Writing political analysis işler

Filtre

Son aramalarım
Şuna göre filtrele:
Bütçe
ile
ile
ile
Tür
Beceri
Diller
  İş Durumu
  491,310 writing political analysis iş bulundu, ücretlendirmeleri EUR

  Wattmeter construction and data storage with Arduino or ESP32. For example, there will be 2 or 3 sockets, the current passing through these sockets will be measured and the watt value will be calculated. These values will be recorded. It will be connected to the internet in wifi environment. Here, the data will be processed, analyzed and exported to excel. analysis with graphics etc. will be done.

  €205 (Avg Bid)
  €205 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Merhaba, political science ile ilgili bi acil bir işim var. Yardımcı olur musunuz?

  €24 - €24
  €24 - €24
  0 teklifler

  Comparative statistic analysis, equilibrium analysis, matrix algebra üzerine basit sorulardan oluşan online sınav konusunda yardıma ihtiyacım var.

  €18 (Avg Bid)
  €18 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  ... We are looking for friends who care about business discipline and getting the job done on time. You can get pretty good earnings in the long term. If you think you are suitable for this job, you can reach us by sending a message showing the works, references or projects with a short motivation letter. we plan to end the process in a short time. We'd love to see your CVs, your motivational writing and what you do. Mastering PHP, javascript, jquery programming languages, Experienced in Mysql database, Experienced in XML, JSON web services issues, Knowledgeable about html5, css3, responsive design, Wordpress and amp, Be able to work with an SEO focus....

  €517 (Avg Bid)
  €517 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Engilish I want freamwork structure to create modules without writing code Turkish Kod yazmadan modüller oluşturmak için freamwork yapısı istiyorum

  €3790 (Avg Bid)
  €3790 Ortalama Teklif
  12 teklifler

  Hello there, On Mongodb, a filtering query will be printed using aggregate. You'll certainly be giving details of mongodb function while not reaching the expert friends on mongodb aggregate queries to be printed without sacrificing performance by using aggregate.

  €149 (Avg Bid)
  €149 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Konu: Discuss the transformation of the Roman Empire in late antiquity and the role of religion in that transformation. What were the ways in which the rise of Christianity and later the rise of Islam contributed to the transition from antiquity to the middle ages? Provide an answer based on close textual analysis of the required readings. Use at least three or more of the required readings. Compare and contrast them. Çalışma compare and contrast standartında yapılacaktır. Her bir body için farklı bir kaynak kullanılacak ve kullanılan kaynaklar MLA formatında kaynakçaya eklenecektir. Aynı zamanda yapılan alıntıların sayfa sayıları belirtilecektir. Çalışma toplamda 1200 kelime olacaktır (Çalışma kaynakçası bu kelime sınırına dahil değildir...

  €28 (Avg Bid)
  €28 Ortalama Teklif
  6 teklifler
  €89 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Merhabalar, yayına almış olduğumuz sektörel pazar yeri projemizin blogu için alanında tecrübeli blog yazarları arıyoruz. Düzenli olarak günde en az iki saat çalışabilecek, çalışma esnasın da takım ile asana üzerinden iletişim halinde olacak. İlgilenen yazarlara ayrıntılı bilgi verilecektir. İyi günler. Merhabalar, ben Aslıhan Aslan lisans öğrencisiyim iş arıyorum projenizle ilgimi çekti sizinle çalışmak istiyorum. internette cok vakit geçiriyorum , bu yüzen Haftada 40 saat çalışabilirim sizinle çalışmaktan mutluluk duyarım. proje konusunda beni bigilendirmenizi rica ederim. En kısa zaman sizden bigi bekliyorum saygılar...

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Merhabalar, yayına almış olduğumuz sektörel pazar yeri projemizin blogu için alanında tecrübeli blog yazarları arıyoruz. Düzenli olarak günde en az iki saat çalışabilecek, çalışma esnasın da takım ile asana üzerinden iletişim halinde olacak. İlgilenen yazarlara ayrıntılı bilgi verilecektir. İyi günler.

