PROPOSALS AND DISCOUNTS OF OUR LAND- -HER TÜRLÜ KELİME ÇEVİRİLİR VE YÖREMİZİN ATASÖZÜ VE DEYİMLERİ ANLATILIR-

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  58 teklifler

  json olarak üretilen sınav sorularının word ve pdf e dönüştürülmesini istiyoruz. PHP

  €303 (Avg Bid)
  €303 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  Birden çok metni karşılaştırıp aralarındaki farkları satırların yanına hangi metinde nasıl geçtiğini gösterecek şekilde not eden ve bu farkların bir raporunu sunan bir word eklentisi ihtiyacım var. Makale çalışmalarımda kullanacağım. Vakit sorunum yok.

  €155 (Avg Bid)
  €155 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Benim için Word ya da benzeri programlarla çalışacak birden çok metni karşılaştırıp bu metinlerdeki farklılıkları dipnotla gösterecek ve ayrıca listeleyecek bir eklentiye ihtiyacım var.

  €1103 (Avg Bid)
  €1103 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  We need English(UK) pronunciation for 27 words (soft tone for kids). And this work must be completed very quickly.

  €50 (Avg Bid)
  €50 Ortalama Teklif
  23 teklifler

  Request wep sitesi recipe Bende design Leiyum

  €141 (Avg Bid)
  €141 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  40-60 dakikalık ingilizce vidyolar var genel olarak röportaj ya da konferans şeklinde bunların düz yazı şeklinde Türkçe olarak worde dökülmesini sağlayacak bir freelancer arıyorum. Youtubedan vidyolar veya ses kayıtları şeklinde olacak. Sürekli bir iş, vidyo başı 15 TL ödeyeceğım.

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  27 teklifler

  10 Sayfalık Türkçe İngilizce çeviri gerekmektedir. Very very urgent!!!! It has to be translated today or till tomorrow 12,00 (mid day) Turkish time

  €42 (Avg Bid)
  €42 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  Merhaba bir scripte ihtiyacım var. Adı kelime üretici olacak. Ben harfleri gireceğim. Bana database deki wordlisten anlamlı olan kelimeler üretecek. Joker harf seçebilme seçeneği olacak. Sonuçlar kısmında 8-7-6-5-4-3 harfli ve jokerli kelimeler sıralanacak. Bu scripti ne kadar zamanda ve ne kadar ücrete yazabilirsin? Kolay gesin

  €213 (Avg Bid)
  €213 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Harfler kullanılarak Türkçe kelimeler oluşturulacak. Bana database deki wordlisten anlamlı olan türkçe kelimeler üretecek. Joker harf seçebilme seçeneği olacak. Sonuçlar kısmında 8-7-6-5-4-3 harfli ve jokerli kelimeler sıralanacak.

  €261 / hr (Avg Bid)
  €261 / hr Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Previously made ​​4 Flash (SWF) file. They will do the same . Only dimensions will change and will run on local computers offline, translated in Turkish language with XML. There SWF and XML files ready.

  €161 (Avg Bid)
  €161 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  I have 2200 words to be translated. The entire translation must be done in 24 hours after the start of the project. I will pay 33 USDs for the project. Please bid accordingly. The bidders must translate the small sample below and send me for review. Sample: Bir ucu düz, diğer ucu muflu olarak imal edilen çelik borular, muf içine yerleştirilmek için özel olarak imal edilmiş kauçuk esaslı lastik conta ile bağlanacaktır. Bu suretle nispeten esnek bir bağlantı teşkil edilmiş olur. muf = bushing kauçuk esaslı lastik conta = rubber-based plastic gaskets

  €44 (Avg Bid)
  €44 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Önceki projemizle ilgili devam eden işlerim var 'a manual of an electrichal tool to be translated from english to turkish'

  €19 - €19 / hr
  €19 - €19 / hr
  0 teklifler

  Merhabalar ben bir tercüme bürosunda proje koordinatörüyüm. Elimizde 300 sayfalık bir .doc formatında yazılmış bir tercüme var, bu projeyi sizlerden birebir .pdf formatına ve baskıya hazır haline getirilmesini istiyorum.

