Python ile dinamik veri alış verişi ve grafik

Kapalı İlan edilme: 3 yıl önce Teslim sırasında ödenir
Kapalı Teslim sırasında ödenir

Merhabalar,

Temel olarak, adı Matriks (MTX) olan bir masa üstü uygulamadan DDE veriler alabiliyorum. Bu sayede ilgili verileri excel’e çekebiliyorum ve aslında bundan sonra anlatacağım her şeyi VBA üzerinden yapabiliyorum ama excel'in sınırlamaları nedeniyle, eğer yapabilirsem excel'i aradan çıkartan bir uygulama yaz(dır)maya çalışıyorum.

Yapmak istediğim şey kısaca;

1. MTX'in DDE verilerini al (excel olmadan doğrudan MTX'ten tercih edilir. Excel’e ben DDE linkle veri alıyorum, sonra da excel dosyasını python ile okuyabiliyorum ve CSV’ye yazabiliyorum, ama bu istediğim şey değil). Biliyorum DDE eski bir veri noktasıdır, ancak MTX'ten veri almanın başka bir yolu -yani TCPI veya başka bir yöntem- olup olmadığını bilmiyorum. Eğer DDE dışında bulabilirseniz ona da OK’im.

2. Verileri bir yere zaman serisi şeklinde kaydetmek. Bu yer, access veritabanı, txt, csv olabilir ama tercihen biraz daha hızlı bir yol çünkü birçok hisse senedine ait gün içi verileri ile ilgileneceğiz ve daha sonra dinamik ve gerçek zamanlı grafik yapmak için o verileri okumamız gerekiyor). Ayrıca belki bir sonraki aşamada gün içi analiz yapmak için bu verileri okuyacağız... Dolayısıyla veri okuma ve yazmanın kolay/hızlı olacağı bir yol olursa iyi olur. (Not: işiniz öğretmek değil derdim ama gelen veriyi database kaydet oradan tekrar oku gibi bir süreç, yavaş olur derseniz, mesela bunu python içinde halledip – ne bilim, gelen anlık veri örneğin array(lar) içine kaydet ve bu array ile grafik yap array’i de ara ara veri tabanına yaz gibi seçenekler de ok benim için)

3. Veri tabanından kaydedilen her yeni veriyle (tercihen çift eksenli) yenilenen bazı verileri okuyarak bir grafik oluşturulsun.

Yukarıda dediğim gibi bunu aslında yarım saatte ben VBA ile yaptım ama her bir hisse için 10 adet veri ve 30 bin satır dersek her bir hissede 300 bin adet veri olacak bir gün içinde. Bir de kabaca 600 civarında hisse dersek eğer bu da her gün için 300 bin x 600 adet veri işlemek ve bunlardan hepsi olmasa bile gün içinde bazılarını okumak grafiğe çevirmek demek. Excel ister istemez şişiyor. Txt ye kaydederek yaptığımda 4-5 GB veri birikiyor ve VBA ile bu dosyayı okumaya ve excelde grafiğe döndürmeye kalktığımda güçlü bir PC’im olmasına rağmen çok yavaş oluyor hatta kitleniyor. En hızlı ve en etkili şekilde ve mümkünse Python (çünkü şirket PC’mize program yüklenemiyor ancak Python portable ile bazı şeyleri yüklemeden çalıştırabiliyorum) ile yapmak dileğim.

Eğer yukarıda özetlediğim çerçevede bir program hazırlamama ve kaynak kodlarıyla birlikte bana sağlamaya yardımcı olabileceksiniz fiyat bilgisi almayı çok isterim. Ardından detayları konuşabiliriz.

(Not gün içi zaman ayırabilirseniz sevinirim çünkü borsa gündüz açık ve kodların çalışıp çalışmadığını ancak gündüz test edebiliyorum)

Selamlar

Tangerineroad

Excel Veri İşleme Python

Proje NO: #25693547

Proje hakkında

3 teklif Uzak proje Aktif 3 yıl önce

Bu iş için 3 freelancer ortalamada $140 teklif veriyor

ayushi251995

Hi sir. how are you? I am a full stack developer with over 10 years of experience in web development and project management. My passion tends to land on progressive web application development using React, Angular, and Daha Fazla

$140 USD in 7 gün içinde
(0 Değerlendirme)
0.0
syurek83

Kolay gelsin konuyu anlamak için soruyorum aldığın Exel dosyasını direk Python ile grafiğe cevirsek işini görür mu. Veya CSV ye çevirip otomatik grafik yapılsa

$140 USD in 7 gün içinde
(0 Değerlendirme)
0.0