  €7 / hr (Avg Bid)
  €7 / hr Ortalama Teklif
  9 teklifler

  Araştırma yazarlığı Writing proposal about a researh

  €42 (Avg Bid)
  €42 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Size 20-30 tane kategori veriyor olacağım. Bu verdiğim kategorilerin herbiri için 40-50 kelimelik 25'er tane fal yazacaksınız. Örneğin 16-23 yaş arası sevgilisi olmayan kişiye göre, 24-35 yaş arası evli kişiye göre, 24-35 yaş arası özel sektör çalışanına kariyer ile alakalı.. Totalde 600 civarı 50 kelimelik fal yazmanız gerekecek her biri 40-50 kelimelik.

  €195 (Avg Bid)
  €195 Ortalama Teklif
  19 teklifler

  Windows Diğer ya da belirsiz El yazısı yazıları wordde yazmaq her seyfesine 10$

  €102 (Avg Bid)
  €102 Ortalama Teklif
  8 teklifler

  Merhabalar, yayına almış olduğumuz sektörel pazar yeri projemizin blogu için alanında tecrübeli blog yazarları arıyoruz. Düzenli olarak günde en az iki saat çalışabilecek, çalışma esnasın da takım ile asana üzerinden iletişim halinde olacak. İlgilenen yazarlara ayrıntılı bilgi verilecektir. İyi günler.

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  15 teklifler

  Bazı web sitelerinden bilgiler kopyalayın Word writing

  €72 (Avg Bid)
  €72 Ortalama Teklif
  13 teklifler

  sitelerle alakalı yazılar içerikler hazırlamak

  €456 (Avg Bid)
  €456 Ortalama Teklif
  14 teklifler

  websitemizde satışını yaptığımız AMAZON GIFT CARDS, FACEBOOK GIFT CARDS,GOOGLE PLAY GIFT CARDS,ITUNES GIFT CARDS,KARMA KOIN GIFT CARDS,LEAGUE OF LEGENDS GAME CARDS,MINECRAFT GIFT CARDS,NINTENDO WII POINTS GIFT CARDS,PLAYSTATION NETWORK GIFT CARDS ürünleri hakkında nasıl kullanılır nasıl üyelik açılır ayrı ayrı resimli ve açıklamalı makaleler yazılmalıdır. Her bir ürün makalesinde en ucuza 'dan alınabileceği mutlaka eklenmelidir.

  €85 (Avg Bid)
  €85 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  Ulusal bir peynir markası için peynirli yemek tarifleri yazacak bir arkadaş arıyoruz. Her bir yazı ortalama 300 kelime ve SEO uyumlu olmalı. Makale başına 10 $ ödeme yapılacaktır ve haftada 3-5 makale yazılmasını bekliyoruz.

  €12 / hr (Avg Bid)
  €12 / hr Ortalama Teklif
  21 teklifler

  Metin yazari ariyorum, deneyimli , yaratici. Cv sini bana Mail ile gonderebilecek ve referans saglayabilecekler basvursun lutfen. Ciddi anlamda Metin yazarina ihtiyacimiz var. 230 kelimelik kisa yazi. Iki tarafta memnun kalirsa, daha yapilacak baska dosyalarda var. Yeni kurulmakta olan bir kurum icin.. Eğer, kendinizi kanitladiginiz projelere imza attıysanız , sizinle çalışmak isteriz..

  €19 (Avg Bid)
  €19 Ortalama Teklif
  16 teklifler

  konuşarak ve yazarak İngilizce'mi geliştirmek istiyorum

  €5 / hr (Avg Bid)
  €5 / hr Ortalama Teklif
  4 teklifler

  Gittigidiyor sitesindeki mağazam için bir api yazdırmak istiyorum, 1. Gelen siparişin adres bilgilerini mail olarak gönderecek. 2. Gelen siparişin adres bilgilerini otomatik olarak yazıcıdan çıktı alacak. 3. Gelen siparişin kullanıcısına gg üzerinden önceden belirlenmiş mesaj gönderecek. 4. Kullanıcı şifre değişikliğinde api de manuel olarak şifre değiştirilebilecek. Detaylar :