  €14 / hr (Avg Bid)
  €14 / hr Ortalama Teklif
  9 teklifler

  sizinle iletisime gecmek icin bole bir yapi kullandim

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhabalar, ogretmenler icin ms word un online halini php sitemde online calisabilecek sekilde istiyorum. boyle bir yazilima ihtiyacim var. aslinda ms wordun degilde ilgili yazı fontunu sistem a4 e yazacak ilgilenen mesaj atarsa daha detayli anlatacagim. 1-sıte adresine girildi , font sececek, buyukluk, sececek ve ıstedgını yazcak a4 gomulu bir kagitta olablir ms wordle ugrasmak zorunda kalmayiz. resme bakarsaniz sevinirim.

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  3 teklifler
  Translator 6 gün left

  I am looking for a skilled translator who can accurately translate my text file from English to Spanish, French, or German. The source text is in a text file format. The purpose of the translation is for business communication. Ideal candidates should have experience in translating business content and a stro...my text file from English to Spanish, French, or German. The source text is in a text file format. The purpose of the translation is for business communication. Ideal candidates should have experience in translating business content and a strong understanding of the target language's nuances and cultural differences. Experience with translation software and tools is also preferred. The final translated document should be error-free and convey the intended message clearly...

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  13 teklifler

  We are looking for someone to convert a set of PDF pages to a Word document while maintaining the original formatting. The project involves converting between 11 and 50 pages. We need someone who has experience in accurately converting PDF documents to Word documents while maintaining the original formatting. The ideal candidate should have excellent attention to detail and be able to deliver high-quality work within the given timeframe.

  €16 / hr (Avg Bid)
  €16 / hr Ortalama Teklif
  92 teklifler

  Need active freelancers ilke 100-300 freelancers who are willing and can do this typing job property picase kindly drop vour proposals....200 pages to be converted from pdf to text at $25 -50 per pagess.. The ideal candidate should have experience with PDF to Word conversion and be able to perform basic formatting in the Word file. The project does not require any specific formatting requirements, just basic formatting. The images from the PDF file do not need to be included in the Word document.

  €30 / hr (Avg Bid)
  €30 / hr Ortalama Teklif
  122 teklifler

  lam in need of a translator who can convert legal documents from English to Japanese. The turnaround time is within a week, and I would like a quote or either certified or not certified. The ideal candidate should have experience translating legal, tax or HR documents and be fluent in both English and Ja-panese. Attention to detail is a must, as accuracy is crucial in legal translations. No agencies please. Native speaker preferred. We will eventually need to translate the same document to Korean.

  €58 (Avg Bid)
  €58 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  I am in need of a Japanese to english translator who can assist me with a communication phone call. The call is expected to last between 30 minutes to an hour. I do not require any industry-specific knowledge, so general knowledge of Japanese language is acceptable. I received a Notice of Final Distribution related to the Bankrupt of my client which is a Japanese company. I noticed in the letter that the distribution remittance date is approaching. So I want to make sure that I have given them the bank account details before that date. But the letter does not provide any email address and address that I can approach the Bankruptcy Trustee. They only provide a telephone number in Japan. So I want a translator to contact them to ask them if I have provided the bank acc...

  €19 / hr (Avg Bid)
  €19 / hr Ortalama Teklif
  8 teklifler

  I need an artist to do 48 small-medium sized drawings of food for a recipe book.

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  40 teklifler

  I am in need of a translator to help me convert a document of 20 pages from English into a language of my choice. This project is for personal use. I am specifically looking for a translator who can deliver the translated document in Google Doc format. I would appreciate your assistance in this project and am looking forward to working with you. The document will be sent when the project is assigned.

  €19 (Avg Bid)
  Garantili
  €19
  2 girdi

  ...for a YouTube Multilingual Content Publishing Specialist who can help me create new content for my YouTube channel in English, Japanese, German, Spanish, French, and Hindi. The ideal candidate will have a background in video editing and be able to create engaging videos that resonate with my target audience. Key Requirements: - Fluent in English, Japanese, German, Spanish, French, and Hindi - Experience in video editing - Creative and able to produce engaging content - Experience with YouTube publishing - Attention to detail and ability to ensure content is accurately translated Responsibilities: - Create new video content for YouTube channel in English, Japanese, German, Spanish, French, and Hindi - Edit and publish videos on YouTube - Ensure accurat...

