Solidworks makro(açık kod olacak)

İptal Edildi İlan edilme: 3 yıl önce Teslim sırasında ödenir
İptal Edildi Teslim sırasında ödenir

Kullanıcı Algoritması:

1. Figür “Front Plane” üzerine çizilecek ya da bir dış kaynaktan kopyala/yapıştır şeklinde alınacak(Makro çalıştırılmadan önce ekteki gibi bir dosya oluşmuş olacak: [login to view URL])

2. Makro çalıştırılacak.

Makro Algoritması:

1. Dosya henüz kaydedilmemişse, makro kullanıcıyı dosyayı kaydetmeye yönlendirecek.

2. Kullanıcı dosyayı istediği isimle kaydettikten sonra, makro otomatik olarak çalışacak(Çok önemli değil. Kullanıcıdan tekrar makroyu çalıştırması da istenilebilir.)

3. Dosya zaten kaydedilmişse, makro otomatik olarak çalışacak.

4. Makro, figürü açık mı değil mi diye kontrol edecek.(Bazen figürler patlak geliyor)

5. Eğer figür açıksa, makro açık olan kısımları “Line” ile onaracak. Elbette en yakındaki iki nokta arasına “Line” atayacak. Bu açıklık kontrolü 0.2 mm içinde olabilir. “Advanced settings” altında değiştirilebilir istiyorum.

6. Makro kaç tane kendi içinde kapalı şekil olduğunu sayacak. Örnek: [login to view URL] dosyasında 5 tane kapalı şekil var. [login to view URL] için bu sayı 6.

7. Eğer üst üste binmiş çizgiler varsa, macro “Trim” ile budayacak.

8. Makro bütün figürün alan merkezini bulup “Point” ile işaretleyecek.

9. Makro figürün alanını hesaplayacak.(Hafızasına alacak yani)

10. Bu adımdan sonra, makro bütün figürdeki bütün bileşenleri(“Line”, “Arc”, “Spline” v.b.) 0.1 mm’lik parçalara ayıracak “Split Entities” komutuyla. Parçalarken son kalan parça 0.1 mm’den küçük olabilir. Problem değil.

11. Makro alan merkezinden, her bir parçanın merkezine olan mesafeyi ölçecek ve parçanın boyu ile çarpacak. Bu işlemi her parça için yapacak ve hepsini toplayacak. Yani, 10. adımda Li boyundaki parçalanmış i. elemanın merkezinden, alan merkezine olan mesafeyi bulacak(Ri) ve Li*Ri değerini bulacak. Sonuç olarak TOPLAM(Li*Ri) değerini bulacak.

12. Bu adımdan sonrası 9. ve 11. adımlarda hesaplanan verilerin pop-up şeklinde kullanıcıya gösterilmesi ve birkaç küçük işlem adımı olacak. Buraya kadar anlatılan işlemleri eksiksiz yapacak arkadaşlar arıyorum.

100mm x 100mm bir kare için analitik çözüm aşağıdaki gibidir. Makronun hesabı bu değerlere yakınsamalıdır.

A=10000mm^2

I=22955,8715mm^2

“Example of line [login to view URL]”, dosyasında 10mm’lik parçalara böldüm kareyi örnek olması bakımından. Solidworks’ün bize görsel bir sonuç vermesine gerek bulunmuyor. Değerleri alsak yeterlidir.

Solidworks Visual Basic VB.NET Mühendislik

Proje NO: #23393068

Proje hakkında

Uzak proje Aktif 3 yıl önce