  €176 (Avg Bid)
  €176 Ortalama Teklif
  6 teklifler

  Twitter üzerinden Türkçe Tweetler çekilerek elde edilen veri setini kullanarak bir ürün, şirket yada markaya dair kamuoyu duygularını analiz edebilen SENTIMENT ANALYSIS (Duygu Analizi) uygulama geliştirilmesi (pozitif, negatif, nötr olarak sınıflandırma gerçekleştirecek). Makine öğrenmesi algoritmalarından faydalanılacaktır. Veri madenciliği, NLP ve Makine Öğrenmesi alanlarında çalışan bu konularla ilgilenen birisinin rahatlıkla gerçekleştirebileceği kompleks olmayan bir projedir. Argüman sağlanması adına pek çok türkçe dokümantasyon mevcuttur. Tez projesi kapsamında kullanılacaktır.

  €1611 (Avg Bid)
  €1611 Ortalama Teklif
  7 teklifler
  WRITING TASK 1 Bitti left

  I NEED THIS WRITING IN AN HOUR TIME AROUND 1000 WORDS, CELEBRATY SHOULD BE sir alan SUGAR

  €43 (Avg Bid)
  €43 Ortalama Teklif
  11 teklifler

  Turkish is my native language. I also worked at my own local radio station for years. I lived in US, NY for 11 years. I have been a blogger for 8 years. Active blogger, writer, reviewer. Also completed a certificate program about medical billing in Colorado, US. Turkish article writing, editing, translations Turkish to English and English to Turkish. I'd love to work on these projects or similiar ones. Türkçe benim ana dilim. Yillarca kendim baslattigim lokal radyo istasyonunda da profesyonel konuşmacı olarak görev aldım. Amerika, New York'da 11 yıl kaldım. 8 yıldır blogumda yazıyor ve ürün tanıtımları da yapıyorum Colorado'da medikal faturalandırma üzerine bir sertifika programını başlarıyla tamamladım. Türkçe'de...

  €65 (Avg Bid)
  €65 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Anadilim Türkçe olup İngilizcem oldukça iyi derecede. Kısa/uzun vadeli çalışmalarda İngilizce / Türkçe makale yazımı, editörlüğü ve b...oldukça iyi derecede. Kısa/uzun vadeli çalışmalarda İngilizce / Türkçe makale yazımı, editörlüğü ve bu iki dil arasında İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce çeviri yapabilirim. Bu ve buna benzer projelerde temiz çalışma-temiz ödeme şartlarıyla güvenilir iş yapmak istiyorum. My English is pretty good while My native language is Turkish. For Short/long options I can do English / Turkish article writing, editing and translation of one of these languages into another Turkish-English / English-Turkish. I want to ...

  €83 (Avg Bid)
  €83 Ortalama Teklif
  5 teklifler

  DOKTORA TEZİ: Gürcistan'da Yabancılara Türkçe Öğretiminde Program Geliştirme - İhtiyaç Aşaması

  €350 (Avg Bid)
  €350 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  writing/creating/researching five articles for my blog on house party ideas? 400-500 words each. Each article describes and give information/guide on one idea. It has to be informal and fun, and encouraging with some author's opinion(light fun opinion) so people would want to respond/leave comments. You will need to perform some research for fun/unusual/extiting ideas. Please do not use very first borring google page for your researches, no rewriting. Could you use your life experience or something similar? I think you'll like it :) I will have more orders in the future, around 50-100 articles. Best regards.

  €20 (Avg Bid)
  €20 Ortalama Teklif
  3 teklifler

  ...yakınındaki kişileri bulma Yapılacak Platformlar Web | IOS | Android | Windows Mobile ---------------------------------------------------------------------ENGLISH--------------------------------------------------------------------------------------- marriage - dating site shall be performed, Features online camera interview picture does not show the desired person psychological analysis and compliance test phones with location services to find people near Do Platforms Web | iOS | Android | Windows Mobile...