  €18 / hr (Avg Bid)
  €18 / hr Ortalama Teklif
  15 teklifler

  I have word press theme, I want to fully install demo. I installed myself but something wrong. Doesn’t see like demo

  €71 (Avg Bid)
  €71 Ortalama Teklif
  57 teklifler

  I am looking for a freelancer who can accurately translate a text I need translated from English to Portuguese. The subject matter of the text is Technical/Scientific in nature, so it requires someone with expertise in that subject matter as well as a good command of both languages. The purpose of the translation is for personal use, not for any business activity. Accuracy and clarity are absolutely essential.

  €47 / hr (Avg Bid)
  €47 / hr Ortalama Teklif
  6 teklifler

  I am looking for a freelancer to convert a 2 page pdf document into an editable Word document. The formatting of the original pdf can be changed if needed. No additional content or modifications are required, only minor changes. The project has a specific deadline that needs to be met. Both pages are turned to the side. Need them switched to a normal view.

  €20 / hr (Avg Bid)
  €20 / hr Ortalama Teklif
  74 teklifler

  PDF to Word conversion. As per the buyers quarry.

  €8 (Avg Bid)
  €8 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  GRAPHIC DESIGNER NEEDED. MAKE THEM LOOK MUCH MORE CREATIVE AND PLEASING TO LOOK AT. KIND OF LIKE MY OTHER CONTEST BUT USE YOUR IMAGINATION. MY SCREENSHOTS NEED TO LOOK SIMPLE AND ALSO VERY NICE! see word doc attached

  €14 (Avg Bid)
  Garantili
  €14
  8 girdi

  I NEED A DIFITAL FLYER CREATED BASED OFF MY WEBSITE INFORMATION AND COLORS OF MY LOGO AND NEW BIZ CARDS ALL ATTACHED - see attached word doc for the website and info you need! :D

  €9 (Avg Bid)
  Garantili
  €9
  24 girdi

  I am looking for someone to help me with data entry input for my adult theme website on WordPress. Specifically, I need someone who is experienced with entering images onto websites. I do not have a specific format or layout in mind, but I do have a rough idea of what I want. Ideal Skills and Experience: - Experience with data entry input for WordPress websites - Knowledge of image optimization for websites - Creativity in designing image layouts - Understanding of adult theme website requirements The expected turnaround time for this project is more than 7 days.

  €943 (Avg Bid)
  €943 Ortalama Teklif
  153 teklifler

  My University has created a new MS Word format for our Curriculum Vitae and I need to transform my old one to the new one. Deadline is close of business Eastern today.

  €69 (Avg Bid)
  €69 Ortalama Teklif
  33 teklifler

  hello, I have four documents to be translated to Spanish please.

  €233 (Avg Bid)
  €233 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ...translate some of the information on our product sheets. Our process, already tried and tested for Spain and Italy, is to have the content pre-translated by Deepl and then proofread by an experienced translator. You will find attached the file that has been pre-translated by Deepl. The task is to proofread the columns with the blue header (Columns I, M, Q U, Y AC, AG, AK, AO and AS), correct if necessary and transfer the checked content to the column just to the right with the yellow header (J, N, R, V, Z, AD, AH, AL, AP, AT). NB 1: It is important to leave the html characters as they are. NB 2: The red columns (AU -> BB) do not need to be translated immediately. Could you give me a quote for proofreading this file and an estimate of the time required? Please ...

  €14 / hr (Avg Bid)
  €14 / hr Ortalama Teklif
  31 teklifler
  Slovenian into eng 6 gün left
  ONAYLI

  Project Title: Slovenian to English Translation Overview: I am looking for a translator to translate a general document from Slovenian to English. It is a one-time project and I do not require any additional services, such as proofreading or formatting. Ideal Skills and Experience: - Fluent in both Slovenian and English - Experience with translation projects - Atte...Slovenian to English Translation Overview: I am looking for a translator to translate a general document from Slovenian to English. It is a one-time project and I do not require any additional services, such as proofreading or formatting. Ideal Skills and Experience: - Fluent in both Slovenian and English - Experience with translation projects - Attention to detail and accuracy Deliverables: - Translated document i...

  €4 / hr (Avg Bid)
  €4 / hr Ortalama Teklif
  42 teklifler

  Need this letterhead created identical in a word file with one change. New address. Need the file as a Word Letterhead. Need quick turnaround.

