Kapalı

HyperCasual Oyun Geliştirme

HyperCasual Game Development Needed

Development Platform: Unity

Game Platforms: IOS and Android

Level Editor: no need for this specific title, the endless loop will be created by the mechanic

Art: 2D

SDK: Facebook, Admob

The game mechanic will be shared with the shortlist of freelancers.

The game has a simple mechanic and in-game mechanics will be the same for all levels. Let’s call the game mechanic a puzzle. A level consists of 4 puzzles and when you finish 4 puzzles a level is completed. The progress of this will be shown on the screen.

The constraint for a puzzle is the time that is given to the player. The time will be going down when you move forward the levels. For example, you will start level 1 with 90 seconds bu the 100th will be 60 seconds. These values will be parametric and calculated with the code. (like every 4 levels decrease the time 2 seconds)

Every level the last puzzle will be special one also we will be limiting the moves. It will be displayed on the screen as well. If the moves end it will be treated as a fail too.

If the player finishes the puzzle in that time the puzzle will be passed with a pass animation after 4 puzzles are passed the level will be passed with level pass animation. After every level pass animation, there will be video interstitial ads shown to the player.

If the player can not finish the puzzle in the specific time or moves in the special puzzles then it will be a fail and the player will have 3 options:

Resume from where left - need a rewarded to watch

Skip level - need a rewarded to watch

Restart the level - interstitial and this backs the player to the level start puzzle

Two prices are needed:

1. If we provide the mechanic with paper and pen solution and the freelancer also handles the art

2. If we provide all art

Geliştirme Platformu: Unity

Oyun Platformları: IOS ve Android

Level Editörü: Bu oyu için gerek yok, döngüyle mekanik tarafından oluşturulacak

Art: 2D

SDK: Facebook, Admob

Oyun mekaniği serbest çalışanların kısa listesiyle paylaşılacak.

HyperCasual Oyun Geliştirme

Oyunun basit bir mekaniği var ve oyunda mekanik her seviyede aynı olacak. Oyun mekaniğine bir bilmece diyelim. 4 bilmeceden bir seviye oluşur ve 4 bilmece bittiğinde seviye tamamlanır. Bunun ilerleyişi ekranda gösterilecektir.

Bir bilmecenin kısıtı, oyuncuya verilen zamandır. Seviyeleri ilerlettiğinizde zaman azalır. Mesela 1. seviyeye 90 saniye ile başlayacaksınız, bu 100. seviyede 60 saniye olacak. Bu değerler parametrik olacak ve kod ile hesaplanacaktır. (her 4 seviyede 2 saniye azalt gibi)

Her seviyenin son bulmacası özel level olacak, aynı zamanda hareket sayısı sınırlanacak. Ekranda da görüntülenecektir. Hareket hakkı sona ererse, o da başarısızlık sayılır.

Eğer oyuncu bulmacayı zamanında bitirirse, 4 bulmaca da geçtikten sonra bir level geçecek ve level geçme animasyonu ile diğer levela geçilecektir. Her level geçişi animasyonundan sonra, oyuncuya video reklam gösterilecek.

Eğer oyuncu bulmacayı belirli bir sürede veya özel bulmacalar için verilen hareket sayısı içinde bitiremezse başarısız olur ve oyuncu 3 seçeneğe sahip olur:

Kaldığın yerden devam edin - rewarded ads,

Seviye atla - rewarded ads

yeniden başlat - interstitial ads

Beceriler: iPhone, Android, Mobile App Development, Oyun Geliştirme, Unity 3D

Daha fazlasını gör: free lance yönetim yatirim finans iş geliştirme, freelance yazılım geliştirme, web tabanlı online karakter geliştirme oyunları, 2 write your blog orginlse your workias follows saturday morning * information about your first night * information about your r, cdndevx search click php cid m795s377d791c323i567v490&r 2&idfrm w400v966p953z933&fw 1040&fh 668&pw 10&ph 10&sw 1280&sh 800&if 0&, https fbstatic a akamaihd net rsrc php v2 y9 r jkecvpzfk 2 gif, Here\ s a coustom offer for everything you\ r looking for. All file you need. 2 Logos included. I guarantee logo will be UNIQUE,, logo 2 r, Cody, R P and Smith, J K (2005) Applied Statistics and The SAS Programming Language, 5th edition, Prentice Hall. (Reference for , Conversation opened. 1 read message. Skip to content Using Gmail with screen readers More 2 of 66 freelancer Inbox x R, coursera r programming week 2 assignment quiz answers, coursera r programming week 2 assignment part 3, mobil uygulama geliştirme, java uygulama geliştirme, php ile android uygulama geliştirme, android uygulama geliştirme eğitimi, r 3.3 2 linux, heatmap.2 in r, android uygulama geliştirme, t^2=(4pi^2/gm)r^3

İşveren Hakkında:
( 0 değerlendirme ) Istanbul, Turkey

Proje NO: #22006555

Bu iş için 6 freelancer ortalamada $185 teklif veriyor

futivetechnet

"hi, https://www.freelancer.com/u/futivetechnet (3D game) [login to view URL] (2D game) [login to view URL] Daha Fazla

$250 USD in 30 gün içinde
(46 Değerlendirme)
7.2
MasterAll999

Dear, From ❤❤ Perfect Service Support ❤❤ I have top certificated skills and have good experiences working history, more than 30 positive reviews and top ranking. https://www.freelancer.com/u/MasterAll999 As you can se Daha Fazla

$140 USD in 7 gün içinde
(30 Değerlendirme)
6.8
unity3dgiant

Hello sir,i am ready to start work well and have done lot of games and applications in unity3d so first i will start your work and no need to pay any advance money and i will start your work here and i will give you de Daha Fazla

$250 USD in 15 gün içinde
(82 Değerlendirme)
6.7
unitymobilegame

Merhabalar Hyper Casual üzerine Senior seviye geliştirme yapabilirim Bahsettiğiniz tarzda mekanikte bir proje gerçekleştirebilirim iyi günler

$200 USD in 15 gün içinde
(0 Değerlendirme)
0.0
mecogorkem98

Merhabalar projeniz üzerinde çalışmak istiyorum. Bu işlerde yeni olmama rağmen bu işin üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum. Daha önce yaptığım oyunlara bakabilirsiniz. [login to view URL] Daha Fazla

$150 USD in 15 gün içinde
(0 Değerlendirme)
0.0
Xentios

Sadece yazılımcıyım dolayısı ile ikinci seçenek için fiyat veriyorum. Projeniz uygunsa basit şekiller ile tek perspektiften 3d olarak yapılabilir. Unity ile tecrübem az fiyat o yüzden makul tutulmuştur.

$120 USD in 30 gün içinde
(0 Değerlendirme)
0.0