  €10 / hr (Avg Bid)
  €10 / hr Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Affiliate marketing data analysis small project and solution

  €134 (Avg Bid)
  €134 Ortalama Teklif
  9 teklifler

  I'm looking for an experienced individual or team to plan the capacity of people over a short-term timeframe, with accurate numbers. The project is quite specific and requires precise attention to detail, as well as strong organizational skills to effectively plan capacity needs. Your thorough research and analysis must take into account varying variables that may affect capacity planning, such as project objectives, resources, timelines and budget. The plan should also include legal, safety, resource and financial considerations. You should be able to clearly present the plan in a format that can easily be shared and understood, and must be able to monitor and adjust your plan to changing needs and expectations. Furthermore, you should be able to easily answer any questions...

  €7 - €17
  €7 - €17
  0 teklifler
  ai bot analysis -- 3 6 gün left
  ONAYLI

  I have a Python Flask web application that allows the user to input a Twitter profile using the profile link or a tweet link. It then uses a trained machine learning model to determine a likelihood of that account being a bot account or not. I would like someone to use this app and determine its effectiveness in actually identifying bot accounts, test its performance, check for any trends that occur, do some things get flagged more than others, are some checks invalid or inaccurate, how to improve the algorithm and any other things you deem good to note. Upon receiving the source code, you would do things like: Thoroughly test the application using a diverse set of Twitter profiles and tweets to evaluate its performance and identify any trends or biases. Assess the accuracy of the algo...

  €9 / hr (Avg Bid)
  €9 / hr Ortalama Teklif
  2 teklifler

  Hi Youssef T., I noticed your profile and would like to offer you my project. We can discuss any details over chat. Structural Analysis Project

  €325 (Avg Bid)
  €325 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  In search of local or international talent, web content and blogger. Candidate should be fluent in English, pa...be fluent in English, passionate and have the drive to produce excellent content and keen research. Pay will be based on fixed or hourly rates which will be discussed during the interview process. Content topics will be provided during the 1st few months and you are welcome to provide suggestions as we move forward. well-versed in: - Blog writing - Article writing - Content writing - Business Writing - Copywriting, - Researching - Proofreading Writing about different niches, which includes but not limited to: - Product Description and Review - Health and Fitness - Real estate - Finance - Employment & Career -Travel & Hospitality - i...

  €16 (Avg Bid)
  €16 Ortalama Teklif
  32 teklifler

  As an experienced SEO specialist, I am here to help you with your project. Specifically, this project seeks to help your website dominate the search engine results with website's optimized SEO. When it comes to SEO optimization services needed for this project, I will bring my expertise in keyword optimization, competitive analysis, and content optimization for maximum results. As for targeted keywords and phrases, I understand that you have those in mind, so we can move ahead with the optimization process from there. Lastly, you indicated that you need completion of the optimization services within a monthly basis, which I'm sure I can accommodate and provide you with the best possible results for your website. My mission is always to help people achieve success, and th...

  €322 (Avg Bid)
  €322 Ortalama Teklif
  23 teklifler
  ai bot analysis 6 gün left
  ONAYLI

  I have a Python Flask web application that allows the user to input a Twitter profile using the profile link or a tweet link. It then uses a trained machine learning model to determine a likelihood of that account being a bot account or not. I would like someone to use this app and determine its effectiveness in actually identifying bot accounts, test its performance, check for any trends that occur, do some things get flagged more than others, are some checks invalid or inaccurate, how to improve the algorithm and any other things you deem good to note. Upon receiving the source code, you would do things like: Thoroughly test the application using a diverse set of Twitter profiles and tweets to evaluate its performance and identify any trends or biases. Assess the accuracy of the algo...

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  2 teklifler

  After many years of working in the field of human services, Priscilla has decided to take some time to pursue her passion for writing. Specifically, she has been dedicating much of her time to writing e-books and books on children, religion, and good parenting. Her passion is also working with seniors. The small business is “Outreach Senior Program and Services” to support them in all needs of life. In her current role as an author, Priscilla continues to share her insights and strategies for effective parenting, drawing on her years of experience working with children and families. She hopes that her books will inspire and empower parents to become the best possible caregivers for their children, parents, and to create a brighter future for the next generation.