  €22 (Avg Bid)
  €22 Ortalama Teklif
  52 teklifler

  Word Document Business Information Memo of 50 pages already formatting and maybe some design

  €75 (Avg Bid)
  Gizlilik Anlaşması
  €75 Ortalama Teklif
  36 teklifler

  ...take data from one sheet in excel and derive/create output to match the fields in another sheet. The brand is a seasoning brand and the project is recipes. The following is a breakdown: 1) Sheet titled "NEW DATA TO PROCESS" is 20 rows of data extracted from social media posts. It has the picture/video link(s), the caption from the post, and then which one of the brand products were used in that recipe. 2) Sheet titled "SAMPLES OF OUTPUT" is 30 samples of the exact output formats we need. The AI should be able to see how these values were derived from the data in the NEW DATA TO PROCESS sheet 3) Valid Values sheet provides some of the valid values in some of the fields 4) Product Variant IDs sheet provides the variant IDs the AI can use based on what produc...

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  32 teklifler

  currently there is paypal and credit card via paypal in checkout page would like the checkout to be updated so that there is a separated option to use credit card that doesn't go through paypal because it is not very clear that you can use credit card by selecting the paypal button. it would be better if this was more clear because customers don't realise sometimes that they can use credit card after pressing paypal button also I cant update the woo commerce due to the PHP version that is being used. I have had trouble with changing the PHP before because it messes up the website (maybe due to the theme being used?). can the PHP be updated to allow woo commerce update

  €110 (Avg Bid)
  €110 Ortalama Teklif
  51 teklifler

  ...take data from one sheet in excel and derive/create output to match the fields in another sheet. The brand is a seasoning brand and the project is recipes. The following is a breakdown: 1) Sheet titled "NEW DATA TO PROCESS" is 20 rows of data extracted from social media posts. It has the picture/video link(s), the caption from the post, and then which one of the brand products were used in that recipe. 2) Sheet titled "SAMPLES OF OUTPUT" is 30 samples of the exact output formats we need. The AI should be able to see how these values were derived from the data in the NEW DATA TO PROCESS sheet 3) Valid Values sheet provides some of the valid values in some of the fields 4) Product Variant IDs sheet provides the variant IDs the AI can use based on what produc...

  €148 (Avg Bid)
  €148 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  I am looking for a freelancer who can add a signature image to my Word document. The signature image is in PDF format and needs to be placed in TWO specific locations on the document. No additional formatting or adjustments are required. Ideal skills and experience for this job include proficiency in Microsoft Word and experience with adding images to documents.

  €11 / hr (Avg Bid)
  €11 / hr Ortalama Teklif
  27 teklifler

  I am looking to hire a professional writer to create a 700-word review on my new app with a focus on its functionality and features.I developed this app with my team with the intention of creating a user-friendly and productive platform for our customers, so it is essential that the review highlights these qualities.I understand that the best reviews come from those who use the app and understand its features, so I trust the reviewer's judgement in providing an accurate assessment of the app. There is no need for any specific points to be included in the review, however I am open to any suggestions from the review should be well-written, engaging, and honest about the features and performance of the app.I am offering a good rate to hire a reliable freelancer for this project, ...

  €383 (Avg Bid)
  €383 Ortalama Teklif
  88 teklifler
  COCKTAIL RECIEPES MAKER 5 gün left
  ONAYLI

  I am looking for a skilled freelancer to create a cocktail recipe maker that includes both classic and modern cocktails. There are no dietary restrictions or specific ingredients to consider. The recipe maker should be presented as a printable PDF. The ideal candidate should have experience in creating recipe makers and be well-versed in the art of mixology. Key skills for the job include: - Knowledge of classic and modern cocktails - Ability to create a user-friendly printable PDF - Attention to detail and accuracy in recipe creation - Creativity in presenting the recipes in an engaging manner

  €56 (Avg Bid)
  €56 Ortalama Teklif
  73 teklifler

  Our company invoice and credit notes are stored in word format in Business Central, and they need some tweaking. I've been able to do most of the tweaks on the Sales Invoice, but there are still a couple o/s (see suggested changes) and on the Credit Memo I've only inserted the logo and a couple of other formatting items, so it needs more work.

  €24 / hr (Avg Bid)
  €24 / hr Ortalama Teklif
  46 teklifler