  €118 (Avg Bid)
  €118 Ortalama Teklif
  21 teklifler

  I'm looking to hire someone to develop a trading platform with both desktop and mobile app components. The platform will need to integrate with third-party APIs and exchange...specific project details. Here's what I'm expecting from the trading platform: - Integrations with multiple third-party APIs and exchanges - Powerful yet intuitive designs and user experience - Real-time data, analytics and insights - Maximum reliability and uptime - Automation and algorithmic trading capabilities - Secure and protected data architecture - Comprehensive risk management - Market analysis and visibility - Monitoring of all activities Only reliable developers need to apply. I look forward to hearing from you. Example

  €186 (Avg Bid)
  €186 Ortalama Teklif
  28 teklifler

  Only apply if you have experience in organic chemistry/medicinal chemistry I am looking for an experienced freelancer to review a range of different research...chemistry/medicinal chemistry I am looking for an experienced freelancer to review a range of different research papers related to my chosen topic. The review should not compare different texts, but instead should provide a detailed analysis of the findings in each paper. Specifically, I want to know what research has been done, what questions have been asked, and what the key findings were from each paper. It would also be beneficial to summarize the key findings from the research in a concise way, if possible. Preference will be given to freelancers with previous experience in academic writing or knowledge in the rel...

  €82 (Avg Bid)
  €82 Ortalama Teklif
  37 teklifler

  Necesitamos una persona que tenga experiencia en realizar cambios en Prestashop, para mejorar rendimiento del sitio en general tanto para Celular como para Ordenadores. El trabajo se realizara en base a las recomendaciones propuestas por PageSpeed Insights. A continuación el informe generado: Deseable hablar en Español.

  €465 (Avg Bid)
  €465 Ortalama Teklif
  25 teklifler

  I am looking for a content writer to help create a solid online presence for my business. The main goal for this project is to generate le...business. The main goal for this project is to generate leads through informative and engaging content, using the APA formatting style. The writer should have a deep understanding of the subject matter, be familiar with the APA formatting style, and be able to produce content in a timely and professional manner. I'm looking for someone with a great attitude, attention to detail, and excellent writing skills. This project requires someone who has the ability to think conceptually and is familiar with research techniques. If you are up for the challenge and feel that you can help me meet my goals, please reach out to me. I look forward to wo...

  €29 / hr (Avg Bid)
  €29 / hr Ortalama Teklif
  22 teklifler

  It is my pleasure and honor to introduce a project for A.I. based book editing. My expectation is to create a tool that can maximize the quality of a book or novel through Text Analysis technology. More specifically, the A.I. needs to be able to provide services such as Grammar Editing, Sentence Suggestions and Fact-checking for the document it will be checking. Quality and accuracy are key elements in this project and I will not settle for anything less. Time is not an issue as I am providing no timeframe for the project's completion. This project is an opportunity to demonstrate what A.I. technology can do; I look forward to seeing your proposals. Want to convert my current Web Tool into an A.I. - And I want the source file of the A.I so I can train it with more rules in the ...

  €321 (Avg Bid)
  €321 Ortalama Teklif
  38 teklifler

  ...manager <-- Responsible team manager who knows how to use team management software and can lead a team individually. Someone who has experience leading teams, is responsible, efficient, deadline-oriented, and naturally flexible. This person is also responsible for human resource activities to expand our team.  As we are an international business, it requires a fluent level of English in both writing and speaking. We are looking for someone who is available full time; 5 full days a week (Monday - Friday). We frequently visit and work on international events all over the world, so it's ideal if our team members are willing and able to travel. Because we have many European clients, working hours will begin at 1:00 p.m. on weekdays (negotiable). As we are working w...

  €2 - €7 / hr
  Yerel
  €2 - €7 / hr
  0 teklifler

  Our client is is looking for a Content Writer to join their team for a long term writing. Skills & Responsibilities: Have excellent writing and editing skills. Proof-reading all content, articles, and photographs for accuracy and appropriateness. Have resources to get content for blogging and latest trends in market. They have demonstrable attention to detail and good content judgment. Ensure that all written content is accurate and has good grammar and syntax. Ensure all content produced falls in line with the style, tone etc according to Brand Guidelines. Education and Training At least 1 year of experience in content production. Bachelor's degree in communication/journalism, or a related field,

  €13 / hr (Avg Bid)
  €13 / hr Ortalama Teklif
  7 teklifler

  I am looking for an experienced freelancer to help me design a solar car that can be modelled in both MATLAB and Simulink and also provide potential guidance on incorporating vertical wind turbines. The freelancer should have expertise in CATIA stress analysis. I require applicants to provide examples of past work when submitting their proposal for this project. The scope of this project will be completed within 4-6 weeks.

  €78 (Avg Bid)
  €78 Ortalama Teklif
  1 teklifler

  Looking for help to develop a detailed analysis document and system specifications: the concept is to develop a platform that could be used either by: - individual customers through direct registration and online payment / wire transfers - corporate clients through license agreement (with limited number of user ) The LMS WILL BE USED to deliver different typeS of training programS for both individual and corporate including: - Awarenesses : awareness is usually a short videos/ live video that offered (less than an hour) that offered for free for both corporate clients and individual and only attendance certificate will be issue - short trainings that are usually delivered in couple of hours without any exams/test and an attendance certificate will be issued with CPE hours from ...

  €491 (Avg Bid)
  €491 Ortalama Teklif
  17 teklifler

  Writing some jQuery to show, hide and uncheck checkboxes in a form Compatible with Joomla 4.x and including clear comments on the code //.

  €34 (Avg Bid)
  €34 Ortalama Teklif
  7 teklifler

  About Ultimate Health by Ellie: I'm looking for a 4 part design to show my coaching/business brings together: nutrition, lifestyle, mindset and supplements. Ideally a 4 part design with which I could enlarge different ones of the 4 parts depending on what I am posting. If the main design has writing, possibly then a simple image only design for paperwork etc Project Description: I quite like coral colours for a fresh, holiday, healthy vibe. Simple, professional, modern. I've seen some pie chart type designs and some just with 4 circles, but I'm open to suggestion. Want to use it to be clear what I do to people and what they can come to me for. Ideally usable for social media, business cards, on documents etc. My nutrition coaching focuses on getting people away ...

  €68 (Avg Bid)
  €68 Ortalama Teklif
  96 teklifler

  looking for someone expert on ARM and ShellCode to help writing a shell code for an function more discuss in dm explantion in team viewer available

  €109 (Avg Bid)
  €109 Ortalama Teklif
  4 teklifler

  I am looking for a content writer to create engaging content for an IT training institution's website. The main purpose of the content is to generate leads by capturing the attention of potential students and educators. No existing content needs to be rewritten – I need fresh content to dr...No existing content needs to be rewritten – I need fresh content to draw my target audience in. My target audience is students and educators. I need someone who can create content that will engage this specific group, as well as provide a clear description of what we offer. Quality and accuracy are both important, so please be sure to thoroughly check your work. The content should utilize SEO writing practices as well. If you have experience with content creation for websites, I...

  €3 / hr (Avg Bid)
  €3 / hr Ortalama Teklif
  26 teklifler
  Content Writer 6 gün left

  5 topic for this project. The article Topic will be given to you with a word count and keywords. The writer should complete the given work in 3 hours per Article. Things that are a strict no-no 1. Plagiarism- 0% 2. Paraphrasing 4. AI-generated Content- 0% 5. Stats from competitors 6. No passive voice Must-haves 1. Proper Grammar & Punctuation 2. Conversational Style of Writing 4. Overview - Article - Hook 6. Sections with good Headings 7. Sentence length must me short

  €71 (Avg Bid)
  €71 Ortalama Teklif
  31 teklifler